منطقه 16

نذر حفظ قرآن برای شفای مادربزرگ

نویسنده: یلدا امیرحسینی
امسال «‌آتنا علی نقی» دانش‌آموز پایه هشتم مدرسه نمونه دولتی شایستگان در پنجمین دوره از مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزان جهان اسلام موفق شد...
1396/03/28
  امسال «‌آتنا علی نقی» دانش‌آموز پایه هشتم مدرسه نمونه دولتی شایستگان در پنجمین دوره از مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزان جهان اسلام موفق شد از رقبای خود پیشی بگیرد و با کسب امتیاز کامل به‌عنوان نفر نخست مسابقات حفظ قرآن مجید به جهانیان معرفی شود. حافظ کل قرآن و خانواده‌اش در محله نازی‌آباد زندگی می‌کند. این دانش‌آموز نمونه منطقه قصد دارد در اوقات فراغت تابستان بخشی از وقت خود را صرف آموزش قرآن به همکلاسی‌ها و دوستان همسن و سالش کند. او قرائت و حفظ قرآن را از کودکی نزد مادرش آغاز کرده است و در 8 سالگی توانسته همه سوره‌های قرآن را حفظ کند. نوجوان هم‌محله‌ای و نخبه قرآنی منطقه سبک زندگی ویژه‌ای دارد. مثلاً اگر در مدرسه بین همشاگردی‌هایش با موضوعاتی مانند بد اخلاقی، ناراحتی یا خدای ناکرده غیبت مواجه شود، با بهره‌مندی از آیات الهی تلاش می‌کند آنها را متوجه کارشان کند تا رفتارشان را اصلاح کنند. از میدان دوم نازی‌آباد به سمت بوستان 17 شهریور می‌رویم. داخل کوچه شهید رحمتی می‌شویم و زنگ خانه را به صدا درمی‌آوریم. اینجا خانه‌ای است که با وجود آتنا، حافظ کل قرآن بین ساکنان محله نازی‌آباد شهرت فراوانی پیدا کرده است.

جرقه علاقه‌مندی به آموزش قرآن در 3 سالگی
وارد خانه که می‌شویم، خانواده «‌‌آتنا علی نقی» به استقبالمان می‌آیند. همراه با فرزند خانواده داخل اتاق می‌رویم. او رحل قرآن را برمی‌دارد تا چند آیه از قرآن را برایمان تلاوت کند. آتنا سال‌ها برای حفظ قرآن تلاش کرده است و این موفقیت را مدیون سبک زندگی خانواده و زحمت‌های مادرش «‌‌زهرا صالحی» می‌داند. مادر خانواده می‌گوید: «وقتی فرزندم به دنیا آمد، من دانشجو بودم و به ناچار فرزندم را در طول روز نزد مادرم می‌گذاشتم. در این دوران مادربزرگ آتنا فرزندم را به جلسه‌های قرآنی و روضه‌خوانی می‌برد، طوری که درهمین حال و هوا رشد کرد و بزرگ شد. هرچند که آتنا در سنین کودکی و خردسالی به سر می‌برد، اما زمانی که در خانه ما رادیو یا تلویزیون روشن بود، با شنیدن صدای اذان، مناجات و قرائت قرآن به سمت آنها جلب می‌شد و با دقت گوش می‌کرد. دیدن این صحنه‌ها از کودکی کم‌سن برای خانواده جالب بود. دلیل اینکه آتنا به آیات الهی، دعا و مناجات عکس‌العمل نشان می‌داد، حضور او همراه با مادربزرگش در محافل مذهبی و دینی بود که تأثیرش را در 3 سالگی خود نشان داد.»

حفظ 11 سوره در خردسالی
«‌آتنا علی نقی» دانش‌آموز کلاس هشتم مدرسه نمونه دولتی شایستگان در طول این سال‌ها افتخارات و عناوین مختلف قرآنی به دست آورده است. او امسال قبل از ماه مبارک رمضان توانست در مسابقات بین‌المللی قرآن دانش‌آموزان جهان اسلام رتبه نخست را از آن خود کند. او با صحبت‌هایش ما را به دوران کودکی می‌برد و می‌گوید: «خیلی کوچک بودم که مادربزرگم دستم را می‌گرفت و به مجلس روضه‌خوانی و قرائت قرآن می‌برد. وقتی 3 ساله بودم، با تشویق و حمایت مادرم حفظ سوره‌های کوچک قرآن را شروع کردم. البته آن موقع به دلیل شرایط سنی، چیزی از مفهوم و معانی آیات قرآن درک نمی‌کردم، اما زمانی که بزرگ‌ شدم و به مدرسه رفتم، خواندن قرآن تأثیر خوبی در من گذاشت مثل انتخاب حجاب، نوع برخورد و رفتار با دیگران و... موضوعی که آن را با تمام وجود حس می‌کردم.»
«‌زهرا صالحی» مادر خانواده پس از پایان تحصیلات دانشگاهی‌اش تمام وقت و انرژی‌اش را به خدمت گرفت تا آتنا آموختن و حفظ آیات الهی را با جدیت بیشتر دنبال کند. شاید باورش سخت باشد که آتنا در 3 سالگی موفق شد 11 سوره قرآن را به‌طور صحیح حفظ کند.
مادر خانواده در این‌باره اضافه می‌کند: «به هر حال آموزش حفظ و قرائت قرآن به کودک کم‌سن و سالی چون آتنا که سواد خواندن و نوشتن نداشت، بسیار سخت بود و به همین دلیل با استفاده از عروسک و اسباب‌بازی تلاش ‌کردم به او قرآن بیاموزم و به لطف پروردگار موفق شدم.»

 اهالی حامی معنوی من هستند
روزها پشت سر هم سپری می‌شد و آتنا همچنان مشتاق و تشنه آموختن قرآن بود تا اینکه ناگهان مادربزرگش دچار بیماری شد و در بستر افتاد. «‌‌زهرا صالحی» مادر خانواده در این زمینه می‌گوید: «وقتی مادربزرگ آتنا مریض شد، همراه با آتنا نذر کردیم که برای شفای مادربزرگش کل قرآن را حفظ کند. همان موقع بود که دخترم خواندن و حفظ قرآن را جدی‌تر گرفت و ساعت‌ها مشغول قرائت و حفظ قرآن بود تا نذرش را ادا کند و به هدفش برسد. در این مدت آتنا روزانه بین 4 تا 6 ساعت قرآن می‌خواند تا اینکه توانست در 8 سالگی موفق به حفظ 16 جزء از قرآن مجید شود. نکته جالب اینکه پس از این اتفاق مبارک حال مادربزرگ آتنا روز به روز بهتر شد و به بهبودی کامل رسید.»
آتنا عنوان می‌کند که هدف اصلی‌اش از قرائت و حفظ قرآن شرکت در مسابقات نبوده، اما به دعوت متولیان برگزاری مسابقات قرآنی در این برنامه‌ها شرکت می‌کند. حافظ قرآن ساکن محله نازی‌آباد چندین مقام برتر مسابقات قرآنی کشوری و بین‌المللی دارد و جز مادرش که مربی اصلی او برای حفظ قرآن بوده، برای تکمیل کار خود نزد استادان قرآنی نظیر سبزعلی و بانو علایی آموزش دیده است. هر بار او از مسابقات قرآنی داخلی و خارجی برمی‌گردد، ساکنان محله و همسایه‌ها با نصب پلاکارد تبریک در کوچه و خیابان او را به ادامه مسیر تشویق می‌کنند. مادر خانواده از این فرصت استفاده می‌کند و از اهالی خونگرم و با محبت نازی‌آباد به‌ویژه ساکنان کوچه شهید رحمتی به دلیل حمایت‌های معنوی‌شان تقدیر می‌کند.
 کسب رتبه دوم از مسابقات بین‌المللی قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه در سال 1393
مقام اول مسابقات کشوری دانش‌آموزی در سال 1395
 رتبه نخست مسابقات کشوری قرآن دارالقرآن امام علی(ع) در سال 1395
 مقام اول مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزان جهان اسلام در سال 1396ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code