منطقه 16

یک ریش سفید واقعــی

نویسنده: یلدا قاسمی
وقتی همراه او در خیابان راه می‌رویم، کسی نیست که با او سلام و علیک نکند و به احترامش از جا بلند نشود. البته این محبوبیت بی‌دلیل نیست...
1395/10/19
  وقتی همراه او در خیابان راه می‌رویم، کسی نیست که با او سلام و علیک نکند و به احترامش از جا بلند نشود. البته این محبوبیت بی‌دلیل نیست. «‌‌حسن ریش‌سفید» شهروند قدیمی محله علی‌آباد جنوبی رسم همسایگی را به معنای واقعی به جا می‌آورد. اگر کسی دچار مشکل شود، می‌داند که حسن آقا، مناسب‌ترین فردی است که می‌تواند روی کمک او حساب کند. این شهروند فعال و نیکوکاردر خیابان 16 متری یاس کسب و کار دارد. رفتار و اخلاقش با ساکنان محله و همسایه‌ها درست مثل اعضای یک خانواده است. هر چند که «ریش‌سفید» دوست ندارد درباره کارهای خیرخواهانه‌اش حرفی بزند، اما اهالی نمونه‌های فراوانی از مردمداری و همسایه‌داری او را به یاد دارند. حسن آقا عنوان می‌کند که درطول این سال‌ها گذر خانواده‌اش به دکتر و داروخانه نیفتاده و این موضوع را مهم‌ترین پاداش کارهایش می‌داند.

در قبال همسایه‌ها وظیفه داریم
«حسن ریش‌سفید» همانطور که در پیاده‌رو قدم می‌زند و گرم سلام و علیک است، می‌گوید: «ما در قبال همسایه‌های‌‌مان وظیفه داریم، نباید به مشکلاتی که دارند بی‌تفاوت باشیم و بی‌محلی کنیم. شاید یک زمان خانواده خودمان دچارمشکل و گرفتاری شود، آن وقت چه انتظاری از دیگران داریم.»این شهروند هم‌محله‌ای‌ عقیده دارد که کارخوب بی‌پاسخ نمی‌ماند: «یادم می‌آید که روزی به دلیل شرایط کاری‌ام، از خانه‌ام دور شده بودم. آن زمان درغیاب من مادرم دچار حادثه شد و دستش شکست. یکی از همسایه‌ها فوری او را به بیمارستان رساند و حتی پول دوا و دکترش را داد. وقتی به خانه رسیدم، حال مادرم خیلی خوب بود و مدام از خوبی همسایه‌مان حرف می‌زد. آن زمان بود که تصمیم گرفتم محبت و مهربانی همسایه‌ها را تلافی کنم. از قدیم گفته‌اند که همسایه از فامیل نزدیک‌تر است. همسایگی، حرمت دارد. آدم‌هایی که یک عمر در کنار هم زندگی می‌کنند، نسبت به یکدیگر احساس وظیفه دارند. در واقع اگر هرکدام از ما در زمان گرفتاری به داد همسایه‌مان برسیم، به وظیفه‌مان عمل کرده‌ایم و نباید منتظر قدردانی دیگران باشیم.»

اهالی برای ازدواج جوان‌ها آستین بالا زده‌اند
خیلی وقت‌ها پیش آمده که اهالی برای انجام کارهای خیر پیشقدم شده‌اند. مثلاً چند سال پیش یکی ازهمسایه‌ها پول رهن خانه نداشت و نمی‌توانست جایی را اجاره کند. چند نفر از کسانی که ماجرا را می‌دانستند پا پیش گذاشتند و هرکدام کمی از حقوق ماهانه‌شان را برای این کار کنار گذاشتند. طولی نکشید که پول پیش خانه این خانواده آبرومند فراهم شد. البته پول رهن خانه، طوری به دست این خانواده رسید که آبرویش محفوظ ماند و حتی تا زمانی که در این محله زندگی می‌کردند، خودشان نمی‌دانستند که این پول از کجا و به چه طریقی فراهم شده است. ریش‌سفید، از مهر و محبت اهالی صحبت می‌کند: «رفاقت و دوستی‌مان با همسایه‌ها و اهالی به گونه‌ای است که با یکدیگر بده بستان داریم. بارها پیش آمده که با وساطت همسایه‌ها، جوانان محله سر و سامان بگیرند و ازدواج کنند. در واقع اگر ساکنان یک محله و کوچه ارتباط و تعامل بیشتری با هم داشته باشند، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.»در حالی که با شهروند بااخلاق و نیکوکار محله علی‌آباد جنوبی گرم صحبت می‌شویم و مسیر را جلو می‌رویم، 2 جوان هم‌محله‌ای با دیدن حاج حسن آقا ریش‌سفید دور او را می‌گیرند و با او سلام و احوالپرسی می‌کنند. حتی یکی از ساکنان محله برایش اسپند دود می‌کند و شاد و خوشحال با او عکس یادگاری می‌گیرند.

هرچه از خدا خواستم اجابت شد
حاج ‌‌«حسن ریش‌سفید» از زندگی‌اش راضی است و احساس خوشبختی می‌کند: «در این سال‌ها، هرچه خواستم از خدا گرفته‌ام. 2 فرزند دارم که دانشگاهشان را تمام کرده‌اند و افراد موفقی هستند. هر وقت با زن و فرزندانم دور سفره می‌نشینیم، احساس خوشبختی می‌کنم. این لحظه‌های شاد و به یاد ماندنی را مدیون دعای خیر همسایه‌ها و ساکنان محله هستیم. چه خوشبختی از این بالاتر که خانواده‌ام سالم هستند و به روزی و درآمدی که خدا برایمان قرار داده قناعت می‌کنند. تا به حال پیش نیامده که خانواده و فرزندانم توقع بیش ازانتظار از من داشته باشند. همسرم به کسب رزق و روزی حلال بیش از هر چیزی اهمیت می‌دهد و این روحیه باعث شده تا راضی باشد و شکر‌گزاری کند. اگر قدمی در کار خیر برداشته‌ام، با تشویق و حمایت‌های خانواده‌ام بوده و جز این نیست. گاهی وقت‌ها خودشان برای انجام کارهای خیر پیشقدم می‌شوند و با عقیده قلبی آن را انجام می‌دهند.» ریش سفید با صراحت عنوان می‌کند که هرچه خواسته، از خدا گرفته است. اوتلاش می‌کند که همسایه خوبی برای همه باشد و فرهنگ دوستی و محبت را به سایر افراد جامعه، به‌ویژه جوانان و نوجوانان محله‌ای انتقال دهد.

شهروندان چه می‌گویند؟
دست به خیر است

کمتر کسی وجود دارد که در محله علی‌آباد جنوبی حاج حسن ریش‌سفید را نشناسد. «‌‌احمد کریمی» یکی از شهروندان قدیمی محله است که از سال‌ها قبل با این خانواده آشنا شده و ارتباط نزدیکی با آنها دارد: «حاج حسن دست به خیر است. تا به حال پیش نیامده که کسی به درخانه یا مغازه‌اش مراجعه کند و بعد از مطرح کردن مشکلش دست خالی برود. حداقل‌کاری که می‌کند این است که با دیگر دوستان و افراد نیکوکار محله مشورت می‌کند تا هرچه زودتر از کار بندگان خدا گره‌گشایی شود.»

دنبال شهرت نیست
ساکنان محله اخلاق و‌منش حاج ‌‌حسن را خوب می‌دانند. او به دنبال کسب شهرت نیست. هر‌کاری که برای کسی انجام می‌دهد به دلیل داشتن نوعدوستی است. «‌‌علیرضا محسنی» یکی از ساکنان قدیمی و معتمد محله علی‌آباد جنوبی است که این مطلب را می‌گوید: «چیزی که باعث شده این شهروند بین ساکنان محله محبوبیت به دست آورد اخلاق خوب و مردمداری اوست. در شهر و محله‌ای که همه چیز در حال تغییر است، حفظ فرهنگ همسایه‌داری و انتقال آن به نسل جدید اهمیت ویژه‌ای دارد.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code