منطقه 16

3تا 6 ساله‌ها به صف!

نویسنده: نوید فرجو
به همت مسئولان سازمان بهزیستی، طرح ویژه بینایی‌سنجی و غربالگری تنبلی چشم کودکان 3 تا 6سال منطقه در پایگاه‌ها و مراکز تحت پوشش در حال انجام است و شهروندان تا پایان آذر فرصت دارند با به همراه داشتن مدارک مورد نیاز به مکان‌های تعیین شده بروند و از خدمات متنوع آن برخوردار شوند...
1396/09/12
  به همت مسئولان سازمان بهزیستی، طرح ویژه بینایی‌سنجی و غربالگری تنبلی چشم کودکان 3 تا 6سال منطقه در پایگاه‌ها و مراکز تحت پوشش در حال انجام است و شهروندان تا پایان آذر فرصت دارند با به همراه داشتن مدارک مورد نیاز به مکان‌های تعیین شده بروند و از خدمات متنوع آن برخوردار شوند. در گفت‌وگو با «سمانه حسینیان» مسئول واحد تبلیغات و اطلاع‌رسانی اداره بهزیستی شهرری که در خیابان فداییان اسلام فعالیت می‌کند، در جریان چگونگی و مراحل اجرای این طرح قرار گرفتیم.
164.jpg

 
تنبلی چشم چیست؟
 تنبلی چشم کاهش دید یک یا دوطرف چشم است و از آنجا که بیش از 80‌درصد از نابینایی‌های یک چشمی در ایران به علت تنبلی چشم به وجود آمده، سازمان بهزیستی پیشقدم شده تا با تدابیر لازم از وقوع این بیماری پیشگیری کند. تنبلی چشم می‌تواند براثر اختلالات ژنتیکی، عیوب مادرزادی، بیماری‌ها و انحرافات چشمی یا حتی ضربه خوردن سر ایجاد شود. برخی از بیماری‌ها هم عامل به وجود آورنده تنبلی چشم است.

خانواده‌ها قادر به تشخیص تنبلی چشم هستند؟
 تنبلی چشم از آنجا که علامت ظاهری خاصی ندارد قابل تشخیص نیست و تنها راه تشخیص آن غربالگری‌ است. ابتدا غربالگری اولیه انجام می‌شود و در صورت مشاهده موارد مشکوک، کودکی را که دچار تنبلی شده برای انجام معاینات تخصصی رایگان معرفی می‌کنند.

چرا سن خاصی برای این معاینه تعیین شده؟
 عصب بینایی هر فرد از 10 تا 12 سالگی کامل می‌شود، بنابراین میانگین سنی 3 تا 6 سال به‌ویژه 3 سالگی که بیشترین رشد عصب بینایی را داریم، برای پیشگیری بیماری خوب است، البته تا 6 سالگی هم اگر مشکلی در عصب بینایی کودکان وجود داشته باشد قابل درمان است.

نحوه درمان تنبلی
 تنبلی چشم اگر به موقع تشخیص داده شود با استفاده از عینک قابل درمان است. البته راه‌های دیگری هم وجود دارد، در صورتی که بیماری دیگری وجود نداشته باشد از طریق بستن چشم سالم بیماری رفع می‌شود. به این صورت که چشم تنبل را باز می‌گذارند و چشم سالم را می‌بندند تا چشمی که تنبل است کار کند و بیماری‌ درمان شود.

وضعیت منطقه ما
 این منطقه که تحت پوشش مجتمع خدمات بهزیستی یاس در طرح پیشگیری از تنبلی چشم است و در طول سال همه مراکز بهداشت منطقه، همان مراکز «سلامت جامعه» کار سنجش بینایی را انجام می‌دهند و در ماه‌های آبان، آذر و دی هم تعدادی پایگاه‌ سلامت راه‌اندازی می‌شود که زیرنظر مجتمع خدمات بهزیستی یاس در طرح پیشگیری از تنبلی چشم فعالیت می‌کنند و از طریق E چارت سنجش بینایی کودکان را انجام می‌دهند.

کجا برویم؟
 شهرواندان برای اطلاع از نشانی پایگاه‌های سنجش بینایی منطقه می‌توانند با شماره‌های 55801464، 55622411، 55895895 و 55801146 تماس بگیرند و با راهنمایی مشاور و با توجه به محل سکونت خود کودکان را برای سنجش یا غربالگری بینایی به این مراکز ببرند.

مدارک مورد نیاز
 مدارک مورد نیاز شامل یک برگ کپی شناسنامه کودک است. در صورتی که این طرح توسط دستگاه‌های غربالگر انجام شود، تعرفه سنجش بینایی 5 هزارتومان و در صورتی که توسط مربیان انجام شود 2هزار تومان است.

تأثیر جنسیت بر تنبلی چشم
 تنبلی چشم ربطی به جنسیت ندارد و نمی‌توانیم تفکیک خاصی در این زمینه قائل شویم، زیرا بسته به میزان جمعیت پسران یا دختران متغیر است و اینکه دختران بیشتر مبتلا می‌شوند یا پسران باید گفت هردو گروه در معرض آسیب هستند.

تنبلی چشم بیشتر در چه گروه سنی دیده می‌شود؟
 درصورت مشاهده تنبلی چشم در میانگین سنی 3 تا 6 سال، بیماری کاملاً قابل درمان است، بنابراین غربالگری در این بازه سنی اهمیت دارد. بنابراین نمی‌توان گفت چه گروه سنی بیشتر در معرض این بیماری هستند زیرا بعضی از کودکان مدت‌ها با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند و خانواده‌ها ممکن است در 6 سالگی آنها را برای معاینه نزد پزشک ببرند. بنابراین نمی‌توانیم آمار دقیقی از سن بیماری اعلام کنیم. ممکن است کودکی از 4سالگی مشکل بینایی داشته باشد یا از 3سالگی یا از بدو تولد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code