منطقه 17

از بهاران رکاب ‌بزن

نویسنده: سمیه زرکوب
حدود 7 سال از طرح شهرداری تهران برای ایجاد خانه دوچرخه در مناطق می‌گذرد؛ طرحی که البته به 10 سال پیش و مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری برای ایجاد مسیرهای ویژه دوچرخه و توسعه سیستم دوچرخه‌سواری برای کاهش آلودگی هوا و ترافیک برمی‌گردد...
1395/10/14
  حدود 7 سال از طرح شهرداری تهران برای ایجاد خانه دوچرخه در مناطق می‌گذرد؛ طرحی که البته به 10 سال پیش و مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری برای ایجاد مسیرهای ویژه دوچرخه و توسعه سیستم دوچرخه‌سواری برای کاهش آلودگی هوا و ترافیک برمی‌گردد. با این حال، برای نخستین بار خبر راه‌اندازی خانه دوچرخه در منطقه ما به 3 سال قبل یعنی سال 1392 بر می‌گردد که آن زمان، معاون وقت حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه از راه‌اندازی نخستین خانه دوچرخه در بوستان جهاد واقع در بزرگراه شهید نواب صفوی خبر داد. این وعده تا امروز تحقق نیافت تا اینکه چندی پیش شاهد راه‌اندازی نخستین خانه دوچرخه منطقه در بوستان بهاران بودیم که خوشبختانه در این مدت کوتاه مورد استقبال اهالی منطقه قرار گرفته است.

آلودگی‌ها از شهر رخت می‌بندد
خانه دوچرخه بوستان بهاران در ورودی شمالی این بوستان قرار دارد و کسانی که صبح‌ها برای انجام حرکات ورزشی به محل می‌آیند از مشتری‌های اصلی دوچرخه‌های این مکان هستند. «محمد علیزاده» مسئول خانه دوچرخه بوستان بهاران درباره اهداف راه‌اندازی این خانه می‌گوید: «ساخت و راه‌اندازی خانه‌های دوچرخه، یکی از تدابیر ترافیکی در شهر تهران است که با هدف ارتقای فرهنگ استفاده از دوچرخه و‌‌‌ تردد در سفرهای درون‌شهری، در بین شهروندان آغاز شده است. از اهداف اصلی راه‌اندازی خانه‌های دوچرخه می‌توان به گسترش فرهنگ دوچرخه‌سواری و جایگزینی با خودروهای موتوری اشاره کرد که از عوامل بسیار مهم برای کاهش میزان آلودگی هوا و آلودگی صوتی است.» به گفته مسئول خانه دوچرخه بوستان بهاران، فرهنگسازی و ترغیب کودکان به دوچرخه‌سواری، تشویق مسئولان به ایجاد امنیت و ساختارهای مناسب و مجهز و کاهش تلفات ناشی از تصادفات از دیگر اهداف راه‌اندازی خانه‌های دوچرخه در شهر تهران و منطقه است.

آموزش اهالی در کنار ارائه خدمات
مسئول خانه دوچرخه بوستان بهاران با تأکید بر اینکه توسعه شبکه خانه‌های دوچرخه مدنظر شهرداری است، می‌گوید: یکپارچه‌سازی هوشمند شبکه حمل‌ونقل همگانی دوچرخه، تشویق مردم به استفاده از دوچرخه، تأمین و تجهیز تمامی خانه‌های دوچرخه به تجهیزات ارتباطی، رایانه و کارتخوان، استفاده از کارت بلیت الکترونیک حمل‌ونقل عمومی و گسترش آن در سیستم دوچرخه‌سواری، ارائه آموزش‌های مهارت راندن، قوانین عبور و مرور دوچرخه در شهر و ایجاد نرم‌افزار مسیریاب و مکان‌یاب برای تسهیل در استفاده مردم، از جمله شاخص‌های مورد نیاز بهره‌برداری مناسب از خانه‌های دوچرخه است که در خانه دوچرخه بوستان بهاران هم تلاش شده به بخشی از این رویکردهای مهم توجه شود.

بازنشسته‌ها در صف دریافت دوچرخه
مسئول خانه دوچرخه بوستان بهاران درباره شرایط و ویژگی‌های این مرکز می‌گوید: «افراد معمولاً با قرار دادن کارت ملی یا سایر مدارک معتبر خود مثل شناسنامه یا گواهینامه، دوچرخه‌ای را از این مراکز تحویل می‌گیرند. استفاده از دوچرخه‌ها برای همه رایگان است و یکی از شرط‌ها این است که در همان روزی که دوچرخه را گرفته‌اند، تحویل دهند.» به گفته علیزاده، افراد بزرگسال و بازنشسته از متقاضیان اصلی دوچرخه هستند که بسیاری از آنها از اهالی محله‌های مجاور بوستان بهاران هستند.

کارت عضویت بگیرید
علاقه‌مندان با ثبت‌نام در طرحی با نام دوچرخه می‌توانند به راحتی کارت عضویت ایستگاه‌های دوچرخه را برای استفاده در شهر دریافت کنند. در واقع این طرح برای تسریع در ارائه خدمات در نخستین مراجعه آنها به خانه‌های دوچرخه اجرا می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به نشانی اینترنتیTehran.bike.ir در این طرح ثبت‌نام و سپس با مشخص کردن ایستگاه محل دریافت کارت خود به راحتی به آن ایستگاه مراجعه کنند. به کمک این سامانه علاوه بر ثبت‌نام، می‌توان فرایند نامنویسی را با استفاده از گزینه‌ رهگیری بررسی کرد. همچنین با دریافت اپلیکیشن اندرویدی خانه دوچرخه می‌توانید نزدیک‌ترین ایستگاه به محل خود را پیدا کنید. از این طریق می‌توانید برنامه بهتری برای سفر خود با دوچرخه در تهران داشته باشید.

15دستگاه دوچرخه در خانه دوچرخه بوستان بهاران وجود دارد که شهروندان می‌توانند در طول روز امانت بگیرند.

18سال سن، شرط تحویل دوچرخه است. امانت دادن دوچرخه به افراد کمتر 18 سال در خانه دوچرخه بهاران ممنوع است.

20نفر هر روز برای تحویل دوچرخه به خانه دوچرخه بهاران مراجعه می‌کنند.

10نفر به‌طور ثابت مشتری روزانه خانه دوچرخه بوستان بهاران هستند.

اهالی از خانه دوچرخه بوستان بهاران می‌گویند
تردد آسان در شهر با دوچرخه

«ابوالقاسم لاهیجانی» یکی از ساکنان منطقه است که از خانه دوچرخه بوستان بهاران، دوچرخه‌ای برای‌‌‌ تردد در منطقه تحویل می‌گیرد. او می‌گوید: «من با این دوچرخه‌ها به اکثر مناطق و بخش‌های شهر رفته‌ام. امروز هم ساعتی قبل از آمدن دوچرخه‌ای تحویل گرفتم تا به پارک قائم(عج) در منطقه 18 بروم. کارم را انجام دادم و حالا هم آمده‌ام دوچرخه را تحویل بدهم.»

دوچرخه‌سواری در هوای صبحگاهی
«محمدعلی کریم‌پور» یکی دیگر از ساکنان منطقه است که صبح‌ها هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی در بوستان بهاران، ساعتی از وقت خود را صرف دوچرخه‌سواری در مسیر ویژه این بوستان می‌کند. او می‌گوید: «اینجا استفاده از دوچرخه رایگان است و فرصتی خوبی برای انجام این ورزش مفرح است. به‌ویژه اینکه دوچرخه‌های این مرکز اغلب نو و مجهز هستند و لذت دوچرخه‌سواری را در هوای مناسب صبحگاهی دو چندان می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code