منطقه 17

امشب را به سلامت تحویل فردا دهیم!

نویسنده: حبیبه زحمتکش
یکی از سنت‌های قدیمی ایرانیان مراسم چهارشنبه‌سوری است که از قدیم تاکنون به این سنت پایبند بوده‌اند...
1395/12/24
  یکی از سنت‌های قدیمی ایرانیان مراسم چهارشنبه‌سوری است که از قدیم تاکنون به این سنت پایبند بوده‌اند. این آیین باستانی با وجود اینکه زیبایی زیادی دارد، اما متأسفانه در سال‌های اخیر با حوادث متعددی هم همراه بوده است، به‌طوری که هر سال در آستانه فرا رسیدن سال نو به‌ویژه در چهارشنبه آخر اسفند شاهد افزایش آمار حوادث مربوط به سوختگی و از دست دادن اعضای بدن به دلیل استفاده از‌ ترقه، مواد محترقه و این قبیل مواد هستیم. هرگونه بی‌توجهی به نکات ایمنی و سهل‌انگاری در مراسم چهارشنبه‌سوری می‌تواند زیان‌های جانی و مالی سنگین و غیرقابل جبران در پی داشته باشد. کلانتری 161 ابوذر و آتش‌نشانی منطقه تلاش می‌کند با اجرای انواع برنامه‌های پیشگیرانه این روز با کمترین اتفاق ناگوار سپری شود.

رئیس کلانتری 161 ابوذر:
بچه‌ها را زیر نظر بگیرید

سرهنگ «حجت‌الله مرادی» رئیس کلانتری 161 ابوذر به آماده‌باش کامل نیروهای این کلانتری در روزهای پایانی سال جاری و تعطیلات سال جدید اشاره می‌کند و می‌گوید: «با نزدیک شدن به مراسم شب چهارشنبه‌سوری در تعامل با شهرداری، بسیج، اورژانس و آتش‌نشانی تلاش می‌کنیم در برقراری نظم و امنیت منطقه از ظرفیت‌های این نهادها بهتر استفاده کنیم.» وی می‌گوید: «برای اینکه امروز یعنی چهارشنبه آخر سال برای همه شهروندان با خوشی و امنیت بیشتری همراه باشد، بهتر است اهالی منطقه به نکات ایمنی توجه بیشتری داشته باشند. به‌عنوان مثال، والدین هنگام تهیه وسایل آتش‌بازی بی‌خطر فرزندانشان را همراهی کرده و اجازه ندهند کودکان به هیچ عنوان و به تنهایی از مواد آتش‌بازی و محترقه استفاده کنند. همچنین توصیه می‌شود از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش‌بازی به‌ویژه در منزل، زیرزمین و محل کار جلوگیری کنید.» رئیس کلانتری 161 ابوذر توصیه دیگری هم دارد: «از حمل مواد محترقه و آتش‌زا و انفجاری حتی در مقادیر کم در جیب لباس و کیف خودداری کنید.» سرهنگ«حجت‌الله مرادی» می‌گوید: «آمارها نشان می‌دهد که بیشترین قربانیان چهارشنبه آخر سال، کودکان و نوجوانان هستند، بنابراین والدین باید از فرزندان خود به خوبی مراقبت کنند تا دچار حوادث دلخراش نشوند.

توصیه‌های ایمنی
0.jpg فرزندان خود را با خطرات استفاده و نگهداری از مواد محترقه و آتش‌زا آگاه کنید و آنان را از بازی با چنین موادی برحذر دارید.
0.jpg از پرتاب مواد آتش‌زا مانند فشفشه روی درخت‌، بام و بالکن منازل، که از عوامل عمده بروز آتش‌سوزی است، جداً خودداری کنید.
0.jpg از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آنچه در واحدهای مسکونی و چه در معابر کوچه و خیابان خودداری کنید.
0.jpg در صورت نگهداری مواد آتش‌بازی، حتی کم‌خطر، حتماً آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
0.jpg همیشه در مواقع آتش‌بازی برای اطفای حریق، آب و کپسول اطفای حریق و در صورت امکان جعبه کمک‌های اولیه در دسترس داشته باشید.
0.jpg مواد آتش‌بازی(منفجره و محترقه) را به سمت افراد دیگر پرت نکنید.
0.jpg هیچ‌گاه مواد آتش‌بازی را در ظروف شیشه‌ای یا فلزی قرار ندهید چون در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز به اطراف پرتاپ شده و باعث صدمات و خطرات جانی خواهد شد.
0.jpg هیچ‌گاه از الکل برای آتش‌زدن مواد استفاده نکنید.
0.jpg انفجار تنها 250 گرم مواد محترقه می‌تواند علاوه بر تخریب شدید یک ساختمان منجر به شکستن شیشه ساختمان‌های مجاور تا شعاع زیادی شود.
0.jpg مواد محترقه ترکیبی به قدری حساس هستند که حتی در اثر جابه‌جایی، حمل‌ونقل، وارد شدن ضربه، رسیدن حرارت اندک و حتی گاهی اوقات در اثر ارتعاشات صوتی، فعل و انفعالات شیمیایی و قرار گرفتن در محدوده یک فرکانس خاص، خود به خود فعال شده و منفجر می‌شود.
0.jpg پریدن از روی آتش با لباس‌های گشاد فوق‌العاده خطرناک است. از این کار خودداری کنید.


مسئول گروه«ب» ایستگاه 28 شهید نظری (قلعه مرغی)
عبور از چهارشنبه آخر سال با آموزش همگانی

«مجتبی دوستی» مسئول گروه«ب» ایستگاه 28 ‌آتش‌نشانی ـ شهید نظری (قلعه مرغی) با تأکید بر اینکه چهارشنبه آخر سال یکی از روزهای پرخطر و حادثه آفرین است نکاتی را به شهروندان منطقه یادآور می‌شود و می‌گوید: «با توجه به تراکم جمعیت، محدوده منطقه از نظر جغرافیایی وسعت کمی دارد، اما جمعیت ساکن در این منطقه زیاد است و همین مسئله خطرات زیادی را در این روز به دنبال دارد. هر سال حوادث زیادی در این منطقه رخ داده است. برای جلوگیری از این حوادث، دوره‌های آموزشی در مدارس، مساجد، بوستان‌های بزرگ و پر‌‌تردد و سراهای محله برگزار شده تا با کمترین اتفاقات چهارشنبه آخر سال را به پایان ببریم. همچنین در این روز تمام نیروها در آماده‌باش کامل و در نقاط شلوغ منطقه حضور دارند.» دوستی، در ادامه به برنامه‌های ایام نوروز این ایستگاه آتش‌نشانی اشاره می‌کند و می‌افزاید: «در این ایام مأموران آتش‌نشانی منطقه در اماکن مهم حضور دارند. آنها به خودرو و موتورسیکلت ویژه عملیات تجهیز هستند و حتی نیروهای پیاده با داشتن چند خاموش‌کننده در این مکان‌ها حضور دارند تا در هنگام بروز هر حادثه‌ای اقدامات لازم را انجام دهند.»

توصیه‌های ایمنی
0.jpg در صورت بروز هر‌گونه حریق و حادثه، خونسردی خود را حفظ کرده و با شماره سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران 125 تماس بگیرید و در صورت گسترده بودن حریق، افراد مسن و کودکان و افراد ناتوان را از محل حریق به جای امن انتقال دهید.
 0.jpgهنگام حضور آتش‌نشانان در محل حریق با آنان همکاری کنید.
 0.jpgترقه و مواد محترقه و انفجاری که به‌صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند در اثر جابه‌جایی، حمل‌ونقل، ضربه و حرارت عمل کرده و منفجر شود.
0.jpg در برخی اوقات این مواد بدون رسیدن حرارت یا وارد شدن ضربه در اثر فعل و انفعالات شیمیایی یا حتی در مقابل ارتعاش هوا در محدوده یک فرکانس خاص فعال و منفجر می‌شود.
0.jpg در صورت انفجار این مواد، انرژی زیادی به‌طور ناگهانی آزاد شده و با پرتاب ذرات و انرژی رها شده، حریق همراه با صدای مهیب، خسارات جانی و مالی به بار می‌آورد.
0.jpg در صورت انفجار در محیط بسته، اثر تخریبی این مواد بسیار زیاد خواهد بود، به نحوی که 250 گرم از این مواد می‌تواند یک خانه با وسعت 70‌مترمربع را تخریب کند و شیشه‌های ساختمان را تا شعاع 250 متر خرد کند.
0.jpg از متوقف کردن خودروها در کوچه‌ها و معابر تنگ خودداری کنید آتش‌بازی در نزدیکی وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوخت است در صورت داشتن نشتی باعث ایجاد خطر می‌شود.
0.jpg در صورت امکان آتش را با استفاده از وسایل اطفایی، آب، گونی و پارچه نمدار خاموش کنید. امروز ظروف تحت فشار گاز و قوطی‌های حشره‌کش و اسپری‌ها را از دسترس کودکان و افراد نابالغ دور نگهدارید.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code