منطقه 17

ترافیک میوه‌ای!

نویسنده: حمیدرضا خوشرو
برخی وقت‌ها ترافیک گریزناپذیر است و نمی‌توان به سادگی جلو آن را گرفت، اما وقتی ترافیک ساختگی باشد آن موقع قضیه فرق می‌کند و گلایه رانندگان و رهگذران را در پی خواهد داشت...
1396/03/23
   برخی وقت‌ها ترافیک گریزناپذیر است و نمی‌توان به سادگی جلو آن را گرفت، اما وقتی ترافیک ساختگی باشد آن موقع قضیه فرق می‌کند و گلایه رانندگان و رهگذران را در پی خواهد داشت. کسانی که قصد دارند از سه‌راه آذری به سمت محله امامزاده حسن(ع) بروند و ترافیک امان‌شان را بریده و گلایه‌شان را بلند کرده است. حضور دستفروش‌ها و وانتی‌ها این روزها باعث ایجاد ترافیک سنگین در برخی ساعت‌های روز در این محدوده شده و اهالی را سردرگم کرده است. درباره ترافیک آزار‌دهنده ابتدای سه‌راه آذری و خیابان شهید قدرت پاکی با برخی از وانتی‌ها، رانندگان و مسئولان شهری گفت‌وگو کرده‌ایم.


کسب و کار خوب بود بقیه هم آمدند

برای هم صنفی‌های خودشان معرفت به خرج می‌دهند و اگر جایی پیدا کنند که پاخورش خوب باشد آن موقع به هم صنفان دیگرشان خبر می‌دهند تا بیایند و از سفره پهن شده سهمی ببرند. این حکایت دستفروشانی است که سعی می‌کنند سختی کارشان را با مهربانی به یکدیگر آسان‌تر کنند، حضور پرشمار دستفروشانی که با وانت‌بارهای خود میوه و سبزی در سه‌راه آذری و خیابان قدرت پاکی می‌فروشند، حاصل همین مشارکت گروهی دستفروش‌هاست. «حاتم قادری» از دستفروشانی است که از وضع ایجاد شده ناراضی به نظر نمی‌رسد. او از پشت وانت آبی رنگی که عرض خیابان را اشغال کرده؛ می‌گوید: «بیشترکسانی که اینجا میوه و سبزی می‌فروشند همشهری‌های خودمان هستند. خدا را شکر کاسبی خوب است و اگر وضع فروش خوب باشد، چه اشکالی دارد به دیگران هم بگوییم که بیایند و اینجا بساط کنند؟ تنها شرطش این است که کسی نباید میوه و سبزی مشابه دیگری بفروشد.» او در حالی که دستمال قرمز و خیس خود را برای فرار از گرمای طاقت‌فرسای نخستین روزهای خرداد دور گردنش حلقه می‌زند، دلیل رونق کار خودش و وانتی‌های دیگر را در یک چیز می‌داند: «گرانی میوه در میوه‌فروشی‌ها و نبود بضاعت مالی کافی برای خرید میوه از این مغازه‌ها باعث شده اقبال اهالی به خرید میوه‌ از وانتی‌ها بیشتر شود. ما هم تصمیم گرفته‌ایم با قیمت مناسب میوه‌ها را دست مردم برسانیم.»

اتلاف وقت صدها نفر برای امرار معاش چند نفر
اشغال بخشی از خیابان توسط وانت‌بارها باعث شده معبر کم‌عرض خیابان قدرت پاکی تنگ‌تر و ورود خودروها به این خیابان مشکل‌تر از قبل شود. همین سختی‌ تردد و عبور عابران پیاده از عرض خیابان باعث شده ترافیک سنگینی در ساعت‌های اوج‌ تردد خودروها در این مسیر ایجاد شود، ترافیکی که تا چند هفته قبل خبری از آن نبود و کسی را آزار نمی‌داد اما حضور مهمانان ناخوانده در ورودی خیابان باعث شده ترافیک مثل قبل روان نباشد. به گفته «مهدی امیری پویا» از ساکنان قدیمی امامزاده حسن(ع)، چند هفته‌ای است که آرامش اهالی با حضور وانتی‌ها و دستفروش‌ها در سه‌راه آذری سلب شده است: «وقتی سروکله وانتی‌ها پیدا شد فکر نمی‌کردیم تعدادشان تا این حد زیاد شود. اوایل فقط یکی دو وانت و گاری که فالوده می‌فروختند ابتدای خیابان پیدا شد. بعد از مدتی تعدادشان آنقدر زیاد شده که راه رفت‌وآمد خودروها را‌بند آورده‌اند. برخی رانندگان عبوری هم بدون توجه به اینکه عرض خیابان باریک است برای خرید توقف می‌کنند و با این کارشان راه عبور خودروهای دیگر را می‌بندند.» او معتقد است مسئولان در برخورد با سدمعبرکنندگان و کسانی که خودرویشان را در مکان نامناسب متوقف کرده‌اند کوتاهی کرده اند: «پلیس راهور و شهرداری باید با این افراد برخورد کنند. پلیس باید با نصب تابلو توقف ممنوع و شهرداری هم با استفاده از نیروهای سدمعبر مانع ایجاد ترافیک در خیابان و ادامه فعالیت وانتی‌ها شود. اگر این اتفاق بیفتد مشکل ورود به خیابان قدرت پاکی برطرف می‌شود.»

 دبیر شورایاری محله باغ خزانه:
برای دستفروشان جای مشخصی تعیین شود
مشکل دستفروشان و سدمعبر ناشی از فعالیت آنها در خیابان‌های منطقه موضوعی نیست که بر کسی پوشیده باشد. اهالی از این وضع ناراحتند و می‌خواهند بساط دستفروشان جمع شود، اما به زندگی و معاش آنها آسیبی وارد نشود. چنین درخواستی را می‌توان لابه‌لای حرف‌های «محمدتقی وارثی» دبیر شورایاری محله باغ خزانه پیدا کرد: «وانتی‌ها و دستفروشان خیابان قدرت پاکی چند وقتی است که جای خود را در خیابان پیدا کرده‌اند و حاضر نیستند آنجا را رها کنند. نمی‌گویم که کسی حق ندارد برای تأمین معاش کار کند اما کسی هم حق ندارد به بهانه کسب درآمد راه دیگران را ببندد و مردم را به دردسر بیندازد.» حرف‌های این عضو شورایاری نشان می‌دهد که او و شهروندان دوست ندارند با دستفروشان و وانتی‌هایی که میوه و سبزی می‌فروشند برخورد جدی شود. او راهکاری برای برطرف کردن مشکل و کم کردن ترافیک عصرگاهی ابتدای خیابان دارد: «اگرشهرداری مکانی را برای فعالیت قانونمند دستفروشان و کسانی که با خودروهای شخصی، میوه و سبزی می‌فروشند تعیین کند، آنها می‌توانند در این مکان‌ها حضور پیدا کنند و محصولاتشان را بفروشند. با این کار نه ترافیکی در خیابان ایجاد می‌شود و نه اهالی از حضور دوره‌گردها ناراحت می‌شوند.»

 شهردار ناحیه یک
کاهش ترافیک خیابان در دستور کار شهرداری

«شهرداری در تلاش است در صورت دریافت مجوز از شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل مزاحم شهر، در بخش‌هایی از خیابان‌های قدرت پاکی و امامزاده حسن(ع) که عقب‌نشینی دارد، روز بازار موقت ایجاد کند. این روز بازارها دائمی نخواهند بود و به‌صورت چهارشنبه بازار یا سه‌شنبه بازار برای فعالیت وانتی‌ها و دستفروش‌ها ایجاد می‌شود. فعالیت روز بازارها به این دلیل دائمی نیست زیرا با راه‌اندازی آن به اصنافی که در این محدوده کسب و کار دارند خسارت وارد می‌شود.»
«سید صادق موسویان» شهردار ناحیه یک از طرح‌های شهرداری برای ساماندهی وانت‌بارهای منطقه در حریم خط‌آهن سخن به میان می‌آورد و می‌گوید: «قرار بود مکان‌های مشخصی برای ساماندهی وانتی‌ها و دستفروش‌ها در حریم راه‌آهن در نظر گرفته شود. مکان پیش‌بینی شده تبدیل به فضای سبز شده است و تلاش داریم مکان‌ دیگری برای این کار در نظر بگیریم.» شهردار ناحیه یک توقف خودروها را ابتدای خیابان قدرت پاکی غیرقانونی می‌داند و می‌گوید: «موضوع نصب تابلو توقف ممنوع در ابتدای این خیابان به‌زودی پیگیری می‌شود و بعد از نصب تابلو در صورت توقف خودروها در این محدوده بدون اغماض رانندگان متخلف از سوی راهور جریمه می‌شوند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code