منطقه 17

تشکیل مجمع خیرّان

نویسنده: حمیدرضا بوجاریان
این روزها که فصل همدلی و مهربانی از راه رسیده است، حال و هوای کوچه‌پسکوچه‌های محله متفاوت‌تر از هر زمان دیگری شده است. می‌شود بوی مهربانی را در هر کوی و برزنی احساس کرد...
1396/03/23
  این روزها که فصل همدلی و مهربانی از راه رسیده است، حال و هوای کوچه‌پسکوچه‌های محله متفاوت‌تر از هر زمان دیگری شده است. می‌شود بوی مهربانی را در هر کوی و برزنی احساس کرد. آنجا که بعد از نمازجماعت سفره‌های افطار در مساجد پهن می‌شود و روزه‌داران پای سفره می‌نشینند بهترین فرصت برای نزدیک‌تر شدن به خدایی است که در همین نزدیکی است. شاید همین باعث شود صدای نیاز کسانی را که به یاری‌مان نیاز دارند بهتر و بیشتر از قبل بشنویم و دست‌کمک به سویشان دراز کنیم. مدیریت شهری هم همپای مردم در این راه قدم برداشته است و در فصل همدلی پا به پای اهالی کوشیده است رمضانی متفاوت را برای اهالی رقم بزند. به این بهانه با «عقیل منصوری» معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار منطقه درباره برنامه‌های شهرداری در ایام ماه مبارک رمضان همصحبت شده‌ایم.
  •  اهالی از شهرداری به خصوص در ماه مبارک رمضان انتظار اجرای برنامه‌های ویژه‌ای دارند، درباره این برنامه‌ها و کیفیت اجرای آن بگویید؟
شهرداری منطقه هم‌راستا با اهداف شهرداری تهران، امسال 50 برنامه در قالب 200 اجرا در محله‌های منطقه اجرا می‌کند. این برنامه‌ها شامل راه‌اندازی مهد قرآنی با عنوان «غنچه‌های باغ طوبی» با محوریت مساجد و حسینیه‌های شاخص هر محله، برگزاری سلسله نشست‌های معرفتی تفسیر و قصص قرآنی در مساجد منتخب، اجرای طرح آموزش رایگان قرائت، حفظ و مفاهیم همراه با تفسیر قرآن، طرح افطاری ساده در بوستان‌ها، مساجد، مراکز فرهنگی، معابر عمومی، ایستگاه‌های مترو و سراهای محله‌ها با همکاری تشکل‌های مردم نهاد، برگزاری دوره‌های سبک زندگی اسلامی ایرانی متناسب با ماه مبارک رمضان، کارگاه‌های آموزشی شناخت و تبیین ابعاد شخصیتی حضرت خدیجه کبری(س)، مسابقه کتابخوانی از زندگی حضرت ‌ام‌البنین(س) از جمله برنامه‌هایی است که در این ماه در سراهای محله‌های 14‌گانه منطقه اجرا می‌شود. در کنار این برنامه‌ها برگزاری مسابقات ورزشی فوتسال جام رمضان در بوستان‌های بزرگ و شاخص منطقه از برنامه‌هایی است که در این ماه اجرا می‌شود.
  •  آمارهایی در گذشته ارائه می‌شد که نشان از بالا بودن تعداد نیازمندان منطقه داشت. این آمار را تأیید می‌کنید؟
تا پیش از نوروز امسال، افرادی که به مؤسسات خیریه و شهرداری برای دریافت کمک و استفاده از خدماتی مانند سبد کالا مراجعه می‌کردند حدود 4 هزار نفر بود. در گذشته بانک اطلاعاتی دقیقی از نیازمندان واقعی منطقه در اختیار نداشتیم و به این دلیل، افرادی خارج از منطقه به خیریه‌ها و مؤسسات حمایتی و در نهایت شهرداری مراجعه و درخواست کمک می‌کردند. به این دلیل در برآوردهای اولیه حدود 4 هزار خانوار نیازمند از سبدهای کالایی عرضه شده در این مراکز استفاده می‌کردند. این آمار قطعاً نشان‌دهنده تعداد نیازمندان واقعی منطقه ما نیست چرا که برخی افراد از مناطق دیگر برای استفاده از سبدهای حمایتی وارد منطقه می‌شوند و به این علت در آمار نیازمندان منطقه ما قرار می‌گیرند. تلاش کردیم با ایجاد بانک اطلاعاتی و ثبت مشخصات استفاده‌کنندگان به عدد دقیق‌تری از نیازمندانی که در منطقه خدمات می‌گیرند دست پیدا کنیم و در این راستا به نتایج خوبی هم رسیدیم.
  •  این بانک ایجاد شده است؟ این بانک چه مزیتی برای خانواده‌های نیازمند منطقه داشته است؟
این بانک پیش از نوروز امسال با مشارکت خیریه‌هایی که اطلاعات خود را در اختیار شهرداری قرار دادند با همکاری معاونت امور بانوان و خانواده شهرداری ایجاد شده است. براساس اطلاعات دریافتی، با تطبیق بانک‌های اطلاعاتی دریافتی از مراکز خیریه توانستیم عدالت در ارائه خدمات حمایتی را به خانواده‌های نیازمند محقق کنیم. آمارهای تهیه شده نشان داد برخی خانواده‌های نیازمند ساکن منطقه، به هیچ مرکز یا نهادی برای دریافت خدمات مراجعه نکرده و برعکس، برخی افراد از چند مرکز خدمات دریافت کرده‌اند. با استفاده از داده‌های آماری نوروز امسال 2500 خانوار نیازمند شناسایی و از آنان با مشارکت خیّران حمایت شد. در ایام ماه مبارک رمضان نیز با استفاده از بانک اطلاعاتی توانسته‌ایم حدود 75‌درصد خانوارهای نیازمند شناسایی شده را با ارائه سبد کالای حمایت کنیم و انتظار داریم با افزایش مشارکت خیّران بتوانیم 25‌درصد باقیمانده را نیز از سبدهای کالایی ویژه ماه مبارک رمضان بهره‌مند کنیم.
  •  اخیراً شاهد تشکیل مجمع خیّران منطقه بودیم. این مجمع چه کارکردی دارد و در ماه مبارک رمضان چه برنامه‌هایی را در دستور کار خود قرار داده است؟
تقریباً 3 ماه است که مجمع خیّران با عضویت 60 مؤسسه خیریه در منطقه فعالیت خود را آغاز کرده است. در این مدت 4 جلسه برگزار و 100 خیر با مشارکت در تأمین سبدهای کالایی، زمینه تهیه اقلام متنوع و مورد نیاز خانوارها را فراهم کردند. با مشارکت خیّران سبدهای کالایی ماه رمضان به اررش 350 هزار تومان با اقلامی مانند برنج، پنیر، روغن، خرما، حبوبات، ماکارونی و... تأمین شد و در اختیار بخشی از خانواده‌های نیازمند شناسایی شده قرار گرفته است. علاوه بر این، ارائه خدمات درمانی به خانواده‌های نیازمند استفاده از این نوع خدمت و حمایت‌های تحصیلی از دیگر فعالیت‌هایی بوده است که از سوی مجمع خیّران منطقه در چند ماه اخیر اجرا شده است. درمجمع خیّران موضوع آزاد‌سازی زندانیان جرائم غیر‌عمد و برگزاری مراسم افطار برای ایتام در دستور کار است و امیدواریم در ایام ماه مبارک رمضان زمینه آزاد‌سازی زندانیان غیر‌عمد با کمک خیّران محقق شود. انتظار داریم با گسترش فعالیت‌های خیّران در مجمع خیّران منطقه، سایر تشکل‌ها و مؤسسات خیریه به این تشکل افزوده شد. با هم‌افزایی بیشتر، نسبت به پوشش بیشتر نیازمندان در حوزه‌های مختلف کمک کنند.

اجرای طرح «یه لقمه مهربونی»
سازمان رفاه از سال گذشته برای اطعام نیازمندان و افرادی که در مددسراها و سامان‌سراهای شهرداری اسکان دارند طرح یه لقمه مهربونی را اجرا کرده است. افرادی که در سامان‌سراها ساکن هستند پیش از این اعتیاد داشتند و بعد از ترک اعتیاد در این مراکز در حال حرفه‌آموزی هستند تا بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی بتوانند کسب و‌کاری برای خود راه بیندازند. در طرح یه لقمه مهربونی که در ماه رمضان اجرا می‌شود، از صاحبان رستوران‌ها و خانواده‌هایی که غذای اضافه دارند درخواست شده غذای خود را دور نریزند و آن را برای اطعام این افراد و خانواده‌های نیازمند و گرسنه در اختیار شهرداری قرار دهند. تاکنون حدود 30 رستوران با شماره 4379 تماس گرفته‌اند و غذای اضافه خود را در اختیار شهرداری قرار داده‌اند. این غذاها بسته‌بندی شده و در اختیار سامان‌سراها، مددسراها و خانوارهایی که در تأمین غذای خود مشکل دارند قرار داده می‌شود. علاوه بر این برخی از رستوران‌های منطقه در طول سال با فروش چند پرس غذا، یک پرس غذای رایگان در اختیار نیازمندان قرار می‌دهند و با این کار به‌صورت مستمر به نیازمندانی که معرفی می‌شوند خدمت می‌کنند که جا دارد از مسئولان این مراکز قدردانی شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code