منطقه 17

تنها مرکز قرآنی کودکان

نویسنده: مهدی حبیبی
دانش‌آموز، تعداد پسرانی است که از کلاس‌های حفظ و قرائت دارالقرآن نور استفاده می‌کنند...
1395/10/14
 وقتی ساختمان دنج و فرسوده مدرسه فردوسی، به‌عنوان محل راه‌اندازی دارالقرآن دانش‌آموزی منطقه در نظر گرفته شد، تصورش هم مشکل به نظر می‌رسید که این مرکز پس از حدود 4 ماه فعالیت، 100 کودک و نوجوان محله‌های محروم منطقه را در سطوح و رشته‌های مختلف علوم قرآنی جذب کند. این ساختمان قدیمی هنوز هم در کوچه خلوت و دنج گل شب‌بو واقع شده، اما سیما و ظاهر متفاوت ساختمان پس از تعمیر و بهسازی و حال و هوای کلاس‌های آموزشی دارالقرآن، سبب شده نه تنها دانش‌آموزان منطقه، بلکه بسیاری از خانواده‌های محله زمزم، این مکان را پاتوق فرهنگی خود قرار دهند. این گزارش شرح فعالیت‌ها و حال و هوای تنها دارالقرآن دانش‌آموزی منطقه در گفت‌وگو با «سهیلا بهمنی» مدیر این مجموعه است.

مکانی پر از آرامش
تابلو بزرگ و دیوارهای رنگارنگ دارالقرآن نور از ابتدای کوچه گل شب‌بو جلب توجه می‌کند. ترکیب رنگ و تصاویری زیبا بر در و دیوار مرکز نقش بسته که کودکی در حال قرائت قرآن، جزء ثابت بسیاری از آنهاست. وقتی به داخل مرکز پا می‌گذاری، سر و روی پاکیزه کلاس‌ها و راهروها و عبارات زیبای قرآنی که در گوشه کنار ساختمان با خطی خوش نوشته شده، آرامشی دلنشین را به رخ می‌کشد. از داخل هریک از کلاس‌ها، صدای شاد کودکان به گوش می‌رسد که در حال خواندن شعر یا قرائت دسته‌جمعی سوره‌ای از قرآن هستند. «سهیلا بهمنی» مدیر دارالقرآن دانش‌آموزی نور است. او از فرهنگیان قدیمی منطقه است که 19 سال به‌عنوان دبیر، معاون و معاون پرورشی در مدارس منطقه خدمت کرده است. سال گذشته ساختمان فرسوده مدرسه فردوسی را در اختیار او گذاشتند تا در آن یک مرکز آموزش قرآن پویا و فعال دایر کند.

از برادر شهیدم برای رونق اینجا کمک خواستم!
بهمنی تعریف می‌کند: «با تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش دوره‌های حفظ و قرائت دانش‌آموزی، مسئولان آموزش و پرورش منطقه تصمیم به تأسیس دارالقرآن نور گرفتند و پس از انتقال دانش‌آموزان مدرسه فردوسی به ساختمان مدرسه‌ای دیگر، این مکان را به‌عنوان محل تأسیس دارالقرآن در نظر گرفتند، اما شرایط ظاهری ساختمان طوری بود که بچه‌ها رغبت نمی‌کردند برای شرکت در کلاس‌های آموزشی به آن پا بگذارند.» بهمنی خیّران بسیاری را از راه دور و نزدیک برای بازدید از فضای مخروبه مدرسه به منطقه می‌آورد، اما قول و وعده‌های هیچ‌یک برای همکاری به نتیجه نمی‌رسد. مدیر دارالقرآن نور می‌گوید: «هرچه تلاش کردم ثمری نداشت تا اینکه صبح یکی از آدینه‌ها دلگیر به مزار برادر شهیدم رفتم تا پیش او درددل کنم. هنوز سر مزار بودم که مدیر سابق مدرسه شهدای منطقه زنگ زد و گفت قرار است چند پزشک و مامای خیّر مؤسسه رویان با من در تأسیس مراکز قرآنی همکاری ‌کنند.»

تلاش برای جذب بچه‌ها با برنامه‌های تشویقی
 با همکاری این گروه خیّر و «مرتضی مرادی» شهردار ناحیه2، بهمنی ساختمان نیمه مخروبه را به فضایی نونوار و زیبا تبدیل می‌کند. دارالقرآن نور 13 شهریور امسال افتتاح و ثبت‌نام کلاس‌های قرآنی در سطوح و سنین مختلف آغاز می‌شود. در دارالقرآن دانش‌آموزی نور، کودکان 4 تا 6 ساله در کلاس‌های ویژه مهد قرآنی، نوآموزان مقطع پیش‌دبستانی در دوره‌های نوگلان و دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه در کلاس‌های حفظ و روخوانی شرکت می‌کنند. بهمنی برای جذب نوجوانان و جوانان محله در این مرکز برنامه‌های مختلفی اجرا می‌کند که تشویق و اهدای هدیه و جایزه به هر بهانه و مناسبتی یکی از این شیوه‌هاست. دارالقرآن نور در دوره فعالیت 4 ماهه‌اش نه تنها دانش‌آموزان منطقه، بلکه بسیاری از بزرگسالان را تحت آموزش علوم قرآنی قرار داده است. برنامه زیارت عاشورای صبح‌های دوشنبه دارالقرآن نور یکی از برنامه‌های پررونق این مرکز قرآنی است.

علاقه اهالی به کلاس‌های قرآنی
جلسات پرسش و پاسخ که هر هفته با شرکت استادان حوزه و دانشگاه درباره موضوعاتی مانند مکتب شیطان‌پرستی، مکاتب انحرافی و... برگزار می‌شود، برنامه دیگر این کانون فرهنگی در محله زمزم است. بهمنی از مدیران مدارس همجوار دارالقرآن دعوت کرده جلسات درس‌های آموزش قرآن و پرورشی دانش‌آموزان را در این دارالقرآن برگزار کنند و تاکنون مدارس 22 بهمن و شهید سالک از این طرح استقبال کرده‌اند. «فاطمه برجعلی» یکی از کودکان محله زمزم است که از آموزش‌های ویژه نوگلان دارالقرآن استفاده می‌کند. مادر فاطمه می‌گوید: «دخترم در دارالقرآن به فراگیری علوم قرآنی علاقه‌مند شد و در زمینه حفظ و ترجمه قرآن کریم و حفظ احادیث و روایات ائمه(ع) پیشرفت خوبی کرد.» برجعلی معتقد است فعالیت دارالقرآن‌ها در بهبود شرایط فرهنگی محله‌های محرومی مثل زمزم نقش زیادی دارد.  «ملیکا» و «محمدامین یوسفی» خواهر و برادری هستند که در کلاس‌های تجوید و حفظ قرآن مرکز نور شرکت می‌کنند. ملیکا دانش‌آموز سال سوم دبیرستان است. او دوره‌ انس را در رشته تجوید، به پایان رسانده است. این نوجوان ساکن محله زمزم می‌گوید: «مربیان دارالقرآن دانش‌آموزی منطقه در زمینه علوم قرآنی تخصص و تجربه زیادی دارند که با دلسوزی آن را در اختیار قرآن‌آموزان قرار می‌دهند.» ملیکا معتقد است بسیاری از خانواده‌ها که علاقه‌ دارند از خدمات دارالقرآن استفاده کنند توان پرداخت شهریه ماهانه 15 هزار تومان این مرکز را ندارند و بهتر است این کلاس‌ها رایگان برگزار شود تا افراد بیشتری جذب شوند. محمدامین هم که در رشته حفظ قرآن فعالیت می‌کند، شیوه تدریس علمی و مناسب مربیان دارالقرآن را سبب آسان شدن حفظ قرآن می‌داند.

راه‌اندازی نشریه مجازی برای قرآن‌پژوهان
رایگان قراردادن آموزش‌ها برای سومین عضو خانواده‌ای که 2نفر از آنها عضو این دارالقرآن هستند، امتیازی است که بهمنی برای متقاضیان خدمات و آموزش‌های مرکز در نظر گرفته است. «زهرا رزاقی» مادر ملیکا و محمدامین با استفاده از این طرح، رایگان دوره‌های آموزش روخوانی قرآن را می‌گذراند. رزاقی، ارتباط نزدیک و صمیمانه مدیر و مربیان دارالقرآن با قرآن‌آموزان را از دلایل استقبال اهالی از این مرکز عنوان می‌کند. در ضمن نشریه‌های مجازی و دیواری با موضوعات قرآنی توسط دارالقرآن نور راه‌اندازی شده است. در نشریه مجازی، معما، مثل‌ها و حکایت‌های قرآنی نقل شده و در نشریه دیواری که در راهرو دارالقرآن و برای افزایش آگاهی والدین نصب شده، اصول تربیت فرزند بر اساس آموزه‌های قرآنی بیان شده است.

35نفر تعداد قرآن‌پژوهان مهد دارالقرآن نور است.

27کودک 6 تا 7 ساله در مقطع نوگلان دارالقرآن آموزش می‌بینند.

25دانش‌آموز دختر در دوره‌های حفظ دانش‌آموزی دارالقرآن شرکت کرده‌اند.

14دانش‌آموز، تعداد پسرانی است که از کلاس‌های حفظ و قرائت دارالقرآن نور استفاده می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code