منطقه 17

خیـابـان خانه تو نیست

نویسنده: رابعه تیموری
برای کودکان‌کار و خیابان که دوران بازی و بی‌خیالی خود را در کوچه و خیابان‌های خشن و لابه‌لای سختی‌های زندگی گم کرده‌اند، تصور کار و آموزش در فضایی شاد و همراه با سرگرمی دشوار و دور از ذهن است، اما اداره خدمات اجتماعی و رفاهی منطقه با همکاری مجتمع فرهنگی آموزشی راه رشد این امکان را فراهم کرده است...
1396/09/14
 برای کودکان‌کار و خیابان که دوران بازی و بی‌خیالی خود را در کوچه و خیابان‌های خشن و لابه‌لای سختی‌های زندگی گم کرده‌اند، تصور کار و آموزش در فضایی شاد و همراه با سرگرمی دشوار و دور از ذهن است، اما اداره خدمات اجتماعی و رفاهی منطقه با همکاری مجتمع فرهنگی آموزشی راه رشد این امکان را فراهم کرده است. در اردوگاه کارآفرینی که در مجاورت پایانه برزو راه‌اندازی شده، کودکان‌کار و دانش‌آموزان 6 تا 11 ساله مناطق 22‌گانه تهران، در قالب اردوی دانش‌آموزی شاد و مفرح با شاخه‌های مختلف کار و فعالیت آشنا می‌شوند تا با توجه به علایق و استعدادهای خود، شغل و کسب‌شان را انتخاب کنند. در گزارش زیر با گروهی از بازدیدکنندگان اردوگاه همراه شده‌ و به قسمت‌های مختلف اردوگاه سر زده‌ایم.

 به چه رشته‌ای علاقه دارید؟
روی دیوارهای نمای بیرونی ساختمان اردوگاه کارآفرینی، تصاویر انتزاعی خاصی نقاشی شده که فعالیت‌های یک کودک سالم را نشان می‌دهد. بچه‌ها عجله دارند زودتر وارد اردوگاه شوند و این تصاویر چندان توجه‌شان را جلب نمی‌کند. آنها از دانش‌آموزان منطقه هستند. در ورودی اردوگاه، ریسه‌هایی از توپ‌های کاموایی و نوارهای کاغذی رنگارنگ آویخته شده که در کنار تابلو نقاشی شاد کودکانه نصب‌شده بر دیوار، ترکیب زیبایی را به وجود آورده است. با برخورد گلوله‌های کاموایی به‌صورت بچه‌های قد بلند گروه، صدای خنده اعضای گروه بلند می‌شود. ساختمان اردوگاه بیشتر از آنکه شبیه یک مرکز آموزشی باشد، بافتی مسکونی دارد. داخل سالن تعداد زیادی صندلی چیده شده و داخل کمدها و قفسه‌های اطراف سالن سنگریزه، مقوا، کاموا، رنگ‌های روغنی و ویترای، قطعات نمد و وسایل مختلف ساخت وسایل دستی دیده می‌شود. مربیان در سالن برای دانش‌آموزان برنامه فعالیت امروز را توضیح می‌دهند: «کسانی که کارهای فنی را دوست دارند به کارگاه‌های فنی‌ـ صنعتی بروند. هرکسی به درس علوم و شاخه‌های پزشکی علاقه دارد، در اتاق تشریح کار می‌کند. بچه‌هایی هم که می‌خواهند امروز یک کاردستی زیبا درست کنند، پشت میز صنایع‌دستی بنشینند.» اینجا از صف طولانی علاقه‌مندان به رشته پزشکی خبری نیست و بیشترین تعداد بچه‌ها به کارگاه فنی‌ـ صنعتی می‌روند.

 در اردوگاه، تجربه و آزمایش می‌کنیم
در کارگاه فنی انواع ابزار صنعتی از قیچی و انبر و اره‌مویی و جوهر رنگ و چسب چوب و... مهیا شده و برای اینکه بچه‌ها بتوانند در طول 2 ساعت حضورشان در کارگاه، کار دستی‌شان را آماده کنند، چوب به‌عنوان ماده زمینه کار انتخاب شده است. در کمد ابزار اتاق تشریح، تعدادی لوله و تجهیزات آزمایشگاهی و چند ردیف کتاب مرتبط با علوم تجربی به چشم می‌خورد. در اینجا دانش‌آموزان کمک‌های اولیه را به‌صورت تئوری و عملی آموزش می‌بینند. نوبت تشریح قلب گوسفند که می‌رسد، تازه بچه‌های عاشق پزشکی سر ذوق می‌آیند. آنها هنوز دانش‌آموز پایه‌های سوم و چهارم ابتدایی هستند و برایشان تشریح و وارسی عضو یک حیوان جذابیت و هیجان خاصی دارد. «‌‌رضا کریمی» آرزو دارد یک پزشک تمام‌عیار شود. او می‌گوید: «بسیاری از مدارس آزمایشگاه ندارند و دانش‌آموزان نمی‌توانند مطالب علمی را آزمایش کنند؛ اما اینجا کارگاه‌های  عملی مفیدی برگزار می‌شود.» در کارگاه صنایع‌دستی مراحل چیدن قلوه‌سنگ‌های صیقلی و یک شکل و یک اندازه روی تخته چوبی به پایان رسیده و کافی است روی تخته و سنگ‌ها رنگی بکشند تا جاکلیدی سنگی ساخته شود که از جاکلیدی‌های گرانقیمت بازار هیچ کم و کسری ندارد. جاسوئیچی، جاکلیدی، پادری، کوسن، قاب عکس و کاردستی‌های دیگری که دانش‌آموزان گروه‌های قبلی در بازدیدهایشان از اردوگاه ساخته‌اند، فضای سالن را زینت داده و ترکیب رنگ‌های شادشان، نشاط خاصی به سالن بخشیده است.

 آموزش‌های تئوری و عملی
بچه‌های کارگاه فنی‌ـ صنعتی، زود، تند، سریع تخته‌های سه‌لای چوبی را برش داده‌اند و با به وجود آوردن خم و قوس‌های یک پرنده جاسوییچی زیبایی درست کنند. «‌‌علی رحمانی» از بچه‌های دیگر زبر و زرنگ‌تر است. او دوست دارد مهندس شود، اما هنوز تصمیم نگرفته مهندس چه رشته‌ای! علی از کار در اردوگاه لذت برده و می‌گوید: «کاش می‌توانستیم باز هم اینجا بیاییم تا کارهای مختلف را به خوبی یاد بگیریم.» هنوز از زمان بازدید دقایقی باقی مانده و مربیان از این فرصت برای آموزش نکات ایمنی و معرفی مشاغل امدادرسان استفاده می‌کنند. زمان بازدید بچه‌ها به پایان رسیده و باید اردوگاه را ترک کنند، اما کارگاه‌های زیادی باقی مانده که فرصت استفاده از آن را پیدا نکرده‌اند. کلاس آموزش باغبانی و کشت گیاه یکی از کلاس‌های اردوگاه است که برای این گروه برگزار نشد. دانش‌آموزان در این کلاس به‌طور تئوری و عملی مراحل کاشت و نگهداری گیاهان را تمرین می‌کنند. یکی از مدرسان کارگاه گل و گیاه «‌‌رضا نصیری» مربی تیم امید استقلال است که با مؤسسه آموزشی راه رشد همکاری می‌کند. گاهی که کودکان‌کار مهمان اردوگاه هستند، او پس از آنکه بچه‌ها حسابی گل‌بازی کردند و با بذر و خاک و کود و وسایل باغبانی ‌ور رفتند، با آنها در پشت‌بام مرکز یک دست گل کوچیک جانانه بازی می‌کند تا تعدادی از تکنیک‌های فوتبال را هم از مربی صاحب‌نام بیاموزند. این کلاس آموزشی وقتی با یک مسابقه جانانه همراه می‌شود برای کودکانی که تمام روزهای کودکی‌شان را با کار و زحمت گذرانده‌اند، لحظاتی خوش و به یاد ماندنی رقم می‌خورد.

 افراد مستعد شناسایی می‌شوند
مفهوم پول، پس‌انداز و آشنایی با مشاغل حسابداری و بانکداری از کارگاه‌های دیگری است که در اردوگاه کارآفرینی دایر می‌شود. بچه‌ها در این کلاس می‌آموزند که یک حسابدار یا کارمند بانک باید چه توانایی‌ها و مهارت‌هایی داشته باشد. مواقعی که زمان حضور دانش‌آموزان در اردوگاه فشرده و محدود است، آموزش آشپزی یکی از بهترین گزینه‌های کارگاه آشنایی با مشاغل خدماتی است و اگر دسر و غذایی که در این کارگاه آموزش داده می‌شود به کام بچه‌ها مزه کند، شاید بعضی از آنها تصمیم بگیرند از راه تهیه و طبخ اغذیه درآمد کسب کنند. «‌‌زهرا یعقوبی» مدیر اردوگاه می‌گوید: «اداره خدمات اجتماعی شهرداری منطقه این مرکز را تابستان امسال تجهیز و دایر کرد و همکاری مرکز با مجتمع آموزشی «‌‌راه رشد» از اواخر مرداد آغاز شد. اردوگاه‌های کارآفرینی تهران فقط در مناطق 17 و 19 راه‌اندازی شده‌ و بر اساس توافق سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با سازمان آموزش و پرورش، تا اردیبهشت سال آینده، 5هزار دانش‌آموز مقطع ابتدایی مناطق 22‌گانه از خدمات آموزشی اردوگاه کارآفرینی منطقه استفاده می‌کنند.» در ابتدای فعالیت اردوگاه کارآفرینی قرار بود آموزش کودکان‌کار و خیابان در اولویت برنامه‌های این مراکز قرار بگیرد، اما تعیین این بودجه‌بندی برای بازدید دانش‌آموزان مدارس از اردوگاه، خدمت‌رسانی و آموزش کودکان‌کار و خیابان را به همان بازدید اولیه محدود کرد. یعقوبی می‌گوید: «در این کارگاه‌ها افراد مستعد هر رشته شناسایی می‌شوند تا پرورش استعدادهای آنها در برنامه‌های آموزشی سال آینده اردوگاه به‌صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.» مدیر اردوگاه کارآفرینی منطقه معتقد است برگزاری این کارگاه‌ها برای کودکان‌کار و به‌ویژه دختران مفید است و بسیاری از آنها تشویق می‌شوند با ساخت و فروش صنایع‌دستی درآمد به دست آورند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code