منطقه 17

دوست با درخت مهربان با طبیعت

نویسنده: رابعه تیموری
منطقه ما زمانی که به ته نقشه پایتخت سنجاق نشده بود، مزارعی سرسبز و درختانی سر به فلک کشیده داشت. اما پس از الصاق شدن به پیکره تهران بزرگ، در تغییر ماهیت و دور شدن از فضای روستایی خود از مناطق شمال و مرکز شهر هم سبقت گرفت...
1396/09/14
  منطقه ما زمانی که به ته نقشه پایتخت سنجاق نشده بود، مزارعی سرسبز و درختانی سر به فلک کشیده داشت. اما پس از الصاق شدن به پیکره تهران بزرگ، در تغییر ماهیت و دور شدن از فضای روستایی خود از مناطق شمال و مرکز شهر هم سبقت گرفت و خیلی زود به منطقه‌ای لبریز از جمعیت تبدیل شد که انبوه ساختمان‌های زمخت آجری و سیمانی نفسش را به شماره انداخته‌اند. شنیدن صدای این ضربان ضعیف، گوش‌هایی تیز و روحیه‌ای لطیف می‌طلبد تا برای راست‌ شدن راه نفس آسمان همت کند. «‌‌علی یزدی»یکی از شهروندانی است که این ضرورت و نیاز محله را احساس کرده و با کاشت و نگهداری چند درخت به سهم خود قدمی برداشته است. «امیر محسنی» شهردار منطقه این تلاش و احساس مسئولیت‌پذیری یزدی را مورد توجه قرار داده و در بازدید از محله سجاد از او تقدیر کرده است. گزارش زیر درباره این اتفاق خوب و اقدام این شهروند مسئولیت‌پذیر محله سجاد است.
  •    شغل شما قصابی است و این شغل ارتباط چندانی با فضای سبز و کاشت درخت در محله ندارد. چطور شد به فکر کاشت درخت در محله افتادید و در این کار پیشقدم شدید.
بله، در ظاهر این دو موضوع با هم ارتباط چندانی ندارد. تصور مردم هم از یک قصاب این نیست که درختکاری کند. اصلاً توقع ندارند یک قصاب، در بخش فضای سبز هم فعال باشد، اما من با اینکه قصاب هستم و با چاقو، ساطور و سوهان سر و کار دارم، حیوانات و گل‌ها و گیاهان را دوست دارم. پیش از اینکه قصاب شوم، بچه کشاورز و باغدار بودم و هنوز هم برای روزهایی که برای چیدن یک میوه کال تا بلندترین شاخه درخت باغ‌مان بالا می‌رفتم، دلم تنگ می‌شود.
  •    پس وقتی جوان‌تر بودید، باغداری می‌کردید. چه شد که باغداری را کنار گذاشتید؟ از گذشته‌ها تعریف کنید.
پدرم یک باغدار و دامدار اصیل و قدیمی بود. دامداری ما نزدیک جاده ساوه قرار داشت. پشت دامداری یک باغ زیبا داشتیم که پر از درخت توت، گوجه سبز، آلبالو و زردآلو بود. همه درخت‌ها بزرگ بود و میوه می‌دادند. بعضی از آنها همسن خودم بودند و بزرگ‌شدن‌شان را به چشم دیده بودم. نخستین میوه‌هایشان را هم خودم می‌چیدم و مزه می‌کردم؛ همان اول که هنوز گس و کال بودند. باغ‌ آباد و پربرکتی داشتیم. سال 1378 که طرح تعریض جاده ساوه اجرا شد، دامداری و باغچه ما تخریب شد و همه درختان هم از بین رفتند.
  •    حتماً برای آن باغچه خیلی دلتنگی کردید. همین خاطره‌ها باعث شد به فکر کاشت گل‌ و درخت بیفتید؟
بله، اوایل خیلی دلم تنگ می‌شد و دوست داشتم باز هم یک باغچه نقلی داشته باشم. بوی خاک و سبزه به من آرامش می‌داد. اما در خانه و مغازه خانوادگی قصابی‌مان، برای کاشت گل و گیاه جای مناسبی نداشتیم. روبه‌روی مغازه، چند درخت قدیمی وجود داشت که دلم را به آنها خوش کرده بودم و هرس تا سمپاشی و آبیاری آنها را انجام می‌دادم. برای آبیاری آنها هم با پمپ یخچال قدیمی همسایه، پمپ آبی درست کرده بودم که وقتی جریان برق به آن متصل می‌شد، کار می‌کرد و آب نهر و جوی وسط خیابان را با فشار به سمت درختان هدایت می‌کرد. ولی هر‌کاری کردم، نتوانستم آنها را سبز نگه دارم و خشک شدند.
 
  •    چه اتفاق ناراحت‌کننده‌ای! بعد از خشک شدن درختان، این نهال‌ها را کاشتید؟
آنها که خشک شدند، تصمیم گرفتم چند نهال دیگر بکارم. اول به یاد درختان توت باغ‌مان، چند درخت توت کاشتم. اما نهال‌های توت سبز نشدند. چند درخت میوه دیگر هم نشاندم، اما اگر آب و هوای آلوده این حوالی را هم تاب می‌آوردند و خشک نمی‌شدند، بچه‌های بازیگوش محل آنها را از ریشه درمی‌آوردند و نمی‌گذاشتند جان بگیرند. بالاخره این 4درخت تبریزی جلو مغازه را کاشتم و باقی ماندند.
  •    در مراقبت از آنها هم سنگ تمام گذاشته‌اید و نهال‌هایتان درختانی سبز و زیبا شده‌اند. وقتی برای کار ارزشمندتان، از طرف شهردار منطقه مورد تشویق قرار گرفتید، چه احساسی پیدا کردید؟
خیلی خوب و خوشحال‌کننده است که شهردار منطقه به طبیعت و فضای سبز محله‌ها توجه می‌کند. اینجا درختان زیادی ندارد. همین تعداد کم هم در حال خشک شدن است. فضای سبز آرامش‌بخش است و آلودگی هوا را کم می‌کند. اگر شهردار و مسئولان برای رسیدگی به فضای سبز برنامه‌ای داشته باشند، شهروندان هم با آنها همراهی می‌کنند.

شهردار منطقه:
به پاس همراهی او، 250 اصله نهال می‌کاریم
«امیر محسنی» شهردار منطقه در دوران کوتاهی که مدیریت شهرداری منطقه را برعهده گرفته، از هر بهانه کوچک و بزرگی برای طراوت بخشیدن به فضای سبزمنطقه استفاده کرده است. او پس از آنکه باخبر شده شهروند خوش‌ذوق محله سجاد، مقابل مغازه‌اش چند درخت پرورش داده، او را مورد تشویق قرار داد. نمایندگان شهردار منطقه با هدیه و لوح تقدیر به دیدار «علی یزدی» رفتند و مژده دادند که این کار زیبای او سبب شده شهردار منطقه کاشت 250 اصله نهال در معابر محله و مقابل منازل اهالی را در برنامه اجرایی مدیریت شهری قرار دهد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code