منطقه 17

فاصله خود را با کتاب کم کنیم

نویسنده: علی ‌الله‌ سلیمی / دبیر منطقه 17
قرار گرفتن در آستانه روز کتاب، کتابدار و کتابخوانی، فرصت مناسبی است تا بار دیگر به اهمیت این مسئله به‌ویژه در مناطق جنوبی شهر و منطقه ما تأکید شود...
1396/08/23
قرار گرفتن در آستانه روز کتاب، کتابدار و کتابخوانی، فرصت مناسبی است تا بار دیگر به اهمیت این مسئله به‌ویژه در مناطق جنوبی شهر و منطقه ما تأکید شود. شکی نیست که کتاب و کتابخوانی در کشور ما جایگاه چندان مناسبی ندارد و برای این مشکل فرهنگی می‌توان دلایل بی‌شماری برشمرد که مهم‌ترین آنها، بی‌انگیزه بودن جمعیت قابل توجهی از افراد جامعه است. البته هریک از افرادی که به گونه‌ای از کتاب و کتابخوانی در طول شبانه‌روز دوری می‌کنند، دلایل خاص خود را دارند که بیشتر این دلایل هم اغلب بهانه است تا دلیل منطقی، زیرا برای علاقه‌مندان واقعی کتاب و کتابخوانی همیشه فرصتی برای رفتن به سراغ کتاب‌های مورد علاقه آنها وجود دارد. معمولاً هریک از ما لحظات متمادی و‌گاه ساعتی از وقت خود را صرف حضور در گروه‌های مجازی می‌کنیم که مطالب آنها هم اغلب گزینشی و فاقد اعتبار رسمی است.
بیشتر حالت سرگرمی دارد تا مطالعه مطالب علمی و معتبر که بشود به آن اتکا کرد. صرف این وقت برای مطالعه کتاب طبعاً اثرات ماندگاری دارد و به نوعی می‌تواند مشوق رفتن به سوی کتاب‌های دیگر باشد. از سوی دیگر، منابع کتابخانه‌های عمومی که در اغلب محله‌های منطقه وجود دارد، امکان مناسبی برای بهره‌مندی از کتاب‌های مورد علاقه هریک از ماست. اعضای این کتابخانه‌ها با پرداخت حق عضویت ناچیز در طول سال می‌توانند از منابع مختلف بهره‌مند شوند. این منابع گسترده بهانه آن گروه از شهروندان که گرانی کتاب را همواره بهانه‌ای برای دوری از کتاب می‌دانند، خنثی می‌کند.
در این میان، نقش کتابدارها در‌‌‌‌‌ ترویج فرهنگ کتابخوانی را می‌توان بسیار مهم دانست. خوشبختانه در سال‌های اخیر شاهد حضور کتابداران متخصص در کتابخانه‌های منطقه هستیم که این حضور کارشناسانه اتفاق مبارکی است، چراکه کتابداران متخصص و علاقه‌مند به رشته کتابداری، در جذب شهروندان به این مراکز فرهنگی مؤثر هستند. آنها می‌توانند کتاب‌های مناسبی را به شهروندان معرفی کنند و حتی روش‌های درست مطالعه کردن را هم به آنها بیاموزند. برای رسیدن به این هدف بزرگ فرهنگی، تجهیز و توسعه کتابخانه‌های عمومی منطقه از الزامات است چون تجهیز و بهسازی کتابخانه‌های عمومی در دراز مدت تأثیرات فرهنگی و اجتماعی زیادی بر محله‌های مختلف، به‌خصوص مناطق جنوبی شهر و منطقه 17 دارد. همچنین ضرورت ایجاد و احیای کتابخانه‌های فعال در مناطقی که رشد آسیب‌های اجتماعی در آنها دیده می‌شود، بیشتر است. متولیان امور فرهنگی با پرداختن به این مناطق می‌توانند با اجرای برنامه‌های فرهنگی مختلف در این فضاها، باعث سوق دادن جوان‌ها به امر مهم کتاب و کتابخوانی شوند و این یکی از آرزوهای بزرگ فرهنگی در منطقه است.
علی ‌الله‌ سلیمی / دبیرارسال پیام اشتراک 
 
 Security code