منطقه 17

قاتل خاموش در کمین ماست

نویسنده: علی پورسعید
فرادی که از قندخون بالا رنج می‌برند باید به‌طور مرتب دنبال روش‌هایی برای کنترل قندخون‌شان باشند، در غیر‌این صورت همین مسئله باعث بروز عواقب جدی در سلامتی‌شان می‌شود....
1396/09/14
 افرادی که از قندخون بالا رنج می‌برند باید به‌طور مرتب دنبال روش‌هایی برای کنترل قندخون‌شان باشند، در غیر‌این صورت همین مسئله باعث بروز عواقب جدی در سلامتی‌شان می‌شود. توجه داشته باشید که میزان قندخون نرمال باید بین 80 تا 100 میلی‌گرم در هر دسی لیتر باشد. قندخون به وسیله‌ هورمونی به نام انسولین تنظیم می‌شود و بدن افرادی که دچار دیابت هستند به میزان کافی این هورمون را تولید نمی‌کند یا سلول‌هایشان نسبت به آن مقاوم است. در نتیجه به سختی می‌توانند قندخون بالا را کنترل کنند. با وجود اینکه افراد مبتلا به دیابت باید زیر نظر پزشک باشند و دارو مصرف کنند، اما لازم است که با در پیش گرفتن روش‌های غیردارویی هم با مشکل مقابله کنند. در این مطلب چند روش غیردارویی برای مقابله با قندخون بالا و پیشگیری از ابتلا به دیابت داریم که خواندنش خالی از لطف نیست.

مرتب ورزش کنیم
در مواقعی که به فکر سلامتی خود می‌افتیم همزمان یاد ورزش هم می‌افتیم.
در مورد بیماری قندخون هم ورزش یکی از راه‌های مؤثر در پیشگیری از این بیماری خاموش است. هرچه فعالیت بدنی‌تان بیشتر باشد میزان قندی که در بدن می‌سوزد بیشتر می‌شود. فعالیت‌های روزانه ورزشی بهترین راه مقابله با قندخون بالاست و می‌تواند نیاز به انسولین را کاهش دهد. برای این کار لازم است روزانه بین 20 تا 30 دقیقه ورزش کنید.

کربوهیدرات‌ نخوریم!
هر ماده غذایی که حاوی کربوهیدرات (مواد قندی) باشد در طولانی‌مدت روی میزان قندخون تأثیر می‌گذارد.
برای پیشگیری و مقابله با افزایش قندخون توصیه می‌شود که تا حد امکان مصرف مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات را کاهش دهیم و با برنامه‌ریزی دقیق، این مواد غذایی را از برنامه غذایی‌ خود حذف کنیم. محصولات غذایی تهیه شده از آرد مانند نان سفید، پاستاها، شیرینی‌، نان شیرین، برنج، سبزی‌هایی مانند سیب‌زمینی، ذرت و میوه‌های خشک حاوی بیشترین میزان کربوهیدرات‌ها هستند.

مصرف پروتئین را افزایش دهیم
مصرف برخی از مواد غذایی که در برنامه غذایی هریک از ما هم به‌طور طبیعی قرار دارد می‌تواند در کاهش قندخون مؤثر باشد.
از جمله، مواد غذایی حاوی پروتئین‌های کم‌چرب مانند ماهی و سینه‌ مرغ که به کاهش تبدیل کربوهیدرات‌ها به قندخون کمک می‌کند. توصیه شده است که روزانه از مصرف این مواد غذایی غافل نشویم. پس اگر تا به حال به این موضوع فکر نکرده‌اید از این پس آن را جدی بگیرید و مصرف پروتئین را افزایش دهید.

خوردن چند وعده غذایی روزانه
افرادی که دچار قندخون بالا هستند، باید هر روز حداقل هر 2 تا 3 ساعت مواد غذایی سالم مصرف کنند. این کار مانع از افزایش ناگهانی قندخون می‌شود.

دوری از استرس
کبد افرادی که به‌طور مرتب تحت استرس و فشارهای روحی هستند گلیکوژن بیشتری در جریان خون‌شان آزاد می‌شود. گلیکوژن ذخیره شده گلوکز است که به سرعت قندخون را بالا می‌برد. توصیه می‌کنیم که تکنیک‌های آرام‌بخش را در پیش بگیرید و استرس را از خود دور کنید.

دارچین را دریابید
نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد که دارچین تأثیر مثبتی در درمان دیابت و مقابله با قندخون بالا دارد. این ادویه‌ خوش عطر و خوش‌طعم قیمت مناسبی دارد و در دسترس است. بنابراین بهانه‌ای برای مصرف نکردن آن وجود ندارد.
دارچین حساسیت بدن به انسولین را کاهش می‌دهد و به این‌ترتیب وابستگی بدن به این هورمون کمتر شده و میزان قندخون تنظیم می‌شود.

«میوه‌ کاکتوس» را وارد سبد غذایی کنیم
نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که گلابی خاردار یا همان میوه‌ کاکتوس برای کاهش قندخون بسیار مؤثر است. به خاطر اینکه این میوه حاوی میزان زیادی فیبر و دیگر ترکیبات مغذی است که باعث سوزاندن قند و تنظیم قندخون می‌شود به این‌ترتیب یک میوه‌ ایده‌آل برای افراد دیابتی است. خوشبختانه این میوه وارد بازارهای میوه و تره‌بار هم شده و می‌توانید از خواص آن بهره‌مند شوید.

«سیر» یار سلامتی است
یک ماده‌ غذایی مفیدی که باید حتماً در برنامه غذایی افرادی که از قندخون بالا رنج می‌برد وجود داشته باشد سیر است. نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد که مصرف منظم سیر می‌تواند باعث کاهش قندخون در بین مبتلایان به دیابت نوع یک و 2 ‌شود. سیر این‌ قدرت را دارد که قند را بسوزاند و حاوی ترکیبات دیگری است که تأثیری مشابه با انسولین دارد. توجه داشته باشید که خاصیت سیر به همین‌جا ختم نمی‌شود. این ماده‌ غذایی علاوه بر کاهش چربی خون برای مقابله با برخی از انواع سرطان‌ها هم مؤثر است. در نتیجه بهتر است حتماً سیر را در برنامه‌ غذایی‌تان بگنجانید.

خوردن پیاز قرمز خام فراموش نشه
نتایج بررسی‌هایی که در مراکز علمی متعدد انجام شده است نشان می‌دهد که مصرف روزانه 100 گرم پیاز قرمز خام نقش مهمی در کاهش میزان قندخون در بین مبتلایان به دیابت نوع یک و 2 دارد. پیاز سرشار از ترکیبات مفیدی مانند فلاونوئیدها و گوگرد است.

قند افراد سالم چقدر است؟
قندخون طبیعی ناشتا برای کسانی که دیابتی نیستند باید کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد. در صورتی که این میزان بیشتر از ۱۲۶ دسی‌لیتر باشد و یکبار دیگر هم تکرار شود، فرد مبتلا به بیماری دیابت است. همچنین اگر فردی علائم بیماری دیابت را داشته باشد؛ تکرر ادرار، پرنوشی و کاهش وزن و در عین حال قندخون تصادفی (قندخونی که بدون توجه به زمان گرفته می‌شود و برای حتی یکبار بالای ۲۰۰ باشد) فرد مبتلا به دیابت است. البته این معیارها آزمایشگاهی است و با دستگاه گلوکومتر نباید به تشخیص دیابت پرداخت. همچنین کسی که قندخون ناشتای او بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ دسی‌لیتر است مستعد بیماری دیابت محسوب می‌شود. ۱۰‌درصد از این افراد در آینده به دیابت مبتلا خواهند شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code