منطقه 17

لباس گرم بر تن آب

نویسنده: حبیبه زحمتکش
یکی از مشکلات فصل‌های سرد سال، یخ‌زدن و ترکیدگی لوله‌ها، شیرآلات و کنتور آب در بیشتر منازل است که معمولاً مشکلاتی را در این هوای سرد برای شهروندان ایجاد می‌کند...
1395/10/14
 یکی از مشکلات فصل‌های سرد سال، یخ‌زدن و ترکیدگی لوله‌ها، شیرآلات و کنتور آب در بیشتر منازل است که معمولاً مشکلاتی را در این هوای سرد برای شهروندان ایجاد می‌کند. در این میان، عمده موارد یخ‌زدگی مربوط به کنتور و شیرآلات منازل است که با رعایت موارد ایمنی از سوی شهروندان به راحتی قابل پیشگیری است. البته کارشناسان توصیه می‌کنند شهروندان در زمان بروز یخبندان باید از اقداماتی مانند ریختن آب‌جوش روی کنتور، روشن‌کردن آتش در حوضچه کنتور و باز گذاشتن شیر آب برای رفع یخ‌زدگی کنتور و لوله‌های آب خودداری کنند.

آب واحدهای خالی را قطع کنید  
راه‌های زیادی برای پیشگیری از یخ زدن شیرآلات و کنتور آب در زمستان وجود دارد که اگر به موقع عمل شود، جلو مشکلات و خسارت‌های احتمالی را می‌گیرد. یادتان باشد پیش از هر چیز ابتدا آب شیرآلات غیرضروری را تخلیه کنید تا از بروز حوادث احتمالی جلوگیری کرده باشید. قطع آب واحدهای خالی از سکونت و مراقبت مستمر از آنها در طول زمستان از مواردی است که مشترکان بهتر است برای جلوگیری از یخ‌زدن لوله‌ها رعایت کنند. عایق کردن لوله‌های آب در فضای باز با پشم شیشه، بهسازی حوضچه‌های کنتور و وسایل سنجش و اندازه‌گیری آب از جمله این راهکارها محسوب می‌شود.

حوضچه کنتور را با پوشال پر کنید  
تعبیه درپوش مناسب برای کنتور و اتصالات و پر کردن حوضچه کنتور آب با پوشال از راهکارهای دیگر محسوب می‌شود. یادتان باشد در دمای زیر 10 درجه سانتی‌گراد هیچ پوششی غیر از پشم شیشه نمی‌تواند مانع از یخ‌زدگی شود. برای پیشگیری از یخ‌زدن کنتور و لوله‌های آب توصیه می‌شود یکی از شیرهای آب ساختمان به مقدار خیلی کم باز باشد تا جریان مداوم آب مانع از یخ زدن لوله‌ها شود. البته بهتر است زیر این شیر آب ظرفی قرار دهید تا بتوانید از آب استفاده کنید و مانع هدررفت این مایع حیاتی شوید. برای جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی هم بهتر است لوله‌های آب گرم را از منبع شوفاژ یا آبگرمکن تا محل‌های مورد استفاده عایق‌کاری کنید تا برای گرم شدن آب معطل نمانید. اگر آب در لوله‌ها یخ‌زده باشد، می‌توانید با گرم کردن آن به تدریج یخ را ذوب کنید.

تماس با 122 فراموش نشود
تماس با مرکز اطلاع‌رسانی و سامانه «122» شرکت آب و فاضلاب استان تهران، مطمئن‌ترین راه برای مواجهه با مشکلات احتمالی در بخش خرابی، ترکیدگی لوله‌ها و کنتور آب در منازل یا حتی کوچه و خیابان است. شما می‌توانید با تماس با این شماره مشکلات را اطلاع دهید تا در اسرع وقت برطرف شود. در نخستین تماس شما با «122» مشکل ثبت و برای رسیدگی در دستور کار عوامل اجرایی قرار می‌گیرد. برای پیگیری مشکل هم نیاز به تماس مجدد نیست، چراکه این موضوع باعث افزایش شدت ترافیک تماس‌ها شده و امکان ارتباط دیگر شهروندان با سامانه 122 سخت می‌شود. بد نیست بدانید در صورت ترکیدگی کنتور، هزینه‌های تعویض آن توسط شرکت آب و فاضلاب از شما اخذ خواهد شد. اگر هیچ‌یک از این راه‌ها جواب نداد چاره‌ای جز صبر تا بازشدن یخ درون لوله در اثر گرم شدن هوا نخواهید داشت.

با آب درون لوله یخ‌زده چه کنیم؟
اگر کنتور و لوله‌های آب دچار یخ‌زدگی شد، برای رفع مشکل هرگز از حرارت مستقیم و ریختن آب جوش بر قسمت‌های یخ‌زده استفاده نکنید چون باعث ترکیدگی لوله‌ها می‌شود. توجه داشته باشید که لوله‌های فلزی آب در هنگامی که آب داخلشان یخ زده باشد بسیار شکننده‌اند. برای همین اگر شیر آبی دچار یخ‌زدگی شده باشد، هرگز سعی نکنید آن را باز یا بسته کنید چون ممکن است بشکند یا لوله آب از داخل دیوار دچار ترک خوردگی شود.  برای رفع مشکل یخ‌زدگی توصیه می‌شود با صبر و حوصله از آب ولرم، حرارت غیر‌مستقیم و سشوار استفاده شود.  اگر لوله آب ترکید، شیر فلکه اصلی و شیرهای فرعی را زود ببندید و با شرکت آب تماس بگیرید یا سراغ یک تعمیرکار باتجربه بروید. در غیر‌این صورت ممکن است نشت آب، باعث ایجاد خسارت فراوان به ساختمان شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code