منطقه 17

لزوم گذشتن از علایق شخصی

نویسنده: علی‌الله‌ سلیمی/ دبیر
داشتن مسکن مناسب از نخستین نیازهای هر شهروندی است تا سرپناهی برای خود و خانواده‌اش داشته باشد و زیر سقف آن احساس آرامش کند...
1396/09/14
داشتن مسکن مناسب از نخستین نیازهای هر شهروندی است تا سرپناهی برای خود و خانواده‌اش داشته باشد و زیر سقف آن احساس آرامش کند. همین داشتن سقفی بالای سر، از گذشته‌های دور جزو دغدغه‌های اساسی بسیاری از شهروندان بوده و هنوز هم خیلی‌ها به این مسئله به‌عنوان یک دغدغه اصلی فکر می‌کنند. چه آنهایی که مستأجرند و چه افرادی که خانه شخصی دارند.
البته تکلیف مستأجرها در این میان روشن است و در آرزوی داشتن یک خانه خلاصه می‌شود، اما آنهایی که خانه شخصی دارند و ملک‌شان نیاز به بازسازی دارد، به یک مسئله دیگر یعنی همان نوسازی خانه خود هم می‌اندیشند که این مورد هم از مسائل پیش روی بسیاری از اهالی منطقه در سال‌های اخیر است. در این زمینه، پرداختن به یک مسئله اساسی خالی از لطف نیست.
اینکه اصالت و گذشته یک محله وقتی قرار است زیر تیغ جراحی معماران شهرسازی قرار گیرد، بیشتر از همه ساکنان قدیمی همان محله را دلواپس می‌کند. آنها نگران تاریخ محله‌شان و خاطرات تلخ و شیرین خود در آن محله هستند که قرار است از این به بعد فقط در حافظه آنها سبز و پایدار بماند. در این راستا، موقعیت جغرافیایی منطقه ما قرار است به مرور این وضعیت را تجربه کند.
موضوع فراتر از علایق فردی هریک از ما به‌عنوان شهروندی است که خانه قدیمی‌مان را دوست داریم. نکته مهم در این میان، حرکت همگام با سایر مناطق شهر تهران برای رسیدن به شرایط تازه‌ای برای زندگی نوین در کلانشهری به نام تهران است و این‌گونه است که برای دستیابی به یک زندگی نوین در ابرشهری که به خاطرات تک تک ما هم رحم نمی‌کند، به سمت نوگرایی می‌رویم. اوضاع تازه، خواست یک فرد یا گروه خاص نیست.
شرایط زندگی در شهرهای بزرگ جهان این وضع را به ساکنان آنها تحمیل می‌کند؛ خرده فرهنگ‌ها در دل یک جامعه بزرگ شهری هضم می‌شود و آموزش علوم شهروندی و رفتارهای تازه‌ای که خاصه زندگی در شهرهای بزرگ است به تک تک شهروندان ساکن در آن شهر تقریباً الزامی می‌شود. آداب صحیح شهروندی حکم می‌کند برای آسایش خود و دیگران به تصمیم‌های جمعی احترام بگذاریم و از علایق فردی در مقابل رأی جمع بگذریم.
با توجه به اینکه طرح نوسازی بافت‌های فرسوده این روزها با جدیت از طرف مدیران شهری در محدوده منطقه پیگیری می‌شود، حمایت از طرح به نفع تک تک اهالی این منطقه است. بنابراین، وقتی قرار است طرح نوسازی بافت‌های فرسوده در محله، خیابان یا کوچه ما هم اجرا شود، شایسته‌ترین گزینه همراهی با مسئولان و مدیران شهری است تا مانعی بر سر راه آنها نتراشیم. از علایق شخصی خود بگذریم، چون قرار است یک کوچه، خیابان، محله، منطقه و در نهایت شهر در راستای نوسازی و نوگرایی گام بردارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code