منطقه 17

ورزشکار همه فن حریف

نویسنده: مهدی حبیبی
نیازی نیست به اندازه کارگردان‌های تلویزیونی خبره و تیزبین باشی که تشخیص دهی فیزیک بدنی و میمیک چهره «آرمین توپچی» به تصور عمومی به شکل و شمایل بادیگاردها بسیار نزدیک است؛ قد و قامت بلند و ورزشکاری با هیبت و جذبه معمول بادیگاردها. پای او را به دنیای بازیگری و جعبه جادویی تلویزیون باز کرد...
1396/08/23
  نیازی نیست به اندازه کارگردان‌های تلویزیونی خبره و تیزبین باشی که تشخیص دهی فیزیک بدنی و میمیک چهره «آرمین توپچی» به تصور عمومی به شکل و شمایل بادیگاردها بسیار نزدیک است؛ قد و قامت بلند و ورزشکاری با هیبت و جذبه معمول بادیگاردها. پای او را به دنیای بازیگری و جعبه جادویی تلویزیون باز کرد. اما در عالمی به دور از رنگ و نقش‌های تلویزیونی و سینمایی، روی خوش و لحن متواضعانه‌اش، او را فرسنگ‌ها از شخصیت بادیگاردهای خشک و جدی و نقش‌های منفی تلویزیونی‌، دور می‌کند و به قالب بچه‌محل ورزشکار جوان محله امامزاده حسن(ع) فرو می‌برد. توپچی، بازیگر جوانی است که در محله‌اش به‌عنوان یک ورزشکار و هنرمند بااخلاق شهرت دارد. به بهانه شروع پخش سریال «روزهای بهتر» از شبکه یک سیما که توپچی در اپیزود «شاهد» به ایفای نقش پرداخته، با او گفت‌وگویی انجام دادیم که حاصل آن را در گزارش زیر می‌خوانید.

از بازار برده‌فروشی تا پوشیدن لباس بادیگاردی
همه چیز از «مسافر ری» شروع شد، فیلم سینمایی تاریخی‌ـ مذهبی درباره زندگی حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) که «داود میرباقری» نویسنده و کارگردان آن بود و به بازیگرانی تنومند و قوی‌هیکل نیاز داشت. آن زمان «آرمین توپچی» به تازگی از خدمت سربازی برگشته بود و در صنف فروشندگی لوازم خانگی فعالیت می‌کرد. «‌‌جلال بیگدلی» بدلکار سینما از دوستان آرمین بود و به او پیشنهاد کرد برای بازی در این فیلم خودش را معرفی کند. توپچی جوان که مانند اغلب همسالانش دیده شدن در قاب جعبه جادویی را یک رؤیا می‌دید، از این پیشنهاد استقبال کرد. کارگردان زبده مسافر ری، با دیدن بازو و قامت بلند توپچی، نقش یک برده عرب را به او سپرد که در بازار برده‌فروشان به فروش می‌رسد. این سکانس کوتاه نقطه آغاز فعالیت هنری توپچی بود و پس از آن هریک از کارگردانان و تهیه‌کننده‌های سینما و تلویزیون که در فیلمنامه‌هایشان، کاراکتر و شخصیتی قوی‌هیکل داشتند، سراغ جوان خوش‌اخلاق محله امامزاده حسن(ع) را می‌گرفتند. توپچی پس از مسافر ری در سریال‌های‌ »خواب و بیدار»، «بی‌صدا فریاد کن» و فیلم سینمایی طنز «خوب، بد، جلف‌» نقش بادیگارد را بازی کرده است. گویا ظاهر توپچی با آن کت و شلوار مشکی شق و رق و دکمه بسته، سر تراشیده و بدون مو و بازی نرم و بدون ژست‌های اضافی آنقدر با انتظارات سازندگان آثار تلویزیونی و سینمایی همسو بوده که او بارها و بارها و در همکاری با گروه‌های هنری مختلف این نقش را تکرار می‌کند. سریال‌ «غیرعلنی» یک تجربه تازه برای آقای هنرپیشه است و در اینجا نقش طلبکاری سمج را بازی می‌کند که برزو ارجمند (بازیگر نقش اصلی سریال) را به ستوه می‌آورد.

ابراز احساسات شیرین اهالی
آرمین توپچی مانند بسیاری از بازیگران به دلیل ظاهر خاص خود فرصت تجربه‌ نقش‌های متفاوت مثبت و منفی را کمتر به دست می‌آورد و پس از سریال «غیرعلنی» در فیلم سینمایی «ثبت با سند برابر است» و سریال «گسل» باز هم نقش یک شخصیت منفی پول‌پرست نامهربان را بازی می‌کند. در اپیزود «‌‌شاهد» از سریال «روزهای بهتر» هم که این روزها از شبکه اول سیما پخش می‌شود، جوان هم‌محلی ما در نقش شخصیتی قلدر ظاهر می‌شود که با داد و هوار و تهدید و هوچی‌بازی چک‌های برگشتی طلبکاران را به پول تبدیل می‌کند! وقتی قرار است فیلم یا سریالی از تلویزیون پخش شود که آرمین توپچی جزو هنرپیشه آن است، بچه‌های محل از اول تا آخر سریال منتظر پخش صحنه اجرای او هستند. ظاهرشدن روی صفحه تلویزیون و پرده سینما در کنار سختی‌ها و مشکلاتش، خاطرات خوشی را هم برای توپچی به همراه آورده است. او می‌گوید: «گاهی نیمه‌شب برای ضبط برنامه آفیش می‌شویم و ممکن است ضبط پلانی که ظاهراً ساده به نظر می‌رسد، تا صبح طول بکشد.» عشق و علاقه آرمین به هنر بازیگری و امید به پیشرفت در این حرفه سبب شده است که مشکلات فراوان کارش را با جان و دل بپذیرد. توپچی تعریف می‌کند: «گاهی بچه‌های محل درباره نقش‌هایم نظرات جالبی دارند. مثلاً در سریال خواب و بیدار که نقش بادیگارد ناتاشا را بازی می‌کردم، بر اساس فیلمنامه در یک صحنه‌ درگیری پس از خالی‌شدن خشاب اسلحه‌ام باید تسلیم می‌شدم، اما وقتی سریال پخش شد، بچه‌ها از تسلیم‌شدن من ناراحت شده بودند و می‌گفتند خوب لااقل با آنها گلاویز می‌شدی و نمی‌گذاشتی تو را دستگیر کنند. یا در یکی از صحنه‌های فیلم سینمایی خوب، بد، جلف به هنرپیشه خانم فیلم می‌گویم اسلحه من خراب و جنس چینی است، نمی‌توانم شلیک کنم! مدتی بعد پسربچه‌ای که من را دید، جلو آمد وگفت عمو تو همان کسی هستی که اسلحه‌ات خراب شده بود؟!‌»

خداحافظی از کشتی به دلیل مصدومیت
فیزیک بدنی توپچی که کلید ورود او به دنیای بازیگری بوده، نتیجه سال‌ها شانه ساییدن روی تشک کشتی است. او استعداد ورزشی خود را از عموهایش پهلوان «علی، محمدرضا و غلامرضا توپچی» که از پهلوانان و قهرمانان کشتی کشور هستند، به میراث برده است. آرمین وقتی در مشهد دوران خدمت سربازی را می‌گذراند با ورزشکاران رشته کشتی با چوخه که از رشته‌های بومی این دیار است، آشنا می‌شود و در کنار تمرین کشتی با چوخه، رشته‌های ورزشی دیگری مانند جودو را هم تجربه می‌کند. کسب چند مقام قهرمانی استانی رشته کشتی و قهرمانی وزن آزاد جودو نیروهای مسلح آینده‌ای روشن را برای قهرمان جوان نوید می‌دهد، اما آسیب‌دیدگی شدید از ناحیه گردن سبب می‌شود که توپچی برای همیشه تشک کشتی را ترک کند و به رشته بدنسازی روی آورد. هنرمند و ورزشکار محله امامزاده‌ حسن(ع) که سال‌ها پیش از نعمت پدر محروم شده، موفقیت‌های خود را نتیجه زحمات بی‌دریغ و دعاهای خیر مادر مهربانش می‌داند. توپچی در ایام عزاداری سیدالشهدا(ع) با اجرای نقش‌های شمر و یزید در گروه تعزیه هیئت حضرت علی‌اصغر(ع) از هنرش برای اظهار ارادت به سردار کربلا استفاده می‌کند. آرمین می‌گوید: «با اینکه شبیه‌گردان نقش یزید در میان تماشاچیان محبوبیتی ندارد، من این نقش را بازی می‌کنم تا مصایب شهدای کربلا را به خوبی نشان دهم. نقش‌های منفی اگر به خوبی اجرا شود، ویژگی‌های مثبت نقش مقابل بهتر نشان داده می‌شود.»

 مؤدب و بااخلاق است
من آرمین توپچی را از دوران نوجوانی‌اش که ورزش کشتی را تازه شروع کرده بود، می‌شناسم. در مدت 25 سالی که از آشنایی من و توپچی می‌گذرد، هیچ‌وقت رفتار دور از ادب و احترامی از او ندیدم. جوانی خونسرد و آرام است و در کارهایش تلاش و جدیت زیادی دارد.
 مصطفی قهرمانی، از اهالی محله امامزاده‌حسن(ع)

 پهلوان است
آرمین توپچی اخلاق و مرام پهلوانی را که بر روی تشک کشتی آموخته، حفظ کرده است. او دست نیازمندان زیادی را گرفته و به آنها کمک کرده است. توپچی در کنار فعالیت هنری، به مربیگری رشته بدنسازی مشغول است. او یک مربی بااخلاق است و اطلاعات حرفه‌ای زیادی دارد. توپچی برای سلامتی و پیشرفت شاگردانش هر کمکی از دستش بر می‌آید، انجام می‌دهد.
 اصغر میرزایی، از اهالی محله امامزاده حسن(ع)ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code