منطقه 17

پـرونـده نیازهای منطقه روی میز پارلمان شهر

نویسنده: زینب زینال‌زاده
برخی از جلسات علنی شورای اسلامی شهر تهران با هدف دیدار حضوری اعضا با مدیران شهری و شورایاران مناطق و بررسی مشکلات محله‌های پایتخت برگزار می‌شود...
1395/10/14
 برخی از جلسات علنی شورای اسلامی شهر تهران با هدف دیدار حضوری اعضا با مدیران شهری و شورایاران مناطق و بررسی مشکلات محله‌های پایتخت برگزار می‌شود. در سیصد و چهاردهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران قرعه به نام شورایاران منطقه ما می‌افتد و آنها هم برای رساندن مشکلات اهالی به اطلاع مسئولان در این جلسه حاضر می‌شوند. شورایاران منطقه تاکنون در بیش از 10 جلسه شرکت کرده و مشکلات را با اعضای شورای اسلامی شهر تهران در میان گذاشته‌اند. در این جلسه «صداقت پورعباسی» دبیر دبیران شورایاری منطقه، به نمایندگی از طرف اعضای شورایاران محله‌ها پشت ‌تریبون رفت و درباره مشکلات و کمبودهای منطقه سخن گفت که در ادامه می‌خوانید.

       اختصاص بودجه مناسب به منطقه                
دبیر دبیران شورایاری منطقه در سیصد و چهاردهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران به کافی نبودن بودجه منطقه اشاره می‌کند و می‌گوید: «سرانه‌های آموزشی و فرهنگی و همچنین فضاهای سبز منطقه عادلانه توزیع نشده‌ و کافی نبودن بودجه عامل اصلی این نابرابری است.» صداقت پورعباسی ادامه می‌دهد: «سال گذشته بودجه‌ای که برای منطقه ما تصویب شد، کافی نبود و مدیران شهری منطقه هم نتوانستند آنطور که باید فاصله طبقاتی شمال و جنوب منطقه را کم کنند و کمبود محله‌ها را به حداقل برسانند.»

  کمبود امکانات رفاهی                                 
کمبود امکانات رفاهی موضوعی دیگری است که دبیر هیئت رئیسه شورایاری منطقه در بین اعضای شورای اسلامی شهر تهران مطرح می‌کند و می‌گوید: «منطقه ما جزء مناطق کم‌برخوردار پایتخت است و اهالی به دلیل کمبود  امکانات رفاهی با مشکلات زیادی مواجه هستند.» صداقت پورعباسی ادامه می‌دهد: «در سال‌های اخیر منطقه ما جزء مناطق مهاجرپذیر بود، اما مدتی است که به دلیل کمبود امکانات رفاهی، شاهد کوچ اهالی از آن هستیم که این اتفاق برای منطقه ما مطلوب نیست.»

  اتمام طرح‌های نیمه‌تمام                      
طولانی شدن ساخت طرح‌های فرهنگی و ورزشی، موضوع دیگری است که دبیر دبیران شورایاری منطقه پشت ‌تریبون شورای اسلامی شهر تهران به اعلام آن می‌پردازد: «برخی از طرح‌های عمرانی، ورزشی و فرهنگی منطقه با گذشت 7 سال، فقط 20‌درصد پیشرفت عمرانی داشته‌اند و با گذشت مدت زمان طولانی هنوز تمام نشده و برخی از آنها نیمه‌تمام رها شده‌اند.» پورعباسی ادامه می‌دهد: «نیمه تمام ماندن طرح‌ها باعث شده این مکان‌ها به فضاهای بی‌دفاع شهری تبدیل شوند که همین امر باعث از بین رفتن امنیت محله‌ها شده است.»

   مشکل خط آهن                             
دبیر دبیران شورایاری منطقه به مهم‌ترین معضل منطقه یعنی حریم ریل راه‌آهن تهران‌ـ تبریز هم گریزی می‌زند و می‌گوید: «متأسفانه خط ‌آهن تهران‌ـ تبریز، منطقه را به 2 نیمه شمالی و جنوبی تقسیم کرده و همین امر باعث مسدود شدن دسترسی اهالی به این دو بخش منطقه شده است.»  پورعباسی می‌افزاید: «با انتقال ریل راه‌آهن به زیر زمین، حریم آن به فضای بی‌دفاع شهری و محل تجمع معتادان و کارتن‌خواب‌ها تبدیل شده است و اهالی از این امر ناراضی هستند.»

  ساماندهی ورودی منطقه                            
پاسگاه نعمت‌آباد و سه‌راه آذری، ورودی‌های منطقه ما هستند که نیاز به ساماندهی دارند. پورعباسی این موضوع را در جمع اعضای شورای اسلامی شهر تهران اعلام می‌کند و می‌گوید: «طراحی ورودی‌های منطقه به گونه‌ای است که برای دسترسی به مناطق همجوار مانند 18،9 و 19 نیاز به پل‌های روگذر و زیرگذر است اما این کار نیازمند مشارکت و همکاری مسئولان مناطق همجوار است که متأسفانه تاکنون چنین تعاملی ایجاد نشده است.»

 خفت‌گیری در زیرگذرها                           
موضوع افزایش زورگیری و خفت‌گیری، توسط دبیردبیران شورایاری منطقه پشت ‌تریبون مطرح می‌شود و وی می‌گوید: «در منطقه ما بیش از 10 زیرگذر وجود دارد که بیشتر خفتگیری‌ها و زورگیری‌ها آنجا رخ می‌دهد.» پورعباسی می‌افزاید: «زیرگذرها نیاز به ساماندهی دارند که البته چند بار این کار از سوی مدیریت شهری منطقه انجام شده اما نبود نظارت کافی باعث شده این مشکل همچنان سیر صعودی داشته باشد.»

شهردار منطقه:
آماده تأمین روشنایی معابر هستیم به شرطی که...

شهردار منطقه هم در سیصد و چهاردهمین جلسه اعضای شورای اسلامی شهر تهران حاضر می‌شود و گزارشی از کارهای انجام شده ارائه می‌دهد. «مهدی عباسی» ابتدا به سرانه فضای سبز منطقه اشاره می‌کند و می‌گوید: «سرانه فضای سبز منطقه در سال‌های گذشته حدود 2/1مربع بود و این عدد نشان می‌داد که ما با استانداردهای تعیین شده فاصله زیادی داریم. بنابراین افزایش سرانه فضای سبز در دستور مدیریت شهری منطقه قرار گرفت و در 8 سال گذشته حدود 30‌درصد فضای سبز افزایش یافت و سرانه منطقه به 3/4‌مترمربع رسید.» عباسی درباره مشکل روشنایی خیابان زمزم می‌گوید: «خیابان زمزم از معابر اصلی و پر تردد منطقه است و نبود روشنایی کافی قطعاً مشکلاتی برای اهالی ایجاد می‌کند. شهرداری به تنهایی نمی‌تواند این مشکل را رفع کند و نیاز است مسئولان شرکت توزیع برق تهران در این امر با مسئولان شهرداری همکاری و مساعدت کنند.» شهردار منطقه می‌گوید: «شهرداری آمادگی دارد با هزینه خودش تیرهای چراغ‌برق معابر اصلی و کوچه‌های فرعی را در صورت نیاز جابه‌جا کند، اما در این مورد شهرداری اختیاری ندارد و اگر اجازه مسئولان شرکت توزیع برق تهران نباشد، ما نمی‌توانیم‌ کاری انجام دهیم.» شهردار منطقه درباره رفع مشکل روشنایی حریم راه‌آهن تهران‌ـ تبریز می‌گوید: «تاریک بودن این مکان، آن را به فضای بی‌دفاع شهری تبدیل کرده بود که اخیراً با نصب برج‌های نوری این مشکل رفع و این فضاها برای تجمع کارتن‌خواب‌ها و معتادان ناامن شده است.» بودجه منطقه محدود است. عباسی درباره این موضوع می‌گوید: «بودجه‌ای که برای منطقه پیش‌بینی می‌کنند، کم است و نمی‌توانیم کارهای بزرگی برای رفع کمبودها و مشکلات محله‌ها انجام دهیم.» تبدیل حریم راه‌آهن تهران‌ـ تبریز به فضای سبز موضوع دیگری است که توسط شهردار منطقه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران عنوان می‌شود. عباسی می‌گوید: «راه‌آهن تهران‌ـ تبریز حدود 10 کیلومتر است که 3 کیلومتر آن در منطقه قرار دارد. با تملک این زمین 20‌درصد آن به کاربری غیر‌خدماتی و 80‌درصد هم در قالب کاربری رفاهی به فضای سبز تبدیل می‌شود.»

مهدی چمران:
مشکل راه‌آهن را منطقی حل می‌کنیم

«مهدی چمران» رئیس شورای اسلامی شهر تهران در سیصد و چهاردهمین جلسه، تعیین تکلیف خط راه‌آهن تهران‌ـ تبریز را شاه بیت مشکلات منطقه عنوان می‌کند و می‌گوید: «مسئولان راه‌آهن برای واگذاری زمین حریم راه‌آهن تهران‌ـ تبریز به شهرداری حدود 600 میلیارد تومان مطالبه کرده‌اند که این خواسته غیر‌منطقی است و قصد داریم این مسئله را در کمیسیون ماده 5 بررسی و راه‌حل منطقی برای رفع آن پیدا کنیم.»

احمد مسجد جامعی:
حریم راه‌آهن باید محور توسعه باشد

«احمد مسجد جامعی» عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه خط راه‌آهن تهران‌ـ تبریز باید محور توسعه منطقه باشد، می‌گوید: «در این کار باید شهرداری و مسئولان راه‌آهن کوتاه بیایند و از طریق تعامل این مشکل را رفع کنند. البته این کار نیاز به اراده و همت جمعی دارد که اعضای شورای اسلامی شهر تهران هم آمادگی کمک برای حل این معضل را دارند.»

مجتبی شاکری
بی‌توجهی در بودجه منطقه

«مجتبی شاکری» عضو شورای اسلامی شهر تهران به 4 هزار شهید منطقه اشاره می‌کند و می‌گوید: «چرا چشمان‌مان را روی فداکاری اهالی منطقه بسته‌ایم. آنها برای فدا کردن جان خود در خط مقدم هستند و ما در زمان تعیین اعتبار و بودجه به مشکلات منطقه بی‌توجهی می‌کنیم. این منطقه از حداقل امکانات بهره‌مند است و برای رفع برخی از مشکلات باید از سرمایه‌گذاران کمک بگیریم.»

ابوالفضل قناعتی:
حریم راه‌آهن فضای سبز می‌شود

«ابوالفضل قناعتی» عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید: «شهرداری تهران اوضاع مالی خوبی ندارد و به دنبال تملک زمین‌های راه‌آهن نیست. مدیریت شهری قصد دارد طبق قانون برای رفاه بیشتر اهالی، جلوگیری از تجمع کارتن‌خواب‌ها و بهبود وضعیت گرد و خاک در حریم راه‌آهن، فضای سبز ایجاد کند.»

مرتضی طلایی
مشارکت همه برای کاهش فاصله‌ها
«مرتضی طلایی» عضو شورای اسلامی شهر تهران در این جلسه به موضوع عقب‌ماندگی مناطق جنوبی تهران از جمله منطقه ما اشاره می‌کند و می‌گوید: «شهرداری به تنهایی نمی‌تواند فاصله‌ طبقاتی شمال و جنوب تهران را از بین ببرد.
بنابراین برای محقق شدن این کار لازم است همه مسئولان مشارکت کنند.»

علیرضا دبیر:
مشکل منطقه بودجه نیست

«علیرضا دبیر» رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی و بودجه شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید: «مشکلی که منطقه 17و بیشتر مناطق پایتخت با آن مواجه هستند، بودجه نیست بلکه تخصیص اعتبار است. اگر بتوانیم با اقدامات کارشناسی، اعتبارات خوبی برای طرح‌های عمرانی مناطق جنوبی اختصاص دهیم، می‌توانیم شاهد رفع مشکلات فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهروندان باشیم.»

محسن سرخو:
افزایش سرانه فضای سبز اولویت دارد

«محسن سرخو» رئیـــــس کمیته حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران در این جلسه می‌گوید: «اتمام طرح‌های نیمه‌تمام و افزایش سرانه فضای سبز خواسته اهالی است و بنابراین باید در اولویت کارهای شهرداری منطقه قرار بگیرد. هر اقدامی در این حوزه‌ها باعث کم شدن مشکلات محله‌ها می‌شود.»

رحمت‌الله حافظی:
قهوه‌خانه‌ها جوانان را تهدید می‌کند

«رحمت‌الله حافظی» رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، در سیصد و چهاردهمین جلسه شورای‌شهر تهران می‌گوید: «حدود 300 قهوه‌خانه در منطقه وجود دارد که جوانان را تهدید می‌کند. مدیریت شهری با افزایش‌ سراهای محله می‌تواند جوانان را جذب و از انحراف آنها جلوگیری کند.»

معصومه آباد:
مراکز فرهنگی ساخته شود

«معصومه‌آباد» عضو شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید: «سرانه فضای سبز منطقه برای هر نفر کمتر از 3‌مترمربع است و با توجه به فضاهای بی‌دفاع شهری متعددی که در این منطقه وجود دارد، می‌توان از آنها برای ساخت بوستان و مراکز فرهنگی، اجتماعی و ورزشی استفاده کرد.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code