منطقه 17

چشم بسته در این راه قدم بردار

نویسنده: لادن حبیبی
حتماً شما هم تغییرات قابل توجهی را که اخیراً در شرایط ترافیکی منطقه به وجود آمده، احساس کرده‌‌‌اید. در منطقه جنوبی ما که قسمت قابل توجهی از معابر در بافت فرسوده قرار گرفته، مدیریت و ساماندهی شبکه حمل‌ونقل شهری، اهمیت زیادی دارد و معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری با علم به این موضوع، برای بهبود شرایط ترافیکی معابر طرح‌های متنوعی اجرا می‌کند....
1396/09/14
 حتماً شما هم تغییرات قابل توجهی را که اخیراً در شرایط ترافیکی منطقه به وجود آمده، احساس کرده‌‌‌اید. در منطقه جنوبی ما که قسمت قابل توجهی از معابر در بافت فرسوده قرار گرفته، مدیریت و ساماندهی شبکه حمل‌ونقل شهری، اهمیت زیادی دارد و معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری با علم به این موضوع، برای بهبود شرایط ترافیکی معابر طرح‌های متنوعی اجرا می‌کند. گزارش زیر شرح گفت‌وگوی ما با «مهدی نوروزی» معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه درباره گره‌های ترافیکی معابر محله‌ها و اقدامات این معاونت برای ساماندهی شبکه حمل‌ونقل شهری منطقه است.

  قرار گرفتن نماهای بصری در مسیر دید رانندگانی که زیر پل نواب‌ تردد می‌کنند، باعث بروز تصادفات و حوادث ترافیکی زیادی شده است. برای رفع این مشکل و اصلاح معبر چه اقداماتی انجام داده‌اید؟
بر اساس بازدید میدانی و نظرات کارشناسان معاونت حمل‌ونقل و ترافیک و آمار تصادفات موجود در پلیس راهور، در منطقه 20 نقطه پرخطر و حادثه‌خیز شناسایی شده که برای ایمن‌سازی آنها نقشه راه عمومی تدوین کرده‌ایم. در این نقشه متناسب با شرایط معبر، اصلاح هندسی، نصب علائم، اعمال محدودیت‌های ترافیکی و فضاسازی پیش‌بینی و بر اساس آن معبر ایمن‌سازی می‌شود. زیر پل نواب یکی از این 20 نقطه حادثه‌خیز بود که با ایجاد مسیر جایگزین رفت و برگشت در زیر پل، معبر را ساماندهی کردیم. تقاطع خیابان شهیدان پیغمبری و آقانوری، زیرگذر شهید مطهری، خیابان شهید نباتی، تقاطع سجاد‌ـ ابوذر، میدان زکات، بزرگراه شهید چراغی (مقابل پردیس کیان) از نقاط پرخطر دیگری هستند که اقدامات ایمن‌سازی در آنها انجام شده است.
  •  ‌حجم بالای عبور و مرور عابران پیاده و وسایل نقلیه درزیر پل 9 دی و ابتدای خیابان شیخ‌محمدی این محل را ناایمن کرده است. برای افزایش ایمنی این مسیر چه برنامه‌ای دارید؟
در مسیر ابتدای خیابان شیخ‌محمدی دوربرگردانی وجود دارد که خودروها با چرخش از آن، به طرف پل امامزاده معصوم(ع) حرکت می‌کنند. تلاقی دوربرگردان با کندرو بزرگراه نواب، این نقطه را پرخطر کرده و هنگام عبور عابران پیاده امکان بروز تصادف وجود دارد. با توجه به این ویژگی‌های معبر، آن را جزء 20 نقطه حادثه‌خیز قرار دادیم و با نصب علائم ترافیکی و اصلاح هندسی نقطه، شرایط عبور و مرور در محل را ایمن کردیم.
  •   اغلب مدارس منطقه در حاشیه خیابان‌های اصلی قرار گرفته‌اند و در زمان پایان فعالیت روزانه مدارس، شاهد بی‌نظمی و ترافیک‌های طولانی و زمانبر هستیم. این بی‌نظمی‌ها امنیت دانش‌آموزان را هم در معرض آسیب قرار می‌دهد. معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه با چه راهکاری عبور و مرور دانش‌آموزان را ایمن و از بروز گره‌های کور ترافیکی پیشگیری می‌کند؟
برای نظم‌بخشیدن به عبور و مرور دانش‌آموزان و استفاده از فضای ورزشی حیاط مدارس در قالب تعامل بین‌بخشی با آموزش و پرورش منطقه، در حیاط مدارس هاجر، شهید قاسمی، یادگار امام(ره)، بعثت و حیاط اداره آموزش‌وپرورش خط‌کشی‌های لازم انجام و فضای پارک سرویس مدارس ایجاد شده تا در ساعات پیک ترافیک، برای سوار و پیاده شدن دانش‌آموزان از فضای داخل مدرسه استفاده شود. این اقدامات در باز کردن گره‌های ترافیکی معابر اطراف این مدارس نقش زیادی داشته است. معاونت ترافیک منطقه که به اجرای این طرح آزمایشی را در مناطق 22‌گانه تهران برعهده گرفته شده، آمادگی دارد در مدارس دیگر هم طرح را اجرا کند. آموزش رانندگان سرویس مدارس اقدام دیگری است که برای ارتقای سطح ایمنی‌ تردد دانش‌آموزان و با همکاری اداره راهور منطقه انجام شده است.
  •  ‌پارک آموزش ترافیک، تابستان افتتاح شد و در روزهای اول فعالیت مناسبی داشت، اما با وجود اینکه آموزش فرهنگ ترافیک به دانش‌آموزان به‌عنوان مهم‌ترین کارکرد این فضای تفریحی و آموزشی تعریف شده، فعالیت پارک ترافیک منطقه در فصل دایربودن مدارس کاهش پیدا کرده است؟
پارک آموزش ترافیک فعلاً صبح‌ها دایر است وفقط دانش‌آموزان از امکانات آن استفاده می‌کنند اما به‌زودی در دو نوبت صبح و بعدازظهر برای سایر اقشار فعال می‌شود. در زمینه بهبود فرهنگ ترافیکی دانش‌آموزان طرح دیگری هم پیش‌بینی شده که در حال تهیه مقدمات و زیرساخت‌های اجرای آن هستیم. در این طرح اطراف مدارس منتخب ایمن‌سازی و دوچرخه در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد تا مسیر خانه تا مدرسه را با دوچرخه طی کنند.
  •  ‌ایستگاه بی.آر.تی زیر پل نواب به زیر پل قزوین انتقال پیدا کرده است. این تغییر به چه منظوری انجام شده است؟
تقاطع و ایستگاه بی.آر.تی، وسط لاین کندرو شرقی بزرگراه شهید نواب قرار گرفته بود و برای خودروهای در حال عبور، هنگام ورود به بزرگراه شهید نواب و خیابان اسکندری تداخل حرکتی ایجاد می‌کرد. ورود عابران به ایستگاه بی.آر.تی هم ناایمن شده بود. انتقال ایستگاه بی.آر.تی از زیر پل نواب به زیر پل قزوین اقدامی برای ایمن‌سازی محل بود که از سوی معاونت ترافیک شهرداری منطقه 11و با مشارکت معاونت ترافیک منطقه ما انجام شد.
  •  ‌در روزهای اخیر شاهد نصب سازه‌هایی برای پارک موتورسیکلت در جای‌جای منطقه بوده‌ایم. درباره این طرح معاونت ترافیک توضیح دهید.
با توجه به فراوانی تعداد موتورسیکلت‌هایی که در معابر منطقه‌ تردد می‌کنند و نقش راکبان این وسایل نقلیه در ایجاد بی‌نظمی ترافیکی معابر، تصمیم گرفتیم این وسایل را ساماندهی و در محل‌های پر تردد و مقابل مراکز خدماتی و آموزشی، سازه‌هایی را برای پارک آنها نصب کنیم. ایستگاه‌های مترو، اداره پلیس راهور و بوستان بهاران از جمله مکان‌هایی هستند که مقابل آنها سازه پارک موتورسیکلت نصب شده است.
  •   معلولان جمعیت قابل توجهی از ساکنان منطقه را تشکیل می‌دهند که برای رفت‌وآمد در معابر منطقه با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. این شهروندان در طرح ساماندهی ترافیکی منطقه چه سهمی دارند؟
44 نقطه در مکان‌های پر تردد مانند درمانگاه شهرداری، بیمارستان ضیائیان و‌ سراهای محله با نصب تابلو و خط‌کشی‌های لازم، به‌عنوان محل پارک معلولان و جانبازان، جانمایی شده است. نصب بالابر برای معلولان که سال گذشته، در منطقه 2 مورد داشتیم، امسال هم در دستور کار معاونت ترافیک منطقه قرار دارد که با همکاری اداره سلامت پیگیری می‌شود. از اول سال یک مورد نصب بالابر در منطقه انجام شده و دو مورد در حال بررسی و اقدام است.
  • 250راننده از آغاز سال تاکنون در کلاس‌های آموزشی معاونت ترافیک شهرداری و اداره راهور منطقه شرکت کرده‌اند.
  • 120کیلومتر خط‌کشی محوری، نصب 1000 بلوک عابرپیاده، 200 عدد نوشتار و نصب سرعتکاه مجازی برای مناسب‌سازی و ایمن‌سازی معابر پرخطر منطقه انجام شده است.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code