منطقه 17

کافه شماره 17

نویسنده: امیرحسین مراد‌‌ی
گاهی اوقات پیرامون هر یک از ما موضوعات و سوژه‌هایی از وقایع روزمره محلی دیده می‌شود که شاید برای یک گزارش یا گفت‌وگوی مشروح و مفصل ظرفیت لازم را نداشته باشد، اما در مقیاس کوچک و چند سطری، جذابیت‌های خاص خود را برای یک نشریه محلی دارد...
1395/10/14
 گاهی اوقات پیرامون هر یک از ما موضوعات و سوژه‌هایی از وقایع روزمره محلی دیده می‌شود که شاید برای یک گزارش یا گفت‌وگوی مشروح و مفصل ظرفیت لازم را نداشته باشد، اما در مقیاس کوچک و چند سطری، جذابیت‌های خاص خود را برای یک نشریه محلی دارد. این نوع سوژه‌های محلی را‌ گاهی خبرنگاران همشهری محله می‌بینند و ثبت می‌کنند و‌گاهی ممکن است هریک از شما، خوانندگان این نشریه محلی به‌عنوان «شهروند خبرنگار» نسبت به ثبت و ارسال آن به دفتر نشریه اقدام کنید. صفحه «کافه 17» ویژه این نوع مطالب متنوع است که همین تنوع مطالب و همچنین تعدد تهیه‌کنندگان آنها، از ویژگی‌های اصلی بخش‌های مختلف این صفحه است. از رویدادهای ساده اما مهم در یک کوچه و خیابان و در نهایت محله گرفته تا عکس‌های قدیمی و حتی تازه یادگاری که برای خوانندگان می‌تواند ارزشمند و خاطره‌انگیز باشد. مجموع این مطالب را برای این صفحه بفرستید تا به اسم خودتان در نشریه منتشر شود.

آموزش هفته
 مشارکت پذیری اهالی در «1888»

آموزش در عرصه‌های گوناگون زندگی شهری از رویکردهای اصلی مدیریت شهری در سال‌های اخیر است که همسو با این هدف برنامه‌های متنوعی هر هفته در مراکز مختلف منطقه برگزار می‌شود. در این خصوص، با توجه به شیوه‌نامه جامع وظایف سامانه نظارت همگانی 1888 در حوزه اطلاع‌رسانی و تبلیغات، هفته گذشته، جلسه آموزشی و توجیهی با حضور کارشناس ناظر و مسئول آموزش این سامانه در سرای محله مقدم برگزار شدکه مخاطبان با اشتیاق به نکات آموزشی که در خصوص سامانه 1888 ارائه ‌شد گوش دادند و در بخش‌هایی از برنامه نیز همکاری و مشارکت کردند. در ابتدای جلسه بین شرکت‌کنندگان بسته آموزشی و اقلام فرهنگی تبلیغی توزیع شد و  یکی از کارشناسان این مرکز، در خصوص معرفی سامانه، شرح وظایف و چگونگی همکاری و نحوه ارتباط با سامانه و قسمت‌های مختلف شهرداری و راه‌های ارتباطی با سامانه 1888 و بحث نظارت و مشارکت شهروندان توضیحاتی ارائه کرد و در نهایت به سؤال‌ها و مشکلات مطرح شده پاسخ داد. در پایان ضمن اجرای مسابقه فرهنگی به 2 نفر ازحاضران که در مسابقه شرکت کرده و جواب صحیح دادند جوایزی اهدا شد.

چهره هفته
 محمدعلی قربانی؛ نویسنده

انتخاب چهره این هفته به توصیه بسیاری از اهالی محله آذری به «محمدعلی قربانی» از نویسندگان منطقه اختصاص دارد. اخیراً کتاب «آخرین رؤیای یوسف» به قلم این نویسنده منتشر شده که به داستان زندگی یکی از شهدا می‌پردازد. قربانی درباره این کتاب می‌گوید: «آخرین رؤیای یوسف زندگینامه داستانی شهید سرتیپ «یوسف ابوالفتحی» است. این شهید در زمان حیات خود فرماندهی نیروی انتظامی فارس و تهران را برعهده داشت. کتاب روایتی است از زندگی و نحوه شهادت این فرمانده پرتلاش. قربانی درباره داستان کتاب بیشتر توضیح می‌دهد: «زمانی که شهید سرتیپ یوسف ابوالفتحی فرماندهی انتظامی استان فارس را به عهده داشت، مصادف با شب عروسی فرزندش 2 نفر از پاسگاه توسط اشرار گروگان گرفته می‌شوند. سریعاً درخواست بالگرد می‌شود و فرمانده همان شب در پی اشرار می‌رود. دوستان به او اصرار می‌کنند که شب عروسی فرزند شماست، شما نروید که شهید ابوالفتحی می‌گوید: «نمی‌توانم وقتی 2 خانواده نگران هستند در مراسم عروسی فرزندم باشم و بنشینم، باید کمک کنیم این 2 نفر به دامان خانواده بازگردند.»
طبق گفته‌های نویسنده در این کتاب: «شهید ابوالفتحی همیشه در مأموریت‌ها حضور داشت. در این مأموریت‌ها بارها مجروح شده و به یکی از پاهایش 3 بار تیر خورده است.»

نمای    هفته
  سد معبر در پیاده‌رو

این عکس را «بهنام حسینی» از ساکنان محله امامزاده حسن(ع) برای دفتر نشریه فرستاده و در توضیح آن نوشته است: «در برخی از معابر محله امامزاده حسن(ع) از قدیم درختانی وجود داشته که اکنون برخی از آنها در وسط معبر قرار گرفته‌اند. این درختان قسمتی از مسیر را اشغال کرده و در کنار آن، برخی از مغازه‌دارها هم بقیه مسیر را با چیدن وسایل اشغال و عملاً محل عبور عابران را مسدود می‌کنند.»
119.jpg
 
یادگاری   هفته
نمازگزاران مسجد جعفریه
این عکس یادگاری، تعدادی از نمازگزاران مسجدجامع جعفریه محله زهتابی را نشان می‌دهد که «مسیب حسن‌زاده» از اهالی و شورایار محله زهتابی در اختیار نشریه قرار داده است. در این عکس به‌ترتیب از سمت راست، حسن محمدی، اسماعیل اسماعیلی، حسین زمانیان، داود رسولی، میرحسن موسوی، علی ثیابی و بهرام عباسی دیده می‌شوند.
120.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code