منطقه 17

کافه 17

نویسنده: امیرحسین مراد‌‌ی
گاهی اوقات پیرامون هر یک از ما موضوعات و سوژه‌هایی از وقایع روزمره محلی دیده می‌شود که شاید برای یک گزارش یا گفت‌وگوی مشروح و مفصل ظرفیت لازم را نداشته باشد، اما در مقیاس کوچک و چند سطری، جذابیت‌های خاص خود را برای یک نشریه محلی دارد. ...
1396/09/07
 گاهی اوقات پیرامون هر یک از ما موضوعات و سوژه‌هایی از وقایع روزمره محلی دیده می‌شود که شاید برای یک گزارش یا گفت‌وگوی مشروح و مفصل ظرفیت لازم را نداشته باشد، اما در مقیاس کوچک و چند سطری، جذابیت‌های خاص خود را برای یک نشریه محلی دارد. این نوع سوژه‌های محلی را‌ گاهی خبرنگاران همشهری محله می‌بینند و ثبت می‌کنند و‌گاهی ممکن است هریک از شما، خوانندگان این نشریه محلی به‌عنوان «شهروند خبرنگار» نسبت به ثبت و ارسال آن به دفتر نشریه اقدام کنید. صفحه «کافه 17» ویژه این نوع مطالب متنوع است که همین تنوع مطالب و همچنین تعدد تهیه‌کنندگان آنها، از ویژگی‌های اصلی بخش‌های مختلف این صفحه است. از رویدادهای ساده اما مهم در یک کوچه و خیابان و در نهایت محله گرفته تا عکس‌های قدیمی و حتی تازه یادگاری که برای خوانندگان می‌تواند ارزشمند و خاطره‌انگیز باشد. مجموع این مطالب را برای این صفحه بفرستید تا به اسم خودتان در نشریه منتشر شود.

طنابی از آتش
کتاب پیشنهادی برای مطالعه در این هفته، «طنابی از آتش» با موضوع شأن نزول سوره مسد است که برای گروه سنی نوجوان نوشته شده است. نویسنده در این اثر روایی برگرفته از قرآن، تلاش کرده تا با زبانی ساده شأن نزول سوره مسد را برای گروه سنی نوجوان شرح دهد. زبان داستانی و روایی این کتاب موضوع را برای مخاطب جذاب‌تر کرده است. همان‌گونه که بارها در روایات دینی و احادیث امامان معصوم(ع) ذکر شده، هر سوره شأن نزولی داشته و علاوه بر آن هر حرف و کلمه قرآن دارای خیر و برکتی مخصوص است. نگارنده کتاب حاضر سعی داشته با معرفی هر سوره و بیان شأن نزول آن به بررسی هر آیه از لحاظ فضیلتش نیز بپردازد. علاوه بر این در پایان کتاب موضوعاتی همچون آثار اعراض از یاد خدا، سؤال و جواب اعرابی از پیامبر(ص)، طریقه ختم بعضی از ذکرهای شریفه، آیات و سوره‌هایی که در قرآن در مورد پیامبران نازل شده و قبور انبیا(ع) در ایران مورد بحث قرار گرفته است. تألیف این اثر به سال 1377 برمی‌گردد و از آثار پرمخاطب نویسنده برای گروه سنی نوجوان است. متن کتاب به همراه تصاویری از «ایرج خان‌باباپور» منتشر شده که طبعاً این موضوع در تأثیرگذاری اثر نقش مؤثری دارد. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «هوا رو به تاریکی داشت. کم و بیش مردان خاندان آمده بودند. در این هنگام، از سر پیچ کوچه خاکی، شبحی آشکار شد. درشت‌اندام و چاق بود. از آن‌گونه آمدن لخت و پا کشیدن او بر زمین و صدای کوبیدن بی‌ترتیب عصایش بر کف کوچه، معلوم بود که ابولهب بود. ابولهب اینک 70 سال را پشت سر گذاشته بود. با این همه 10 سالی جوان‌تر نشان می‌داد. مردی که یک رو، بدون پیچیدگی و پنهان‌کاری بود، اما ابزار دست همسر موذی، خودپرست و کینه توز خود بود. عیب بزرگ دیگرش تندخویی و بدزبانی او بود. همیشه گره در ابروان داشت و شراره‌های خشم از چشم‌هایش در حال جستن بود. آنقدر سرخ رو بود که انگار شعله‌های آتش تنوری بر چهره‌اش می‌تابید. به همین سبب نیز مردم به او کنیه ابولهب (پدر آتش) داده بودند.»

پیشگیری از گلودرد
بیماری شایع فصل سرد
فصل‌های سرد سال که از راه می‌رسد برخی بیماری خاص این ایام هم وقت و بی‌وقت خودی نشان می‌دهد و‌ گاه ممکن است تا مدت‌ها فرد را درگیر کند، البته با پیشگیری و اقدام به موقع می‌توان تا حدودی از ابتلا و طولانی شدن برخی بیماری‌های فصل‌های سرد سال جلوگیری کرد. از جمله بیماری‌های فصل‌های سرد، گلودرد است که معمولاً با سرماخوردگی همراه است. گلودرد به علت‌های مختلفی ایجاد می‌شود، اما گلودرد‌هایی که با سرماخوردگی همراه هستند، معمولاً به خاطر ویروس‌هایی است که دور و بر شما می‌چرخند و در فرصتی مناسب در ناحیه گلوی شما ایجاد التهاب می‌کنند. گاهی هم گلودرد به علت یک نوع باکتری به نام «استرپتوکوک» رخ می‌دهد. برای تشخیص گلودرد‌های استرپتوکوکی نوعی تست تشخیصی سریع وجود دارد که در کشور ما متأسفانه هنوز جا نیفتاده است. گلودرد استرپتوکوکی تنها موردی است که برای درمان آن از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. به جز عفونت‌ها، خشکی هوا در فصل‌های سرد، از جمله پاییز و زمستان، هم می‌تواند باعث احساس درد در گلو بشود. از علائم‌ شایع‌ گلودرد می‌توان به بی‌اشتهایی‌، سردرد، تب‌، احساس‌ ناخوشی‌ کلی‌، درد گوش‌ در هنگام‌ بلع‌ (گاهی‌ اوقات‌)، غدد متورم‌ و حساس‌ به‌ لمس‌ در گردن‌ و لوزه‌های‌ قرمز و شفاف‌ که‌ ممکن‌ است‌ چرکی هم‌ باشد، اشاره کرد.

چند توصیه برای کاهش گلودرد
 مقدار زیادی مایعات بنوشید و حتماً سوپ و آب جوجه را فراموش نکنید. «آب جوجه» خاصیت ضد التهابی دارد و به خوبی از عهده درمان گلودردتان بر می‌آید.
 یک تا 2 قاشق عسل قبل از خواب، هم درد گلوی شما را کم می‌کند و هم خاصیت ضد سرفه شگفت‌آوری دارد. راه بهتر این است که عسل را همراه با مقداری آبلیمو به‌صورت شربت در‌آورید و مرتب بنوشید.
 داروها نیز برای کاهش گلودرد به کمک شما می‌آیند. استامینوفن و پروفن، هم در کودکان و هم در بزرگ‌تر‌ها می‌تواند درد گلو را کم کند.
 با سرم نمکی یا محلول دهانشویه غرغره کنید. غرغره کردن را حداقل روزی 6 بار و هر بار به مدت 45 ثانیه تا یک دقیقه انجام دهید.
معصومه کبودخانی، کارشناس حوزه سلامت

همخوانی قرآن کریم در حلقه صالحین
این تصویر حلقه صالحین نونهالان پایگاه بسیج شهید رهنما و برنامه همخوانی قرآن کریم را نشان می‌دهد که یکشنبه هفته گذشته در محل این پایگاه برگزار شد. پایگاه شهید رهنما در محله وصفنارد از پایگا‌های فعال در این بخش از منطقه است که در مناسبت‌های مختلف برنامه‌های فرهنگی، ورزشی و آموزشی متعددی را برای گروه‌های سنی مختلف برگزار می‌کند. برنامه همخوانی قرآن کریم از بخش‌های پر مخاطب در این پایگاه است که همواره با استقبال مخاطبان نونهال مواجه شده است.
22.jpg

دومین همایش تکریم خدّام‌الحسین(ع)
این عکس یادگاری در پایان دومین همایش تکریم خدّام‌الحسین(ع) با حضور خادمان هیئت‌های مذهبی محله زهتابی تهیه شده و در آن خادمان حسینی در کنار دست‌اندرکاران این همایش دینی دیده می‌شوند. این همایش معنوی به همت امامان جماعت، شورایاران و هیئت امنای محله زهتابی برگزار و با استقبال خادمان حسینی مواجه شد.
23.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code