منطقه 17

کافه 17

نویسنده:
گاهی اوقات پیرامون هر یک از ما موضوعات و سوژه‌هایی از وقایع روزمره محلی دیده می‌شود که شاید برای یک گزارش یا گفت‌وگوی مشروح و مفصل ظرفیت لازم را نداشته باشد، اما در مقیاس کوچک و چند سطری، جذابیت‌های خاص خود را برای یک نشریه محلی دارد....
1396/09/14
 گاهی اوقات پیرامون هر یک از ما موضوعات و سوژه‌هایی از وقایع روزمره محلی دیده می‌شود که شاید برای یک گزارش یا گفت‌وگوی مشروح و مفصل ظرفیت لازم را نداشته باشد، اما در مقیاس کوچک و چند سطری، جذابیت‌های خاص خود را برای یک نشریه محلی دارد. این نوع سوژه‌های محلی را‌ گاهی خبرنگاران همشهری محله می‌بینند و ثبت می‌کنند و‌گاهی ممکن است هریک از شما، خوانندگان این نشریه محلی به‌عنوان «شهروند خبرنگار» نسبت به ثبت و ارسال آن به دفتر نشریه اقدام کنید. صفحه «کافه 17» ویژه این نوع مطالب متنوع است که همین تنوع مطالب و همچنین تعدد تهیه‌کنندگان آنها، از ویژگی‌های اصلی بخش‌های مختلف این صفحه است. از رویدادهای ساده اما مهم در یک کوچه و خیابان و در نهایت محله گرفته تا عکس‌های قدیمی و حتی تازه یادگاری که برای خوانندگان می‌تواند ارزشمند و خاطره‌انگیز باشد. مجموع این مطالب را برای این صفحه بفرستید تا به اسم خودتان در نشریه منتشر شود.


کتاب هفته
زندگی شیرین
کتاب پیشنهادی برای مطالعه در این هفته، «زندگی شیرین» نوشته «تکین حمزه‌لو» است که با موضوع روابط خانوادگی نوشته و در آن از دریچه نگاه یک زن میانسال به مشکلات یک خانواده پرداخته شده است. این رمان یک اثر واقع‌گرا با پس‌زمینه‌های ملموس اجتماعی است که جامعه امروز ایران و دغدغه‌های موجود در خانواده‌های ایرانی را به چالش می‌کشد. موضوع محوری داستان، اتفاق‌های کوچک و بزرگ یک خانواده کوچک در تهران است که اعضای آن هریک سعی در تطبیق خود با شرایط بیرون از خانواده و جامعه در حال ‌گذار ایران معاصر دارند. شرایط حاکم بر خانواده در وهله اول نسبتاً مطلوب به نظر می‌رسد. حرکت به سوی تغییر وضع موجود، با هدف بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی خانواده از سوی مرد خانواده انجام می‌شود که با فروش خانه، تنها سرمایه قابل توجه خانواده، قصد سرمایه‌گذاری در یک طرح بزرگ خانه‌سازی در شمال کشور را دارد. این مرحله را می‌توان به منزله نبود تعادل در داستان فرض کرد که روند عادی زندگی این خانواده را در مسیر تازه‌ای قرار می‌دهد. اتفاق‌های بعدی بر پایه همین تصمیم است که پای بقیه اعضای خانواده را به بحران پیش رو باز می‌کند. 4 عضو خانواده هریک نماد یک تیپ آشنا در جامعه امروز ایران هستند. فرشاد، پدر خانواده، نماد مردهای‌ ترقی‌خواه که ضریب ریسک و خطاپذیری بالایی دارد؛ شیرین؛ مادر خانواده، نماد زن‌های صبور و سازگار با شرایط موجود، آرمان؛ پسر خانواده با رؤیای تحصیل و موفقیت؛ آزاده؛ دختر خانواده تابع هیجان‌های دوران جوانی. کنار هم قرار گرفتن این مجموعه به ظاهر متضاد، نمای کلی از یک خانواده در جامعه امروز ایران را به نمایش می‌گذارد که اعضای آن سعی می‌کنند به بنیان‌های خانواده وفادار بمانند، اما چالش‌های پیش روی آنها، ‌گاه مانع بزرگی در رسیدن به این هدف می‌شود. نویسنده سعی کرده در نشان دادن تضادها هم واقع‌بینانه عمل کند. اگر در دنیای مردها پدر خانواده با خطای خود بنیان خانواده را از هم می‌پاشد، در دنیای زنان هم دختر خانواده، با رفتارهای اغلب احساسی و عاطفی نسنجیده، بارها تا مرز فروپاشی سنت‌های خانوادگی که همانا عرف و قراردادهای اجتماعی است پیش می‌رود و دلهره و نگرانی را در خانواده به حد اعلا می‌رساند. در مقابل، مادر و پسر خانواده نقش تعادل‌کننده شرایط در حال بحران را دارند که در نهایت هم به نوعی موفق می‌شوند.

چهره هفته
همنوا با بچه‌های محله
انتخاب چهره این هفته به توصیه بسیاری از اهالی محله وصفنارد به «علی پورنصیریان»، مسئول فرهنگی پایگاه شهید رهنما در این محله اختصاص دارد. او علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی در محله، مسئولیت گروه سرود این پایگاه را هم به عهده دارد که این روزها سخت درگیر آماده‌سازی گروه برای شرکت در مسابقات آموزش و پرورش است. خودش درباره فعالیت‌های فرهنگی و هنری اخیر خود می‌گوید: «این روزها گروه سرود مدرسه نوران را برای شرکت در مسابقات آموزش و پرورش آماده می‌کنیم.» پورنصیریان درباره تاریخچه شکل‌گیری گروه سرود پایگاه شهید رهنما می‌گوید: «سال 1394 این گروه در پایگاه شهید رهنما شکل گرفت. گروهی متشکل از نوجوانان و نونهالانی که علاقه‌مند هستند آوای دلنشین سرود را در کنار ضریح ائمه(ع) سر دهند. اعضای گروه تا به حال در مناسبت‌های مختلف برنامه‌های فرهنگی و هنری اجرا کرده‌اند، از جمله در برنامه‌ای که به مناسبت فاجعه منا در محل بهشت زهرا(س) برگزار شد، گروه سرود پایگاه شهید رهنما حضور فعال داشت. همچنین در برنامه فرهنگی و هنری که چندی پیش در میدان انقلاب برگزار شد گروه سرود پایگاه شهید رهنما خوش درخشید و حضور به یادماندنی داشت. علاوه بر برنامه‌های فرامنطقه‌ای که مورد توجه کارشناسان و مردم قرار گرفته، در مناسبت‌های مختلف در محله‌های منطقه هم برنامه‌های گوناگونی توسط گروه سرود پایگاه شهید رهنما اجرا می‌شود که همگی مورد توجه اهالی منطقه قرار گرفته است. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به اجراهای متعدد در مکان‌هایی مانند فرهنگسرای بهاران، سینما بهاران، میدان بهاران، میدان دارالشهدا اشاره کرد.» پورنصیریان یادآوری می‌کند: «اجرای برنامه در حرم حضرت امام رضا(ع) از آرزوهای اعضای گروه سرود پایگاه شهید رهنماست که امیدوارم هرچه زودتر تحقق یابد.»

نمای   هفته
پارک خودرو در فضاهای خالی محله
این عکس را «محمد اسکندری» از اهالی خیابان 8 متری شهید بزمه‌ای در محله بلورسازی برای ما ارسال کرده و در توضیح آن نوشته است: «در جریان نوسازی بافت‌های فرسوده محله، فضاهای خالی متعددی در گوشه و کنار محله ایجاد شده که برخی از اهالی از این فضاها به‌عنوان پارکینگ خودروهای شخصی خود استفاده می‌کنند. هرچند این موقعیت‌ها موقتی است، اما برای مدت کوتاهی هم که شده مشکل کمبود پارکینگ در محله را حل کرده است.»

Untitled-4-(2).jpg
 
 

یادگاری هفته
در شهر تهران برتر شدیم
این عکس واحد بسیج دانش‌آموزی پایگاه شهید سلطانی حوزه 251 علی‌بن‌ابیطالب(ع) ناحیه مقاومت بسیج حبیب بن مظاهر(ع) به دفتر نشریه ارسال شده و گروهی از اعضای پایگاه را نشان می‌دهد که هفته گذشته در مسابقات فوتسال هفته بسیج شرکت و مقام برتر را کسب کردند. این عکس یادگاری متعلق به تیم اول مسابقات در مقاطع هفتم و هشتم و نهم است. واحد بسیج دانش‌آموزی پایگاه شهید سلطانی از گروه‌های دانش‌آموزی فعال در منطقه است که در مناسبت‌های مختلف حضور فعالی در برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی دارند.
Untitled-4-(3).jpg
 ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code