منطقه 17

گام‌های کوچک اشتغالزایی

نویسنده: علی ‌الله‌ سلیمی / دبیر
اگر بخواهیم یکی از دغدغه‌های ثابت اهالی منطقه در سال‌های اخیر را مرور کنیم، مسئله اشتغال به‌ویژه در بین جوانان است که البته مسئولان محلی هم برای آن راهکارهایی را اندیشیده‌اند...
1395/10/07
اگر بخواهیم یکی از دغدغه‌های ثابت اهالی منطقه در سال‌های اخیر را مرور کنیم، مسئله اشتغال به‌ویژه در بین جوانان است که البته مسئولان محلی هم برای آن راهکارهایی را اندیشیده‌اند. یکی از آنها، راه‌اندازی انواع مراکز کارآفرینی در بخش‌های گوناگون منطقه است. به‌ویژه در سال‌های اخیر که مراکز و کارگاه‌های متنوعی با رویکرد کارآفرینی در اغلب محله‌های منطقه دایر و با استقبال بالای جویندگان کار مواجه شده است. بسیاری از آنها اکنون به واحدهای فعال در زمینه اشتغالزایی برای جویندگان کار تبدیل شده‌اند. نقش شهرداری در این مراکز جنبه حمایتی دارد و همین مسئله باعث شده آن گروه از شهروندان که از توان مالی پایینی برخوردارند، بیشتر به سوی این مراکز جذب شوند.
زنان خودسرپرست، بخش وسیعی از این جویندگان محلی کار را تشکیل می‌دهند و در جایگاه بعدی، افرادی قرار دارند که صاحب ایده‌های نو در زمینه کار‌آفرینی هستند، اما قدرت سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها را ندارند. در چنین شرایطی مراکز کارآفرینی قدرت توسعه دارند، اما مشکلی که در ادامه این روند پیش می‌آید، موضوع بازاریابی برای افراد کارآفرین است که اکنون به یکی از مشکلات اساسی این افراد تبدیل شده است.
البته شهرداری برای رفع این مشکل، راه‌اندازی بازارچه‌های محلی را در دستور کار قرار داده که اغلب این مراکز عرضه تولیدات کارآفرینان به لحاظ فصلی و مقطعی بودن از ثبات لازم برخوردار نیستند و اگر مکان‌هایی به شکل دائم برای فروش تولیدات افراد کارآفرین در نظر گرفته شود تا حدود زیادی از دغدغه‌های این افراد را کم می‌کند. در کنار این مسئله، توسعه مهارت‌های لازم برای کارآفرینی هم از جمله مواردی است که متأسفانه در برخی از این کارگاه‌ها به آن کمتر توجه می‌شود.
طبیعی است که توجه به موارد فوق می‌تواند دامنه فعالیت‌های مراکز کارآفرینی را توسعه دهد و حالا که شهروندان زیادی از این کارگاه‌ها استقبال می‌کنند، به نظر می‌رسد ضرورت دارد مدیران شهری هم به این مسئله توجه اساسی و ریشه‌ای داشته باشند تا با استفاده از این ظرفیت موجود، گامی در جهت اشتغالزایی در محله‌های منطقه برداشته شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code