منطقه 17

37 سال پخت نان در تنور انصاف

نویسنده: حبیبه زحمتکش
کسبه خوشنام در هر محله‌ای اعتبار اصلی آن محله هستند و به نوعی هویت آن محله محسوب می‌شوند...
1395/10/14
 کسبه خوشنام در هر محله‌ای اعتبار اصلی آن محله هستند و به نوعی هویت آن محله محسوب می‌شوند. در محله‌های منطقه ما کم نیستند کاسبانی که به خوشنام بودن در میان اهالی شهره هستند و ما هر روز برای تأمین بخشی از نیازهای خود به مغازه یا محل کار آنها مراجعه و خدمات و اقلام مورد نیاز خود را با خوشرویی کاسب خوشنام محله تأمین می‌کنیم. راستی! هریک از ما برای قدردانی و تجلیل از این کاسبان خوشنام محله چه‌کاری انجام داده‌ایم یا قصد انجام آن را داریم؟ اگر تا به حال در این زمینه اقدامی نکرده‌اید، بد نیست بدانید برخی از مراکز فرهنگی و اجتماعی در این زمینه پیشقدم شده و در قالب طرح «کاسب حبیب خدا» از تعدادی از کاسبان خوشنام محله تجلیل و قدردانی کرده‌اند. گزارش زیر درباره یکی از برنامه‌های این طرح در محله بهاران است.

کاسب متواضع، آرام و صبور محله
اخیراً نشان «کاسب حبیب خدا» با هدف تکریم و تجلیل از کاسبان و پیشکسوتان فرهنگ کسب و رزق حلال به نانوای قدیمی محله بهاران اعطا شد. در قالب این برنامه، از سوی فرهنگسرای بهاران از «احمد رجبی» کاسب و نانوای معتمد و مؤمن میدان بهاران تقدیر و تجلیل شد. رجبی متولد 1335 است و از حدود 40 سال قبل یعنی از 13 فروردین 1358 نانوایی خود را در ضلع شمال شرقی میدان بهاران راه‌اندازی کرده که تا امروز این مغازه فعالیت دارد و اهالی خاطرات بسیاری از این کاسب و محل کسب او دارند. کاسب برتر محله، شغل نانوایی بربری را به‌عنوان کسب و کار و حرفه خود برگزیده و تا به حال هم وقفه‌ای در کارش ایجاد نشده است. «مهدی تقی‌نژاد» مدیر مراکز فرهنگی و هنری منطقه و رئیس فرهنگسرای بهاران در خصوص ویژگی‌های شخصیتی این کاسب نمونه می‌گوید: «احمد رجبی، فردی متواضع، آرام و صبور است که همسایه‌ها و کاسبان دیگر هم از او به نیکی یاد می‌کنند و برای همین گزینه اصلی ما به‌عنوان کاسب برتر در محله انتخاب شد.» به گفته تقی‌نژاد، توجه به رزق حلال و مردمداری از صفات برجسته این کاسب محله بهاران است.

ارتقای فرهنگ وجدان‌کاری
مدیر مراکز فرهنگی و هنری منطقه در مراسم اهدای نشان «کاسب حبیب خدا» به احمد رجبی با اشاره به اهداف این طرح می‌گوید: «آیین تجلیل از کاسبان خوشنام شهر تهران با عنوان «کاسب؛ حبیب خدا»،  با هدف ارتقای فرهنگ و اخلاق شهروندی و الگوسازی برای کسب رزق و روزی حلال و سبک زندگی اسلامی‌ـ ایرانی است که از سوی سازمان فرهنگی و هنری شهر تهران برگزار می‌شود.» تقی‌نژاد یادآوری می‌کند: «این برنامه برای تجلیل از کاسبان و با هدف ارتقای فرهنگ وجدان‌کاری و رزق حلال،‌ ترویج فضایل دینی و ارزش‌های انسانی و از همه مهم‌تر ارتقای نقش اصناف و بازاریان در بهبود تعامل با مدیریت شهری برگزار می‌شود. به گفته وی، آیین تجلیل از کاسبان خوشنام شهر تهران در راستای شعار «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» برگزار می‌شود که در این برنامه افراد شاخص از میان واحدهای صنفی شناسایی می‌شوند. وی با تأکید بر اهمیت باب مکاسب در فقه اضافه می‌کند: «اسلام برای کسب و کار و تجارت اهمیت فراوانی قائل شده است؛ در این‌باره «الکاسب حبیب الله» آمده است. به این معنی که کاسب حبیب خداست. همچنین کسی که برای اهل و عیالش کاسبی حلال می‌کند، مثل کسی است که در راه خدا جهاد می‌کند.»

نانوایی‌ها خلوت شده‌اند
احمد رجبی، که به‌عنوان کاسب برتر در طرح «کاسب حبیب خدا» انتخاب شده است، می‌گوید: «راه‌اندازی این مغازه نانوایی در حدود 40 سال قبل را دقیقاً به یاد دارم. ساعت 11 روز 13 فروردین 1358 بود که آمدم تنور این نانوایی را روشن کردم و از آن زمان تا امروز نگذاشته‌ام تنور نانوایی خاموش بماند.» او یادی می‌کند از پدر همسرش که در ابتدا با هم کار را شروع کردند اما در سال‌های اخیر، حاج «کرمی مقدم» به رحمت خدا رفته و احمدآقا بعد از آن به تنهایی تنور نانوایی را روشن نگه داشته است. وی می‌گوید: «آن موقع خودم شاطر بودم و پدر خانمم در فروش نان کمک می‌کرد. بقیه کارگران هم از قوم و خویش‌های خودمان بودند.» رجبی از صف‌های طولانی در سال‌های اولیه راه‌اندازی مغازه نانوایی‌اش تعریف می‌کند که به مرور خلوت‌تر شد: «آن موقع کسی از سوپرمارکت نان نمی‌خرید. همه می‌آمدند نان تازه از نانوایی می‌گرفتند، اما الان شرایط فرق کرده و خیلی‌ها اصلاً گذرشان به نانوایی محل نمی‌افتد و از سوپرمارکت سر کوچه نان می‌خرند. از طرفی هم خیلی‌ها در بیشتر وعده‌های غذایی فست‌فود می‌خورند که باعث شده نانوایی‌ها نسبتاً خلوت شود.

نان باکیفیت دست مشتری می‌دهد
«نظامعلی کاظمی» از اهالی محله است که سال‌هاست نانوای محله بهاران را می‌شناسد. او درباره احمد رجبی می‌گوید: «احمد آقا همیشه هوای مشتری‌ها را دارد و سعی می‌کند نان تازه و باکیفیت دست مشتری بدهد و برای همین مشتری‌های نانوایی احمد آقا از او راضی هستند و هر موقع از جلو مغازه‌اش رد می‌شوند، با احمد آقا احوالپرسی می‌کنند.»

مدتی شاگرد این مغازه بودم
«محمدباقر کرمی» از معلم‌های منطقه است که می‌گوید از سال‌های دور مشتری مغازه نانوایی احمد آقا بوده است. او می‌گوید: «بچه که بودیم و می‌آمدیم نان بخریم، شاهد صف‌های طولانی جلو این مغازه بودیم. بعدها تصمیم گرفتم مدتی در نانوایی احمد آقا کار کنم. صبح می‌رفتم مدرسه و بعد از ظهرها می‌آمدم پیش او شاگردی می‌کردم. بعدها که درسم تمام شد و معلم شدم، باز هم به مغازه احمد آقا سر می‌زدم و هنوز هم از مشتری‌های اصلی این مغازه هستم و هر روز می‌آیم نان تازه از اینجا می‌گیرم.»

بچه‌ها را زیاد منتظر نمی‌گذاشت
«معصومه رضایی» از مشتری‌های قدیمی مغازه نانوایی احمدآقا در محله بهاران است. او می‌گوید: «خاطرات زیادی از این نانوایی دارم. وقتی بچه بودم، می‌آمدم از اینجا نان می‌خریدم. یادم می‌آید آن موقع احمد آقا به بچه‌ها بیشتر توجه می‌کرد و نمی‌گذاشت خیلی در صف منتظر باشند. حالا هم که بزرگ شده و تشکیل خانواده داده‌ام، باز هم از نانوایی احمدآقا نان می‌خرم.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code