منطقه 18

اتفاقات خوب در محله‌ها

نویسنده: مهناز عباسیان
با گذشت چهار دوره از تشکیل شورایاری‌ها و انتخاب معتمدان محلی، شهروندان به اهمیت این نهاد در رفع مشکلات محله‌شان واقف شده‌اند...
1396/09/05
 با گذشت چهار دوره از تشکیل شورایاری‌ها و انتخاب معتمدان محلی، شهروندان به اهمیت این نهاد در رفع مشکلات محله‌شان واقف شده‌اند. شورایاری‌ها موفق شدند در این مدت پلی باشند میان مردم و مسئولان اجرایی شهر. تجربه شورایاری در محله‌های منطقه، اتفاقات خوبی به دنبال داشت، شناسایی مشکلات محله از نگاه مردم و اولویت‌بندی برای اقدام از سوی شهرداری، سبب شده محله‌ها از‌ آبادانی، پویایی، سرسبزی و رفاه بیشتری برخوردار شوند. این هفته مصاحبه کوتاهی با عبدالله لطفی، دبیر هیئت‌رئیسه شورایاری منطقه انجام دادیم تا با عملکرد شورایاری‌ها در منطقه و پیگیری‌های آنها برای رفع مشکلات محلی بیشتر آشنا شویم.

شورایاران چشم و گوش اهالی‌اند
عبدالله لطفی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت و برنامه‌ریزی شهری است. وی از دوره اول شورایاری در محله صاحب‌الزمان(عج) فعالیت داشته و تا به امروز دو دوره دبیر هیئت‌رئیسه شورایاری بوده است. لطفی درباره وظایف شورایاران در قبال اهالی محله می‌گوید: «شورایاران چشم و گوش اهالی در منطقه هستند. آنها باید به مشکلات محله‌ها واقف باشند و درصدد برطرف کردن نقاط ضعف باشند. چراکه شورایاری‌ها با توجه به نقش مهمی که در پیشبرد اهداف شهری دارند، می‌توانند بیش از پیش مورد توجه مدیران شهری قرار گیرند. مسئولان شهری با توجه به حجم مشکلات پیش رو در سطح منطقه می‌توانند از ظرفیت‌ها و توانایی‌های شورایاران برای رفع آنها بهره‌مند شوند. بنابراین امیدواریم شورایارانی که انتخاب شده‌اند بتوانند گام‌های مؤثری برای‌ آبادانی و پویایی منطقه و حل مشکلات شهروندان بردارند و به اعتماد مردمی که آنها را انتخاب کرده‌اند خیانت نکنند.»

شورایاران در کنار مردم‌اند
فردی که به‌عنوان شورایار انتخاب می‌شود باید نسبت به محل و مکان و منطقه شناخت کافی و لازم داشته باشد و بداند درد مردم چیست و چه می‌خواهند؟ لطفی به این موضوع اشاره می‌کند و می‌گوید: «بهتر است افرادی که می‌خواهند به‌عنوان شورایاری انتخاب شوند قبل از هر اقدامی در مکان‌های مشخصی با شهروندان جلساتی را برقرار کنند و آنها را از سیاست‌ها و برنامه‌های آتی خود مطلع و همچنین مزایای تشکیل شورایاری‌ها را برای شهروندان بازگو کنند و در خصوص مشکلات و مسائل موجود در سطح منطقه با آنها به گفت‌وگو بنشینند.» وی در ادامه می‌گوید: «یکی از مسائلی که ما شورایاران با آن درگیر هستیم، برآورده نشدن انتظارات مردم و شرمندگی ما است. گاهی اهالی خواسته‌ای از ما دارند اما بنا به دلایلی انجام نمی‌شود یا با کمی تأخیر انجام می‌شود. متأسفانه مردم همیشه ما را مسئول می‌دانند درحالی که ما فقط انتقال‌دهنده این مشکلات به مسئولان هستیم.»

نگذاریم اهالی به ما بی‌اعتماد شوند
یکی از مهم‌ترین وظایف شورایاری‌ها انتقال مشکلات از کف محله به مدیریت شهری بوده است. دبیر هیئت‌رئیسه شورایاری‌ها در این باره می‌گوید: «یکسری از مشکلاتی که از طریق ما به مدیریت شهری منتقل می‌شود، جزو وظایف ذاتی شهرداری‌هاست که باید انجام شود. شورایاری دنبال این نیست که این مشکل را به‌طور کلی جمع کند. مثلاً رفع مشکلات ایجاد شده توسط سدمعبر کنندگان. ما به دنبال این هستیم که عاملان این سدمعبر ساماندهی شوند. ما نمی‌خواهیم در این شرایط اقتصادی کسی را بیکار کنیم. ما از مدیریت شهری بارها خواستیم که این افراد درمکان‌های خاصی ساماندهی شوند. این چیزی نیست که قابل حل نباشد. اما متأسفانه ما بعد از 4 دوره هنوز نتوانستیم این معضل را برای مردم برطرف کنیم. این باعث بی‌اعتمادی اهالی به شورایاران می‌شود.»

اتفاقات خوب، حاصل پیگیری شورایاران
ما در حال حاضر با شرایط مالی بد مدیریت شهری روبه‌رو هستیم که باعث شده‌ آبادانی منطقه به کندی انجام شود. لطفی در این خصوص می‌گوید: «امروز 4 دوره از حضور شورایاران در شهر تهران می‌گذرد و اتفاقاتی که در شهر اتفاق افتاده حاصل پیگیری شورایاران بوده است. اما با این وجود برخی مسائل باعث شده که ماهنوز برخی مشکلات را پس از سال‌ها هنوز داشته باشیم. امروز ما شاهد مشکلات خط راه‌آهن تهران ـ تبریز هستیم. بسیاری از زمین‌ها به‌صورت پرت باقی مانده و مشکلات زیادی را برای اهالی ایجاد کرده است. طرح‌های نیمه تمامی که به سرانجام نرسیده است، مانند 76 متری شهید بروجردی که عدم پیگیری‌های جدی و عدم تأمین بودجه، دسترسی محله شادآباد و 17شهریور را به‌طور کلی قطع کرده است. نبود پارکینگ طبقاتی در منطقه، گسترش بیش از حد بازار آهن شادآباد و جانمایی غلط آن دروسط بافت مسکونی مشکلات زیادی رابرای اهالی ایجاد کرده است. در کجای تهران اجازه داده می‌شود در کنار محل زندگی‌شان دامداری‌ها و گاوداری‌ها فعالیت کنند. بوی گندآب کارخانجات شیر پاستوریزه واقعاً آزار‌دهنده است.»

همفکری شهرداری با شورایاران
شورایاری‌ها برای حل مشکلات مردم باید توسط مدیریت شهری تقویت شوند. لطفی در پایان سخنانش به کمک مدیریت شهری و هم راستا بودن وظایف آنها با شورایاری‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «شهرداری‌ها نباید شورایاران را مقابل خود ببینند. واقعاً نباید اتفاقات خوب و اقدامات انجام شده توسط شهرداری‌ها به درخواست شورایاران را نیز نادیده گرفت. خوشبختانه تاکنون این همکاری و هم ‌افزایی بین شورایاری و شهرداری منطقه به وفور دیده شده است و اگر با نگاه بازتری به محله‌ها نگاه کنیم، این پیشرفت و‌ آبادانی و نشاط را می‌بینیم. ایجاد بوستان‌های جدید، سرای‌های محله، مراکز فرهنگی و ورزشی و... همگی مرهون همفکری و تلاش‌های مدیریت شهری و شورایاری‌ها بوده است.»
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code