منطقه 18

تأثیر محیط زندگی بر آرامش روانی اهالی

نویسنده: دانیال ابوالحسن معمار / دبیر منطقه 18
حال و روز محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید چطور است؟ فضای سبز کافی دارد؟ امکانات ورزشی در دسترس است؟ جایی برای تفریح پیدا می‌شود؟ و... اینها سؤال‌های مهمی است که جواب‌شان ارتباط مستقیم با احوال زندگی‌مان دارد...
1396/08/21
حال و روز محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید چطور است؟ فضای سبز کافی دارد؟ امکانات ورزشی در دسترس است؟ جایی برای تفریح پیدا می‌شود؟ و... اینها سؤال‌های مهمی است که جواب‌شان ارتباط مستقیم با احوال زندگی‌مان دارد. در حقیقت پاسخ چنین سؤال‌هایی میزان رضایت‌مان را از محیطی که در آن زندگی می‌کنیم مشخص خواهد کرد. شاید حالا پیش خودتان بپرسید مگر اوضاع محله‌مان چقدر در زندگی ما تأثیر دارد؟ روان‌شناسان اجتماعی، از موضوعی بحث می‌کنند به نام روان‌شناسی محیط یا تأثیر اجتماعی و روانی محیط بر زندگی انسان‌ها. همین متخصصان ابتدا می‌گویند که انسان، از احساس و ادراک و تفکر و چیزهایی شبیه به این برخوردار است. احساس و حواس پنچ‌گانه انسان، اطلاعات موجود در محیط را به ذهن او منتقل می‌کنند. مغز و ذهن نیز اطلاعات انتزاعی یا حافظه‌ای مورد نیاز او را تحویلش می‌دهند. حالا این ادراک انسان است که نحوه مدیریت و درک این اطلاعات را مشخص می‌کند. در واقع لزوم وجود و ساخته شدن اماکن عمومی نوین و شیک و سامان یافته، با همین دیدگاه است که وجه علمی بیشتری به خودش می‌گیرد. وقتی شما می‌توانید در پیاده‌رویی قدم بزنید، در آن استراحت کنید، از فضای سبز حاشیه آن ‌‌نهایت لذت را ببرید و خانوادگی نیز به چنین پیاده‌روی‌هایی بروید، آن وقت است که به ارزش چنین طرح‌هایی پی خواهید برد.
اینها را گفتم تا بگویم که حال و روز برخی محله‌های ما اصلاً خوب نیست. همین نشریه را ورق بزنید تا به گزارشی درباره اوضاع محله خلیج‌فارس برسید. اهالی این محله سال‌هاست با دردسر همسایه قدیمی‌شان سر می‌کنند. کارخانه‌های شن و ماسه هنوز هم در این نقطه از شهر گرد و غبار به پا می‌کنند و خاک را در گلوی ساکنان این محله می‌ریزند. حتماً اگر سؤال‌های ابتدایی این نوشته را از اهالی خلیج‌فارس بپرسید، خنده تلخی تحویل‌تان خواهند داد. آنها چشم دوخته‌اند به آینده‌ تا شاهد تعطیلی کامل معادن شن و ماسه باشند. منتظرند که وعده ساخت تفرجگاه به جای گودال‌های بزرگ این معادن محقق شود. قطعاً محیط اطراف، تأثیر مستقیمی بر ذهن انسان و در نتیجه بر ادراک نهایی او از زندگی می‌گذارد. اگر محیط، شلوغ و سرشار از کامیون‌های حمل خاک و گرد و غبار باشد، ما با اذهان و افرادی مواجه خواهیم شد که روان‌هایی ناراحت دارند. تفرجگاه، فضای سبز، پیاده‌راه‌، بوستان، پاتوق‌های محلی و اماکن عمومی دیگر منطقه ما در واقع پلی هستند به روان افراد ساکن در پایتخت، تا شاید‌درصدی از ناراحتی‌ها و آشفتگی ذهنی و روانی‌شان، کاسته شود.
دانیال ابوالحسن معمار / دبیرارسال پیام اشتراک 
 
 Security code