منطقه 18

دغدغه‌های ماه مهر

نویسنده: الهام مرادی
کم‌کم بوی ماه مهر از راه می‌رسد و خیلی از خانواده‌های منطقه خودشان را برای فرستادن بچه‌هایشان به مراکز آموزشی آماده می‌کنند...
1396/06/19
 کم‌کم بوی ماه مهر از راه می‌رسد و خیلی از خانواده‌های منطقه خودشان را برای فرستادن بچه‌هایشان به مراکز آموزشی آماده می‌کنند. خب برخی‌ از دانش‌آموزان منطقه، مدارس‌شان نزدیک است و برخی دیگر نیاز به استفاده از سرویس مدرسه دارند. آمار‌ها می‌گویند با شروع سال تحصیلی جدید حدود ۲۵‌درصد به میزان‌ تردد در منطقه ما افزوده می‌شود. آموزش و پرورش منطقه چند سالی است که با مشارکت سازمان تاکسیرانی و پلیس راهور، طرح موفق سرویس ویژه مدارس را به اجرا درآورده تا دانش‌آموزان محله‌های 18‌گانه منطقه با ایمنی و سرعت بیشتری در خانه دوم‌شان حضور یابند. هم اکنون بسیاری از خانواده‌ها که با مزایای متعدد این طرح آشنایی پیدا کرده‌اند، ترجیح می‌دهند تا از این سامانه برای‌ تردد راحت فرزندان‌شان بهره‌ببرند. در این صفحه هم با ویژگی‌ها و نقاط مثبت طرح سرویس ویژه مدارس بیشتر آشنا خواهید شد.

سلامت اخلاقی رانندگان
فرزندان ما از هر جنس و گروه سنی که باشند، در مسیر خانه تا مدرسه و بالعکس در معرض خطرات مختلفی قرار می‌گیرند. این آسیب‌های اجتماعی ممکن است به جز حال، آینده آنان را هم تحت‌الشعاع قرار دهد. بنابراین مهم است تمهیدات لازم فراهم آید تا مدت زمانی را که دانش‌آموزان ناگزیر هستند برای رسیدن از خانه به مراکز آموزشی یا بر عکس طی کنند، در محیطی امن به سر برند. از این‌رو رانندگان خودروهایی که وظیفه نقل‌ و انتقال دانش‌آموزان را برعهده دارند، باید حتماً به لحاظ سلامت اخلاقی مورد تأیید باشند. سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی در این مورد به خانواده‌ها این اطمینان را می‌دهد که فرزندان خود را اگر با سرویس‌های مدرسه‌ای که تاکسی هستند یا تحت نظارت تاکسیرانی قرار دارند، روانه مراکز آموزشی کنند، از این حیث با مشکلی مواجه نخواهند شد.
 
سرویس‌هایی با معاینه‌فنی
برای یک لحظه تصور کنید، خودرویی که دارد فرزند دلبند شما را به مدرسه می‌رساند، قادر به ترمز گرفتن نیست. خدایی ناکرده همین نقص کوچک در سیستم خودرو اگر پیش بیاید می‌تواند منجر به حادثه‌ای جبران‌ناپذیر شود. با توجه به اینکه جابه‌جایی دانش‌آموزان دغدغه اصلی والدین است، ایمنی‌ تردد آنها همچنین ایمنی خودروهای سرویس مدارس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. عامل بیشتر تصادفات فوتی در سوانح رانندگی به نقص‌ فنی خودرو‌ها باز می‌گردد. در حالی که با معاینه‌فنی مستمر و کارآمد در مراکز معاینه‌فنی ایمنی خودروهای عبوری مورد بررسی قرار می‌گیرد و هشدارهای لازم به رانندگان داده می‌شود. ضمن اینکه با معاینه‌فنی، کنترل سوخت‌رسانی و تنظیم موتور نیز انجام می‌شود و می‌توان از افزایش آلایندگی در شهر جلوگیری کرد. فراموش نکنیم که علت افزایش سرطان در کودکان افزایش آلاینده‌هاست.

رانندگانی که آموزش دیده‌اند
با هماهنگی‌های انجام شده با پلیس راهور، از نیمه دوم شهریورماه سال جاری رانندگان تاکسی که قرار است وظیفه جابه‌جایی دانش‌آموزان را برعهده داشته باشند، تحت آموزش قرار گرفته‌اند. این کلاس‌های آموزشی در 2 زمینه آموزش اخلاق حرفه‌ای ویژه سرویس مدارس و نیز آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی برگزار شده است. ضمن اینکه کتابچه آموزشی هم که مکمل این آموزش‌هاست، تهیه شده تا رانندگان سرویس‌ها در مجموع با نحوه برخورد با دانش‌آموزان و حتی خطراتی که ممکن است آنها را تهدید کند، بیشتر آشنا شوند. همچنین آموزه‌هایی هم درخصوص چگونگی رفتار با گروه‌های مختلف سنی در اختیار رانندگان تاکسی که سرویس مدرسه هستند قرار گرفته است.

سرویس‌هایی که بیمه شده‌اند
شاید خیلی از شما بر این باور باشید که بیمه شخص ثالث خودروهای پلاک سفید به معنای داشتن بیمه سرویس مدرسه است، در حالی که این تصوری اشتباه است. سرویس مدرسه خدمات بیمه ویژه‌ای را ارائه می‌دهد که البته این موضوع فقط شامل حال دانش‌آموزانی می‌شود که از سرویس مدرسه تحت پوشش سازمان تاکسیرانی استفاده می‌کنند. گرچه همه تاکسی‌هایی که موفق می‌شوند برچسب سرویس مدرسه را دریافت کنند، حتماً باید آزمایشات مربوط به مراکز معاینه‌فنی را پشت سر گذاشته باشند و از سلامت ترمز، موتور، چراغ‌ها و در یک کلام از سلامت خودروشان مطمئن باشند، اما از آنجایی که بروز هر حادثه‌ای می‌تواند غیر‌قابل پیش‌بینی باشد، سازمان تاکسیرانی شاخص بیمه را هم برای این تاکسی‌ها که وظیفه جابه‌جایی فرزندان شما را برعهده دارند، تعریف کرده است.

چطور سرویس مدرسه بگیریم؟
همه والدینی که می‌خواهند از خدمات سرویس‌های مدرسه زیر نظر تاکسیرانی بهره‌مند شوند کافی است به مدرسه فرزندان‌شان مراجعه کرده و فرم مخصوص سرویس مدرسه را پر کنند. مسئولان مدرسه هم طی هماهنگی‌هایی که با شرکت‌های تاکسیرانی دارند، درخواست والدین و مسیرهای‌ تردد دانش‌آموزان را در اختیار آنها قرار می‌دهند. این شرکت‌ها هم با توجه به راننده‌های ویژه خود نسبت به برنامه‌ریزی‌ تردد دانش‌آموزان از خانه به مدرسه و برعکس اقدام خواهند کرد. والدینی که قصد دارند برای فرزندان‌شان سرویس مدرسه بگیرند، بهتر است قبل از شروع سال تحصیلی این کار را انجام بدهند تا با مشکل مواجه نشوند. شما می‌توانید در فرم‌تان، درخواست راننده خانم هم داشته باشید. همین سال گذشته در تهران، 4 هزار راننده خانم ویژه سرویس مدرسه داشتیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code