منطقه 18

راه نیکوکاری به‌روی همه باز است

نویسنده: معصومه ماهپیکر
خیریه‌های بسیاری در سطح منطقه فعالیت دارند. مؤسساتی که با حمایت‌های مختلف سعی می‌کنند...
1396/03/28
 خیریه‌های بسیاری در سطح منطقه فعالیت دارند. مؤسساتی که با حمایت‌های مختلف سعی می‌کنند دست نیازمندان و ایتام را بفشارند. مؤسسه خیریه عروج نیکان یا همان پدران آسمانی واقع در میدان الغدیر و خیابان جواد زندیه یکی از این خیریه‌ها به شمار می‌رود. بیش از 5 سال از فعالیت این خیریه مردم‌نهاد می‌گذرد. خیریه عروج نیکان نه تنها نیازمندان و ایتام منطقه را تحت پوشش دارد بلکه در سطح استان تهران هم خدمت‌رسانی می‌کند. این خیریه یکی از ده‌ها عضو ستاد جهاد توانمندسازی محرومان کشور هم به شمار می‌رود. فعالیت‌های مختلف این خیریه در سطح منطقه باعث شد تا پای صحبت حجت‌الاسلام مهدی عدالت‌پناه ساکن شهرک صاحب‌الزمان(عج) و مدیرعامل خیریه عروج نیکان بنشینیم و حرف‌هایش را درباره این خیریه بشنویم.

قدم اول، شناسایی نیازمندان
سال‌ها سکونت در محله و حضورش در مساجد منطقه به‌عنوان امام جماعت باعث شده است تا مشکلی در شناسایی نیازمندان منطقه نداشته باشد. حاج آقا عدالت‌پناه قدم اول از فعالیت خیریه را شناسایی نیازمندان می‌داند و می‌گوید: «در طول سال‌ها فعالیت خیریه حدود 500 خانواده نیازمند را شناسایی کردیم. از این تعداد 150 نفر را ایتام منطقه تشکیل می‌دهند. تعدادی از نیازمندان تحت پوشش ما افرادی هستند که به دلیل نقص مدارک نتوانسته‌اند زیر پوشش کمیته امداد درآیند. با ارتباطی که با کمیته امداد داریم، توانستیم این افراد را تحت حمایت خیریه درآوریم. بخش دیگری از نیازمندان خیریه هم توسط معتمدان محله به ما معرفی می‌شوند. فعالیتم در مساجد منطقه به‌عنوان امام جماعت هم کمک بسیاری در شناسایی مددجویان به مؤسسه کرد.» در خیریه عروج نیکان مانند همه خیریه‌ها حفظ آبروی مددجو اهمیت بسیاری دارد. امام جماعت محله با اشاره به این موضوع می‌گوید: «به دلیل حفظ آبروی فرد گروه تحقیق نداریم. ملاک مؤسسه برای پذیرش مددجو تأیید از سوی معتمدان و شورایاران محله‌ها است. بیشترین مددجویان مؤسسه از محله‌های نوروز‌آباد، شمس‌آباد، شهرک امام خمینی(ره) و حدود 60 خانوار هم از ساکنان شهرک صاحب‌الزمان(عج) هستند که توسط معتمدان محله‌ها به ما معرفی شدند.»

کمک‌های درمانی و فوری
خیریه عروج نیکان در کنار کمک‌هایی همچون خوراک و پوشاک سعی می‌کند خدمات دیگری هم به مددجویان خود ارائه دهد. مدیرعامل این مؤسسه درباره خیریه می‌گوید: «با کمک خیّران در طول یک سال گذشته حدود یک هزار جفت کفش، صدها ‌کیلو برنج و 500‌کیلو گوشت بین خانوارهای نیازمند تحت حمایت خود توزیع کردیم. همچنین در مناسبت‌های مختلف و هر 2 یا 3 ماه یکبار سبدهای ارزاق به این خانوارها می‌دهیم. البته در کنار این کمک‌ها کمک‌های نقدی هم داریم.» یکی از فعالیت‌های مهم خیریه کمک به بیماران نیازمند در هزینه درمان است. حاج آقا عدالت‌پناه می‌گوید: «در میان مددجویان مؤسسه حدود 20 بیمار لاعلاج شناسایی شده‌اند، با کمک خیّران مؤسسه و تعاملی که با شرکت‌های داروسازی داریم سعی می‌کنیم در تهیه داروهای کمیاب و درمان به این بیماران که بیشتر بیماران سرطانی و ام.اس هستند، کمک کنیم. حتی در بین مددجویان بیمار، مادر و 2 فرزند خردسالی داریم که به دلیل ابتلا به بیماری ایدز به کمک نیاز دارند. پدر این خانواده قبل از فوت به دلیل مصرف سرنگ آلوده به بیماری ایدز مبتلا بود.» علاوه بر کمک خیریه در تهیه دارو و هزینه درمان این مؤسسه به کمک سرای محله شادآباد در طول ماه چندین نوبت معاینه رایگان را برای بیماران تحت حمایت خیریه برگزار می‌کند.

طرحی برای آینده کودکان نیازمند
دغدغه آینده کودکانی که تحت حمایت مؤسسه عروج نیکان هستند اعضای هیئت‌مدیره این خیریه را برآن داشت تا فکری برای آینده این بچه‌ها کنند. حجت‌الاسلام عدالت‌پناه با بیان این موضوع می‌گوید: «باید برای آینده این بچه‌ها به‌خصوص ایتام‌کاری می‌کردیم. طرح بیمه عمر این کودکان راهی بود که به فکرمان رسید. با تلاش بسیار توانستیم پس از 2 سال پیگیری مداوم مجوز اجرای این طرح را بگیریم. در حال حاضر حدود 2 سال است که این طرح را در منطقه اجرا می‌کنیم.» با اجرای طرح بیمه عمر پس‌انداز حدود 150 کودک تحت حمایت مؤسسه زیر پوشش این طرح قرار گرفته‌اند. حاج آقا عدالت‌پناه در ادامه می‌گوید: «حدود 150 کودک را توانستیم با اجرای این طرح بیمه عمر کنیم که ایتام بیشترین سهم را دارند. 2 سالی می‌شود که با کمک خیّران هر ماه مبلغ 50هزار تومان حق بیمه این کودکان را واریز می‌کنیم. برای جلوگیری از سوء‌استفاده‌ها این حساب‌ها را به نام کودکان باز کرده‌ایم.» کودکانی که توسط خیریه محله تحت پوشش بیمه عمر پس‌انداز قرار گرفته‌اند کودکان زیر 12 سال هستند. حاج آقا عدالت‌پناه در ادامه با اشاره به خدمات بیمه عمر می‌گوید: «با اجرای طرح بیمه عمر پس‌انداز کودکانی که ثبت‌نام شده‌اند در سن 20 سالگی مبلغ قابل توجهی پس‌انداز دارند. اگر خدای ناکرده کودکی بیمار شد تا سقف 20 میلیون تومان کمک هزینه بلاعوض درمان دریافت می‌کند.»

کمک در خرید خانه
مؤسسه خیریه عروج نیکان همچنین در پرداخت اجاره‌بها یا خرید خانه به مددجویان خود کمک‌هایی کرده است. مدیرعامل مؤسسه می‌گوید: «توسط معتمدان محله شهرک ولی‌عصر(عج) مطلع شدیم مادری که با فرزند 35 ساله معلول خود زندگی می‌کند مشکل مسکن دارد. با دیدار این مادر متوجه شدیم به دلیل شدت معلولیت ذهنی فرزندش هیچ مالکی حاضر نیست خانه‌اش را به او اجاره دهد. متأسفانه پدر این خانواده سال‌ها قبل فوت کرده بود و مادر خانواده هم به بیماری آسم مبتلا است. با کمک خیّران و خیریه عروج نیکان توانستیم خانه‌ای به مبلغ 120 میلیون تومان برای این مادر و فرزندش در 16 متری نامدار در محله شهرک ولی‌عصر(عج) خریداری کنیم.» حاج آقا عدالت‌پناه در ادامه به خانواده نیازمند دیگری در محله اشاره می‌کند و می‌گوید: «هنگام عبور از محله شهرک امام خمینی(ره) خانواده‌ای را مشاهده کردم که در گوشه‌ای از بوستان چادر زده و زندگی می‌کردند. این خانواده به دلیل درمان دخترشان ناچار از شهرستان به تهران و محله شهرک امام خمینی(ره) آمده بودند. به دلیل وضعیت مالی‌شان نتوانسته بودند اجاره‌بهای خود را پرداخت کنند و در نتیجه صاحبخانه اثاثیه آنها را بیرون ریخته بود. آنها خانواده‌ای 4 نفره بودند که ناچار بیش از 10 روز بود که در گوشه پارک در چادر زندگی می‌کردند. متأسفانه زندگی در پارک باعث شده بود تا بخشی از وسایل زندگی‌شان توسط کارتن‌خواب‌ها به غارت رود. به کمک خیّران نه تنها پول پیش خانه را برایشان تهیه کردیم بلکه یکی از خیّران در اشتغال پدر خانواده هم کمک بسیاری کرد.»

سوادآموزی مادران نیازمند
کمک به دانش‌آموزان نیازمند هم از دیگر فعالیت‌های خیریه محله به شمار می‌رود. حاج آقا عدالت‌پناه با بیان این موضوع حرف‌هایش را ادامه می‌دهد: «در بین مددجویان خود حدود 180 محصل در مقاطع مختلف تحصیلی داریم که علاوه بر تهیه نوشت‌افزار در هزینه تحصیل به آنها کمک‌هایی می‌شود. کمک به ادامه تحصیل این بچه‌ها را از مهم‌ترین وظایف خود می‌دانیم. با کمک خیّران مؤسسه علاوه بر دانش‌آموزان نیازمند، برای تأمین هزینه تحصیل دانشجویان تحت پوشش مؤسسه هم کمک‌هایی به آنها داریم.» یکی دیگر از ابتکارات مؤسسه عروج نیکان دعوت از معلمان خیّر برای کمک به دانش‌آموزانی که در دروس خود مشکل دارند، است. این مؤسسه همچنین توانسته در طول سال‌های اخیر به سوادآموزی مادران مددجو هم کمک کند. مدیرعامل مؤسسه در این‌باره می‌گوید: «بخشی از مددجویان مؤسسه را خانوارهای ساکن در محله‌های نوروزآباد و شمس‌آباد و سعید‌آباد تشکیل می‌دهند. بسیاری از مادران این خانواده‌ها به دلیل شرایط زندگی بی‌سواد هستند. با کمک معلمان خیّر مؤسسه توانستیم در طول سال‌های اخیر به باسواد شدن 40 مادر کمک کنیم. این معلمان باحضور در محل زندگی این خانواده‌ها و تشکیل کلاس‌های نهضت سوادآموزی کمک کردند تا این مادران خواندن و نوشتن را بیاموزند.»

کمک به زوج‌های جوان
 از دیگر دغدغه خیریه عروج نیکان مسئله ازدواج جوانان است. این مؤسسه با حمایت زوج‌های جوان نیازمند سعی می‌کند تا زمینه ازدواج آنها را فراهم آورد. مدیر مؤسسه عروج نیکان درباره کمک به نوعروسان یا آقا دامادهای نیازمند می‌گوید: «یکی از فعالیت‌های خیریه مانند بسیاری از خیریه‌ها تهیه جهیزیه برای نوعروسان نیازمند است. خوشبختانه در بین خیّران مؤسسه مغازه‌دارانی که اجناس زندگی می‌فروشند مشاهده می‌شوند. با کمک این افراد و خیّران دیگر تاکنون جهیزیه کامل بیش از 20 نوعروس را تهیه کرده و کمک کرده‌ایم سر خانه و زندگی‌شان بروند.» خیریه محله در طول سال در تهیه جهیزیه 6 نوعروس نیازمند هم‌محله‌ای کمک می‌کند. حاج آقا عدالت‌پناه می‌گوید: «نوعروسانی تحت حمایت مؤسسه همه از افراد نیازمندی هستند که حتی در تهیه یک قلم از جهیزیه خود مانده‌اند. به همین دلیل سعی می‌کنیم جهیزیه کامل برای آنها تدارک ببینیم.» علاوه بر نوعروسان، خیریه عروج نیکان به زوج‌های جوان نیازمند تحت پوشش خود هم کمک‌های بسیاری کرده است. امام جماعت محله در ادامه درباره کمک به زوج‌ها می‌گوید: «در طول فعالیت خیریه حدود 60 میلیون تومان به زوج‌ها و جوانان نیازمند هم‌محله‌ای کمک کرده‌ایم.»
خانواده نیازمند توسط خیریه عروج نیکان در محله شناسایی شده‌اند. بیشتر این خانواده‌ها از ساکنان نوروزآباد، شمس‌آباد، شادآباد و شهرک امام خمینی(ره) هستند.


 حمایت مؤسسه خیریه ولی‌نعمتان از نیازمندان منطقه

مؤسسه ولی‌نعمتان خیریه‌ای مردم‌نهاد و تشکل دانشجویی است که با کمک جوانان جهادگر و داوطلب به‌صورت رایگان با حضور در محله‌های محروم به حمایت از نیازمندان به پا خواسته است. ابراهیم سالاریه مسئول روابط‌عمومی خیریه ولی‌نعمتان با اشاره به فعالیت این خیریه می‌گوید: «این خیریه از سال 1392 فعالیت خود را شروع کرده است. اعضای خیریه با حضور در مناطق محروم سعی در کمک‌رسانی به نیازمندان دارند. این مؤسسه توانسته است فعالیت‌های خود را در سطح استان تهران و برخی شهرستان‌های محروم توسعه دهد. کمک به ده‌ها هزار خانوار از فعالیت‌های این خیریه به شمار می‌رود.» خیریه ولی‌نعمتان در هر محله‌ای رابطی دارد. حاج آقا عدالت‌پناه مدیرعامل مؤسسه خیریه عروج نیکان به‌عنوان رابط خیریه در شناسایی و معرفی نیازمندان منطقه به این خیریه نقش مؤثری دارد. او درباره فعالیت‌های خیریه ولی‌نعمتان در محله می‌گوید: «خیریه ولی‌نعمتان علاوه بر کمک‌هایی همچون آذوقه و پوشاک، طرح جهاد پزشکی را چندی پیش در محله نوروزآباد به اجرا درآورد. پزشکان جهادگر خیریه ولی‌نعمتان با حضور در محله نوروزآباد به درمان بیماران نیازمند پرداختند. این مؤسسه همچنین قرار است طرح بیمه عمر را در منطقه اجرا کند.»

 کمک‌رسانی صدها خیّر به نیازمندان
مؤسسه خیریه عروج نیکان بیش از 5 سال است که به همت حجت‌الاسلام عدالت‌پناه راه‌اندازی شده است. 11 نفر از معتمدان محله، اعضای هیئت امنای مؤسسه را تشکیل می‌دهد. حاج آقا عدالت‌پناه مدیرعامل مؤسسه درباره حمایت خیّران از این مؤسسه می‌گوید: «حدود 500 خیر به‌صورت ماهانه یا سالانه به‌طور ثابت به مؤسسه کمک می‌کنند. برخی از این خیّران از ساکنان دیگر محله‌ها هستند. در کنار خیّران ثابت، افرادی هم حضور دارند که به‌صورت متغیر با کمک‌های نقدی و غیر‌نقدی خود از مددجویان مؤسسه حمایت می‌کنند. به‌عنوان مثال: ما خیّرینی داریم که در تهیه آذوقه یا پوشاک و حتی میوه به مددجویان کمک می‌کنند. البته کاسبان خیری هم در میان خیّران دیده می‌شوند که با توجه به نوع کسب و کار خود سعی می‌کنند تا از مددجویان خیریه حمایت کنند.» علاوه بر خیّران یکی دیگر از راه‌های جمع‌آوری کمک توسط خیریه عروج نیکان توزیع صندوق صدقات در منازل محله و مغازه‌ها است. حاج آقا عدالت‌پناه می‌گوید: «حدود 12 هزار صندوق صدقات را بین مشترکان خود توزیع کرده‌ایم. ماهانه مبالغ بسیاری توسط این صندوق‌ها جمع‌آوری می‌شود.» با وجود حمایت‌های خیّران از مؤسسه عروج نیکان، به دلیل تعداد زیاد نیازمندان محله، مدیرعامل مؤسسه عروج نیکان معتقد است این مؤسسه برای کمک‌های بیشتر به نیازمندان منطقه همچنان به کمک خیّران نیاز دارد.

 500  خانواده نیازمند توسط خیریه عروج نیکان در محله شناسایی شده‌اند. بیشتر این خانواده‌ها از ساکنان نوروزآباد، شمس‌آباد، شادآباد و شهرک امام خمینی(ره) هستند.


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code