منطقه 18

سرهم‌بندی پلاک‌ها

نویسنده: الهام مرادی
بیش از 3‌درصد از بافت فرسوده شهر تهران در محدوده جغرافیایی منطقه ما قرار گرفته...
1396/03/28
بیش از 3‌درصد از بافت فرسوده شهر تهران در محدوده جغرافیایی منطقه ما قرار گرفته و همین آمار نشان می‌دهد که منطقه ما بخش زیادی از این بافت را در دل خود جای داده است. دفاتر نوسازی در محله‌های مختلف منطقه راه‌اندازی شده‌اند تا تلاش شود که همین بافت فرسوده را با مشارکت اهالی، نوسازی کنند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توان برای نوسازی انجام داد، تجمیع پلاک‌های فرسوده است. تجمیع پلاک به یکپارچه کردن ۲ یا چند ملک فرسوده می‌گویند که به تنهایی مساحت زیادی ندارند و با یکپارچه شدن این املاک، هم کاهش در هزینه‌های ساخت‌وساز اتفاق می‌افتد و هم استفاده بهینه از فضای ملک و هم نوسازی بافت‌های فرسوده محقق خواهد شد. اگر قصد یکپارچه کردن ملک خود با ملکی دیگر را دارید بد نیست نیم نگاهی به این صفحه بیندازید تا چم و خم کار به دستتان بیاید و پیش از دست به کار شدن، دورنمایی از آن در ذهن داشته باشید.

 1 پیدا کردن پلاک‌های تجمیعی
در نخستین گام افرادی که صاحب چند ملک با مساحت کم هستند باید بر سر تجمیع پلاک خود به توافق برسند. از طرفی به یاد داشته باشید پلاک‌هایی که قرار است با یکدیگر تجمیع شوند باید کاربری یکسانی داشته باشند. در غیر‌این صورت اول باید برای تغییر کاربری هر ملک اقدام کنید و بعد به سراغ تجمیع بروید. حل اختلافات در مورد فضای مشاع و ملکیت آن هم در همین نخستین گام باید انجام شود. به خاطر داشته باشید هرکسی به نسبت ابعاد ملکی که به مشارکت می‌گذارد، در مالکیت ملک جدید سهیم است.

2 پرداخت کامل عوارض
به اداره نوسازی منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید مراجعه کنید. در این مرحله باید تمام فیش‌های عوارض و مالیات مربوط به ملک‌های مورد تجمیع را به همراه داشته باشید. تمام بدهی شما در زمینه عوارض شهری باید تسویه شود. علاوه بر ارائه این فیش‌ها، با درخواستی که ارائه می‌دهید فیش عوارض سال جاری را هم دریافت می‌کنید و عوارض ملک تا پایان سال را هم می‌پردازید. برگه تسویه عوارض، یکی از اسناد مهمی است که در تجمیع پلاک باید به همراه داشته باشید.

3 درخواست نامه به شهرسازی
حالا که همه ملک‌هایی که قرار است با هم تجمیع شوند عوارض خود را پرداخت کرده‌اند، نوبت به آن می‌رسد که مالکان با در دست داشتن سند ملک‌های خود، در دفتر نوسازی منطقه درخواستی را مبنی بر تجمیع پلاک‌ها تنظیم کنند. در این مرحله حتماً باید خود مالکان و یا نماینده‌های قانونی آنها حضور داشته باشند. به همراه داشتن سند ملک در این مرحله الزامی است. در صورت موافقت اولیه در اداره نوسازی، معرفینامه‌ای به مالکان ارائه می‌شود تا به وسیله آن به اداره شهرسازی مراجعه کنند.

4 دریافت شماره پیگیری
یکی از مالکان به‌عنوان نماینده سایر مالکان درخواست‌دهنده برای تجمیع پلاک باید مراحل بعدی را طی کند و از این مرحله به بعد نیازی به حضور تمام مالکان نیست. نماینده مالکان به اداره شهرسازی منطقه مراجعه می‌کند و اداره شهرسازی با بررسی درخواست، در صورت توافق، پرونده‌ای برای املاک تشکیل می‌دهد. این پرونده شماره پیگیری‌ای دارد که نماینده مالکان با در دست داشتن آن باید به سراغ گام‌های بعدی برود.

5 حضور در دفا‌تر خدمات الکترونیک
وقت آن رسیده که نماینده مالکان با در دست داشتن مدارک به دفتر خدمات الکترونیک شهر برود و روند کار پرونده خود را در آنجا دنبال کند. در این مرحله موقعیت جغرافیایی و ابعاد املاک با آنچه در اسناد آمده تطبیق داده می‌شود. همچنین شرایط ملک از نظر قرار گرفتن در طرح تفصیلی شهر تهران و اینکه در دورنمای شهر تهران چه برنامه‌ای برای آن نقطه از شهر ریخته شده است مورد بررسی قرار می‌گیرد. البته پیش از این مرحله هم متقاضی می‌تواند از موقعیت ملک خود در طرح تفصیلی شهر تهران اطلاع کافی پیدا کند.

 6 بازرسی از ملک‌های شما
وقت آن رسیده تا دفا‌تر خدمات الکترونیک بازرسانی را برای بررسی املاک و وضعیت تجمیع آن راهی پلاک‌های تجمیع شده کند. البته درخواست بازدید از طرف نماینده مالکان ارائه می‌شود. همچنین هزینه ایاب و ذهاب و دستمزد بازرسان برعهده مالک است. مالکان نقشه‌ها و همچنین اسناد را با موقعیت ملک تطبیق می‌دهند و صحت آن را تأیید می‌کنند. همچنین در این مرحله مشخص می‌شود که ملک ساخته شده باید چه میزان عقب‌نشینی داشته باشد و شرایط دیگر ساخت‌وساز تعیین می‌شود. از جمله اینکه ساخت‌وساز انجام شده هیچ تعارضی با رفت‌وآمد و شرایط دیگر ساختمان‌های محله نداشته باشد.

 7 زمانی برای اصلاح سند
قرار است ۲ یا چند پلاک تبدیل به یک پلاک واحد شود. برای همین لازم است تا قبل از تهیه نقشه‌های لازم، تکلیف سند ملک روشن شود. باید به یکی از دفا‌تر ثبت اسناد مراجعه کنید و پلاک‌های مورد تجمیع را در قالب یک پلاک واحد، دارای سندی واحد کنید. طبق طرح تجمیع پلاک، یا باید قطعاتی از این پلاک‌ها به هم متصل شود و یا با دیوارکشی‌ها و ساخت‌وساز‌ها، چند ملک به‌صورت یکپارچه در بیایند. تا تکلیف سند ملک روشن نشود، نقشه ملک تأیید نمی‌شود. بازرس اداره اسناد می‌تواند در حین ساخت‌وساز هم سری به ملک بزند تا از تطبیق آنچه در سند ذکر شده با آنچه در عمل به وقوع می‌پیوندد اطمینان داشته باشد.

 8 امتیاز‌ها را دریافت کنید
مدیریت شهری برای تجمیع پلاک‌های خرد و یکپارچه کردن آنها امتیازاتی قائل شده است. از جمله امتیاز داشتن یک طبقه اضافه و یا معافیت‌های عوارضی است. مثلاً اگر همه املاک یک کوچه بن‌بست با یکدیگر تجمیع شوند، یکی از امتیازهایی که مالکان دریافت می‌کنند این است که مساحت کوچه هم به مساحت ملک جدید اضافه می‌شود. همچنین با توجه به تعداد پلاک‌های تجمیع شده، تخفیف‌های خوبی در عوارض ساخت‌وساز و نوسازی به مالکان از طرف مدیریت شهری داده می‌شود. وقت آن است که به سراغ امتیازاتی که باید دریافت کنید بروید.

9 تهیه نقشه برای ملک
مالکان به سراغ طراح نقشه ساختمان جدید می‌روند و نقشه ملک با توجه به باید و نبایدهای ذکر شده در بازرسی و دفتر شهرسازی و معماری منطقه، تهیه می‌شود. در این نقشه وضعیت عقب‌نشینی ملک، تعداد طبقات، جانمایی فضاهای داخلی و تعیین مشاعات و... باید به دقت انجام شود. مالکان می‌توانند از طراحان نقشه که شهرداری به آنها معرفی می‌کند استفاده کنند و یا کار طراحی نقشه را به طراح دیگری بسپارند.

10 تأیید نقشه در دفتر خدمات الکترونیک
نقشه تهیه شده به دفتر خدمات الکترونیک برده می‌شود. این نقشه باید توسط کار‌شناسان شهرسازی و معماری منطقه تأیید شود. یکی از اقداماتی که در این زمینه انجام می‌شود مطابقت مساحت ملک طراحی شده با مجموع مساحت‌های املاک تجمیع شده است. یعنی ملک جدید نباید هیچ تعارضی نسبت به کوچه و دیگر ابعاد اطراف خود داشته باشد. شرایط ساخت‌وساز ملک ضمیمه پرونده شده است و در این مرحله نقشه طراحی شده با باید و نبایدهای تعریف شده تطبیق داده می‌شود. در ‌‌نهایت نقشه توسط کار‌شناس معماری و شهرسازی تأیید می‌شود. حالا می‌توانید دست به کار ساخت‌وساز شوید.

برای تجمیع چه مدارکی لازم است؟
علاوه بر مدارک شناسایی مالکان و تصاویر این مدارک، مدارک دیگری نیز مورد نیاز است. از جمله سند ملکی که قرار است تجمیع شود به همراه نقشه و کروکی آن. مفاصا حساب دارایی و مالیات و عوارض شهرداری هم از مدارکی است که ضمیمه پرونده این املاک می‌شود. در مراحلی که صاحبان سند به هر دلیل حضور ندارند، وکالتنامه محضری و قانونی آنها مطالبه می‌شود. فرم‌ها و درخواست‌ها و معرفی‌نامه‌هایی هم برای تجمیع چند پلاک مورد نیاز است که در طی روند ارائه درخواست تا تأیید نهایی به دست شما می‌رسد. شماره‌های پیگیری پرونده خود را که از اداره شهرسازی منطقه دریافت می‌کنید به همراه و در ذهن داشته باشید چراکه تمام مراحل‌کاری شما در دفا‌تر خدمات الکترونیک توسط همین شماره پیگیری دنبال می‌شود.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code