منطقه 18

فاتح سکوهای جهانی

نویسنده: معصومه فرجی
روزگاری، ورزش‌های رزمی و انفرادی در بین خانواده‌ها از اهمیت کمی برخوردار بود و کمتر خانواده‌ای به فرزند خود این اجازه را می‌داد که در این رشته‌ها فعالیت کند...
1396/09/05
  روزگاری، ورزش‌های رزمی و انفرادی در بین خانواده‌ها از اهمیت کمی برخوردار بود و کمتر خانواده‌ای به فرزند خود این اجازه را می‌داد که در این رشته‌ها فعالیت کند. اما امروزه، رشته‌هایی مانند کیک‌بوکسینگ نه تنها جایگاه خود را در بین رشته‌های ورزشی پیدا کرده، بلکه با استقبال بی‌نظیری از طرف خانواده‌ها و جوانان روبه‌رو است. امروزه این ورزش‌ها سبک‌های مختلفی دارند و جوانان متناسب با علاقه خود در این رشته‌ها فعالیت می‌کنند. به بهانه کسب مدال طلای مسابقات جهانی کیک‌بوکسینگ توسط «کوروش اسدی» به سراغ این قهرمان بااخلاق منطقه رفتیم تا بیشتر درباره این مسابقات برای ما بگوید.

 مدیون حمایت‌های مربی‌ام هستم
«کوروش اسدی» متولد سال 56 و اهل شهرک ولی‌عصر(عج) است. ورزش را با رشته کنگ فو و از باشگاه قره داغی شهرک سیدالشهدا(ع) شروع کرده است. او که موفقیت‌های ورزشی‌اش را مدیون تلاش فردی، حمایت‌های خانواده و مربیان خود می‌داند درباره علاقه‌اش به ورزش‌های رزمی می‌گوید: «از کودکی علاقه بسیار زیادی به ورزش‌های رزمی داشتم، برای همین برخلاف بیشتر همسن و سالان خود که رشته‌های تیمی چون فوتبال را دنبال می‌کردند از11 سالگی برای آموزش رشته کنگ‌فو به باشگاه رفتم. اما این ورزش به تنهایی نمی‌توانست من را راضی کند و به همین خاطر علاوه بر کنگ‌فو در رشته‌های ووشو و کیک‌بوکسینگ ثبت‌نام کردم تا این رشته‌ها را به‌طور جدی‌تری ادامه دهم. در مسیر موفقیت‌های ورزشی‌ام علاوه برخانواده که نقش بسیار سازنده‌ای در موفقیت‌های من داشت باید از استاد رضا حیدری که مشوق اصلی من در ورزش‌های رزمی بود تشکر کنم.»

 ورزش مانع اعتیاد جوانان
در سال‌های اخیر تلاش زیادی برای افزایش امکانات ورزشی در مناطق مختلف صورت گرفته است. با تمام این تلاش‌ها قهرمان محله ما امکانات ورزشی منطقه را برای جذب جوانان به ورزش ناکافی می‌داند و می‌گوید: «در اواخر دهه 60 که ورزش‌های رزمی را شروع کردم امکانات ورزشی منطقه ما برای رشته‌های رزمی بسیار محدود بود و حتی تاتامی که بر روی آن تمرین کنیم هم در سالن‌ها وجود نداشت. با اینکه درسال‌های اخیر امکانات ورزشی منطقه بسیار بهتر شده و مربیان بسیارخوبی هم در منطقه فعالیت می‌کنند اما این امکانات به‌صورت عادلانه در منطقه توزیع نشده و بعضی از نواحی هنوز فاقد یک باشگاه مناسب هستند. او در ادامه می‌گوید: «در این سال‌های مربیگری به این نتیجه رسیده‌ام که، جوانان ما برای اینکه بتوانند از انرژی خود به نحو درستی استفاده کنند نیاز به باشگاه‌هایی دارند که از تجهیزات مناسب برخوردار باشند. جوان‌های ما اگر به سمت باشگاه‌های ورزشی بیایند دیگر سراغ اعتیاد نمی‌روند و مسئولان باید تلاش کنند تا زمینه حضور جوانان را در باشگاه‌های ورزشی فراهم کنند.»

 ورزشکاران نیاز به حمایت دارند
مسابقات جهانی تفاوت بسیاری با مسابقات کشوری دارد و از این‌رو ورزشکاران علاقه زیادی به شرکت در مسابقات برون‌مرزی دارند. اسدی درباره مسابقات جهانی ایتالیا می‌گوید: «مسابقات قهرمانی کیک‌بوکسینگ ایتالیا با حضور 107 کشور انجام شد و ورزشکاران بسیاری در این مسابقات حضور داشتند. سطح این مسابقات نسبت به مسابقاتی که در کشور آلمان برگزار شد بسیار بالاتر بود و ورزشکاران کشور ما هم با آمادگی کامل در این مسابقات حاضر شدند. از اینکه توانستم در این مسابقات مدال طلا را برای کشورم کسب کنم بسیار خوشحال هستم.» اسدی در ادامه درباره حمایت از ورزشکاران رزمی‌کار می‌گوید: «درکشورهای اروپایی ورزشکاران از طرف کشور خود حمایت‌های همه جانبه‌ای می‌شوند اما در کشور ما متأسفانه از ورزش‌های رزمی به‌خصوص کیک‌بوکسینگ، حمایت‌های مناسبی صورت نمی‌گیرد. ورزشکاران این رشته‌ها در کشور ما باید در کنار ورزش خود شغل دیگری هم داشته باشند چون این ورزش هیچ درآمدزایی برای آنها ندارد. اگر می‌خواهیم به‌عنوان یکی از کشورهای صاحب نام در رقابت‌های جهانی باشیم نیازمند به حمایت‌های بیشتر از طرف مسئولان هستیم.»

 پهلوانی مقدم بر قهرمانی
یکی از مشکلاتی که برای قهرمانان ورزشی بعد از کسب عناوین مختلف ایجاد می‌شود احساس غرور و خود برتربینی است. قهرمان خوشنام محله یکی از شروط رسیدن به قهرمانی را تواضع می‌داند و می‌گوید: «از اینکه توانسته‌ام با غلبه بر حریفانم مدال طلای این دوره از مسابقات را کسب کنم و برای جوانان محله‌ام الگوی مناسبی باشم بسیار خوشحال هستم اما احساس غرور نمی‌کنم. من از مردم کشورم و همه هم‌محله‌ای‌هایم که همیشه و در همه جا من را مورد عنایت خود قرار می‌دهند بسیار سپاس‌گزارم چون تشویق‌های آنهاست که من را به ادامه راه تشویق می‌کند. اسدی در ادامه درباره تشویق جوانان به ورزش می‌گوید: «وظیفه ما قهرمانان بسیار دشوار است چراکه بسیاری از نوجوانان و جوانان ما را به‌عنوان الگوی خود می‌دانند و از کوچک‌ترین رفتار ما الگو‌برداری می‌کنند. بعضی از این جوانان هم هستند که فکر می‌کنند ما به خاطر فیزیک بدنی کارهایمان را با دعوا پیش می‌بریم. اما همه هم‌محله‌ای‌ها و دوستانم می‌دانند که همواره از درگیری فیزیکی به شدت اجتناب کرده‌ام و جوانان محله را به ورزش و رفتارهای جوانمردانه دعوت می‌کنم. از اینکه به خاطر موفقیت‌های من در عرصه ورزش جوانان زیادی به ورزش کردن علاقه‌مند شده‌اند بسیار خوشحال هستم.»

 توصیه به جوانان علاقه‌مند به رشته‌های رزمی
بسیاری از جوانانی که علاقه زیادی به پرورش اندام دارند گاهی بدون توجه به نکات لازم برای استفاده از مکمل‌های غذایی و به‌صورت خودسرانه این مکمل‌ها را تهیه می‌کنند. اسدی که خود مربی بسیاری از جوانان منطقه است درباره استفاده جوانان از مکمل‌های غذایی می‌گوید: «مکمل‌های غذایی با هدف بهبود کارکرد ورزشی، کاهش چربی و افزایش ماهیچه‌ها برای ورزشکاران تجویز می‌شوند. بنابراین، این مکمل‌ها باید زیرنظر پزشک و مربی تیم به ورزشکاران داده شود و سرخود مصرف نشود متأسفانه بسیاری از جوانان بعد از یک دوره ورزش و بدون نظر مربی از این پودرها و قرص‌ها استفاده می‌کنند که مشکلات بسیاری را هم برای آنها به دنبال دارد.»

 افتخارات ورزشی
مدال طلای مسابقات جهانی کیک‌بوکسینگ ایتالیا 2017
مدال نقره مسابقات جهانی کیوآن ایتالیا 2017
مدال نقره مسابقات جهانی کیک‌بوکسینگ آلمان 2016
مدل برنز مسابقات بین‌المللی کیک‌بوکسینگ آلمان 2016
مدال نقره مسابقات جهانی بزرگسالان 2017
مدال نقره مسابقات آسیایی‌چی وان 2001 ترکیهارسال پیام اشتراک 
 
 Security code