منطقه 18

فامیلی منبت‌کار هستیـم

نویسنده: معصومه فرجی
یکی از هنرهای قدیمی ما ایرانی‌ها که همیشه باعث افتخار بوده، هنر منبت‌کاری است...
1396/08/21
  یکی از هنرهای قدیمی ما ایرانی‌ها که همیشه باعث افتخار بوده، هنر منبت‌کاری است. این هنر بسیار ظریف نیاز به حوصله و دقت استادکار دارد به همین دلیل با اینکه افراد بسیاری در این حرفه مشغول به کار بوده‌اند اما طاقت داشتن و درخشیدن در کار از عهده هر کسی برنمی‌آید. شاید به همین خاطر است که بسیاری از افراد و کاسبان دوست دارند در شغل خود ماندگار شوند تا به این ترتیب قدیمی بودن خود در کسب و کار را به دیگران ثابت کنند. البته برای ماندگاری در هر شغلی هم باید با اصول و رفتار کاسبی در آن آشنا بود تا در دل مشتریان نفوذ کرد. «نورعلی مویوند» کاسب و هنرمند با اخلاق شهرک ولی‌عصر(عج) است. 50 سال دارد و بیش از30 سال است که به حرفه منبت‌کاری مشغول است. به اعتقاد او کار هنری باعث شادابی و نشاط او در این سال‌ها بوده است و دوست دارد همچنان فعال و پویا باشد.

 3 سال شاگردی در کنار برادر بزرگ‌تر
برای شروع کار هنری باید انگیزه و علاقه یادگیری از همان روزهای نخست در وجود افراد باشد در غیر‌این صورت خیلی زود از کار خسته می‌شوند. این صحبت‌ها را «نورعلی مویوند» منبت‌کار باسابقه محله می‌گوید و ادامه می‌دهد: «15سال بیشتر نداشتم که هنر منبت‌کاری را در کنار برادر بزرگ‌ترم یاد گرفتم البته این شغل، حرفه خانوادگی ما هم به حساب می‌آید. بیشتر اقوام ما در آن سال‌ها کار منبت را انجام می‌دادند و به همین دلیل این علاقه در من هم به وجود آمد. حدود 3 سال در کنار برادر و عموهایم شاگردی کردم و به خاطر همین علاقه، بسیار زود همه فوت و فن‌های این هنر را یاد گرفتم. در آن سال‌ها سرمایه زیادی برای شروع کار نداشتم اما تلاش و پشتکار بسیار باعث پیشرفت سریع من در این حرفه شد. البته کار هنری به‌صورتی است که هر لحظه و در هر‌کاری که انجام می‌دهیم تجربه جدیدی به دست می‌آوریم و مدام در حال یادگیری هستیم.»

راهکاری ساده برای انتخاب درست
 هنرمند و کاسب هم‌محله‌ای ما که این روزها بیشتر کار منبت مبل انجام می‌دهد درباره دوام هنر منبت می‌گوید: «منبت‌کاری قبل از اینکه برای من یک شغل به حساب بیاید یک هنر است، هنری که نیاز به دقت و ظرافت بسیار هنرمند دارد. متأسفانه در سال‌های اخیر دستگاه‌هایی وارد بازار شده است که رونق این هنر را از بین برده و در بازار هم این منبت‌کاری‌های ماشینی کم نیست. تفاوت منبت‌کاری دست با منبت‌کاری ماشین همانند تفاوت فرش‌های دستباف و ماشینی است که کیفیت آنها را نمی‌توان با هم مقایسه کرد. برای اینکه یک منبت‌کار بتواند هنر خودش را بر روی چوب ایجاد کند درحقیقت به زمان زیادی نیاز دارد و حتی برای این کار باید در زمانی که چوب‌ها برش می‌خوردند هم حضور داشته باشد تا نکات لازم را یادآوری کند. در سال‌های اخیر با ورود دستگاه‌های جدید، بازار از منبت‌کاری‌های ماشینی اشباع شده و حتی مشتری‌ها هم نمی‌توانند به خوبی تشخیص دهند که کدام کار دست است. البته یک راه‌حل ساده برای تشخیص مشتری‌ها وجود دارد؛ کارهای ماشینی ظرافت کمتری دارند و همه کنده‌کاری‌ها مشابه هم است در صورتی که کار دست ظریف‌تر است و هر مبل با مبل دیگر در بعضی از قسمت‌ها تفاوت‌های جزئی دارد. این راهکار ساده می‌تواند کمک بسیاری به مشتری‌ها کند و باعث انتخاب درست آنها شود.»

تداوم کار با جلب رضایت مشتری
یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود یک کاسب در محله خود سال‌ها به کسب و کارش ادامه دهد مشتری مداری او است. مویوند درباره تلاش خود برای کسب رضایت مشتری‌هایش می‌گوید: «منبت‌کاری همانند شغل‌هایی مثل خواربار‌فروشی و میوه‌فروشی نیست که مشتری هر روز برای خرید به سراغ شما بیاید. به همین دلیل باید کیفیت جنس و کالایی که به دست مردم می‌دهیم بسیار خوب باشد تا آنها به جای ما تبلیغ کنند و مشتری‌های دیگر را به مغازه ما بفرستند. در حقیقت کیفیت بالای کار و رضایتمندی مشتری‌ها تداوم کار ما را تضمین می‌کند. من مشتری دارم که 25 سال است هم خودش و هم اقوام خود را برای خرید به این مغازه می‌آورد. در این سال‌ها تلاش کرده‌ام وقتی سفارشی را قبول می‌کنم طبق خواسته مشتری کار را تحویل دهم تا درآمدی که از این کار به‌دست می‌آورم با رضایت مشتری و نان سفره‌ام حلال باشد چون اگر روزی حلال نباشد، از کف انسان می‌رود. خدا نکند روزی کسی به حرام آلوده شود.»

زمینه اشتغال جوانان را فراهم کنیم
یکی از موضوعاتی که این روزها بیشتر اصناف را دچار مشکل کرده است واردات است. مویوند درباره ضربه واردات به تولیدکنندگان داخلی می‌گوید: «متأسفانه واردات باعث کاهش تولید داخلی و تعطیلی بسیاری از کارگاه‌های ما شده است. زمانی بود که در کارگاه من حدود 9 نفر کار می‌کردند و روزی خود را از این کارگاه به‌دست می‌آوردند اما با واردات مبل از کشورهای دیگر و همچنین این دستگاه‌های جدید، جوان‌ها کمتر به سراغ این شغل می‌آیند و من تنها با یک کارگر به کارم ادامه می‌دهم. در حقیقت ما به‌عنوان کشوری که صاحب این هنر هستیم باید زمینه را برای صادرات مبل‌های منبت‌کاری شده فراهم کنیم نه اینکه خود وارد کننده باشیم و تولید‌کنندگان داخلی را منزوی کنیم. مطمئن هستم اگر جوانان بدانند که از این کار می‌توانند آینده خود را تأمین کنند دوباره به یادگیری این هنر روی می‌آورند. من حتی حاضرم در کارگاه خود به جوانان علاقه‌مند، این هنر را آموزش دهم به شرطی که بعد از یادگیری در همین کارگاه بمانند و کار کنند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code