منطقه 18

قهرمان شدیم با همه کمبودها

نویسنده: معصومه ماهپیکر
در سال‌های اخیر شاهد موفقیت بانوان محله در عرصه‌های مختلف بوده‌ایم. چندی پیش یکبار دیگر دختران نوجوان بسکتبالیست منطقه با کسب مقام قهرمانی در مسابقات بسکتبال حوزه جنوب غرب تهران نام منطقه را بر سر زبان‌ها جاری کردند...
1395/10/19
 در سال‌های اخیر شاهد موفقیت بانوان محله در عرصه‌های مختلف بوده‌ایم. چندی پیش یکبار دیگر دختران نوجوان بسکتبالیست منطقه با کسب مقام قهرمانی در مسابقات بسکتبال حوزه جنوب غرب تهران نام منطقه را بر سر زبان‌ها جاری کردند. آنها با موفقیت در مسابقات مختلف نشان دادند که کمبودها هم نمی‌تواند مانع پیشرفتشان باشد. موفقیت نوجوانان ورزشکار منطقه بهانه‌ای شد تا پای صحبت فاطمه عبدلی مربی تیم بسکتبال بانوان منطقه بنشینیم و حرف‌هایش را درباره مشکلات ورزشی بانوان منطقه جویا شویم.

 ورزشی برای همه گروه‌های سنی
ورزش بسکتبال از جمله رشته‌های ورزشی به شمار می‌رود که به خاطر ویژگی قامتی مخاطبان خاص خود را می‌طلبد. بسیاری از بانوان منطقه هم در این رشته ورزشی فعالیت می‌کنند. فاطمه عبدلی مربی 37 ساله شهرک ولی‌عصر(عج) 10 سالی می‌شود که این رشته ورزشی را به بانوان و دختران هم‌محله‌ای‌اش آموزش می‌دهد. عبدلی در حالی که بهترین سن برای شروع فعالیت در رشته بسکتبال را 7 سالگی می‌داند می‌گوید: «برای آموزش بسکتبال سن خاصی لازم نیست. فرد در هر سنی که توانایی دارد می‌تواند به این رشته ورزشی بپردازد. البته برای پیشرفت و حضور در مسابقات بهتر است که از سنین پایین آموزش را شروع کند. بسکتبال جزو رشته‌هایی است که انتها ندارد و فرد تا زمانی که توانایی دارد می‌تواند به این رشته ورزشی بپردازد.» مربی جوان هم‌محله‌ای در طول دوران مربیگری خود، شاگردان بسیاری داشته و در این مدت صدها نفر از بانوان محله را آموزش داده است. عبدلی در حال حاضر 120 نفر شاگرد دارد که به آنها در ورزشگاه‌های شهید چمران شادآباد و شهید رجایی محله شهرک ولی‌عصر(عج) آموزش می‌دهد. او می‌گوید در همه گروه‌های سنی توانسته تیم‌هایی تشکیل دهد که در مسابقات مختلف مقام‌آور بوده‌اند.

 امکاناتی نامناسب برای ورزش حرفه‌ای
در سال‌های نه چندان دور به ورزش بانوان اهمیت چندانی داده نمی‌شد و چه بسا در بسیاری از ورزشگاه‌ها شرایط و امکانات برای ورزش بانوان فراهم نبود. امروزه اما ورزش بانوان جایگاه خود را یافته است و در بیشتر ورزشگاه‌ها رشته‌های مختلف ورزشی برای بانوان هم آموزش داده می‌شود. مربی بسکتبال منطقه درباره ورزش بانوان می‌گوید: «امروزه علاوه بر ورزشگاه‌های مختلف ورزشگاه‌های‌الزهرا(س) و شهربانو یا بوستان بانوان هم شرایط را برای پرداختن بانوان به ورزش فراهم کرده است. حالا نه تنها آقایان بلکه بانوان هم می‌توانند در رشته‌های ورزشی مختلف موفقیت‌هایی را کسب کنند.» اگرچه این روزها ورزش بانوان از اهمیت بسیاری برخوردار است، اما هنوز هم کمبودهایی در برخی رشته‌های ورزشی می‌توان مشاهده کرد. مربی بسکتبال منطقه در حالی که امکانات ورزشگاه‌های منطقه برای این رشته ورزشی را نامناسب می‌داند می‌گوید: «در اغلب ورزشگاه‌ها به رشته‌های رزمی و بدنسازی اهمیت می‌دهند. متأسفانه شرایط برای ورزش‌های توپی مانند بسکتبال در برخی از ورزشگاه‌ها چندان مناسب نیست. وضعیت نامناسب پارکت کف سالن و مشکلات سرمایشی و گرمایشی سالن یا کمبود توپ از جمله مشکلاتی است که در برخی سالن‌ها می‌توان مشاهده کرد.» علاوه بر ورزشگاه‌ها، مدارس هم یکی از مکان‌هایی به شمار می‌رود که بسیاری از استعدادها از آنجا بیرون می‌آیند. مربی بسکتبال منطقه با اشاره به این موضوع می‌گوید: «در سال‌های اخیر با حضور در بین دانش‌آموزان افراد مستعد بسیاری را شناسایی کرده‌ایم. متأسفانه اگرچه ورزش مدارس پیشرفت داشته است اما در بعضی از مدارس فضای مناسب برای ورزش بچه‌ها فراهم نیست. آسفالت فرسوده حیاط مدارس یا فرسودگی وسایل ورزشی شرایط را برای ورزش کردن دانش‌آموزان با مشکل مواجه کرده است.»

 افتخار‌آفرینان محله اینجا هستند
در میان شاگردانش از ساکنان همه محله‌های منطقه می‌توان مشاهده کرد. عبدلی می‌گوید: «علاقه به ورزش باعث شده است تا برخی از شاگردانم از نقاط دور منطقه در ورزشگاه حاضر شوند. بسیاری از این افراد سختی راه را به جان می‌خرند تا بتوانند به ورزش مورد علاقه خود بپردازند.»با همه کمبودها همواره تلاش می‌کنند تا برای محله‌شان افتخارآفرین باشند. عبدلی از افتخاراتی که تیم نوجوانان و نونهالان همچنین جوانان بسکتبال به دست آورده‌اند می‌گوید: «خوشبختانه تیم‌هایی که مربیگری آنها را برعهده دارم تاکنون در مسابقات بسیاری موفق شده‌اند. موفقیت‌هایی که آنها کسب کرده‌اند عبارتند از: کسب مقام نخست در مسابقات جام رمضان سال 1394، مقام اول و دومی توسط دو تیم در رده سنی آزاد مسابقات دهه‌فجر، رتبه برتر مسابقات نوجوانان و نونهالان استان تهران، کسب مقام برتر در مسابقات شهرداری استان تهران در رده‌های نوجوانان و جوانان در سال‌های 93، 94 و 95 همچنین قهرمان مسابقات نوجوانان حوزه جنوب غرب استان تهران.»مربی تیم بسکتبال منطقه در ادامه به خاطره‌ای که از مسابقات دارد اشاره می‌کند و می‌گوید: «سال گذشته مسابقات شهرداری در ورزشگاهی در تجریش برگزار می‌شد. به دلیل وضعیت جوی و بارش برف برای اینکه بچه‌ها در ترافیک نمانند با مترو رفتیم. در دقایقی که داور می‌خواست باخت فنی را برای بچه‌های تیم اعلام کند بچه‌ها به مکان مسابقه رسیدند آنها با همه استرس و نگرانی که به دلیل جا ماندن از مسابقه داشتند مقابل حریفان خود به مسابقه پرداختند و توانستند با اختلاف بسیاری رقبای خود را شکست دهند. پیروزی بچه‌ها در این مسابقه باعث شد تا سختی‌هایی که در طول راه برای رسیدن به مکان مسابقه متحمل شده بودند برایشان شیرین شود.»

نیازمند حمایت مسئولان هستیم
در کلاسش علاوه بر ورزش، مسائل دینی و اعتقادی را هم آموزش می‌دهد. عبدلی می‌گوید: «دانشجوی حوزه علمیه هستم به همین دلیل سعی می‌کنم در کنار ارتباط دوستانه و صمیمی با شاگردانم با رفتارم مسائل دینی و اعتقادی را هم به آنها آموزش دهم.» او از بدو تولد ساکن محله است و به خوبی هم‌محله‌ای‌هایش را درک می‌کند. می‌گوید حضورش در محله باعث شده است تا با دغدغه‌ها و مشکلات هم‌محله‌ای‌هایش آشنا باشد به همین دلیل سعی می‌کند حتی اگر شاگردش توان پرداخت هزینه کلاس ورزشی را ندارد او را در کلاسش بپذیرد. دکتر محمدرضا علی را حامی اعضای تیم خود می‌داند و می‌گوید: «با کمک و حمایت او اعضای تیم توانسته‌اند هزینه ورود به مسابقات را بپردازند و لباس مسابقات را تهیه کنند.» عبدلی داشتن امکانات مناسب را حق شاگردانش می‌داند و می‌گوید: «این بچه‌ها با کمترین امکانات توانستند برای منطقه افتخارآفرین باشند. اگر شرایط برایشان مهیا باشد و از آنها حمایت شود قطعاً به موفقیت‌های بیشتری دست می‌یابند. کاش مسئولان به این رشته ورزشی هم بها می‌دادند و از اعضای تیم بسکتبال بانوان حمایت می‌کردند.»

نگار نوروزی، فاطمه مولایی، معصومه مولایی، الهه افشار، زهرا میرزاجانی، سپیده مرادی، مریم صارمی، مبینا بایزیدچی، کیمیا و کیانا ترابی، زینب حسنی، آرزو حسن‌زاده اعضای تیم نوجوانان بسکتبال منطقه هستند که توانستند در مسابقات حوزه جنوب غرب تهران قهرمان شوند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code