منطقه 18

محله زیـبا

نویسنده: الهام مرادی
قرار نیست کناری بایستیم و فقط به خاطر مشکلات ریز و درشت شهری غرولند کنیم. اغتشاش در نمای بصری شهر را ما ایجاد کرده‌ایم و باید خودمان هم برای برطرف کردن آن آستین بالا بزنیم. درست است که مدیریت شهری منطقه، اداره زیباسازی دارد و متولی اصلی این جور کارها آنها هستند، اما ما هم می‌توانیم در زیبا ساختن محله‌هایمان مشارکت کنیم...
1395/10/19
 قرار نیست کناری بایستیم و فقط به خاطر مشکلات ریز و درشت شهری غرولند کنیم. اغتشاش در نمای بصری شهر را ما ایجاد کرده‌ایم و باید خودمان هم برای برطرف کردن آن آستین بالا بزنیم. درست است که مدیریت شهری منطقه، اداره زیباسازی دارد و متولی اصلی این جور کارها آنها هستند، اما ما هم می‌توانیم در زیبا ساختن محله‌هایمان مشارکت کنیم. اینجا چند کار کوچک برای کمک به زیباسازی شهر بیان شده است.

 نظافت جلو در خانه و مغازه
مدیریت شهری، هزینه‌های بسیاری را صرف می‌کند تا شهر را پاکیزه کند. اما مگر چه می‌شود شما هم جارویی بزنید، زباله‌ای را از روی زمین بردارید و...؟ منظورمان هم این نیست که همه کوچه‌تان را جارو بزنید؛ همان دور و بر خانه و آپارتمان خودتان را هم پاکسازی کنید، کفایت می‌کند. یک آب و جاروی ساده، یک تمیز کردن زمین از زباله‌ها و نخاله‌ها و...، می‌تواند کوچه و مقابل خانه شما را، زیبا‌تر کند. فکر کنید اگر فقط 5 الی 10 درصد مردم شهرتان این کار را بکنند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

 برچسب‌های تبلیغاتی را نابود کنید
این اتفاق، بسیار افتاده است، بسیار هم خواهد افتاد. برخی از مراکز خدمات شهری، آگهی‌های خودشان را در قالب برچسب، به در و دیوار و هر جای خالی‌ای که پیدا کنند، می‌چسبانند. باور کنید بخشی از این برچسب‌ها، ماه‌ها و حتی سال به سال، روی در و دیوار و پنجره و کرکره و... می‌ماند، اما شهروندی که صاحب آن خانه و مغازه است، همتی نمی‌کند. اگر هر کسی، برچسب‌های نصب شده به در و پنجره و کرکره و مغازه خودش را تمیز کند، شهر بسیار زیبا‌تر از این که هست، خواهد شد.

 رنگ در و پنجره را جدی بگیرید
بخش قابل توجهی از شهروندان نازنین، درون خانه‌شان، بسیار بسیار شیک‌تر و تمیز‌تر از بیرون خانه‌شان است. چرا؟ لابد فکر می‌کنند که بیرون خانه‌شان، متعلق به آنها نیست و هرچقدر تمیز کنند، باز هم فایده‌ای ندارد. مهم‌ترین ناهماهنگی و نازیبایی در این زمینه هم، به رنگ‌های نامربوط و نیز، کنده شدن رنگ‌های در و پنجره و کرکره و... بر می‌گردد. یک رنگ ساده و البته هماهنگ با رنگ باقی پنجره‌ها و همسایه‌ها و...، می‌تواند هم ساختمان شما را زیبا‌تر کند، هم به زیبایی بصری شهر کمک بیشتری کند.

 به مدرسه‌ها، بیشتر بپردازید
مدرسه‌ها نیز، بخش مهم و تأثیر‌گذاری از فضای شهری را به خودشان اختصاص داده‌اند. مدرسه‌ها، دیوارهای زیادی دارند، پنجره‌های زیادتری و نیز، غالباً در همسایگی خانه‌ها و آپارتمان‌ها و ساختمان‌ها هستند. رنگ‌های کنده شده، پنجره‌های ناهماهنگ با رنگ‌آمیزی نه چندان جالب، دیوارهای نامرتب و...، می‌تواند تصویر بصری یک کوچه و حتی محله را به هم بریزد. مدیران و اولیا و مربیان مدرسه، در این زمینه می‌توانند بسیار مشارکت کنند. هماهنگی رنگ در و پنجره و دیوار مدرسه و نیز زیبایی آن، می‌تواند طراوت خاصی به کوچه و محله ببخشد.

 از فضای سبز عمودی چه خبر؟
البته این یکی که می‌گوییم، انصافاً کار بیشتری لازم دارد و از حوصله خیلی‌ها، خارج است؛ استفاده از فضاهای سبز عمودی. لازم نیست کل دیوارهای ساختمان خودتان را، درگیر این فضاهای سبز عمودی بکنید. گاهی وقت‌ها، یک یا چند گلدان آویزان، یا حتی یک طراحی و نقاشی خاص و نه سراسری، می‌تواند ساختمان شما و نمای بیرونی‌اش را، زنده کند. این جور کار‌ها، فقط کمی حوصله به همراه اندکی خلاقیت می‌خواهد تا ساختمان شما را، هم زیبا‌تر کند، هم توی چشم‌تر. در این باره، می‌توانید از خانه‌های گل و گیاه منطقه هم کمک بگیرید.

 مسئولیت‌پذیرتر باشید
مسئولیت‌پذیری و خود را کنار نکشیدن، گوشواره مشارکت شهروندان در زیباسازی شهر است. گاهی وقت‌ها، در یک کوچه، بخشی از آسفالت کنده شده و هیچ‌کدام از شهروندان ساکن کوچه، یک تماس خشک و خالی هم با شهرداری نمی‌گیرند که برای ترمیم آن، اقدام کند. یا جایی توسط سازمان‌های دیگر حفاری شده و همین‌طور، رها شده است، یا حتی توسط خود شهروندان. در این صورت، یک تماس سریع با شهرداری، می‌تواند مشکل را به راحتی آب خوردن حل کند. یعنی در حد یک تماس هم، نمی‌خواهید مشارکت کنید در زیبایی شهرتان؟

 از گلدان‌های زیبا استفاده کنید
رسیدگی به فضاهای سبز، صرفاً به باغچه‌های مقابل خانه‌تان بر نمی‌گردد. شاید درختی نزدیکی خانه شما یا محوطه‌ای جلو خانه‌تان باشد که می‌توانید از یک گلدان نسبتاً بزرگ و حتی متوسط، برای تزیین آن استفاده کنید. گاهی وقت‌ها در یک کوچه، یک شهروند خوش‌ذوق با چیدن 3 یا 4 گلدان بزرگ در مقابل خانه و مغازه‌اش و نیز، اطراف درخت‌ها، می‌تواند فضای کلی آن کوچه را عوض کند. اینها رؤیا نیستند؛ در برخی از کوچه‌ها قابل مشاهده‌اند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code