منطقه 18

مزاری در شأن شهدا

نویسنده: جلال‌الدین شمسایی
حتماً تا به حال گذرتان به گلزار شهدای منطقه خورده است. جایی که ۲۵۳ نفر از پاک‌ترین و خالص‌ترین بندگان خدا یعنی شهدای هشت سال دفاع‌مقدس و شهدای مدافع حرم حضرت زینب(س) در آنجا دفن شده‌اند...
1395/10/19
 حتماً تا به حال گذرتان به گلزار شهدای منطقه خورده است. جایی که ۲۵۳ نفر از پاک‌ترین و خالص‌ترین بندگان خدا یعنی شهدای هشت سال دفاع‌مقدس و شهدای مدافع حرم حضرت زینب(س) در آنجا دفن شده‌اند. با این حال نامنظم بودن سطح قبر‌ها، به کار بردن آهن‌آلات و نرده‌های نامناسب روی قبر‌ها و همچنین پستی و بلندی‌های بین قبور باعث شده بود تا خانواده‌های شهیدان و علاقه‌مندان به حضور در گلزار شهدا به سختی بر سر مزار شهید موردنظرشان حاضر شوند. از طرفی این قناسی‌ها باعث ایجاد فضایی نامناسب و نازیبا شده بود. برای همین اداره اوقاف، بنیاد شهید، امور ایثارگران و شهرداری منطقه ۱۸ به میدان آمدند تا با کمک یکدیگر کار زیباسازی گلزار شهدای منطقه را هرچه سریع‌تر انجام دهند. اگر می‌خواهید در جریان جزئیات این کار قرار بگیرید خواندن این گزارش را از دست ندهید.

چرا تا کنون انجام نشده؟
زیباسازی قبور مطهر گلزار شهدای یافت‌آباد موضوعی برای دیروز و امروز نیست. وقتی دنبال ماجرا را می‌گیریم می‌رسیم به ۱۵ سال پیش. با این حال هربار این کار بنا به دلیلی انجام نشد و به تعویق افتاد اما امسال تمام ارگان‌های مربوط دست یکدیگر را برای همکاری به گرمی فشردند و با یک یاعلی کار زیباسازی قبور شهدای گلزار یافت‌آباد را کلید زدند تا بتوانند مزاری که در شأن و مرتبه شهدا باشد را برایشان تدارک ببینند. برای پیگیری موضوع بازسازی گلزار شهدای منطقه به سراغ سعید سعادتمند، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه جنوب غرب تهران می‌روم. به گرمی از من استقبال می‌کند و روبه‌رویم می‌نشیند تا به سؤالاتم پاسخ بدهد. نخستین سؤالی که به ذهنم می‌رسد این است که چرا طرح به این سادگی این همه سال طول کشیده است؟ لبخند معناداری می‌زند، کمی روی صندلی جابه‌جا می‌شود و می‌گوید: «موضوع ساماندهی گلزار شهدا و زیباسازی آن در تمام شهر‌ها محل بحث بوده و حتی در بعضی از شهر‌ها حاشیه‌هایی هم داشت. متأسفانه عملکردهای مدیریتی نادرست، نبود زیرساخت‌های لازم و همکاری نکردن مدیریت و هیئت امنای وقت گلزار شهدای یافت‌آباد دست به دست هم داد تا این طرح روندی طولانی به خود بگیرد.» سعادتمند علاقه خانواده شهدا به سنگ مزار و نشانه‌های قبور شهیدانشان را یکی دیگر از عوامل به تعویق افتادن این طرح می‌داند. با این حال بعد از مدت‌ها کش و قوس و تلاش، سرانجام مسئولان ارگان‌های مربوط با اصرار و درخواست خانواده شهدای مدفون در گلزار شهدا و همچنین برای زیباسازی این مکان مقدس و در نظر گرفتن شأن شهیدان خفته در این مزار تصمیم گرفتند تا با همسطح‌سازی قبور شهدا و زیباسازی آن مکانی درخور شهدای منطقه بسازند.

بهسازی بر اساس درخواست مردمی
حضور خانواده شهدا و مردم شهیدپرور یافت‌آباد در مراسم تدفین شهید مدافع حرم محسن فرامرزی یکی از دلایلی بود که مردم را برای تغییر فضای گلزار شهدا به نتیجه رساند. نا‌همسطح و بالا و پایین بودن قبر‌ها و آهن‌آلات و علائم روی قبور آنقدر نامرتب و ناموزون بود که نه تنها توی ذوق می‌زد بلکه رفت‌وآمد را به کلی مختل کرده و باعث ناراحتی حاضران شده بود. برای همین حتی عده کمی که فکر می‌کردند با زیباسازی گلزار شهدا مزار فرزند شهیدشان دستخوش تغییر می‌شود هم به این نتیجه رسیدند که باید برای تغییر این وضعیت اقدام کرد، «خانواده شهدا علقه و عاطفه خاصی نسبت به سنگ قبر فرزند شهیدشان دارند. بالاخره سال‌های سال است که بر سر همین سنگ قبر‌ها حاضر شده‌اند، در همین نقطه با فرزندشان دردودل کرده‌اند و با این فضا انس گرفته‌اند و خاطرات زیادی دارند. از طرفی ما با تخریب قبور کاملاً مخالفیم و اصلاً قرار نیست چنین‌کاری انجام بشود. تنها‌کاری که اداره اوقاف آن هم برای خانواده‌های علاقه‌مند انجام می‌دهد نصب سنگ قبر جدید به جای سنگ قبر قدیمی مزار شهیدان است که این موضوع هم با رضایت و هماهنگی خانواده شهدا انجام می‌گیرد. چون‌کاری که انجام می‌دهیم فقط همسطح‌سازی قبور و یکسان کردن بالا و پایین‌های محیط گلزار شهداست و هیچ تغییری در سنگ قبر شهدا صورت نمی‌گیرد. البته امکان تغییر سنگ قبر هم با رضایت و درخواست خود خانواده‌های شهدا وجود دارد که در این صورت اداره اوقاف به‌صورت کاملاً رایگان این کار را برای خانواده شهدا انجام می‌دهد و هیچ هزینه‌ای بابت سنگ قبر جدید از آنها نخواهد گرفت. تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا خانواده شهدا از اجرای این طرح راضی باشند.»

زیباسازی با معماری ایرانی اسلامی
این روزها بحث معماری ایرانی و اسلامی بیشتر از هر وقت دیگری داغ شده و مورد توجه مسئولان مختلف شهری و غیر‌شهری قرار گرفته است. در طرح ساماندهی گلزار شهدای یافت‌آباد هم قرار است به این موضوع دقت شود و همه امور مربوط به ساخت‌وساز و زیباسازی در این مکان مذهبی بر اساس معماری ایرانی و اسلامی صورت گیرد. ابتدا قبرهایی که در حال حاضر در گلزار شهدای یافت‌آباد قرار گرفته‌اند همسطح‌سازی شده و همگی در یک سطح با شیب مناسب قرار می‌گیرند. سعادتمند می‌گوید در بین قبور هم از سنگ‌های مرغوب و ماندگار استفاده می‌شود تا همه قبور در یک سطح باشند و قبر هر شهیدی که در این آرامستان قرار دارد بدون هیچ تغییری در جای خودش قرار بگیرد: «ما در صورت رضایت خانواده شهدا با استفاده از سنگ قبر جدید و یا‌‌ همان سنگ قبر قدیمی قبور را در یک سطح قرار می‌دهیم. برای هرکدام از شهیدان این گلزار هم یک نماد طراحی شده تا یک زیباسازی عالی و بی‌نظیر در سطح قبور ۲۵۳ شهیدی که در گلزار داریم اتفاق بیفتد.» از طرف دیگر قرار است ورودی گلزار شهدای یافت‌آباد از سمت خیابان ابراهیم‌آباد با معماری سنتی و اسلامی و طراحی جدید ساخته شود: «ما در تمام جلسات تصمیم‌گیری و اطلاع دهی از خانواده‌های شهدا دعوت کردیم تا حضور داشته باشند و صفر تا صد ماجرا را برایشان توضیح دادیم تا اگر نظری دارند آن را اعمال کنیم. خوشبختانه بیشتر خانواده‌ها خواهان این کار بودند. برای همین با همکاری اداره بنیاد شهید، امور ایثارگران، شهرداری، فرماندهی مقاومت ناحیه بسیج، اعضای هیئت امنای گلزار شهدا و شورایاری‌های شمالی و جنوبی یافت‌آباد کار نوسازی و همسطح‌سازی گلزار شهدا را شروع کردیم.»

یک سال انتظار
۲۹ آذرماه امسال بود که طرح زیباسازی گلزار شهدای منطقه ۱۸ کلید خورد. طرحی که بهره‌برداری از آن به گفته رئیس اداره اوقاف و امور خیریه یک سال زمان می‌برد و یک طرح جامع و کامل است. سعید سعادتمند، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه جنوب غرب تهران می‌گوید: «فعلاً به خاطر شرایط جوی نامناسب و سرمای هوا عملیات اجرایی به کندی پیش می‌رود. با این حال‌درصدد هستیم که این طرح را زود‌تر از یک سال تمام کنیم تا بتوانیم فاز بعدی طرح یعنی ساماندهی دیگر قبور را طی چند فاز عملیاتی شروع کنیم و به سرانجام برسانیم.» در طرح جامعی که شهرداری، اداره اوقاف، بنیاد شهید و امور ایثارگران برای گلزار شهدا و آرامستان منطقه در نظر گرفته‌اند یک مجتمع خدماتی، رفاهی، فرهنگی و مذهبی هم در نظر گرفته شده تا خدمات‌دهی به خانواده شهدا و همچنین مراجعه‌کنندگان بهتر از گذشته شود. قرار است همه چیز از هر نظر برای میزبانی از شهروندان و خانواده شهدا فراهم باشد. سعادتمند درباره امکانات جدید دیگر می‌گوید: «قرار است یک حسینیه برای برپایی برنامه‌هایی چون قرائت دعای کمیل، دعای توسل و برگزاری مراسم هیئت‌های مذهبی در این مجموعه بسازیم. همچنین یک سالن بزرگ برای برگزاری مجالس‌ترحیم از جمله مراسم شهدای مدافع حرم، سالن همایش، سرویس‌های بهداشتی مجهز و امکاناتی از این قبیل در این طرح اجرایی می‌شود.» فاز دوم این طرح از سال آینده و بعد از پایان کار زیباسازی قبور گلزار شهدا انجام می‌گیرد. کمتر منطقه‌ای در تهران هست که دارای آرامستان فعال باشد و به هر حال این حق اهالی تکه هیجدهم پایتخت است که بعد از سال‌ها شاهد ساماندهی آرامستان منطقه‌ خود باشند. جایی که مدت‌هاست وعده ساماندهی آن داده شده است.

 مسئول بنیاد شهید منطقه:
از تک تک خانواده شهدا رضایت گرفته‌ایم

داود بهارلو، رئیس بنیاد شهید منطقه ۱۸ هم می‌گوید اجر و قرب شهدا بالاست و وظیفه تک تک مردم و نهادهای مرتبط انجام کار ویژه برای این عزیزان است، چراکه امنیت و آرامش امروزمان را مدیون رشادت‌های دیروز شهدا هستیم. وقتی بحث سر و سامان گرفتن گلزار شهدا و زیباسازی آن صورت گرفت بنیاد شهید هم بیکار ننشست و با رفتن به منازل تک تک شهدا، از خانواده آنها برای زیباسازی گلزار رضایت گرفت: «در حال حاضر ۲۵۳ شهید در گلزار شهدای منطقه ۱۸ آرام گرفته‌اند. به خاطر علاقه‌ای که پدر و مادر شهیدان به قبر فرزندانشان دارند ما به خانه تک تک آنها مراجعه کردیم و بعد از توضیح شرایط و همچنین بیان سختی‌های رفت‌وآمد و عبور و مرور در گلزار شهدا از آنها خواستیم تا با طرح زیباسازی گلزار موافقت کنند. خوشبختانه تمام خانواده‌های شهدا نه تنها اعتراضی نکردند بلکه خودشان به ما پیشنهاد دادند تا هرچه سریع‌تر این کار را شروع کنیم.»
بهارلو می‌گوید طرح ابتدایی فقط همسطح کردن قبور بود، اما به خاطر شهدای منطقه این طرح به تصویب نرسید: «مهندسان مشاور اداره بنیاد شهید و مهندسان مشاور اداره اوقاف جلسات متعددی برگزار کردند تا با همفکری و مشورت یکدیگر نقشه و طرحی را اجرا کنند که در شأن شهدای محل و منطقه‌مان باشد. این کار به‌صورت کار‌شناسی و دقیق صورت گرفته و قطعاً بعد از اتمام مورد استقبال همه، به‌خصوص خانواده شهدا قرار خواهد گرفت.»
بهارلو یکی از کسانی است که خودش مستقیماً وارد کار شده و حتی برای صحبت با خانواده شهدا و توضیح طرح زیباسازی به چندین خانه سر زده است. در یکی از این همین دید و بازدید‌ها بود که او برای اجرای طرح زیباسازی مصمم‌تر شد. خودش در این‌باره می‌گوید: «وقتی به خانه یکی از شهیدان منطقه رفتم و موضوع را مطرح کردم مادر شهید زد زیر گریه و گفت 2 سال است نتوانسته سر مزار پسرش حاضر شود و از این بابت بسیار ناراحت بود. وقتی علت را جویا شدم به من گفت که 2 سال پیش هنگام رفت‌وآمد در گلزار شهدا به خاطر پستی و بلندی‌های زمین و قبر‌ها پایش به یکی از میله‌های آهنی‌گیر کرده و زمین خورده است. این اتفاق باعث شد تا لگن او بشکند و پایش آسیب ببیند. حالا به خاطر همین مسئله 2 سال است که نتوانسته به گلزار شهدا و قبر پسرش سر بزند. وقتی این حرف را از زبان مادر شهید شنیدم تصمیم گرفتم هرچه سریع‌تر این طرح را شروع و به سرانجام برسانم تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code