منطقه 18

نان با عطر صلوات

نویسنده: معصومه فرجی
در این روزهای ماه مبارک رمضان بیشتر از روزهای دیگرسال شاهد دستگیری از نیازمندان هستیم...
1396/03/28
در این روزهای ماه مبارک رمضان بیشتر از روزهای دیگرسال شاهد دستگیری از نیازمندان هستیم. دستگیری از نیازمندان می‌تواند از طریق روش‌های مختلفی باشد. در منطقه ما هستند خیّرانی که رزق و روزی‌شان را بیمه این کارهای خیر کرده‌اند و در مراسم‌ مختلف مذهبی نان صلواتی توزیع می‌کنند. یکی از این خیّران «مجتبی حسینی‌» نانوای محله شهرک ولی‌عصر(عج) است که مدت‌هاست در مناسبت‌های مختلف به اهالی محل نان صلواتی می‌دهد.

رضایت خدا در گرو رضایت مشتری
همه اهالی شهرک ولی‌عصر(عج) نانوایی بربری «مجتبی حسینی» را از سال‌های خیلی دور می‌شناسند. او درباره شروع کار نانوایی می‌گوید: «اصلیت من زنجانی است و از کودکی کار در این نانوایی که متعلق به پدرم بود را شروع کردم. نانوایی بربری ما بیش از حدود 30سال در محله شهرک ولی‌عصر(عج) قدمت دارد. زمانی که در کنار پدرم شاگردی می‌کردم همیشه تأکید داشت رضایت مشتری مهم‌ترین چیزی است که باید به آن توجه داشته باشید و فراموش نکنید. به‌دست آوردن رضایت مشتری‌ها کار سختی نیست و می‌توان فقط با پخت نان خوب و باکیفیت، داشتن اخلاق خوب، برخورد مناسب با مشتری‌ها، احترام به حقوق مشتری‌ها و استخدام کارگر‌های بااخلاق به‌دست آورد.»

کسب روزی حلال
نانوای خیّر محله اعتقاد زیادی به کسب نان حلال دارد. او درباره به دست آوردن رزق و روزی حلال می‌گوید: «نان برکت خداست و کسانی که در نانوایی‌ها مشغول کارند، از نظر دینی و اخلاقی موظف به رعایت اصول کارشان هستند تا همین نان، به زندگی آنها هم برکت و به خانواده‌هایشان سلامتی بدهد. کاسب بدون توجه به روزی حلال، موفق نمی‌شود و اگر به کسب رضایت مشتری‌ها توجه نکند، بی‌شک در کار و زندگی بامشکل روبه‌رو می‌شود. من هم همیشه به روزی حلال توجه داشته و به شاگردانم هم این موضوع را تأکید کرده‌ام. در طی روز، بارها خمیر نان‌ها را وزن می‌کنیم تا مدیون مشتری‌ها نشویم.»

برکت مغازه‌ام از نان صلواتی است
توزیع نان صلواتی یکی از راه‌های خیرات برای درگذشتگان است. حسینی درباره توزیع نان صلواتی در ماه رمضان می‌گوید: «توزیع نان صلواتی اختصاص به ماه رمضان ندارد و ما این کار را از زمانی که در کنار پدرم شاگردی می‌کردم انجام می‌دادیم. اما در ماه رمضان و به یاد مولا امیرالمؤمنین(ع) این کار بیشتر صورت می‌گیرد. توزیع نان صلواتی علاوه بر ماه رمضان روزهای پنجشنبه و ایام محرم و صفر نیز انجام می‌شود. توزیع نان صلواتی به مغازه‌ام برکت داده است.» او در ادامه درباره استقبال خیّران از این کار می‌گوید: «در محله ما افراد توانمند و خیّر زیادی زندگی می‌کنند که همیشه در کارهای خیر پیشقدم هستند. بسیار پیش می‌آید که این افراد به نانوایی می‌آیند و هزینه یک تنور نان را پرداخت می‌کنند و از ما می‌خواهند نان را به‌صورت صلواتی در اختیار مردم قرار دهیم.»

نان را به اندازه خریداری کنید
مدت زیادی است که بسیاری از مردم نان را به اندازه مصرف خود تهیه می‌کنند. نانوای با تجربه محله شهرک ولی‌عصر(عج) درباره راهکارهای جلوگیری از اسراف نان می‌گوید: «همیشه سعی می‌کنم نان خوب و با کیفیت دست مردم بدهم. برای اینکه نان‌هایی که می‌پزم دیرتر کهنه و غیر‌قابل مصرف شود در تهیه نان مقداری هم شیر اضافه می‌کنم. این کار باعث مزه بهتر نان و ماندگاری بیشتر نان بربری می‌شود. نان را باید به اندازه مصرف تهیه کرد یا با روش‌های درست از آن نگهداری کرد. گاهی مردم در تهیه نان صلواتی اسراف می‌کنند و چند برابر مصرفشان می‌برند. اگر هرکسی به اندازه نیاز نان تهیه کند این نان، برکت سفره تعدادبیشتری از خانواده‌ها خواهد شد.» حسینی در ادامه می‌گوید: «برای نگهداری از نان به‌خصوص نان بربری هیچ‌وقت از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنید. این کیسه‌ها به خاطر موادی که دارند باعث بیات شدن و غیر‌قابل مصرف شدن نان می‌شوند. بهترین راه استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای است.»

رعایت بهداشت جزو اصول نانوایی
این نانوایی چند کارگر هم دارد که با شور وشوق خاصی کار می‌کنند. حسینی در این‌باره می‌گوید: «کار در نانوایی کمی دشوار است چون گرمای جلو تنور در فصل تابستان بسیار طاقت‌فرسا است. برای همین سعی می‌کنم به کسانی که در این نانوایی کار می‌کنند، امنیت شغلی بدهم و تنها چیزی که از آنها می‌خواهم پخت درست نان و اخلاق خوش در برخورد با مشتری است. همیشه به آنها تأکید کرده‌ام زمان پخت نان، بهداشت را رعایت و فکر کنند برای خانواده خود نان تهیه می‌کنند. همین کار باعث شده همیشه به بهداشت محل کار توجه کنیم و مشتری‌های زیادی داشته باشیم.»

همه در این طرح شرکت کنند
«قربان جباری» یکی از اهالی محله شهرک ولی‌عصر(عج) است. او که سال‌های زیادی است نان سفره خانواده‌اش را از این نانوایی خریداری می‌کند درباره این نانوایی می‌گوید: «این نانوایی را از سال‌های خیلی دور می‌شناسم و همیشه با اینکه نانوایی‌های دیگری هم در این محله وجود دارد به اینجا می‌آیم. بسیار افراد خوبی هستند وهمه اهالی محله از آنها رضایت دارند. در بیشتر مناسبت‌های مذهبی نان صلواتی توزیع می‌کنند. نان صلواتی یک نذر ارزان و کم هزینه است و هر کسی می‌تواند با کمترین مبلغ در این طرح شرکت کند.»

مردم‌داری شرط کاسبی
«حسین توکلی» از مشتری‌های ثابت این بربری‌فروشی است او می‌گوید: «حدود 30 سال می‌شود که این نان بربری‌فروشی را می‌شناسم. رعایت انصاف و کیفیت بالای نان‌های این نانوایی باعث شده مشتری‌های زیادی داشته باشد. این نانوایی سال‌های زیادی است که در این محله کار می‌کند و این به خاطر مردمدار بودن آقای حسینی است. او همیشه داشتن اخلاق و انصاف را به کارگرهایش توصیه می‌کند.»

نان‌هایش دور‌ریز ندارد
«حسین محمدی» یکی دیگر از اهالی محله است که برای تهیه نان به این نانوایی آمده است. او درباره این نانوایی می‌گوید: «همیشه از این نانوایی خرید می‌کنم. با اینکه نان بربری به نسبت نان‌های دیگر ماندگاری‌اش کمتر است اما نان‌های این بربری‌فروشی ماندگاری بهتری دارد. نان‌های این نانوایی دور‌ریز خیلی کمی دارد و به خاطر پخت خوب بسیار مناسب است.»

سنگک؛ عزیز سفره
سنگک
کامل‌ترین نان موجود در کشور است و در مقایسه با سایر نان‌ها رتبه اول كیفیت و كامل بودن را در اختیار دارد. این نان اگر چه برای مصرف کنندگانش گران تمام می‌شود، اما به سبب وجود سبوس کامل گندم، طرفداران زیادی دارد و در کنار غذاهای ایرانی بسیار می‌چسبد.

نان گردو
این نان در گروه شیرینی‌های فانتزی قرار می‌گیرد و در تولید آن از گردو استفاده می‌شود. گردو فاقد کلسترول است و چربی مضر ندارد.

تافتون
خاستگاه اصلی این نان، تهران است و به ۲ شکل گرد و کشیده در تنور چاله‌ای پخت می‌شود. این نان سنتی اگر چه به راحتی جویده نمی‌شود، اما بسیار دلچسب و از محبوبیت خاصی دارد.

فانتزی گرد
این نان به همبرگری معروف است و مانند پیتای فرانسوی در گروه نیمه حجیم قرار می‌گیرد. نان همبرگری به دلیل شکل خاص و کوچک خود، بسیار ساده حمل می‌شود و به همین علت می‌توانید میان‌وعده روزانه‌تان را در یک کیف اداری کوچک جابه جا کنید.

بربری
این نان نیز جزو محبوب‌ترین‌ها بوده و با هر سلیقه‌ای جور در می‌آید. مصرف این نان همراه با صبحانه یا میان وعده توصیه می‌شود و ذائقه بسیاری از شهروندان با آن سازگاری دارد. برای عصرانه هم كه بی‌نظیر است.

بروتشن
از این نان که در بسته‌های ۶ و ۸ قطعه‌ای تولید می‌شود، برای سفره آرایی و تزئین میز نهار و شام و گاهی اوقات برای سرو یک صبحانه اورژانسی استفاده می‌شود.

نان غنی شده
این نان در انواع مختلفی تولید می‌شود و از آنجا که با عناصر مغذی از آهن، فیبر و ویتامین‌ها غنی شده است مصرف آن برای کودکان و بیماران دیابتی خاصیت دارد.

تست آلمانی
گونه جدیدی از نان حجیم شده است که به روش کاملاً مکانیزه پخته و به صورت برشی مصرف می‌شود. این نان فانتزی اگر با مغز دانه‌های روغنی غنی شده باشد، چندان ارزان نیست، اما از کیفیت بالا و طعم دلچسبی برخوردار است.

لواش
مرسوم‌ترین نوع نان در شهر تهران است که با استفاده از تنورهای نیمه اتوماتیک پخته می‌شود. ارزان بودن این نان باعث شده است تا لواش در اغلب موارد برای تهیه ته دیگ یا مصرف روزانه مورد استفاده قرار گیرد، هر چند که پزشکان توصیه می‌کنند خوردن طولانی مدت این نان به علت پخت ناقص و فقر مواد مغذی برای سلامتی مضر است.

فرانسوی
این نان به «پیتا» شهرت دارد و از ورود آن به ایران بیش از ۱۸ سال می‌گذرد. نان فرانسوی در گروه نان‌های نیمه حجیم قرار دارد و برای تهیه انواع ساندویچ به کار می‌رود.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code