منطقه 18

پیام 1252 شهید در آلبوم برادر جمال

نویسنده: زهره حاجیان
از روزهای خنک اردیبهشت سال 62 که نوجوان 15 ساله کنار اعلامیه شهدا می‌ایستاد و یواشکی یکی از آنها را از روی دیوار بر می‌داشت...
1396/03/28
از روزهای خنک اردیبهشت سال 62 که نوجوان 15 ساله کنار اعلامیه شهدا می‌ایستاد و یواشکی یکی از آنها را از روی دیوار بر می‌داشت و درجیبش پنهان می‌کرد 34 سال می‌گذرد. شاید آن روزها همسایگان و اهالی شهرک ولی‌عصر(عج) و حتی خود «جواد مؤمنی» نمی‌دانست که این تصاویر روزی به کارش خواهد آمد و برای زنده نگهداشتن نام و یاد شهدا کانالی تلگرامی خواهد زد و بیوگرافی شهدا را به همراه تصویر منتشر خواهد کرد. پیدا کردن نشانی یکی از 1300 خانواده شهیدی که در منطقه ما زندگی می‌کنند کار سختی نیست. می‌توانیم به لیست شهدایی که داریم مراجعه کنیم یا از دفتر ایثارگران شهرداری یا از بنیاد شهید پیگیری کنیم، اما پیدا کردن خانواده شهید «جمال مؤمنی» از روی کانال تلگرامی قصه جالبی دارد.

مهمان حبیب خداست
ساختمان قدیمی کاشی شماره 6 کوچه شهید مؤمنی در خیابان شهید احمد حسینی چند سالی است که از شکل قدیمی خارج و تبدیل به آپارتمان 4 طبقه شده است.  در واحد یک ساختمان را که به صدا درآوری «فخریه یونسی‌پور» با روی بازما را می‌پذیرد و وقتی متوجه می‌شود که رفته‌ایم تا در مورد پسرشهیدش حرف بزنیم لبخند می‌زند و می‌گوید: بفرمایید مهمان حبیب خداست.  مادر شهید مانند تعداد زیادی از مادران شهدا به گفتن چند خاطره کمرنگ و کوتاه از شهید اکتفا می‌کند، حق هم دارد از سال 67 تا امروز بیش از 29 سال یعنی 348 ماه گذشته و گذر زمان وقتی با بیماری و ناتوانی دست به یکی کند باعث می‌شود که کمتر به خاطر بیاورند و در عوض بیشتر دلتنگ شوند.
او با اشاره به اینکه آن روزها 8 فرزند داشت و «فرهاد» نگهبان یک شرکت در همین شهرک ولی‌عصر(عج) بود می‌گوید: همه با هم در دو اتاق همین ساختمان زندگی می‌کردیم یعنی از 45 سال پیش در همین خانه زندگی می‌کنیم و اعضای خانواده کنار هم زندگی ساکت و آرامی داشتیم. اما جمال با همه فرق داشت. بسیار مهربان بود و همه همکلاسی‌ها و دوستانش در کانون فرهنگی مسجد قائم(عج) به او اعتماد داشتند.  مادر شهید می‌گوید: جمال خیلی مرتب بود و در کارهای خانه و حتی درآشپزی به من کمک می‌کرد و از همه مهم‌تر همه عشقش این بود که به فرمان امام خمینی(ره) به جبهه برود و خدمت کند. با وجود اینکه جواد برادر بزرگ‌ترش در جبهه بود طاقت نیاورد و اعزام شد و در عملیات بیت‌المقدس در شلمچه به شهادت رسید.

بی سیم‌چی تیپ ذوالفقار
«سمیه مؤمنی» خواهر شهید که زمان شهادت جمال 7 ساله بود می‌گوید: روزی که خبر شهادت داداش را آوردند خوب یادم هست همه اقوام و همسایه‌ها در خانه ما جمع شده بودند و صدای گریه مادر و شیون می‌آمد و با اینکه دانسته‌هایم درمورد جمال به گفته‌ها و تعریف‌هایی است که شنیده‌ام خوب می‌دانم که در زمانی که رزمنده‌ها نیاز به کمک داشتند نمی‌توانست بی‌تفاوت باشد و با اینکه 17 ساله بود با همه توانش مقابل نیروهای دشمن ایستادگی کرد.
اوبا اشاره به اینکه جمال در جبهه بی‌سیم‌چی بود می‌گوید: در تیپ ذوالفقار بی‌بی‌سیم‌چی بود و سعی می‌کرد که کمتر به مرخصی بیاید و بیشتر در جبهه باشد.
سمیه که دومین کارشناسی‌اش را در رشته هنر می‌خواند و نقاش و شاعر است می‌گوید: در محله به خانواده شهدا احترام می‌گذارند و از طرف ارگان‌ها و سازمان‌ها گاهی به مادرسر می‌زنند اما من و خواهران و زن برادرهایم یک تصمیمی گرفته‌ایم و هر 15 روز یا یک ماه یک باربا هم به مادران شهید محله سرمی زنیم و پای درد دل آنها می‌نشینیم و از آنها دلجویی می‌کنیم و می‌بینیم که آنها هم مانند مادر خودمان جز دلجویی و سرکشی مطالبه‌ای ندارند و بسیار خوشحال می‌شوند.

کانال شهدای شهرک ولی‌عصر(عج)
و اما «جواد مؤمنی» برادر بزرگ‌تر شهید، همان نوجوان 15 ساله سال 62 است که همیشه چشمش به در و دیوار محله بود و وقتی می‌دید که اعلامیه شهادت یکی از هم‌محله‌ای‌ها نصب شده مدت‌ها کناراعلامیه می‌ایستاد و به فکر فرومی‌رفت و در نهایت تصمیم می‌گرفت یکی از اعلامیه‌ها را از روی دیوار بکند و اطلاعات شهید را در دفترچه‌ای بنویسد و اعلامیه وعکس شهید را لای دفتر و کتاب‌هایش نگهدارد.
بدون شک آن روزها جواد فکرهم نمی‌کرد که روزی گوشی‌های همراه به بازار بیاید و سال‌ها بعد شبکه‌های مجازی فعال شوند و بتواند کانالی به نام شهدای شهرک ولی‌عصر(عج) در تلگرام و اینستاگرام بزند وعکس شهیدان شهرک را با اطلاعات شخصی آنها در کانال بگذارد.
 جواد در پاسخ به این پرسش که چرا این کاررا می‌کند وهدفش از این کار چیست می‌گوید: تنها هدفم زنده نگهداشتن یاد ونام شهدای محله است و از بهمن ماه سال 94 به فکر ایجاد و راه‌اندازی این کانال افتادم و از آنجایی که اطلاعات بیشتر شهدای شهرک را داشتم شروع به بارگذاری عکس واطلاعات شهیدان کردم.
 او با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از 127 نفر عضو کانال هستند و به‌صورت مستقیم مطالب کانال را دنبال می‌کنند می‌گوید: تا امروز 1252 تصویر ازشهدا درکانال موجود است و سعی می‌کنم روز تولد یا سالگرد شهادت هر شهیدی عکس یا وصیتنامه‌هایشان یا نوشته و گزارشی از آنها را بگذارم.
 برادر شهید با بیان خاطره‌ای از روزهای جنگ می‌گوید: یک روز اعلامیه شهید «اسدالله بهرامی» را روی دیوار نزدیک منزل شهید دیدم و وقتی می‌خواستم اعلامیه را از روی دیوار بردارم دو تا نوجوان آمدند و با سرو صدا مانع شدند و یکی از آنها با خشم به دوستش گفت برو داداش رحمت را صدا کن بیاید ببیند این پسره چرا عکس اسدالله را برمی‌دارد؟ سعی کردم آرامشان کنم و قبول کردم و اعلامیه را برنداشتم و چند صد‌متر آن‌طرف‌تر ازروی دیوار دیگری اعلامیه را برداشتم و چندی بعد شنیدم «رحمت بهرامی» که نوجوانان محله رفته بودند صدایش کنند تا مانع کارمن شود برادر «شهید اسدالله بهرامی» بوده و دلم گرفت که چندی بعد شنیدم که او هم به شهادت رسیده است.
جواد که کارمند صدا و سیماست می‌گوید: هنوز هم وقتی از خیابان شهیدان بهرامی عبور می‌کنم یاد آن روزها می‌افتم و خوشحالم که اعلامیه‌ها را برداشتم و امروز اطلاعات نسبتاً خوبی از شهدای شهرک ولی‌عصر(عج) دارم.

مردم خوب محله
 خانواده شهید جمال مؤمنی ازاهالی ساکت محله هستند و از همان سال‌های قدیم ترجیح می‌دهند بیشتر در خانه بمانند.
 برادر شهید با بیان این مطلب می‌گوید: پدرم تا زنده بود مورد اعتماد اهالی و اقوام و فامیل بود و سعی می‌کرد مشکل همه را در حد توان خود حل کند و البته این حس دو طرفه بود و همسایگان و کاسبان به پدر و مادر و به همه خانواده‌های شهدا احترام می‌گذاشتند و این دلجویی و احترام هنوز ادامه دارد.
 جواد مؤمنی می‌گوید: برادرم حاج کمال هیئتی به نام «محبان الرسول» دارند که به‌صورت هفتگی برگزار می‌شود و هر سال مراسم سالگرد جمال را در آن هیئت می‌گیریم و امسال سالگرد جمال مصادف با مراسم احیا و شهادت امیرالمؤمنین(ع) شده است.
برای دسترسی به کانال شهدای شهرک ولی‌عصر(عج) می‌توانید به لینک زیر در فضای تلگرام سری بزنید.
https://t. me/ShohadaeShahrakValieasr

یادمان شهید
 نام: جمال مؤمنی
نام پدر: فرهاد
 تولد: 21 مرداد 1349
 شهادت: 23 خرداد1367
 عملیات: بیت‌المقدس 7
 منطقه: شلمچهارسال پیام اشتراک 
 
 Security code