منطقه 18

گشایش مجهزترین مجموعه چند منظوره در خلیج‌فارس

نویسنده: معصومه ماه‌پیکر
همواره شاهد حضور خیّران در امر مدرسه‌سازی یا توسعه و تجهیز مدارس بوده‌ایم، مخصوصاً در منطقه ما که مدارس از مشکلات زیادی برخوردارند...
1396/09/05
 همواره شاهد حضور خیّران در امر مدرسه‌سازی یا توسعه و تجهیز مدارس بوده‌ایم، مخصوصاً در منطقه ما که مدارس از مشکلات زیادی برخوردارند. در طول این سال‌ها با کمک خیّران مدرسه‌ساز، ده‌ها مدرسه در گوشه و کنار منطقه ساخته شده است و بسیاری از مدارس منطقه هم صاحب امکاناتی شده‌اند. چندی پیش به همت جامعه نیکوکاری ابرار و اتاق بازرگانی تهران، سالن چند منظوره دبیرستان دخترانه سوم شعبان افتتاح شد. دانش‌آموزان این مدرسه که تا پیش از این کمبودهای بسیاری داشتند حالا با ساخت این مجموعه آموزشی چند منظوره، صاحب امکاناتی همچون آزمایشگاه، پایگاه، کارگاه، نمازخانه و سالن همایش شدند. حالا آنها یک مدرسه تا دندان مسلح دارند و می‌توانند به داشتن چنین امکاناتی افتخار کنند. در روز افتتاح این مجموعه خیّرساز در مدرسه دخترانه سوم شعبان حاضر شدیم تا حس و حال دانش‌آموزان را از داشتن امکاناتی جدید ببینیم. همچنین پای صحبت حسین ابراهیمی، مدیر آموزش و پرورش منطقه نشستیم تا از فعالیت خیّران در مدارس منطقه برایمان بیشتر بگوید.

مهمانانی که شادی را به ارمغان می‌آورند
از صبح زود دانش‌آموزان مدرسه سوم شعبان در تدارک برنامه‌های مختلف هستند. همه سعی می‌کنند سهمی در پذیرایی از مهمانانی که قرار است به مدرسه بیایند، داشته باشند. صدای هیاهو و شادی بچه‌ها فضای مدرسه را پر کرده است. عده‌ای مشغول چیدن گلدان‌ها در مسیر مهمانان هستند. چند نفری هم شاخه‌های گل سرخ را در گلدان‌ها می‌گذارند. گروه سرود در گوشه‌ای از حیاط مشغول تمرین است، کمی آن‌طرف‌تر هم یکی از دانش‌آموزان پایه هفتم که لباسی محلی بر تن دارد مشغول آماده کردن دکلمه‌ای است که برای ورود مهمانان آماده کرده است. در یکی از کلاس‌ها چند نفری از بچه‌ها هم خود را برای گفتن خیرمقدم به مهمانان آماده می‌کنند. کنارشان می‌ایستم تمرین‌شان تقریباً تمام شده است. مبینا محمدزاده یکی از دانش‌آموزان وقتی متوجه می‌شود برای تهیه گزارش از مراسم افتتاح سالن چند منظوره به مدرسه‌شان آمده‌ام می‌گوید: «قرار است کسانی که سالن را برایمان ساخته‌اند به مدرسه بیایند. آنها با ساختن این سالن باعث شدند که ما صاحب امکانات جدیدی شویم. با این کار آنها، شادی را به ما هدیه دادند.»

هیچ چیز نداشتیم
برنامه صبحگاه تمام شده و بچه‌ها آماده رفتن به کلاس‌هایشان می‌شوند. مراسم افتتاح قرار است ساعت 10 به بعد شروع شود. به همین دلیل زنگ اول کلاس درس برقرار است. هنوز چند ردیف از صف‌ها مانده تا نوبت رفتنشان به کلاس شود. 3 و 4 نفری هستند که درباره امکانات سالن تازه تأسیس مدرسه‌شان با هم حرف می‌زنند. سروناز امامی دانش‌آموز پایه هشتم از اینکه مدرسه‌شان صاحب امکاناتی شده خوشحال است می‌گوید: «تا قبل از ساخت این سالن چند منظوره مدرسه‌مان هیچ امکاناتی نداشت. همه امکانات مدرسه به همان کلاس‌ها ختم می‌شد. ما حتی یک آزمایشگاه نداشتیم تا مثل بسیاری از مدرسه‌ها درس علوم را در آزمایشگاه بهتر یاد بگیریم.» سنا حسینی همکلاس سروناز در حالی که حرف‌های دوستش را تأیید می‌کند در ادامه سخنان او می‌گوید: «کمبود امکانات باعث شده بود در مراسم و برنامه‌ها به خاطر نداشتن سالن در حیاط مدرسه دور هم جمع شویم. خدا رو شکر حالا ما هم مثل مدارس دیگر سالن همایش داریم.»

داشتن امکانات حق همه دانش‌آموزان است
چند نفر از اولیای دانش‌آموزان که عضو انجمن اولیا و مربیان هستند هم برای کمک به مسئولان آمده‌اند. یکی از مادران که فرزندش امسال پایه نهم درس می‌خواند از مشکلاتی که فرزندش تا چندی پیش داشت می‌گوید: «تا قبل از ساخت سالن، فضای کم ساختمان مدرسه و تعداد دانش‌آموزان باعث شده بود که بچه‌های ما حتی از داشتن نمازخانه محروم باشند. داشتن امکانات حق همه بچه‌هاست حال آنکه دانش‌آموزان این مدرسه سال‌ها از حق‌شان محروم بودند.» معمولاً آموزش به شیوه عملی بهتر از یادگیری تئوری است. مریم ساری خانی اولیای یکی از دانش‌آموزان از اینکه در مدرسه فرزندش از این پس آموزش تئوری با آموزش عملی همراه است خوشحال است و می‌گوید: «کمبود آزمایشگاه و کارگاه باعث شده بود که دانش‌آموزان مدرسه برخی از درس‌ها مانند علوم را تنها به شکل تئوری آموزش ببینند. وجود کارگاه و آزمایشگاه در سالنی که توسط خیّران ساخته شده است باعث می‌شود که بچه‌ها درس‌هایشان را به شکل عملی هم یاد بگیرند.»

امکاناتی که در کمتر از 6 ماه فراهم شد
مدرسه سوم شعبان از جمله مدارس دخترانه منطقه به شمار می‌رود که حدود 520 دانش‌آموز در آن درس می‌خوانند. سکینه عزیزی مدیر مدرسه برایمان از امکانات مدرسه این‌گونه می‌گوید: «متأسفانه ازدحام دانش‌آموزان در این بخش از منطقه باعث شده است که تعداد دانش‌آموزان مدرسه زیاد شود. به همین دلیل برای اینکه بتوانیم همه دانش‌آموزان را در مدرسه ثبت‌نام کنیم، ناچار همه اتاق‌های موجود در مدرسه را به کلاس درس تبدیل کردیم. تا قبل از ساخت سالن چند منظوره در ضلع جنوبی مدرسه توسط خیّران، دانش‌آموزان مدرسه هیچ امکاناتی جز کلاس‌های درسشان نداشتند. ما در مدرسه حتی فضای کوچکی نداشتیم که به نمازخانه تبدیل کنیم.» کمبود امکانات در مدرسه سوم شعبان سرانجام پای خیّران را هم به این مدرسه باز کرد. مدیر مدرسه از حضور خیّران اتاق بازرگانی و جامعه نیکوکاری ابرار برای توسعه مدرسه می‌گوید: «اواخر آذر ماه سال قبل بود که خیّران برای بازدید به مدرسه آمدند. آنها وقتی از کمبودهای مدرسه مطلع شدند قول دادند در کمترین زمان امکانات را به مدرسه بیاورند. این سالن با کمک خیّران در کمتر از 6 ماه ساخته شد. حالا دانش‌آموزان مدرسه صاحب امکانات مورد نیازشان هستند.»

درخشش با کمترین امکانات
نزدیک ساعت 10 است که ماشین‌های خیّران یکی یکی وارد حیاط مدرسه می‌شود. قرار است مراسم افتتاح در همان سالن همایشی اجرا شود که خیّران ساخته‌اند. دانش‌آموزان در حالی‌که شاخه‌های گل در دست دارند به استقبال مهمانان می‌روند. بعد از بریدن ربان افتتاح، خیّران همراه با مسئولان آموزش و پرورش و شهرداری و شورایاران در سالن همایش که در طبقه دوم  سالن چندمنظوره قرار دارد دور هم جمع می‌شوند. علی‌اصغر خامنوی مدیرعامل جامعه نیکوکاری ابرار درباره دلیل ساخت سالن چند منظوره در مدرسه می‌گوید: «کمک به توسعه و ساخت مدرسه از جمله برنامه‌های ما است. در بازدیدی که اواخر سال گذشته از این مدرسه داشتیم متوجه شدیم دانش‌آموزان این مدرسه از کمترین امکانات یعنی داشتن آزمایشگاه و پایگاه، کارگاه و نمازخانه و... محروم هستند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در نخستین فرصت امکانات را در این مدرسه مهیا کنیم. موضوع را با اتاق بازرگانی در میان گذاشتیم و به همت خیّران اتاق بازرگانی این سالن برای دانش‌آموزان منطقه 18 که داشتن امکانات حقشان است را بنا کردیم.» خامنوی دانش‌آموزان منطقه را افراد مستعد و توانمندی می‌داند و می‌افزاید: «آن‌طور که شنیده‌ایم دانش‌آموزان این منطقه بچه‌های مستعدی هستند که با کمترین امکانات هم خوب درخشیده‌اند.»

کمک‌ها ادامه خواهد داشت
اگرچه خیّران اتاق بازرگانی برای نخستین بار است که در منطقه 18 حاضر می‌شوند. اما بنا بر گفته رئیس اتاق بازرگانی تهران این کمک‌ها ادامه خواهد داشت. مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی با بیان این موضوع می‌گوید: «اعضای اتاق بازرگانی سالانه میلیاردها تومان را برای امر مدرسه‌سازی هزینه می‌کنند. ساخت سالن چند منظوره مدرسه سوم شعبان اگرچه نخستین اقدام ما در منطقه 18 است اما آخرین کمک نیست. این منطقه از جمله مناطقی است که سعی داریم پس از این توجه بیشتری به آن داشته باشیم.» اتاق بازرگانی تهران تاکنون مدارس بسیاری را در شهر تهران بنا کرده است. خوانساری می‌گوید: «معتقدیم برای داشتن اقتصادی پویا باید نیروهای آینده در فضای آموزشی مناسب تربیت و آموزش ببینند.» علامیرمحمدصادقی خیّر اتاق بازرگانی هم می‌گوید: «دانش‌آموزان منطقه 18 برای پیشرفت و کسب موفقیت‌های بیشتر نیاز به آموزش در فضاهای آموزشی مناسب دارند. بنابراین خیّران وظیفه دارند تا این فضاها را برای دانش‌آموزان فراهم آورند.»

 شناسنامه سالن چند منظوره مدرسه سوم شعبان
این سالن در فضایی حدود 400‌ مترمربع و با کمک اتاق بازرگانی تهران و جامعه نیکوکاری ابرار و با اختصاص مبلغ حدود 450 میلیون تومان در مدت حدود 5 ماه بنا شده است. سالن چند منظوره دبیرستان دوره اول متوسطه دخترانه سوم شعبان از 2 طبقه تشکیل شده است که در طبقه اول آزمایشگاه، کارگاه، پایگاه قرار دارد و در طبقه دوم نمازخانه و سالن همایش بنا شده است.

ایجاد شرایط برای کارآفرینی در مدارس
یکی از دغدغه‌های جوانان داشتن شغلی مناسب و کسب درآمد است. فاطمه مقیمی یکی از خیّران اتاق بازرگانی تهران با حضور در جمع دانش‌آموز در حالی که آنها را به کسب علم دعوت می‌کند می‌گوید: «خیّران تنها نباید در زمینه مدرسه‌سازی فعالیت کنند. ما موظفیم در ایجاد شرایط برای کارآفرینی در مدارس نیز تلاش کنیم. دانش‌آموزان از مدیر و مسئولان مدرسه بخواهید زمینه ایجاد کارآفرینی شما را فراهم کنند. ما هم تلاش می‌کنیم با ایجاد امکانات زمینه کارآفرینی و خلاقیت و ایده‌پردازی شما را فراهم کنیم.» با وجودی‌که در منطقه تعداد مدارسی که کمبودهایی دارند کم نیست. اما یکی از دلایل انتخاب مدرسه سوم شعبان برای ساخت سالن چندمنظوره کمبود امکانات شدید در این مدرسه بود. حسین ابراهیمی مدیر آموزش و پرورش منطقه با اشاره به این موضوع می‌گوید: «محدوده خلیج‌فارس از جمله محله‌هایی است که دانش‌آموزان آن به دلیل شرایط جغرافیایی از برخی امکانات محروم هستند. با توجه به نیاز شدید این دانش‌آموزان به یادگیری بهتر و کسب علم در فضایی مناسب این مدرسه را برای معرفی به خیّران انتخاب کردیم.»

بیشترین جذب خیّران در منطقه ما
حدود 179 واحد آموزشی در منطقه وجود دارد و بیش از 68500 دانش‌آموز در پایه‌های مختلف تحصیلی در آنها مشغول به تحصیل هستند. از بین مدارس منطقه 31 مدرسه خیّرساز است. مدارسی که بیش از 15 هزار دانش‌آموز در آنها درس می‌خوانند. حضور پرشور خیّران در امر مدرسه‌سازی در منطقه باعث شده است که منطقه 18 بیشترین سهم را در جذب خیّران داشته باشد. مدیر اداره آموزش و پرورش منطقه از حضور خیّران در منطقه می‌گوید: «در سال‌های اخیر، شاهد حضور چشمگیر خیّران در منطقه بودیم و این موضوع باعث شده است که بسیاری از فضاهای آموزشی که اخیراً در منطقه بنا شده توسط خیّران ساخته شود.» خیّران مدرسه‌ساز در منطقه نه تنها در امر مدرسه‌سازی فعالیت دارند بلکه در توسعه و تجهیز مدارس هم کمک می‌کنند. ابراهیمی می‌گوید: «طرح‌های بسیاری در راستای توسعه مدارس منطقه توسط خیّران ساخته شده است که به‌عنوان مثال می‌توان به ساختمان 3 طبقه‌ای که در سال‌های اخیر توسط خیّران در مدرسه سمیه بنا شد اشاره کرد. با کمک خیّران فعالیت‌های عمرانی بسیاری در راستای بهسازی و تجهیز مدارس منطقه انجام شده است.»

همچنان نیازمند حمایت خیّران
اگرچه فضاهای آموزشی منطقه بر خلاف برخی مناطق همجوار از وضعیت مناسبی برخوردار است، اما هنوز هم برخی از مدارس نیاز به تخریب و نوسازی دارند. مدیر اداره آموزش و پرورش منطقه در این‌باره می‌گوید: «حدود 6 مدرسه منطقه با قدمتی نزدیک به نیم قرن، فرسوده و نیازمند به نوسازی هستند. امیدواریم با کمک خیّران این مدارس هم تخریب و نوسازی شوند.» موقعیت جغرافیایی و فضاهای مناسب خالی در منطقه باعث شده است تا در صورت نیاز بتوان مدارس جدید بنا کرد. ابراهیمی می‌گوید: «در صورت اعلام آمادگی خیّران برای مدرسه‌سازی در منطقه، این امکان را داریم تا فضا یا مدرسه فرسوده را در اختیار آنها بگذاریم.» نوسازی مدارس بافت فرسوده تنها معضل مدارس منطقه نیست. کمبود فضای آموزشی در برخی محله‌های منطقه باعث شده است تا تعدادی از مدارس منطقه 2 نوبته باشند. مدیر آموزش و پرورش منطقه در ادامه از 2 نوبته بودن برخی مدارس منطقه این‌گونه می‌گوید: «متأسفانه با توجه به گسترش منطقه و ساخت‌وسازهایی که در برخی از محله‌ها انجام شده است، حدود 15 مدرسه منطقه 2 نوبته هستند. این مدارس را در همه مقاطع تحصیلی می‌توان مشاهده کرد. البته تلاشمان بر این است با ساخت فضاهای آموزشی جدید از تعداد مدارس 2 نوبته کم کنیم.»

تلاش برای جذب خیّران
مسئولان اداره آموزش و پرورش منطقه همواره سعی در جذب خیّران به سوی منطقه دارند. ابراهیمی از تشکیل اتاق خیّری در اداره آموزش و پرورش منطقه می‌گوید: «فضایی را در اداره آموزش و پرورش منطقه به اتاق خیّران اختصاص دادیم. مدارس خیّر‌ساز ما با حمایت خیّران بنا شده و هنوز در برخی از مدارس، خیّران با حمایت از دانش‌آموزان نیازمند مدرسه حضوری فعال دارند. برای معرفی خیّران و آشنایی دانش‌آموزان با کار خداپسندانه‌شان سعی داریم در مراسم‌های مختلف و همایش‌ها فعالیت آنها را به دانش‌آموزان معرفی کنیم.» علاوه بر 31 خیّر مدرسه‌ساز بیش از 70 خیّر دیگر که تعدادی از آنها را اولیای دانش‌آموزان تشکیل می‌دهند با حمایت‌های خود سعی کرده‌اند که در سال جاری کمبودهای مدارس حل شود. مسئولان اداره آموزش و پرورش منطقه با اشاره به این موضوع می‌گویند: «اهالی محله همواره در کارهای خیر پیشگام هستند. بسیاری از اولیا هر آنچه در توان دارند و با کمک از مهارت‌های‌شان در سال جاری تعدادی از مدارس را برای حضور دانش‌آموزان آماده کردند. به کمک بعضی از این افراد تعدادی از مدارس رنگ‌آمیزی و فعالیت‌های عمرانی کوچکی انجام شده است.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code