منطقه 19

اسماعیل‌آباد صاحب سرای محله می‌شود

نویسنده: الناز عباسیان
هفته گذشته، دبیران شورایاری محله‌های منطقه به صحن علنی شورای‌شهر تهران دعوت شدند تا به نمایندگی از اهالی بخشی از مشکلات و درخواست‌های اهالی را به گوش مسئولان برسانند...
1395/10/22
 هفته گذشته، دبیران شورایاری محله‌های منطقه به صحن علنی شورای‌شهر تهران دعوت شدند تا به نمایندگی از اهالی بخشی از مشکلات و درخواست‌های اهالی را به گوش مسئولان برسانند. در همین جلسه بعد از ارائه گزارشی مختصر از سوی دبیر دبیران شورایاری منطقه، شهردار منطقه و تعدادی از نماینده‌های اعضای شورای‌شهر نظرات خود را درباره مشکلات مطرح شده، اعلام کردند. به گفته دبیر دبیران شورایاری منطقه، تعیین تکلیف طرح‌های نیمه تمام، رسیدگی به بافت فرسوده، رسیدگی به مشکلات بوستان ایرانیان و برچیده شدن بازار دست دوم‌فروشان خلازیر از مهم‌ترین خواسته‌های اهالی محله‌هاست. در ادامه آنچه را که در سیصد و هجدهمین جلسه علنی شورای‌شهر گذشت، می‌خوانید.

 تعیین تکلیف محله رسالت
«موسی سهرابی» دبیر دبیران شورایاری منطقه با اشاره به وضعیت محله رسالت که در حریم منطقه و در مجاورت شهر آفتاب واقع شده است، اظهار کرد: «محله رسالت در ناحیه 5 واقع شده و در چند سال اخیر از نظر‌ آبادانی پیشرفت زیادی داشته است اما هنوز بین محله‌های شهری و حریم شهر بلاتکلیف مانده است. برابر قانون، مجوز ساخت در مناطق روستایی بین 5تا7 طبقه است اما در محله رسالت حتی مجوز تعمیرات هم داده نمی‌شود و ساکنان آن بلاتکلیف و ناراضی‌اند.» البته بعد از این جلسه بود که شهردار منطقه به خبرنگار ما گفت که مشکل در این محله حل شده است.

ساخت سرای محله در اسماعیل‌آباد
از 14 محله منطقه فقط محله اسماعیل‌آباد فاقد سرای محله است. سهرابی به این موضوع اشاره کرد و گفت: «محله دولتخواه شمالی بدون‌سراست. تعدادی از ‌سراهای محله هم متناسب با نیاز اهالی ساخته نشده‌اند که از آن جمله می‌توان به سراهای محله خانی‌آبادنو شمالی و جنوبی، اسفندیاری و بستان و شکوفه شمالی اشاره کرد.»
ساخت پل‌های عابر مکانیزه در چند محله به خاطر افزایش رفت‌وآمد خودروها و تأمین امنیت عابران، یکی دیگر از مواردی است که سهرابی به آن اشاره می‌کند. ایجاد دیوار صوتی و تأمین روشنایی در حاشیه بزرگراه شهید تندگویان برای کاهش آلودگی صوتی نیز از دیگر خواسته‌های اهالی بود که نماینده آنها در صحن شورای‌شهر مطرح کرد.
سهرابی همچنین تصریح کرد: «تعیین تکلیف زمین باقیمانده از میدان مرکزی میوه و ‌تره‌بار و نیز مشکلات رفت‌وآمد برای عابران به واسطه فعالیت میدان مرکزی از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود. جمع‌آوری بازار دست دوم‌فروشان خلازیر، برخورد قانونی با عوامل غیر‌مجاز خرید و فروش خودرو و ساخت ایستگاه‌های آتش‌نشانی از درخواست‌های دیگری است که اهالی از معتمدان خود در شورایاری پیگیری می‌کنند.»

پیگیری طرح‌های ناتمام
وی نیمه‌تمام ماندن طرح «نوسازان بهروز» را که از سوی سازمان نوسازی شهر تهران در محله دولتخواه کلید خورده و طی 8 سال گذشته اجرایی نشده است از دیگر مشکلات برشمرد و گفت: «این طرح به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی مسکوت مانده و انتظار می‌رود شهرداری هنگام صدور چنین مجوزهایی دقت بیشتری داشته باشد.» به گفته سهرابی معضل بافت فرسوده و معابر باریک و سدمعبر دستفروشان، به‌ویژه در محدوده میدان شهید سروری از دیگر مشکلات منطقه است که باید به آن رسیدگی شود. دبیر دبیران شورایاری منطقه همچنین به مجاورت محله‌های خانی‌آبادنو شمالی و بهمنیار با بزرگراه شهید تندگویان اشاره کرد و خواستار نصب دیوار صوتی در حاشیه این معبر شد. دبیر دبیران شورایاری منطقه یاد‌آور شد: «در گزارش سال گذشته شورایاران 80‌ درصد این معضلات، اعلام شده بود، ولی هنوز بخش اعظمی از آن رفع نشده است. کم کردن فاصله طبقاتی شمال و جنوب شهر که در این راستا شورای اسلامی شهر تهران مصوبات خوبی هم داشته نیازمند اقداماتی است که باید به آن توجه شود. همچنین تخصیص بودجه مناسب برای تحقق اهداف مورد نیاز از دیگر خواسته‌های اهالی این منطقه است.»

شهردار منطقه در صحن علنی شورای‌شهر:
بازار خلازیر برچیده می‌شود

شهردار منطقه در سیصد و هجدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران گفت: «برای بودجه سال 96 منطقه، با شورایاران محله‌ها مشورت‌های لازم صورت گرفته است. همه مشکلاتی که امروز در صحن شورا مطرح شد در بودجه سنواتی سال آینده برای تعیین تکلیف آورده شده است. هیچ طرحی در منطقه وجود ندارد که فعال نباشد، بلکه طرح‌هایی که مشکلات معارضی داشتند رفع شده است. از 14 محله منطقه فقط یک محله سرای محله ندارد که نسبت به ساخت آن نیز اقدام شده است.» «پیمان قربانی» به مشکل محله رسالت هم اشاره کرد و خبر خوبی به اهالی داد: «مشکلات اهالی شهرک رسالت با تعامل خوبی که با بخشداری صورت گرفت، رفع شده است و ساکنان شهرک می‌توانند پروانه ساختمانی خود را از شهرداری دریافت کنند. در زمینه بوستان ایرانیان 20هکتار از این اراضی تحویل سازمان بوستان‌ها شده و به‌زودی کار خود را در این‌باره آغاز می‌کند و نزدیک به هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. همچنین 2 ایستگاه آتش‌نشانی نیز در منطقه به‌زودی بهره‌برداری می‌شود.» شهردار منطقه در پاسخ به مشکلات اهالی در محدوده خیابان «خلازیر» گفت: «بازار خلازیر، به‌عنوان بازار دست دوم‌فروشان شناخته شده که بعضاً اموال مسروقه در آنجا به فروش می‌رسد. به دنبال آن هستیم تا با دستور دادستانی برای برچیده شدن این بازار اقدام کنیم.»

رئیس شورای اسلامی شهر تهران
جذب مشارکت شهروندان مهم‌ترین برنامه شورایاری

مهندس «مهدی چمران» رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: «مشکلات منطقه 19 را قطعاً پیگیری و به نتیجه خواهیم رساند. یکی از خاصیت‌های شورایاری این است که مردمی هستند و باید با مردم همکاری لازم را داشته باشند و نسبت به فرهنگسازی‌های لازم اقدام کنند. جذب مردم برای همکاری مهم‌ترین اقدام شورایاری است.» رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: «هنگامی که بحث دستفروشی مطرح می‌شود، مباحث احساسی نیز در کنار آن موجود است. بنابراین باید تصمیم جدی‌تری در این خصوص گرفته شود.»

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران
بررسی واگذاری بخشی از منطقه 19 به 16

«مرتضی طلایی» نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: «در نظارت ستادی اخیری که در منطقه 19 صورت گرفت، مطرح شده است که محله‌های بهمنیار و خانی‌آبادجنوبی از منطقه 19 به منطقه 16 منتقل شود که در خواست کردیم این اقدام صورت نگیرد تا بررسی‌های لازم انجام شود. وی همچنین از تعامل خوب شهردار منطقه با شورایاران قدردانی کرد و گفت: «شهردار منطقه 19 هماهنگی و همکاری خوبی با شورایاری‌ها داشته است.»

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران
سکونت صد بی‌خانمان در اطراف حرم امام (ره)

«فاطمه دانشور» عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در این جلسه به تشریح وضعیت بی‌خانمان‌ها در اطراف حرم امام(ره) پرداخت. او با اشاره به اینکه تعدادی از بی‌خانمان‌ها که بیشتر از مهاجران شهرهای دیگر هستند، نزدیک به یک صد چادر در اطراف حرم امام (ره) سکونت دارند، گفت: «این وظیفه مساجد ماست که به اسکان بی‌خانمان‌ها کمک کنند. جا دادن به این افراد در حرم مطهر امری پسندیده است، اما آنچه ناپسندیده است این است که در شهرستان‌ها زیرساخت مناسبی برای پناه دادن به بی‌خانمان‌ها نداریم و این افراد به تهران می‌آیند.»


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code