منطقه 19

آشتی با بازی‌های بومی و محلی

نویسنده: الناز عباسیان/ دبیر منطقه 19
کودکی‌هایمان مثل بازی‌های «هفت سنگ»، «گرگم به هوا»، «منچ» و «مار و پله» خیلی زود خاطره شدند...
1396/05/18
کودکی‌هایمان مثل بازی‌های «هفت سنگ»، «گرگم به هوا»، «منچ» و «مار و پله» خیلی زود خاطره شدند. بازی‌های «عمو زنجیرباف»، «شمع، گل، پروانه» و «قایم باشک» آنقدر زود گرد فراموشی به خود گرفتند که یادمان رفت که تمام کودکی‌مان در کوچه‌ها و زمین‌های خاکی محله پا گرفته بود. همانجایی که اگر هم زمین می‌خوردیم، زخم‌هایش را با شوق به جان می‌خریدیم و با «سنگ، کاغذ، قیچی» مهر و صفا را به نام هم بازی مان، قرعه می‌کشیدیم و شاد بودیم. اما حالا حتی گفتن از «اسم و فامیل» و «الک و دولک» هم در جمع کودکان امروزی برایمان دشوار است زیرا آنها با این بازی‌ها غریبه‌اند.
 این روزها دیگر خبری از کودکان در محله‌ها نیست و سکوت خاصی در کوچه‌ها حکمفرماست. البته باز جای شکرش باقی است که هنوز هم در برخی از محله‌های ما که آپارتمان‌نشینی رونق چندانی پیدا نگرفته می‌توان همنشینی بچه‌ها را در کوچه دید اما همین‌ها هم کنار همنشینی با بازی‌های رایانه‌ای و غیرحرکتی، آرام آرام در معرض انزوا هستند.
کودک گذشته رؤیاهایش را در رفاقت‌ها و صمیمیت‌های جاری در محله‌‌ها می‌جست. کودک گذشته هیجانش را در پی دویدن به دنبال توپ پلاستیکی روی آسفالت کوچه‌ها یا خاله‌بازی‌ها با چادر گلدار مادر خالی می‌کرد. اما کودک امروز با جمله «حوصله‌ام سر رفت! ‌» به دنیای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای کشیده می‌شود و هیجانی مصنوعی را در دنیای مجازی تجربه می‌کند و در نبود آنها این روزها آسفالت کوچه‌ها دلتنگ گردش توپ پلاستیکی و صدای شادی کودکان شده‌اند. رهگذران دیگر کودکان را مشغول بازی نمی‌بینند و سکوتی بر چهره تک تک افرادی حک شده است که روزگاری هویت و سرزندگی محله‌‌ها را نقش می‌‌زدند. امید است که مسئولان فرهنگی منطقه با برنامه‌ریزی درست و اجرای جشنواره‌های بومی و محلی، سعی در احیای بازی‌های گذشته داشته باشند تا تحرک و سلامتی به کودکان بازگردد زیرا با احیای بازی‌های بومی و محلی در محله‌ها به دوران مهر و صفا و دوران رونق بازی‌های بومی و محله‌ای بازخواهیم گشت. دورانی که با بچه‌های محل انواع بازی‌ها را تجربه می‌کردیم و تحرک و هیجان سبب می‌‌شد تا ذهنمان از هر سیاهی خالی شود.
گزارش این هفته صفحه‌های 8و 9 نشریه به نخستین ویژه‌برنامه «عصرانه‌های شاد» در کوچه‌های محله با هدف احیای بازی‌های بومی و محلی پرداخته است. پیشنهاد می‌کنیم حتی برای تداعی خاطرات گذشته هم که شده این گزارش را بخوانید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code