منطقه 19

آموزش قــرآن به زبـان ســاده

نویسنده: مینا جوانفرد
بهار آمده است، اما نه با صدای قمری و قناری که با نوای گوشنواز ربنا سرسفره افطار و صوت دلنشین آیات الهی که از هر خانه و محله‌ای شنیده می‌شود....
1396/03/24
 بهار آمده است، اما نه با صدای قمری و قناری که با نوای گوشنواز ربنا سرسفره افطار و صوت دلنشین آیات الهی که از هر خانه و محله‌ای شنیده می‌شود. هرچیز بهاری دارد و بهار قرآن، ماه رمضان است. ماهی که قرآن در آن نازل شد و راه هدایت و شکوفایی را در دست انسان قرار دارد. یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های ماه مبارک رمضان برپایی جلسات قرآنی در گوشه و کنار محله‌هاست. به همین منظور از سال‌ها پیش برای جلوگیری از موازی‌کاری مکان‌هایی در قالب دارالقرآن شکل گرفت تا کودک و پیر و جوان را در سطوح و رشته‌های مختلف علوم قرآنی جذب کند. در منطقه ما هم چند دارالقرآن فعالیت می‌کند و امسال هم اهالی شهرک شکوفه با افتتاح یک مرکز قرآنی در محله‌شان به استقبال ماه بهار قرآن رفتند. «دارالقرآن آل یاسین» زیرنظر اداره آموزش و پرورش منطقه، در ماه مبارک رمضان در این محله افتتاح شد تا دوستداران قرآن عطش خود را سیراب کنند. به همین بهانه سری به این مرکز قرآنی زدیم تا از برنامه‌های آن برای گروه‌های سنی مختلف مطلع شویم.

 ورزشگاه بلااستفاده‌ای که دارالقرآن شد
ورزشگاه شهید رجایی را شاید خیلی‌ها نشناسند. ورزشگاهی که با وجود سالن‌های ورزشی مجهزی مانند خانه کشتی بنا و مجموعه ورزشی بهار در محله عبدل‌آباد (شهرک شکوفه) کمتر به چشم می‌آمد و تقریباً بی‌استفاده مانده بود. به دلیل استقبال کم اهالی، مسئولان تصمیم گرفتند ساختمان این ورزشگاه را تغییر کاربری دهند. ساختمان قدیمی و بزرگی که با تابلویی از مدرسه مجاورش جدا شده، امروز میزبان مهمانان، مسئولان و اهالی برای افتتاح دارالقرآن آل یاسین است. صبح یکی از روزهای خرداد است و در حیاط دارالقرآن جنب‌وجوشی برپاست. مهمان‌ها از جمله «حوریه عقبایی» رئیس اداره قرآن و نماز و عترت وزارت آموزش و پرورش، «عبدالرسول کریمی» معاون پرورشی و فرهنگی اداره آموزش و پرورش شهر تهران، «مجید حسینی فر» رئیس اداره کل قرآن و عترت و نماز شهر تهران و «ناصر کوهستانی» رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه در این مراسم حضور دارند. با خیر مقدم و صحبت‌های مسئولان مراسم شروع می‌شود. پس از آن نوبت به گروه سرود دانش‌آموزان دبستان دخترانه جهاد می‌رسد که روی صحنه بیایند و برنامه‌شان را اجرا کنند.

 مرکزی برای همه اهالی
چند سال پیش اهالی محله شریعتی شمالی شاهد افتتاح دارالقرآن شهید حاج داود کریمی بودند و حالا دارالقرآن آل‌یاسین، دومین مرکز قرآنی است که زیر نظر اداره آموزش و پرورش منطقه فعالیتش را شروع می‌کند. برای اطلاع از برنامه‌ها و فعالیت‌های این دارالقرآن سراغ «سیدیوسف حسینی»، معاون پرورشی و تربیت‌بدنی اداره آموزش و پرورش منطقه می‌رویم. او درباره اهمیت آموزش مباحث قرآنی به بچه‌ها می‌گوید: «یکی از اهداف آموزش و پرورش رشد و تعالی فعالیت‌های قرآنی در محله‌‌هاست. از همین رو یکی از ابزارهای مهم برای تحقق این هدف راه‌اندازی دارالقرآن‌ در محله‌های مختلف است. خوشبختانه این دومین دارالقرآنی است که زیرنظر اداره آموزش و پرورش منطقه افتتاح می‌شود و این به خاطر استقبال بسیار پرشور و چشمگیر اهالی متدین و مذهبی این منطقه است. همان‌طور که می‌دانید دانش‌آموزان در معرض آسیب‌های اجتماعی و اخلاقی گوناگونی قرار دارند و چه چیزی بهتر از قرآن که آنها را از این آسیب‌ها در امان نگه دارد. تصمیم گرفتیم در کنار مدرسه دخترانه جهاد این دارالقرآن را ایجاد کنیم تا هم دانش‌آموزان در اوقات فراغتشان در کلاس‌های آن شرکت و هم اهالی بتوانند به راحتی از امکانات آن استفاده کنند.»

 ثبت‌نام محرومان با شرایط ویژه
دارالقرآن آل یاسین امسال افتتاح شده و ثبت‌نام کلاس‌های قرآنی را در سطوح و سنین مختلف آغاز کرده است. حسینی می‌گوید: «این دارالقرآن با مدیریت «زلیخا یزدانی» که از فرهنگیان قدیمی منطقه است و 28 سال به‌عنوان دبیر و معاون پرورشی در مدارس منطقه خدمت کرده است، اداره می‌شود. این دارالقرآن ویژه گروه‌های سنی 5 تا 19سال است، روزهای زوج دارالقرآن ویژه برادران و روزهای فرد ویژه خواهران است. معتقدیم که کسی نباید به دلیل مشکلات مالی از آموزش‌های قرآنی محروم بماند. به همین دلیل تسهیلات ویژه‌ای برای خانواده‌های بی‌بضاعت در نظر گرفته‌ایم. کسانی که مشکل مالی دارند می‌توانند شهریه را به‌صورت اقساط پرداخت کنند و همچنین برایشان تخفیف‌ها و شرایط ویژه‌ای قائل هستیم.»

  مراکز قرآنی منطقه را بشناسیم
از بزرگ‌ترین برنامه‌های ماه مبارک رمضان در کشور ما و دیگر کشورهای اسلامی، برپایی مجالس بزرگ ختم و قرائت قرآن است. روزگار ما، روزگار شلوغ و پرتنشی شده است. چه بخواهیم و چه نخواهیم، سایه مدرن بودن روی سرمان افتاده است اما باید مراقب باشیم که برخی از فرصت‌‌ها را از دست ندهیم. یکی از مهم‌ترین فرصت‌‌ها، همین امروز است. به‌ مدت یک ماه فرصتی فراهم شده برای انس بیشتر با کتاب آسمانی‌ مان. فقط باید تصمیم بگیریم که در این ماه با قرآن بیشتر انس بگیریم، خدا هم درهای رحمت را به روی ما می‌گشاید. می‌توانیم برای یادگیری و قرائت هرچه آسان‌تر قرآن به مراکز قرآنی مراجعه کنیم و فرزندانمان را به مهدهای قرآنی بسپاریم که برنامه‌های ویژه‌ای برای آنان دارند. در ادامه تعدادی از مراکز قرآنی منطقه را معرفی می‌کنیم:
 دارالقرآن مرکزی شهرداری تهران در سرای محله شهید کاظمی
 دارالقرآن شهید حاج داود کریمی در شهرک شریعتی، خیابان مهران، جنب مدرسه شهید کشوری
 دارالقرآن آل یاسین در شکوفه جنوبی، جنب دبستان دخترانه جهاد
 مرکز جامعه القرآن الکریم امام حسن عسکری(ع) در خانی‌آبادنو جنوبی، مسجد‌الزهرا(س)ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code