منطقه 19

بفرمایید چند صفحه کــتاب!

نویسنده: کبری خدیوی
فواید و اثرات مثبت کتاب خواندن در زندگی انسان برکسی پوشیده نیست، اما متأسفانه زندگی این روزها دغدغه‌های فراوان دارد و مجال کتاب خواندن را از بیشتر افراد گرفته است...
1396/09/01
 فواید و اثرات مثبت کتاب خواندن در زندگی انسان برکسی پوشیده نیست، اما متأسفانه زندگی این روزها دغدغه‌های فراوان دارد و مجال کتاب خواندن را از بیشتر افراد گرفته است. این به این معنا نیست که افراد از خواندن کتاب دور بمانند زیرا مسئولان فرهنگی منطقه به این موضوع مهم آگاهی داشته و خدمات متفاوتی در کتابخانه‌ها با هدف ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی ارائه می‌دهند. از جمله کتابخانه خلیج‌فارس که مسئولان آن در محله خانی‌آبادنوجنوبی برای جذب اهالی به کتابخانه و‌ ترویج فرهنگ کتابخوانی بسته‌های تشویقی را طراحی و اجرا کرده‌اند. آنچه می‌خوانید گزارشی از فعالیت‌های این کتابخانه است.

شرایط ویژه عضویت
در کتابخانه خلیج‌فارس شرایط عضویت متفاوت از سایر کتابخانه‌هاست، به‌طوری که ارائه خدمات برای تمام خانواده‌های شهدا، جانبازان، ایثارگران، خانواده‌های تحت پوشش کمیته حضرت امام(ره) و بهزیستی، نویسندگان که کتابی به چاپ رسانده‌اند و کودکان کمتر از 7سال و بازنشستگان دولت رایگان است. ضمن اینکه ثبت‌نام دانشجویان رشته کتابداری، نوجوانان و عضویت خانوادگی با 50‌درصد تخفیف همراه است. علاقه‌مندان می‌توانند با در دست داشتن کپی کارت ملی، یک قطعه عکس و مبلغ 5 هزار و 500تومان از خدمات این کتابخانه به مدت یک سال استفاده و درصورت تمایل کارت عضویت خود را تمدید کنند. زمان فعالیت کتابخانه از ساعت 7:30 تا 18:30 است و اجباری به عضویت شهروندان در بدو ورود به کتابخانه نیست. آنها می‌توانند چندین جلسه برای آشنایی با محیط و فضای کتابخانه مراجعه کنند و از امکانات آن بهره‌مند شوند، سپس در صورت تمایل ثبت‌نام کنند.

 میزبان دوستداران کتاب و کتابخوانی هستیم
وقتی وارد خیابان میثاق جنوبی می‌شویم هیچ تابلویی که ما را به کتابخانه خلیج‌فارس نزدیک کند دیده نمی‌شود. از چند نفر از اهالی سؤال می‌کنیم اطلاعی ندارند، عده‌ای اما با اشاره داخل بوستان شقایق را نشان‌مان می‌دهند. وارد بوستان می‌شویم. اطراف را خوب نگاه می‌کنیم اما خبری از نماد یا تابلو راهنمایی از کتابخانه خلیج‌فارس نیست. مسافتی تا رسیدن به بزرگراه آزادگان باقی نمانده که ساختمان کوچکی نظرمان را جلب می‌کند. نزدیک‌تر که می‌شویم تابلو کتابخانه خلیج‌فارس را که میان شاخ و برگ درختان تنومند بوستان، پنهان شده می‌بینیم. کمی آن طرف‌تر افرادی دیده می‌شوند که برای ورود یا خروج از کتابخانه مجبور به عبور از بالای نیوجرسی‌های اطراف بوستان هستند که این نشان از نبود دسترسی مناسب به کتابخانه دارد. وارد کتابخانه که می‌شویم، سکوت بر فضای آن حاکم و محیط دنجی را برای مطالعه فراهم آورده است. مدیر کتابخانه در گوشه‌ای از سالن نشسته و در حال ثبت نام و عنوان یک کتاب است. او حرفه‌اش را از سر علاقه و اشتیاق انتخاب و 20سال است که در کتابخانه‌ها و حتی در اداره کل کتابخانه‌های استان تهران در بخش‌های مختلف آن به‌عنوان کارشناس فعالیت کرده است. «حسن اشکانی کسمایی» متولد سال1350 و ساکن محله خانی‌آبادنوجنوبی است. او از آذر سال 95 فعالیتش را در این کتابخانه آغاز کرده و درباره ویژگی‌های آن می‌گوید: «کتابخانه خلیج‌فارس با مساحت465‌مترمربع فروردین 1385 به‌طور رسمی فعالیت خود را زیرنظر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور آغاز کرد. بالغ بر 20هزار کتاب در این مکان وجود دارد که حدود 14 هزار و 500 نسخه کتاب در مخزن اصلی، 800نسخه کمک درسی در مقاطع مختلف تحصیلی و رشته‌های دانشگاهی، 800عنوان کتاب مرجع و حدود 4 هزار و 200 جلد کتاب در بخش کودک در این مکان وجود دارد. این کتابخانه 450عضو دارد که 100نفر آن را کودک و 350 نفر را بزرگسالان تشکیل می‌دهند. موضوعات کتاب‌ها دینی، اجتماعی، حقوقی، تاریخی، دفاع مقدس، شهدا و رمان است و منابع سمعی و بصری نیز وجود دارد.»

 بسته‌های تشویقی برای علاقه‌مندان به کتابخوانی
امروزه تکریم مراجعان همراه با رفع نیازهای آنها و فراهم کردن شرایط برای بهره‌مندی از امکانات، نقش مهمی در رضایتمندی و مشارکت اجتماعی دارد. مسئولان کتابخانه خلیج‌فارس نیز با هدف جذب مخاطب و آشنا کردن جامعه هدف با فرهنگ مطالعه مفید، برای استفاده بهینه از فضای موجود و بالا بردن سرانه مطالعه در خدمت‌رسانی بیشتر و بهتر به اهالی در محله تلاش می‌کنند. مقابل راهرو بین سالن مطالعه خواهران و برادران برای استفاده بهینه، رایانه و دستگاه پرینتر مجزا گذاشته شده که بالای آن روی کاغذی نوشته شده است «استفاده برای اعضای محترم کتابخانه»
کسمایی در این زمینه می‌گوید: «برای فراهم کردن اشتیاق به مطالعه، این رایانه با اتصال به اینترنت و سایر امکانات برای جست‌وجوی مطالب علمی، مقاله، تحقیق و پژوهش در اختیار اعضای کتابخانه قرار داده شد، تا خودشان به جست‌وجوی مطالب و کتاب‌های مورد نظر بپردازند. همچنین به‌زودی برای سهولت رفت و آمد معلولان و افراد کم‌توان، مقابل کتابخانه رمپ ایجاد خواهد شد.»

 اهدای کتاب، ترویج نیکوکاری
طرح هبه و اهدای کتاب از سوی شهروندان در این کتابخانه انجام می‌شود؛ به‌طوری که اهالی می‌توانند کتاب‌های مازاد و بی‌استفاده اعم از درسی و غیر‌درسی را به این کتابخانه تحویل دهند. مسئول کتابخانه خلیج‌فارس در این‌باره می‌گوید: «بسیار پیش آمده بیش از 200عنوان کتاب به این کتابخانه اهدا شده که به کمک همکاران عناوینی را که مورد نیاز است جدا و پس از شماره‌گذاری در این مکان برای استفاده مراجعان نگهداری می‌کنیم و باقی کتاب‌ها را به نهاد کتابخانه‌های عمومی تحویل می‌دهیم. کتاب‌ها دسته‌بندی و به کتابخانه‌ سراهای محله، مساجد و روستاها اهدا می‌شود و در نتیجه این کتاب‌ها طی فرایندی به دست مخاطب اصلی می‌رسد که ارمغان این کار نیکو، دعای خیر برای اهداکنندگان است. مقدار زیادی از کتاب‌های کنکور، ما اهدایی از سوی اعضایی است که درحال حاضر مشغول به تحصیل در دانشگاه‌ها هستند.»

 در جست‌و‌جوی دانش و پژوهش
از جوانان موفق و ساکن محله خانی‌آبادنوجنوبی است. «فریماه‌حسینی» 23ساله و دانشجوی رشته مامایی است. او به علت نزدیک بودن کتابخانه به محل سکونتش از دوران مدرسه تاکنون برای مطالعه به کتابخانه می‌آید. حسینی می‌گوید: «به محیط این کتابخانه علاقه دارم. در اینجا کتاب‌های متنوعی را توانستم پیدا و مطالعه کنم. علاوه بر انتخاب کتاب می‌توانیم از خدمات اینترنت و رایانه نیز بهره‌مند شویم و تقریباً همه کارهای علمی و پژوهشی خود را در این مکان انجام دهیم.»

 اطلاع‌رسانی با نصب تابلو راهنما
از دانش‌آموزان موفق منطقه است که اغلب برای مطالعه و آماده شدن برای آزمون کنکور، به این کتابخانه می‌آید. «هانیه شعوری» 18سال دارد و می‌گوید: «مسئولان کتابخانه شرایط خوبی را برای استفاده از کتاب‌ها برای اعضا فراهم کرده‌اند، به‌طوری که ما می‌توانیم خودمان با جست‌وجو در اینترنت چند کتاب متنوع و مشابه برای مطالعه بیابیم، اما متأسفانه تابلو کتابخانه قابل مشاهده نیست و بسیاری از اهالی از وجود چنین مرکزی در محله بی‌اطلاع‌اند و مجبورند برای مطالعه با صرف زمان و انرژی بیشتر به محله‌ها یا به مناطق دیگر بروند. امیدوارم تابلو‌های راهنما در نقاط مختلف محله نصب شود تا همه بدانند در محله ما کتابخانه وجود دارد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code