منطقه 19

حــال خــوب با یک دورهمی دوستانه

نویسنده: معصومه فرجی
برای حضور در یک دورهمی متفاوت به بوستان شهروند می‌رویم. جایی که پیرمردهای باصفای محله هر روز در این بوستان کوچک اما دنج کنار هم جمع شده و کارهای متفاوت و خیرخواهانه‌ای انجام می‌دهند...
1396/09/01
 برای حضور در یک دورهمی متفاوت به بوستان شهروند می‌رویم. جایی که پیرمردهای باصفای محله هر روز در این بوستان کوچک اما دنج کنار هم جمع شده و کارهای متفاوت و خیرخواهانه‌ای انجام می‌دهند. از فرستادن صلوات و خواندن دعا برای گره‌گشایی مشکلات اهالی گرفته تا گرفتن گلریزان و جمع کردن پول برای نیازمندان محله،‌کاری است که در دورهمی بوستان شهروند اتفاق می‌افتد. به این کارهای پسندیده همسایه‌ها، عیادت دسته‌جمعی از بیماران محله و ریش‌سفیدی برای رفع اختلاف اهالی را هم اضافه کنید. همه اینها بهانه‌ای شد تا سری به این دورهمی بزنیم. وقتی به این بوستان می‌رسیم، تعداد سالمندان حاضر 4 نفر است و در زیر آلاچیق در حال صحبت هستند. زمان زیادی نمی‌گذرد که تعدادشان بیشتر و جمع‌شان با صفاتر می‌شود. بعد از حضور اعضای اصلی در زیرآلاچیق، یک به یک بیماران محله را به اسم یاد می‌کنند و برای سلامتی آنها و خانواده‌هایشان صلوات می‌فرستند. در این بوستان بیشتر از عطر گل، عطر صلوات به مشام می‌رسد.

 عیادت دسته‌جمعی از بیماران محله
«صاحبعلی رسولی» یکی از پیرمردهای با صفای این جمع است که با 82سال سن دل جوانی دارد و بسیار خوش صحبت است. او که هر روز به بوستان شهروند می‌آید، می‌گوید: «قبل از اینکه بازنشسته شوم، هرچند وقت یک‌بار به این بوستان می‌آمدم و نیم ساعتی قدم می‌زدم. از زمانی که بازنشسته شده‌ام، هر روز صبح از ساعت 8 تا 9 به اینجا می‌آیم و کمی ورزش می‌کنم. چون خانه‌ام روبه‌روی بوستان است برای خوردن چای به خانه می‌روم و دوباره ساعت10 برای شرکت در این دورهمی برمی‌گردم.» رسولی که پای ثابت این دورهمی معنوی است، از نحوه شکل‌گیری آن می‌گوید: «تقریباً 2سال پیش بود که به همراه جمعی از هم‌محله‌ای‌ها در زیر همین آلاچیق نشسته بودیم. یکی از دوستان پیشنهاد داد برای سلامتی یکی از بیماران صلوات بفرستیم. از همان زمان قرار گذاشتیم هر روز صبح رأس ساعت10 به این بوستان بیاییم و برای سلامتی بیماران محله و رفتگان جمع صلوات بفرستیم. روزهای اول تعداد ما زیاد نبود و حدود 5 یا 6 نفربودیم، اما کم‌کم سایر بازنشستگانی هم که به این بوستان می‌آمدند به جمع ما اضافه شدند. تعداد افراد ثابت این دورهمی 15نفر است و هر روز افراد گذری و جوان زیادی هم باشنیدن صدای صلوات نظرشان به این محفل جلب می‌شود. وقتی شخص جدیدی به جمع ما اضافه می‌شود برای سلامتی و برآورده شدن خواسته قلبی‌اش صلوات می‌فرستیم. این دورهمی فواید بسیار زیادی برای همه ما داشته است مهم‌ترین فایده این است که از احوال همسایه‌ها باخبر شویم. در قدیم می‌گفتتند همسایه باید از احوال همسایه خود باخبر باشد. اما این روزها با زندگی آپارتمان‌نشینی این اتفاق کمتر می‌افتد و این دورهمی باعث شده تا بیشتر از احوال همسایه‌ها باخبر باشیم. اگر خدایی نکرده کسی بیمار شود دسته‌جمعی برای عیادت او به خانه‌اش می‌رویم.»

 گلریزان برای رفع مشکل نیازمندان
«اصغر حسنی» 58 ساله یکی دیگر از افراد ثابت این جمع است که صحبت‌های رسولی را ادامه می‌دهد. او تقریباً 33سالی می‌شود که ساکن این محله است و درباره این دورهمی می‌گوید: «بعد از بازنشستگی و برای گذراندن وقتم هر روز صبح به این بوستان می‌آمدیم و با همدیگر گرم صحبت می‌شدیم. راستش را بخواهید بعد از بازنشستگی برای ما که 30سال بیرون از خانه کار کرده‌ایم نشستن در خانه خسته‌کننده است و برای همین برای گذران وقت به بوستان می‌آییم. از 2سال پیش که این دورهمی معنوی را به راه انداختیم هر روز 2بار در این بوستان دورهم جمع می‌شویم. یکبار حدود ساعت11 و یک‌بار هم یک ساعت قبل از اذان مغرب به این بوستان می‌آییم و علاوه بر جویا شدن احوال همسایه‌ها، برای سلامتی بیماران محله هم صلوات می‌فرستیم بعد هم دسته‌جمعی به مسجد می‌رویم. البته در این دورهمی اتفاق‌های بسیار خوب دیگری هم رقم می‌خورد. گاهی پیش می‌آید که یکی از اعضای گروه مشکل نیازمندی را با حفظ آبرو مطرح می‌کند و در همین جمع کوچک و صمیمی گلریزان کوچکی به راه می‌اندازیم تا مشکل آن نیازمند را برطرف کنیم. با اینکه همه اعضای این گروه بازنشسته‌اند و درآمد زیادی ندارند اما دل‌های بزرگی دارند و سعی کرده‌اند تا جایی که در توان دارند به نیازمندان کمک کنند.»

 دورهمی و دوری از افسردگی
یکی دیگر از اعضای این دورهمی «فتح‌الله‌کاردار» است که 69 سال دارد و 45سالی می‌شود که ساکن محله خانی‌آبادنو شمالی است. او وجود چنین دورهمی‌ها را فرصت مناسبی برای شادابی روحیه اهالی به‌ویژه سالمندان و بازنشسته‌ها می‌داند و می‌گوید: «کنار هم بودن ما را از افسردگی و انزوا دور می‌کند، اما ‌ای کاش امکانات بوستان‌ها هم بیشتر و بهتر شود.» او که از وضع نامناسب بوستان‌های منطقه راضی نیست ادامه می‌دهد: «با اینکه در سال‌های اخیر محله ما تغییرات بسیارخوبی کرده، اما با توجه به افزایش جمعیت نیازهای محله نیز افزایش پیدا می‌کند. ما وقتی بعد از 30سال کار کردن بازنشسته می‌شویم و برای پرکردن اوقات فراغت به بوستان‌ها می‌آییم حداقل خواسته ما این است که امکانات بیشتری برای ما فراهم کنند. از شهرداری بابت قراردادن وسایل ورزشی در بوستان تشکر می‌کنم، اما تعداد این وسایل کم است و حتی یک سال و نیم می‌شود که 2دستگاه از این وسایل ورزشی خراب شده و کسی برای تعمیر آن اقدام نکرده است. علاوه بر این وجود معتادان باعث شده بانوان کمتر به بوستان‌ها بیــایند و شب‌ها حتی خانواده‌ها هم نمی‌توانند از نزدیک این بوستان عبور کنند.»

نشاط و سرزندگی در جمع دوستانه
از دیگر اعضای این دورهمی که بسیار خوش‌صحبت و شوخ‌طبع است «محمد محبّی» است. او که حدود 50سال است ساکن محله خانی‌آبادنوشمالی است می‌گوید: «از وقتی بازنشسته شدم به این بوستان می‌آیم. زیرا هم به خانه‌ام نزدیک است و هم دوستان بسیار خوبی در آن پیدا کرده‌ام که اگر یک روز آنها را نبینم دلتنگ‌شان می‌شوم. آمدن به بوستان‌ها برای ما که سال‌ها کار بی‌وقفه کرده‌ایم فرصتی است تا کمی ورزش کنیم. همه کسانی که اینجا جمع هستند از نشستن در خانه، تماشای تلویزیون و تنهایی خسته می‌شوند. برای همین به این بوستان می‌آیند تا علاوه بر استفاده از هوای خوب و تازه از آرامش این بوستان هم استفاده کنند. حضور در جمع دوستان و صحبت کردن با آنها باعث می‌شود روحیه و نشاط خوبی داشته باشیم و این نشاط تا آخر روز همراه ماست.» وی در ادامه می‌گوید: «به نظر من اگر در بوستان‌های دیگر هم این اتفاق بیفتد و بازنشسته‌ها و کسانی که در بوستان‌ها می‌نشینند دورهمی خود را به عطر صلوات معطر کنند هم بیشتر از حال یکدیگر باخبر شده و هم ثواب می‌کنند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code