منطقه 19

درخشش در پیکار ماکارونی‌ها

نویسنده: معصومه فرجی
حضور در مسابقات و جشنواره‌های دانش‌آموزی می‌تواند برای دانش‌آموزان انگیزه و هدف‌های بزرگ‌تری را به وجود بیاورد...
1396/09/08
 حضور در مسابقات و جشنواره‌های دانش‌آموزی می‌تواند برای دانش‌آموزان انگیزه و هدف‌های بزرگ‌تری را به وجود بیاورد. علاوه بر این، برگزاری مسابقات علمی، فرهنگی، ورزشی و جشنواره‌های دانش‌آموزی باعث شکوفایی استعداد دانش‌آموزان در رشته‌های مختلف شده و حتی می‌تواند مسیر زندگی آنها را تغییر دهد. یکی از این مسابقات که چندی پیش برای سومین بار برگزار شد جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» بود که در آن جکت‌های نفتی (شبه‌سکوی نفتی) ساخته شده با ماکارونی به رقابت گذاشته شدند. دانش‌آموزان مدرسه بشری در این جشنواره توانستند مقام دوم این رقابت‌ها را کسب کنند. به همین بهانه سراغ آنها رفتیم تا با فعالیتشان بیشتر آشنا شویم.

 شکوفایی و هدایت استعداد دانش‌آموزان
برای رشد و شکوفایی استعداد‌های دانش‌آموزان باید بشر فعالیت آنها را در کارهای علمی و پژوهشی فراهم کرد. «مهناز اسکویی» معاون و مسئول فعالیت‌های پژوهشی دبیرستان بشری درباره حضور دانش‌آموزان در جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت می‌گوید: «در مدرسه بشری تلاش کرده‌ایم تا شرایطی را ایجاد کنیم که دانش‌آموزان بتوانند برای آینده خود مسیر مشخصی را بیابند. به این منظور هدف ما کشف استعداد دانش‌آموزان و هدایت آنها در رسیدن به موفقیت بوده است. هر سال در مدرسه ما کلاس‌های مختلفی همچون نانو کامپوزیت، سازه ماکارونی و رباتیک برگزار می‌شود که دانش‌آموزان می‌توانند با توجه به علاقه خود در این کلاس‌ها شرکت کنند. خوشبختانه موفقیت بچه‌ها در بخش‌های مختلف باعث دلگرمی مسئولان دبیرستان شده است. به‌ویژه دانش‌آموزانی که در جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت توانستند با ساخت جکت نفتی در بخش سازه‌های ماکارونی مقام دوم کشوری را کسب کنند.»  اسکویی در ادامه با اشاره به حضور دانش‌آموزان در رقابت‌های مدکاپ کشوری می‌گوید: «سال گذشته کلاس‌های ساخت سازه ماکارونی برای دانش‌آموزان در 2بخش سازه فشاری و سازه سبک برگزار شد. بعد از این آموزش‌ها دانش‌آموزان را به رقابت‌های مدکاپ کشوری در بخش ساخت سازه‌های فشاری و سبک اعزام کردیم که به دلیل تجربه کم در ساخت سازه‌های ماکارونی موفقیت چندانی نداشتند. با این حال از دانش‌آموزان حمایت و کلاس‌های بیشتری برای آشنایی آنها با نحوه صحیح درست کردن سازه برگزار کردیم. از اینکه دانش‌آموزان مدرسه بشری توانستند در این رقابت مقام نایب قهرمانی مسابقات را از آن خود کنند بسیار خوشحال هستم و امیدوارم که شاهد موفقیت همه دانش‌آموزان این مدرسه باشیم.»

 یاد گرفتم که هیچ ناامید نشوم
«ملیکا مسعودی» عضو دیگر این گروه صحبت‌ها را ادامه می‌دهد و می‌گوید: «روزهای اولی که ساخت سازه را شروع کرده بودیم روزهای سختی بود. حدود 7 یا 8 سازه را برای مسابقات آماده کردیم که در بارگذاری‌ شکستند و ما دست آخر برای اینکه شانس خود را بالا ببریم با 3سازه ریسکی، نامطمئن و مطمئن در مسابقات شرکت کردیم. در مسابقات ساخت جکت‌های دریایی با ماکارونی بیش از 70 تیم شرکت کردند و رقابت بسیار سخت بود.
در ساخت این جکت‌ها باید دقت بسیار زیادی به کار می‌بردیم. زمانی‌که سازه ریسکی ما در مسابقه شکست برای اینکه استرس کمتری داشته باشیم سازه مطمئن خود را در مرحله دوم آزمایش کردیم که متأسفانه سازه دچار لغزش شد و شکست. کاملاً ناامید شده بودیم، اما دست از تلاش برنداشتیم و سعی کردیم ایرادات خود را در همان زمان اندک برطرف کنیم و خوشبختانه سازه نامطمئن ما وزن 50‌کیلو را در 60 دقیقه تحمل کرد. این تجربه به من یاد داد که زود ناامید نشوم و دست از تلاش برندارم.»

 از تجربیات خود استفاده کردیم
«یگانه برچلو» یکی از اعضای گروه ساخت سازه‌های ماکارونی است. او که 17سال دارد و در پایه یازدهم تحصیل می‌کند، درباره حضور در مسابقات جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت می‌گوید: «سال گذشته که مدرسه کلاس‌های ساخت سازه ماکارونی را برای دانش‌آموزان برگزار کرد اطلاعات بسیار خوبی درباره نحوه کار با ماکارونی و ساخت سازه به‌دست آوردیم. در روزهای اول همه چیز برای ما به شکل بازی و سرگرمی بود، اما زمانی‌که برای نخستین بار زمان بارگزاری و سنجش میزان تحمل بار توسط سازه رسید، همه چیز تغییر کرد. انگیزه زیادی در گروه ایجاد و همین موضوع باعث شد تا جدی‌تر کار را دنبال کنیم. از آن پس سعی کردیم ایرادات کار را پیدا کنیم تا در آزمایش‌ها شکست نخوریم. حضور در مسابقات ربوکاپ باعث شد تا با شرایط مسابقه که بسیار متفاوت از فضای کار ما بود آشنا شده و حتی به دمای هوا در زمان ساخت سازه توجه کنیم. موفقیت ما در این جشنواره باعث شد تا انگیزه بیشتری برای ادامه کار پیدا کنیم.»
برچلو در ادامه درباره حمایت مسئولان مدرسه از دانش‌آموزان می‌گوید: «همه کادر مدرسه همکاری بسیار خوبی با ما داشتند، حتی زمانی که به برگزاری مسابقه نزدیک شدیم دبیران ما سعی می‌کردند تا حد امکان فرصتی را در اختیار ما قرار بدهند تا بتوانیم سازه جکت نفتی را برای مسابقه آماده کنیم. من از همه آنها تشکر می‌کنم که باعث شدند حس اعتماد به نفس ما بیشتر شده و باور کنیم که می‌توانیم کارهای بزرگ انجام دهیم.»

 می‌خواهم به علاقه‌مندان آموزش دهم  
«مرضیه جلیلی» یکی دیگر از اعضای این گروه 3نفره است که در مسابقات شرکت کرده است. او که علاقه بسیاری به ساخت سازه‌های ماکارونی دارد، می‌گوید: «حضور دانش‌آموزان در این رقابت‌ها باعث شناسایی و بروز خلاقیت آنها می‌شود و می‌توانند برای مدرسه خود افتخار‌آفرینی کنند.» او با اشاره به این نکته که سازه‌های نهایی برای شرکت در مسابقات را درطول 8 روز ساختند، می‌گوید: «برای موفقیت در این مسابقات زحمات بسیاری کشیدیم وآزمون و خطا‌های بسیاری داشتیم. ساخت این ماکت کمک بسیاری به ما کرد تا یاد بگیریم کارهای گروهی نیاز به همفکری، مساعدت و مسئولیت‌پذیری همه اعضای تیم دارد. حضور ما در این تیم و ساخت جکت نفتی با رشته‌های ماکارونی باعث شد تا دوستی ما بسیار عمیق‌تر شود. جلیلی در ادامه می‌گوید: «علاقه‌ام به ساخت سازه‌های ماکارونی باعث شده اوقات فراغتم را با ساخت سازه‌هایی به شکل پل، شناورهای دریایی و رصدخانه پرکنم. امیدوارم بتوانم این کار را ادامه بدهم و این رشته را در منطقه خودمان به علاقه‌مندان آموزش دهم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code