منطقه 19

در مسیرخوشبختی

نویسنده: رضا افراسیابی‌ـ الناز عباسیان
همه چیز از همت بسیجیان خیّر شروع شد. با خودشان عهد بسته‌اند که در منطقه‌شان هیچ زوج جوانی به خاطر مشکلات اقتصادی در حسرت مراسم ازدواج نباشد...
1396/09/08
 همه چیز از همت بسیجیان خیّر شروع شد. با خودشان عهد بسته‌اند که در منطقه‌شان هیچ زوج جوانی به خاطر مشکلات اقتصادی در حسرت مراسم ازدواج نباشد. به همین دلیل اجرای طرح «پیوند آسمانی» در محله‌ها را راه انداخته‌اند. این طرح مورد استقبال همه اهالی منطقه قرار گرفت و روزبه‌روز بر تعداد افرادی که آمادگی خودشان را برای کمک به این طرح اعلام کرده‌اند بیشتر می‌شود. حالا زوج‌هایی که می‌خواهند زندگی مشترک‌شان را بدون زرق و برق و ساده شروع کنند، می‌توانند روی کمک بسیجیان حساب کنند. در همین زمینه هفته گذشته یک مراسم متفاوت به میزبانی ناحیه مقاومت بسیج ابوذر برگزار شد؛ مراسمی با عنوان «پیوند آسمانی» که از اهدای جهیزیه به 260 خانواده گرفته تا تحویل 2هزار و 500 سبد کالا به خانواده‌های بی‌بضاعت را شامل می‌شد. به این کارهای خیر، آغاز زندگی 18زوج بسیجی را هم اضافه کنید. گزارشی که پیش روی شماست، به گوشه‌ای از زیبایی این مراسم خیرخواهانه اشاره دارد.

یک عروسی ساده به همت خیّران
اینجا بلوار میلاد در محله اسفندیاری و بستان است. حال‌وهوای امروز این خیابان متفاوت از روزهای دیگر است. بیش از 150وانت بار پر از لوازم خانگی، یک دست و یک شکل دور تا دور بلوار پارک شده‌اند. بیشتر که دقت می‌کنیم یخچال، فرش، اجاق گاز و... را هم می‌توانیم میان لوازم ببینیم. پارچه نوشته‌های روی وانت‌بار، جواب کنجکاوی هر رهگذری را می‌دهد. اطلاعیه‌ای که روی آن نوشته شده است: «مراسم اهدای جهیزیه» آن‌طرف‌تر، یعنی مقابل ورودی ساختمان ناحیه مقاومت بسیج، یکی خیابان را آب و جارو می‌کند و دیگری گلدان‌های پر از گل را کنار خودرو‌های حمل جهیزیه می‌چیند. بوی اسپند همه جا را پرکرده و همه شور و حال عجیبی دارند و خود را برای داشتن یک روز خوب و شاد آماده می‌کنند. قرار است مراسم در سالن آمفی‌تئاتر ناحیه برگزار شود. همه چیز قبل از رسیدن مهمان‌ها، به‌ویژه عروس و دامادها آماده شده است. شکوه و زیبایی این مراسم، فقط به این وانت‌بارها و اهدای جهیزیه ختم نمی‌شود و داخل حیاط بزرگ ناحیه هم گویا خبرهایی است. در گوشه حیاط سبدهای کالای بسته‌بندی شده آماده تحویل، چیده شده‌اند. از کیسه‌های برنج، قند و شکر گرفته تا حبوبات. تعداد بسته‌ها به حدی است که شمارش آنها از دستمان خارج است. از مسئول یکی از غرفه‌های توزیع که سؤال می‌کنیم رقم 2 هزار و 500 سبد کالا را اعلام می‌کند. غرق این همه کمک و همدلی خیّران شده‌ایم که صدای مولودی و تشویق ما را به سوی سالن آمفی‌تئاتر می‌کشاند. سالنی که روی سکوی آن، سفره زیبای عقد چیده شده است. قرار است امروز 18زوج آغاز زندگی مشترک‌شان را جشن بگیرند.

اساس کار بسیج، کمک به محرومان
مراسم پیوند آسمانی 18زوج بسیجی و همچنین اهدای جهیزیه و سبد کالا به نیازمندان به همت بسیج انجام شده است. از این‌رو در این مراسم جمعی از مسئولان از جمله سردار «غلامحسین غیب‌پرور» رئیس سازمان بسیج مستضعفین، سرتیپ دوم پاسدار «محمدرضا یزدی» فرمانده سپاه حضرت محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ، سردار «محمدباقر ذوالقدر» جانشین فرمانده سپاه حضرت محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ و مسئولان و خیّران منطقه حضور دارند.  سردار غیب‌پرور در ابتدای ورود از همه هدایایی که قرار است به دست نیازمندان برسد بازدید می‌کند. او با بیان اینکه بسیج یک سازمان مردم‌نهاد است که در آن مردم محوری رکن اساسی است، توضیح می‌دهد: «یکی از مسائل مهم و اساسی که در بسیج با آن سر و کار داریم موضوع خدمت‌رسانی به مردم به‌ویژه محرومان است که در قالب مردم یاوری و مردم محوری آن را پیگیری می‌کنیم. باید به این نکته توجه داشته باشیم که بسیج از نیروهای مردمی تشکیل شده که فعالیت‌های آن برای تأمین نیازهای مردم در حوزه‌های مختلف طراحی و اجرا می‌شود.» او در ادامه صحبت‌هایش به فعالیت‌های شاخص بسیج برای یاری رساندن به محرومان اشاره می‌کند و در این‌باره توضیح می‌دهد: «برای اینکه گره از گرفتاری زندگی نیازمندان باز کنیم تهیه جهیزیه، ساخت خانه، کاشت نهال و معاینه رایگان بیماران را در سرلوحه کارهایمان قرار داده‌ایم. این فعالیت‌ها به‌صورت مردمی و با کمک‌های آنها انجام می‌شود که نشان‌دهنده این است که جامعه اسلامی ما زنده و پویاست. بنابراین تلاش می‌کنیم که در هر جا نیازمندی از کمبودهای زندگی‌اش در سختی است به کمک او برویم تا بار مشکلات را از روی دوشش برداریم.»

تبلیغ و فرهنگسازی انجام کار خیر
در ادامه این مراسم سردار ذوالقدر، جانشین فرمانده سپاه تهران بزرگ با اشاره به یک نمونه جهیزیه که روی سکو چیده شده است توضیح می‌دهد: «بدون اغراق می‌گویم که وسایلی که به‌عنوان جهیزیه تهیه شده‌اند کیفیت خوبی دارند و برای شروع زندگی یک زوج جوان بسیار مناسب هستند. ارزش هر کدام از جهیزیه‌ها 12میلیون و500 هزار تومان است و همه چیز برای زندگی یک زوج جوان فراهم است. در ابتدا قصد نداشتیم کمک‌هایی را که به نیازمندان می‌شود رسانه‌ای کنیم، اما به دلیل اینکه کار خیر و خداپسندانه‌ای است و می‌تواند نقش فرهنگسازی داشته باشد این کار را کردیم.»

همه هدایا تولید ملی‌اند
سردار ذوالقدر صحبت‌هایش را با بیان اینکه همه وسایل جهیزیه تولید داخل کشور هستند و این امر در ادامه شعار امسال که به فرمان مقام معظم رهبری هم بر آن تأکید دارند، انجام شده است: «همه این وسایلی که در قالب جهیزیه تهیه شده ساخت تولید‌کنندگان داخلی است و دنبال جنس خارجی نرفته‌ایم، چراکه تصمیم داریم از تولید‌کننده داخلی حمایت کنیم تا چرخ کسب و کار با رونق بیشتری بچرخد که بدون شک آثار مثبت بسیاری خواهد داشت. اعتقاد داریم که باید بر اشتغالزایی به‌طور ویژه کار کنیم تا افراد دیگر نیازی به سبد کالا و کمک هزینه جهیزیه نداشته باشند و خودشان چرخ زندگی‌شان را بچرخانند.»

شناسایی نیازمندان محلی
برای حمایت از نیازمندان، شناسایی آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.‌کاری که خواهران و برادران بسیجی به عهده گرفته‌اند و با حفظ آبرو و عزت نفس خانواده‌ها، نیازهای واقعی آنها را شناسایی و طبقه‌بندی می‌کنند. سرهنگ «جمال مغروری» فرمانده ناحیه مقاومت بسیج ابوذر به این نکته مهم اشاره می‌کند و می‌گوید: «در بسیج شناسایی نیازمندان، مثل بحث کمک‌رسانی یک ساختار مردمی دارد. از این رو شناسایی نیازمندان و طبقه‌بندی نیازهای آنها کار چندان سختی نیست. فهرستی از افراد کم‌بضاعت در هر محله در بخش‌های مختلف تهیه شده است. بر اساس همین فهرست و با تأکید بر محرومیت‌زدایی، این کار خیر انجام شده است.» فرمانده ناحیه مقاومت بسیج ابوذر با تأکید براینکه این جهیزیه‌ها و سبدهای کالا قرار است به خانواده‌های نیازمندی تحویل داده شود که علاوه بر منطقه خودمان در مناطق دیگری سکونت دارند توضیح می‌دهد: «برای کمک‌رسانی، جنوب‌غرب شهر را هدف قرار داده‌ایم که مناطق 16، 17، 18 و 21 را شامل می‌شود. چند سالی است که سپاه پاسداران رویکرد محرومیت‌زدایی را در پیش گرفته است.»

جهاد علمی
کمک به نیازمندان در حوزه‌های مختلف یکی از کارهای همیشگی بسیج است که در طول سال با برنامه‌ریزی در زمان‌های خاص انجام می‌شود.
«حسن نجفی» معاون هماهنگ‌کننده ناحیه مقاومت بسیج ابوذر به غرفه «کلاس مهربانی» که در گوشه‌ای از حیاط ناحیه مقاومت بسیج ابوذر قرار گرفته اشاره می‌کند و می‌گوید: «این بار در کنار همه کمک‌هایی که به نیازمندان شد تهیه نوشت‌افزار و دیگر وسایل تحصیلی برای دانش‌آموزان نیازمند هم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا اعتقاد داریم هیچ دانش‌آموزی به دلیل نیاز مالی نباید از تحصیل، که حق طبیعی اوست، محروم شود، البته اساس کار ما در بخش جهاد علمی بیشتر به بخش‌های روستایی در منطقه اختصاص دارد تا بتوانیم از دانش‌آموزان حمایت کنیم تا بی‌دغدغه تحصیل کنند.»

در پایان این مراسم صیغه عقد زوج‌های جوان جاری شد. 2 سکه تمام بهار آزادی، سفر زیارتی مشهد مقدس و اقامت 3روزه در هتل سپاه حضرت محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ، از جمله هدایایی بود که در این مراسم به زوج‌های جوان اهدا شد.

چنین مراسمی ادامه‌دار باشد
همراه دخترش از پیاده‌رو می‌گذرد و به صف خودروها که با نظم خاصی کنار یکدیگر توقف کرده‌اند نگاه می‌کنند. چند دقیقه‌ای مکث می‌کند و به فکر فرو می‌رود. انگار که خاطره‌ای را در ذهنش مرور می‌کند. خنده‌ای روی چهره‌اش نقش می‌بندد. «ساداتی» که 20سال پیش ازدواج کرده است، تعریف می‌کند: «در خانواده‌ای زندگی می‌کردم که مشکلات مالی فراوانی داشتیم و به همین دلیل جهیزیه من جور نشد. در آن دوران مدام غصه می‌خوردم و از خدا می‌خواستم کمک کند تا این مشکل برطرف شود. تا اینکه به همت یک خیّر جهیزیه من تأمین شد و راهی خانه بخت شدم.»

2500سبد کالا به نیازمندان تحویل داده شد.

12میلیون و 500 هزار تومان ارزش هر کدام از جهیزیه‌هاست.

خدا دلشان را شاد کند
گوشه خیابان کمی دور‌تر از جمعیتی که مقابل ناحیه مقاومت بسیج ابوذر حلقه زده‌اند، ایستاده و به وسایلی که بار یکی از وانت‌هاست نگاه می‌کند. گوشه چشمش اشک حلقه زده و زیر لب چیزی می‌گوید. کنجکاو می‌شوم و نزدیک می‌روم و بعد از گفت‌وگوی کوتاه متوجه می‌شوم یکی از این جهیزیه‌ها برای او است. «صادق» سینه‌اش را صاف می‌کند و با اشاره به وسایل پشت وانت می‌گوید: «خیلی وقت است که عروسی دخترم به دلیل نداشتن جهیزیه به تعویق افتاده بود و من هم شرمنده او بودم. خداراشکر می‌کنم که به همت خیّران بزرگوار این مشکل حل می‌شود و دخترم با لب خندان راهی خانه بخت می‌شود. خدا دلشان را شاد کند که دل من و خانواده‌ام را شاد می‌کنند.»

260کمک جهیزیه به خانواده‌های نیازمند اهدا شد.
18زوج بسیجی، زندگی مشترک‌شان را بعد از مراسم پیوند آسمانی شروع کردند.


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code