منطقه 19

دیوارها بـوم تصویرسازان

نویسنده: معصومه فرجی
درباره تأثیر منظر شهری بر سلامت، کار‌شناسان بسیار سخن گفته‌اند. خلاصه و ساده‌اش می‌شود اینکه آشفتگی‌های گرافیکی شهری می‌تواند موجب افزایش ناراحتی‌های عصبی و افسردگی شود. از این‌رو مدتی است که شهرداری منطقه برای زیباسازی دیواره‌های سیمانی حاشیه بزرگراه‌ها و معابر اصلی دست به کار شده است...
1395/10/22
 درباره تأثیر منظر شهری بر سلامت، کار‌شناسان بسیار سخن گفته‌اند. خلاصه و ساده‌اش می‌شود اینکه آشفتگی‌های گرافیکی شهری می‌تواند موجب افزایش ناراحتی‌های عصبی و افسردگی شود. از این‌رو مدتی است که شهرداری منطقه برای زیباسازی دیواره‌های سیمانی حاشیه بزرگراه‌ها و معابر اصلی دست به کار شده است. حالا دیگر شهروندان می‌توانند فقط با یک تماس، از شهرداری برای رنگ‌آمیزی رایگان نمای ساختمان خود درخواست کنند. اما گاهی دیده می‌شود که با وجود صرف هزینه‌های زیاد برای این کار، بعضی افراد روی این نگاره‌های زیبا با اسپری و‌ترقه شکل‌های نامناسب ایجاد می‌کنند که باعث تخریب دیواره‌های رنگ شده می‌شود. سراغ مهرداد زنگنه، معاون شهری و محیط‌زیست شهردار منطقه و همچنین تعدادی از ساکنان منطقه رفتیم و نظر آنها را درباره فعالیت‌های اداره زیباسازی جویا شدیم.

 زیبا‌سازی رایگان نمای ساختمان‌ها
در منطقه ما به دلیل وجود بافت‌ فرسوده و وضعیت اقتصادی اهالی، محله‌های زیادی وجود دارد که زیباسازی آن به کار بیشتر و برنامه‌ریزی درازمدت نیاز دارد. با اینکه بودجه زیادی در دست مسئولان زیباسازی نیست، اما دیواره‌های منطقه نشان از تلاش مسئولان این اداره برای بهتر شدن چهره آن دارد. «مهرداد زنگنه» معاون شهری و محیط‌زیست شهردار منطقه، می‌گوید: «بیشترین بافت فرسوده در منطقه ما که نیاز به زیباسازی داشته و در اولویت کار ما قرار دارد، در ناحیه 3 و در محله‌های دولتخواه و نعمت‌آباد است. از جمله اقدامات اداره زیباسازی در این محله‌ها نقاشی دیواری روی جداره‌ها، حذف زوائد، پلاک‌کوبی، نصب سازه‌های تبلیغاتی، پاکسازی و نورپردازی معابر است.» زنگنه در ادامه درباره نگهداری دیوارهای نقاشی شده می‌گوید: «برای زیباسازی و نگهداری از این دیوارها و معابر هزینه بسیار زیادی صرف می‌شود که متأسفانه شاهدیم برخی از شهروندان نه تنها در حفظ و نگهداری دیوارها همکاری نمی‌کنند بلکه با زدن‌ترقه یا استفاده از اسپری‌های رنگی تلاش انجام شده را هم از بین می‌برند.» معاون شهردار از زیباسازی نماها به درخواست اهالی صحبت می‌کند و می‌گوید: «اداره زیبا‌سازی چندسالی است در محله‌های مختلف به درخواست اهالی نمای فرسوده آنان را زیباسازی می‌کند. شهروندان می‌توانند با تماس با سامانه 137 این موضوع را به شهرداری اطلاع دهند.»

 مراقبت کنیم نه تخریب
دامنه تخریب اموال عمومی در منطقه ما، کم نیست. از دیواره‌های شهری، تجهیزات ناوگان حمل و نقل عمومی، امکانات تفریحی و رفاهی گرفته تا وسایلی نظیر پل هوایی، صندوق صدقات، خود‌پرداز بانک، سطل زباله، چراغ‌های روشنایی معابر و... هیچ‌کدام از این وسایل و امکانات از تخریب در امان نیستند و شدت آسیب‌ها گاهی به حدی است که تعدادی از آنها را عملاً غیر‌قابل استفاده و بی‌ارزش می‌‌کند. معاون شهری شهردار منطقه به حفظ اموال شهری از جمله دیواره‌های نقاشی شده اشاره می‌کند و می‌گوید: «محله برای اهالی است و باید همه با همیاری برای زیباتر شدن آن تلاش و از تخریب اموال عمومی و خراب کردن نقاشی‌های دیواری جلوگیری کنند.»

اهالی از زیباتر شدن محله‌ها می‌گویند
استفاده از سخنان و اشعار مفاخر کشور

«محمدحسین شعبانی» یکی از ساکنان محله بهمنیار درباره زیباسازی معابر توسط شهرداری منطقه می‌گوید: «اقدامات انجام شده در محله‌ها خوب است. به هرحال، مسئولان زحمت کشیده و فعالیت‌های خوبی در این زمینه انجام داده‌اند، اما به نظر من مسئولان اداره زیباسازی بهتر است به جای ترسیم برخی از تصاویرکه دارای مفهوم‌های خاصی بوده و همه افراد قادر به درک آن نیستند، از تصاویر مفاخر ملی و همچنین اشعار و سخنان شاعران کشورمان استفاده کنند که بیشتر باعث آگاهی مردم می‌شود. تکرار یک موضوع در همه معابر برای افراد کسل‌کننده است و خوشایند نیست.»

مراقبت از بیت‌المال
یکی از اهالی بهمنیارکه فعالیت کارگران زیباسازی توجه‌اش را جلب کرده، «حاج کریم یوپی» است. او می‌گوید: «خودم بازنشسته شهرداری هستم. به نظر من شهرداری درچند سال اخیر بسیار خوب عمل کرده است. فضاهای زیبایی هم در محله‌ها ایجاد کرده‌اند. اما متأسفانه برخی از جوانان با زدن‌ترقه بر دیواره‌های تازه نقاشی شده باعث هدر رفتن بیت‌المال می‌شوند؛ چرا که شهرداری مجبور می‌شود برای بازسازی مجدد این ساختمان‌ها از بودجه‌ای که برای فعالیت‌های دیگر در اختیار دارد استفاده کند. با توجه به نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال از جوانان می‌خواهم که به دیوار‌ها آسیب نزنند.»

تصاویر شهدای مدافع حرم نقاشی شود
برای نقاشی و زیبا‌سازی معابر باید بافت فرهنگی و مذهبی محل را در نظر داشته باشیم. این جمله را «علی نوروزی» عنوان می‌کند و در ادامه می‌گوید: «نوشتن احادیث یا سخن بزرگان روی دیواره‌های معابر کار بسیار خوب و جالبی است که مسئولان اداره زیباسازی باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند و اگر این دیوار در جوار مسجد است، باید نقاشی متناسب با آن فضا باشد و طراحی‌ها را با توجه به بافت منطقه انجام داد. پیشنهاد می‌کنم در کنار تصاویر شهدای دفاع‌مقدس، تصاویر شهدای مدافع حرم نیز بر دیواره‌ها ترسیم شود و در زیر این تصاویر اطلاعاتی هم از شهدا داده شود تا یاد و نام این شهدای والامقام زنده بماند.»

نظر اهالی را بپرسید
«شعله علیزاده» از اهالی محله بهمنیار است. او درباره فعالیت‌هایی که اداره زیبا‌سازی در محله‌اش انجام داده است، می‌گوید: «با توجه به اینکه برخی از مردم در منطقه ما قادر نیستند نمای بیرونی خانه خود را بازسازی کنند، اقدام مسئولان اداره زیباسازی در این زمینه قابل تقدیر است، زیادی می‌کشند. اما بهتر است قبل از هر‌کاری نظر شهروندان را هم جویا شوند و اگر قرار است دیوار خانه‌ای را رنگ‌آمیزی کنند، چند طرح به صاحب خانه نشان دهند تا یکی از طرح‌ها را با مشورت او اجرا کنند. به هر حال صاحب خانه کسی است که بیشتر از دیگران آن تصویر برایش مهم است و می‌تواند کمک زیادی به مسئولان شهرداری کند. علاوه بر این، بهتر است در نقاشی‌های دیواری از رنگ‌های شاد و کلاسیک استفاده شود تا شهروندان با دیدن مناظر و نقاشی‌های دیواری روحیه بگیرند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code