منطقه 19

ساخت‌وساز در رسـالت آزاد شد

نویسنده: حمیدرضا بوجاریان
منطقه ما به دلیل قرارگیری در جنوبی‌ترین نقطه تهران با مشکلاتی مواجه است که مشابه آن را کمتر می‌توان در نقاط دیگر شهر پیدا کرد. یکی از نقاطی که بیشترین مشکلات را دارد، محله‌های حاشیه‌ای رسالت و صالح‌آباد است...
1395/10/22
 منطقه ما به دلیل قرارگیری در جنوبی‌ترین نقطه تهران با مشکلاتی مواجه است که مشابه آن را کمتر می‌توان در نقاط دیگر شهر پیدا کرد. یکی از نقاطی که بیشترین مشکلات را دارد، محله‌های حاشیه‌ای رسالت و صالح‌آباد است. ساکنان این شهرک بارها درخواست خود را برای ماندن در حوزه خدمات‌دهی شهرداری تهران اعلام کرده‌اند چراکه به آنها گفته شده از این پس زیرمجموعه بخشداری هستند. همین امر باعث شده برای ساخت‌وساز و نوسازی واحدهای فرسوده خود هم با مشکل مواجه شوند و هیچ نهادی مجوز ساخت‌ به آنها ندهد. درباره وضعیت این شهرک و خدماتی که شهرداری به اهالی در این نقطه پایتخت ارائه می‌کند با شهردار منطقه گفت‌وگو کرده‌ایم. گفت‌وگویی که در نهایت «پیمان قربانی» خبری خوب برای کسانی که قصد ساخت‌وساز در شهرک رسالت دارند، به ما و اهالی می‌دهد.
  •  شهرداری موافق این است که شهرک رسالت زیر مجموعه‌اش باشد یا خیر؟
قطعا شهرداری علاقه‌ای ندارد با اضافه کردن محدوده‌های خدماتی به مجموعه‌اش، هزینه‌هایی را که باید صرف نگهداشت محله‌ها کند، افزایش دهد. محدوده شهرک رسالت هم در حوزه خدمت‌رسانی شهرداری منطقه نیست اما همه ساکنان این شهرک از مسئولان شهرداری خواسته‌اند که زیر مجموعه شهرداری تهران باقی بمانند. شهرداری هم به خواست ساکنان محله در حال خدمات‌دهی به آنهاست. به جرئت می‌گویم که تا امروز هیچ نهادی غیر از شهرداری به شهروندان این شهرک خدمات ارائه نکرده است و این مسئله باعث شده اهالی خواستار ماندن در حوزه خدمت‌رسانی شهرداری باشند و ما هم به این درخواست پاسخ مثبت داده‌ایم.
  •  این خواست شهروندان مسئولیت هم به دوش شهرداری گذاشته است؟
قطعا این‌طور بوده است. با اینکه شهرداری مسئولیت قانونی برای ارائه خدمت به شهروندان این محله ندارد. اما هر جا ببینیم حقی از مردم در شهرک رسالت ضایع می‌شود؛ برای دفاع از این حق وارد میدان می‌شویم.
  •  خدمات ارائه شده از سوی شهرداری به ساکنان این شهرک در چه موضوعاتی بوده است؟
همه زیرساخت‌هایی که تا امروز در شهرک رسالت ایجاد شده از سوی شهرداری تأمین و در اختیار شهروندان قرار گرفته است. معابر استاندارد، ساخت سرای محله، مراکز ورزشی، بوستان، خدمات کامل و جامع شهری و... از جمله خدماتی هستند که تا امروز در اختیار شهروندان این محله قرار گرفته است. وقتی خدمات شهری به مردم از سوی شهرداری ارائه شود، شاهد رونق کسب و کار و زندگی در محله‌ها می‌شویم و رونق امروز در شهرک رسالت نیز مؤید سطح بالای خدمات به مردم است، اما این نکته را باید در نظر داشت که در حوزه عمرانی با کاستی‌هایی مواجهیم. البته در 8ماه اخیر در بازدیدهای انجام شده، تمام مصوبات در حوزه عمرانی در این شهرک پیگیری و اجرا شده است.
  •  با وجود خدماتی که از سوی شهرداری ارائه شده، هنوز کمبودهایی در این شهرک وجود دارد. برای جبران کمبودها چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟
بله. این موضوع که کمبودهایی در محله وجود دارد باید برطرف شود را قبول دارم. الان درشهرک رسالت با مشکل نبود مسجد مواجه هستیم. متأسفانه در گذشته مسجدی در شهرک وجود داشت که برای ساخت مسجد جدید، آن را تخریب کردند. ساخت مسجد جدید در این شهرک را که بسیار بزرگ و وسیع است، در شهرداری مطرح و با تأکید شهردار تهران، مقرر شد این کار با حمایت شهرداری و تأمین اعتبار موردنیاز تسریع شود.
در فرایند ساخت مسجد شهرک، کار ساخت شبستان تا پایان امسال، سرویس بهداشتی، آبدارخانه و بخش‌هایی که برای اقامه نماز لازم است، تا پایان سال 96، به نحوی که امکان اقامه نماز فراهم شود انجام می‌شود. پس از آن، مقرر شد هیئت امنای مسجد ریزه‌کاری‌های ساخت و اتمام کار را با استفاده از کمک‌های مردمی و روش‌های جذب سرمایه‌گذار انجام دهد تا مسجد تکمیل شود. علاوه براین، در شهرک رسالت بوستانی بزرگ ساخته شده است که به‌زودی با تجهیز آن به وسایل بازی و سایر امکانات رفاهی زمینه برای استفاده شهروندان از آن فراهم می‌شود. برای راه‌اندازی ایستگاه آتش‌نشانی در منطقه هم اولویت با شهرک رسالت است و قرار است با اختصاص زمین مناسب، کار ساخت ایستگاه آتش‌نشانی در محله آغاز شود.
  •  مسئله مهمی که در شهرک رسالت اهالی را آزار می‌دهد، ترافیک سنگین در برخی خیابان‌ها از جمله خیابان کلهر است. پیش‌تر گفته شده بود این مشکل برطرف می‌شود، اما خبری نشد، چرا هنوز ترافیک این خیابان پابرجاست؟
شهرک رسالت حدود 15هزار نفر جمعیت دارد و با توجه به توسعه آن برخی مشکلات مانند ترافیک مثل نقاط دیگر تهران در شهرک نیز وجود دارد، اما معتقدم ترافیک خیابان کلهر مشکل قابل حلی است. به نظر می‌رسد نبود سیستم مدیریت واحد شهری در شهرک رسالت باعث بروز چنین مشکلی شده است. تا زمانی که برای برطرف کردن مشکلات یک خیابان چند سازمان تصمیم‌گیری ‌کنند، وقوع چنین مشکلاتی دور از ذهن نیست.
درباره ترافیک این خیابان هم از مسئولان معاونت حمل‌ونقل و ترافیک خواسته‌ام به‌صورت جدی با مسئولان راهور منطقه گفت‌وگو کرده و مانع تخلیه بار خودروهای سنگینی شوند که هر ساعت از شبانه‌روز در این خیابان توقف می‌کنند و راه را می‌بندند. مطالعات طرح جامع کاهش ترافیک خیابان کلهر انجام شده، اما مأموران نیروی انتظامی باید به‌طور جدی با استقرار نیرو در این خیابان با سدکنندگان مسیر برخورد قانونی کنند. شهرداری منطقه هم آمادگی دارد از اداره راهنمایی و رانندگی منطقه در این طرح به‌طور کامل پشتیبانی کند.
  •  دریافت مجوز ساخت در شهرک رسالت مسئله‌ای است که شهروندان را سردرگم کرده است. اهالی نمی‌دانند برای گرفتن مجوز ساخت ملک‌شان و نوسازی بافت فرسوده به کجا مراجعه کنند. تکلیف اهالی شهرک رسالت در این‌باره چیست؟
باید خبری خوب به اهالی شهرک رسالت بدهم و آن این است که پایگاه مسکن شهرداری منطقه برای صدور مجوز ساخت به ساکنان شهرک رسالت راه‌اندازی شده است. هر فردی که تقاضای صدور پروانه ساخت خانه دارد، می‌تواند به این پایگاه مراجعه کند و بر اساس ضوابط شهری که در تمام منطقه وجود دارد تقاضای ساخت تا 4طبقه بدهد. اهالی منطقه باید بدانند برای دریافت مجوز ساخت، نیاز به مراجعه به مراکز دیگر ندارند و می‌توانند با ثبت درخواست خود در شهرداری ناحیه مجوز ساخت بگیرند. این مسئله باید به اطلاع مردم رسانده شود تا افراد از تسهیلاتی که شهرداری برای آنها در این حوزه فراهم کرده است استفاده کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code