منطقه 19

سلام بر امام دل‌ها

نویسنده: فرهاد کنکاش
آرامگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که به «حرم مطهر» معروف است، در جنوبی‌ترین نقطه پایتخت و در کنار گلزار شهدای بهشت زهرا(س) قرار دارد...
1396/09/08
  آرامگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که به «حرم مطهر» معروف است، در جنوبی‌ترین نقطه پایتخت و در کنار گلزار شهدای بهشت زهرا(س) قرار دارد. این مجموعه در نوع خود، بزرگ و کم‌نظیر است که منابع مالی آن از طریق کمک‌های مردمی، اعتبارات، همیاری دستگاه‌ها و نهادها، نذورات، عایدات و موقوفات تأمین می‌شود. امکانات این مجموعه، به‌خصوص معماری بی‌نظیر آن، هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند و اگر به تازگی به حرم مطهر نرفته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم دیداری تازه با امام دل‌ها کنید و فعالیت‌های صورت گرفته در این مجموعه را ببینید.

نمادی از انقلاب عاشورایی
حرم مطهر امام(ره) با مرکزیت ضریح شکل گرفته؛ ضریحی که ساخت آن از زمان ارتحال تا اربعین امام خمینی(ره) انجام شد. بعدها گنبد اصلی با استفاده از 8ستون و ارتفاع 8متر ساخته شد. مجموع گنبد اصلی و 4گنبد دیگر، از داخل دارای نمای قوسی و سبک معماری اسلامی است و از بیرون دارای نمای هندسی، ساده و مدرن است. در نمای آنها از سنگ تراورتن و خط نوشته‌ها و آیات تزیین شده است. ابعاد حرم مطهر 126 در 126متر است که به 9مربع 42 در 42متری تقسیم شده است. 4ورودی دارد و سبک معماری اسلامی با استفاده از مصالح و هندسه خاص و مدرن، از آن نمادی ساخته که هر زائر و گردشگری را مجذوب خود می‌کند. شکل معماری حرم، از ابتدا ایده یادگار امام(ره)، مرحوم حاج سید احمد خمینی(ره) بود و بر این باور بودند که اگر بتوان معماری و شکل کلی حرم، نماد انقلاب عاشورایی حضرت سیدالشهدا(ع) و یاران‌شان باشد و نماد خیمه و معماری شیعی داشته باشد، خیلی بهتر است.

ساخت 4صحن زیبا
در اطراف شبستان اصلی 4صحن وجود دارد. صحن غربی (حاج آقا مصطفی) و شرقی (شهدا) و صحن‌های شمالی و جنوبی با نام‌های «انقلاب اسلامی» و «یادگار امام(ره)» ساخته شده است. موزه حضرت امام(ره)، انقلاب و شهدا در این بخش‌ها قرار دارد. بخش‌های تجاری هم به دلیل دور بودن مجموعه از شهر در این قسمت‌ها شکل گرفته تا پاسخگوی زائران باشد. در بخش اقامتی و هتلینگ هم، در قسمت‌های شمال غربی و شمال شرقی مراکزی ایجاد شد. وجود بیمارستان مجهز و فوق‌تخصصی در قسمت جنوب غرب هم قابل توجه است.

معماری با اعداد خاص
گنبد اصلی حرم، بالای ضریح قرار گرفته و 4گنبد فیروزه‌ای هم در ورودی صحن‌ها قرار دارد. اصولاً اعداد انتخابی در معماری مجموعه حرم، اعدادی با نماد خاص هستند. 5گنبد آن نشان پنج‌تن آل عبا است. ستون‌های زیر گنبد اول، 8متر است که برگرفته از امام هشتم(ع) و در آیین ما جایگاه دارد. همچنین تزیینات روی درها نیز شمسه‌های 8تایی هستند. گنبدها نیز در سه ارتفاع 42، 57 و 68 متری ساخته شده است که نشان از سال 42 (شروع انقلاب)، سال 57 (پیروزی انقلاب) و سال 68 (ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی) دارد. 4گلدسته به بلندی ۹۱متر دارد.

ضرورت‌های توسعه حرم مطهر
بد نیست بدانیم که مراسم تشییع امام(ره) در کتاب رکوردهای گینس با حضور بیش از 10میلیون نفر (از جمعیت ۴۰ میلیونی وقت ایران) به‌عنوان پرجمعیت‌ترین تشییع جنازه تاریخ ثبت شده است و هنوز هم، هرساله میلیون‌ها نفر در این مراسم شرکت می‌کنند که باید امکاناتی برای آنها فراهم شود. به همین دلیل، امروزه برای احترام به زائران و پاسخگویی به نیاز حجم میلیونی مهمانان ایرانی و خارجی در ایام سالگرد ارتحال، حرم مطهر به مکانی خاص و بزرگ برای پذیرایی هرچه مناسب‌تر زائران آستان آن حضرت تبدیل شده است.

چطور برویم؟
حرم مطهر بنیانگذار انقلاب اسلامی در ضلع جنوبی‌ منطقه19 و در غرب مجموعه بهشت زهرا(س)، مجاور گلزار شهدای انقلاب اسلامی قرار دارد. برای رفتن به حرم مطهر با خودرو شخصی، از انتهای بزرگراه نواب به بزرگراه شهید کاظمی بروید و از طریق بزرگراه خلیج‌فارس وارد مجموعه شوید. سوار شدن به قطارهای خط یک مترو هم، بهترین، آسان‌ترین و ارزان‌ترین راه برای رسیدن به این مجموعه است.

 ویژگی‌ها
  •  محل استقرار همه ساختمان‌ها، رو به قبله است.
  •  مقاومت سازه‌های بتونی حرم امام(ره) بسیار بالاست و یکی از شاخصه‌های منحصربه‌فرد در کنار معماری خاص اسلامی ـ ایرانی آن است.
  •  مجموعه حرم با 600هزار‌متر مساحت شامل بنای اصلی حرم، پارکینگ‌ها، فضای باز و موتورخانه‌ها است.
  •  گنبد که بزرگ‌ترین نماد و نشانه نوآوری در حرم مطهر است، با وزن تقریبی 400تن روی 4ستون برپا و قوس‌ها و خیمه‌های بتونی، جلوه خاصی به اندرونی و بیرونی حرم مطهر داده است.
  •  خط یک مترو تهران تا آرامگاه امام(ره) ادامه یافته ‌است.
  •  موزه مقبره با ۱۵هزار‌مترمربع مساحت، حاوی آثار امام خمینی(ره) است.
  •  دانشگاه‌های آزاد اسلامی و شاهد در اطراف آرامگاه ساخته شده‌اند.
  •  پارکینگ، زائرسرا، هتل ۵ستاره، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، شهربازی، شهرک سلامت و مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب، از دیگر امکانات این مجموعه است که در صحن‌ها یا اطراف آن ساخته شده‌اند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code