منطقه 19

غزل‌هایی از جنس ارادت

نویسنده: پریناز جاوید
اشعاری که مداحان در وصف حال اهل‌بیت(ع) می‌خوانند توسط شاعران آیینی کشورمان سروده می‌شود...
1396/09/08
  اشعاری که مداحان در وصف حال اهل‌بیت(ع) می‌خوانند توسط شاعران آیینی کشورمان سروده می‌شود. سراینده‌های این اشعار تلاش می‌کنند نهایت عشق و ارادت خود را به امامان معصوم(ع) در ‌ترتیب ردیف و قافیه و بازی کلمات نشان دهند تا عاشقان اهل‌بیت(ع) به حظ معنوی برسند و به شور و وجد آیند. یکی از این شاعران آیینی حاج «عزت‌الله شریفی» از اهالی محله خانی‌آبادنو است. به بهانه برگزیده شدن او در دهمین کنگره کشوری شعر عاشورایی، با او که مداح اهل‌بیت(ع) هم هست، همکلام شدیم.

 ارادت خاص به طفل 3 ساله کربلا
حاج «عزت‌الله شریفی» ‌سال ۱۳33 در روستای تازه‌کند از توابع میانه در خانواده‌ای که جدش روحانی و پدرش مؤذن و استاد قرآن بود به دنیا آمد. نوجوان بود که همراه پدرش در مراسم‌های مذهبی مداحی می‌کرد. در همان دوران کودکی و نوجوانی علاقه به شعر و شاعری و ادبیات را در خود می‌یابد و شروع به سرودن شعر می‌کند. او حالا مداحی و شاعری برای اهل‌بیت(ع) را افتخار و عزت زندگی‌اش می‌داند. شریفی ‌ارادت خاصی به حضرت رقیه(س) داشته و اشعار زیادی در وصف ایشان سروده است. خودش می‌گوید: «همه ائمه اطهار(ع) و اصحاب کربلا، جایگاه ویژه‌ای برای من داشته و به آنها ارادت دارم، اما سرودن از طفل 3ساله کربلا برایم حال و هوای دیگری دارد و همیشه خودم را مدیون عنایت‌های دستان کوچک، اما گره‌گشای آن حضرت می‌دانم.»

 انتشار اشعار در کتاب‌های مختلف
 حاج عزت‌الله معتقد است شعر اول باید به جان خود مداح بنشیند بعد با نفس گرم او همراه شود تا در مخاطب تأثیر بگذارد. او در این‌باره می‌گوید: «مداحی که شعرش را حفظ نباشد، نمی‌تواند نفس گرم و گیرا و تسلط بر مجلس داشته باشد و شعرش در مخاطب اثر کند. از طرفی سینه مداح باید گنجینه‌ای از اشعار باشد. شاید کمی سخت باشد، اما این را باید دانست که کسی که بخواهد در این راه موفق شود، باید نیتش را خالص و تلاش کند چون بدون زحمت هیچ نتیجه‌ای به دست نمی‌آید.» بعد از 4دهه شاعری و سرودن هزاران بیت شعر آیینی، حاج عزت‌الله به تشویق و ترغیب فرزندان و دوستان تصمیم گرفته تا اشعار خود را چاپ کند. نخستین کتاب شعر او با عنوان «پاداش شریفی» در حال نگارش و تدوین است. انتخاب نام این کتاب برگرفته از لطف و عنایت به اهل‌بیت(ع) است، البته اشعاری از او در کتاب‌های مختلف از جمله دلباختگان، گل‌واژه سرخ 3، شمع جمع آفرینش و غم کاروانی به چاپ رسیده است.

 تربیت مداحان باسواد
وقتی از این شاعر و مداح اهل‌بیت(ع) درباره آموزش مداحان می‌پرسیم، می‌گوید: «مجمع الذاکرین و مراکزی که آموزش مداحی می‌دهند، می‌توانند در تربیت مداحان باسواد مؤثر باشند، ولی نباید آموزش‌ها فقط به نحوه خواندن اشعار محدود شود. کسانی که شیوه و سبک مداحی را می‌دانند، می‌توانند نحوه درست خواندن اشعار را به علاقه‌مندان آموزش دهند، اما باید دقت کنند که در مداحی فقط خواندن اشعار مهم نیست.» او در ادامه تأکید می‌کند: «یک مداح باید از نظر اخلاق و رفتار الگو باشد.»

 حساس بودن در سرودن شعرهای آیینی
«هر کلمه‌ای که از زبان مداح یا گوینده خارج می‌شود و به گوش شنونده می‌رسد باید منبع درست و عقلانی داشته باشد.» شریفی به این نکته اشاره کرده و می‌گوید: «تعداد زیادی حدیث و روایت از ائمه اطهار(ع) در کتاب‌های مختلف وجود دارد. هرکسی که در این راه فعالیت می‌کند باید این منابع را مطالعه کند. شاعر معانی کلمات را نباید فدای وزن و آهنگ شعر کند. اگر اینطور شود، شاعر فقط فکر می‌کند که شعر باید در زمان خواندن آهنگ خوبی داشته باشد، حتی اگر کلماتی که به کار می‌رود، مناسبشان اهل‌بیت(ع) نباشد. خوشبختانه درچند سال اخیر از بدعت‌های ناپسند در بین مداحان جلوگیری شده است. در پایان از همسرم که سیده است و در این مسیر من را حمایت کرده و باعث تربیت فرزندانم در مکتب اهل‌بیت(ع) شده کمال تشکر را دارم.»

 اهل مطالعه است
شعر گفتن در وصف اهل‌بیت(ع) نیاز به مطالعه دارد و نمی‌توان بدون تحقیق در زندگی آنها دست به قلم شد چون کوچک‌ترین اشتباهی در این راه باعث تحریف در دین می‌شود. «عزیز صبوری» شاعر آیینی منطقه ما که سال‌ها سابقه دوستی با شریفی را داشته، به سواد مذهبی او اشاره می‌کند و می‌گوید: «حاج عزت‌الله‌ فرد باسوادی است و با مطالعه کتاب‌های دینی و تاریخی، شعرهای عاشورایی می‌سراید. داشتن سواد مذهبی برای سرودن شعر آیینی بسیار مهم است. استاد شریفی تواضع بسیاری دارد و با آنکه اشعارش زیبا و بی‌نقص است، اما هیچ‌گاه اهل تعریف از خود نیست. حتی برای چاپ اشعارش هم تمایلی نداشت و با اصرار و پیگیری اطرافیان تصمیم به چاپ کتاب خود گرفت.»

 بسیار متواضع است
شاعران جوان زیادی از حاج عزت‌الله ‌الگو گرفته و درس آموخته‌اند. یکی از آنها «مهدی فضلی» شاعر جوان و خوش آتیه منطقه است که درباره راهنمایی‌های استادش چنین می‌گوید: «من نزد او درس یاد گرفته و اشعارم را برای بازبینی و اصلاح پیش او می‌بردم و با حوصله نکات مهم را به من یادآوری می‌کرد.» او از خضوع و افتادگی شریفی هم صحبت به میان می‌آورد و می‌گوید: «حاج عزت الله، صبور و باحوصله‌ است و بارها در مجالس ادبی و محافل مذهبی به پیشنهاد شاعران جوان اشعار آنها را با دقت خوانده و ایراداتشان را به آنها می‌گوید تا پیشرفت کنند.»

 همراهی با او افتخار است
«حسن آخوندی» از مداحان و شاعران اهل‌بیت(ع) است. او درباره حاج عزت‌الله شریفی می‌گوید: «صحبت کردن درباره او برایم خیلی سخت است. حاج عزت‌الله ‌بسیار صبور، متین و باشخصیت است. سرودن از ائمه(ع) بر روحیه و خصوصیات اخلاقی او هم تأثیر گذاشته است. اشعارش عطر شهیدان کربلا را دارد. دلنشین و لطیف است. او عاشقی دلسوخته است که با نام امام حسین(ع) عاشقانه‌هایش را با چشمانی اشکبار به روی کاغذ می‌آورد. من به داشتن چنین دوستی افتخار می‌کنم.»

 طبیب دل
درد من‌ای طبیب دل بی‌تو دوا نمی‌شود/جز توکسی به مشکلم چاره‌گشا نمی‌شود
شور و نوای بلبلان بهرگل است و بس ولی/باغ بدون باغبان مهد صفا نمی‌شود
کل جهان اگر شود حامی و یار و یاور/غرق محبتم کنند جای بابا نمی‌شود
بهر عیادت آمدی کنج خرابه ‌ای شها/حقّ چنین عیادتی هرگز ادا نمی‌شود
آمده‌ای به این مکان تاکه زیارتت کنم؟/چونکه نصیب من دگر کرب و بلا نمی‌شود؟
لب به دعا گشوده‌ام گفتن آمین از شما/جایی که دل شکسته شد ردّ دعا نمی‌شود
حاجتم ار روا شود نزد خدای مهربان/دختر تو دگر پدر از تو جدا نمی‌شود
چونکه (شریفی) نام من زینت دفترش نمود/زحمت او بدون اجر نزد خدا نمی‌شود
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code