منطقه 19

مدرســه در دســت بــچـه‌ها

نویسنده: معصومه فرجی
مدرسه علاوه بر اینکه فضایی برای درس خواندن است محیطی برای کسب تجربه است. گاهی تجربیاتی که در دوره مدرسه کسب می‌کنیم در هیچ مرحله‌ای از زندگی برای ما تکرار نمی‌شود. در نزدیکی ما یعنی در محله صالح‌آباد مدرسه‌ای است که تعمیرات آن بیشتر برعهده دانش‌آموزان است...
1395/10/22
  مدرسه علاوه بر اینکه فضایی برای درس خواندن است محیطی برای کسب تجربه است. گاهی تجربیاتی که در دوره مدرسه کسب می‌کنیم در هیچ مرحله‌ای از زندگی برای ما تکرار نمی‌شود. در نزدیکی ما یعنی در محله صالح‌آباد مدرسه‌ای است که تعمیرات آن بیشتر برعهده دانش‌آموزان است. از نصب پرده گرفته تا رنگ‌آمیزی دیوارهای مدرسه، از اموری است که دانش‌آموزان با تجربه کم اما پشتکار خود انجام می‌دهند. این هفته مهمان دانش‌آموزان این مدرسه شدیم تا از نزدیک با فعالیت‌هایشان آشنا شویم. گروهی از بچه‌ها در حیاط مشغول هستند. محمدمهدی و محمدحسین کیف‌های خود را گوشه‌ای رها و خط‌کشی‌های حیاط را رنگ‌آمیزی می‌کنند. تعدادی از بچه‌ها هم درحال نصب پرده کلاس‌ها و راهروهای مدرسه هستند.

مدرسه مختلط افغان‌ها و ایرانی‌ها
مدرسه امام رضا(ع) با مشارکت اداره کل نوسازی مدارس استان تهران و کمیساریای عالی سازمان ملل با صرف اعتباری بالغ بر14میلیارد ریال ساخته شده است. این مدرسه با 9کلاس در زیربنایی حدود 1150‌مترمربع با سازه‌های بتونی پذیرای دانش‌آموزان دوره اول متوسطه است. «رحیم فرجی» مدیر مدرسه امام رضا(ع) درباره سال تأسیس این مدرسه می‌گوید: «این مدرسه سال 93 برای دانش‌آموزان افغان مقیم پایتخت تأسیس شد. البته دانش‌آموزان ایرانی هم که در محدوده این مدرسه زندگی می‌کنند اینجا مشغول تحصیل هستند. این مدرسه در مقطع متوسطه اول است و دانش‌آموزان زیادی در آن مشغول تحصیل هستند. از ابتدای بازگشایی این مدرسه، به‌عنوان مدیر فعالیت خودم را آغاز کردم و از اینکه در محله محرومی مثل صالح‌آباد فعالیت می‌کنم خوشحال هستم چون این مناطق به خاطر محرومیت‌هایی که دارند، نیاز بیشتری به رسیدگی دارند.»

افزایش روحیه تعاون و همکاری بچه‌ها
فرجی درباره مشارکت دانش‌آموزان در اداره این مدرسه می‌گوید: «باید در مدارس به دانش‌آموزان فرصت داده شود تا در کارهای مشارکتی فعالیت کنند. مدرسه جایی است که دانش‌آموزان می‌توانند در کنار تحصیل استعدادهای خود را بشناسند.» فرجی در ادامه درباره مشارکت دانش‌آموزان در تعمیرات مدرسه می‌گوید: «همه دانش‌آموزانی که در این فعالیت‌ها مشارکت دارند داوطلبانه کمک می‌کنند. هدف ما از مشارکت دانش‌آموزان در اداره مدرسه وکمک به تعمیرات آن، شهروند‌پروری با رویکرد فرهنگی است. در این فعالیت‌ها سعی شده به دانش‌آموزان روحیه تعاون وهمکاری، حضور در جمع و مشارکت با دیگران آموزش داده شود. باز هم تکرار می‌کنم مدرسه فقط مکانی برای خواندن درس‌های تئوری نیست، بلکه یک جامعه کوچک است که در آن دانش‌آموزان باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشند. تعدادی از دانش‌آموزان مدرسه که از لحاظ درسی در وضعیت مطلوبی قرار دارند با همکاری مدرسه رنگ‌آمیزی، سیم کشی، نصب پرده و چسباندن سنگ‌های ساختمان مدرسه را که به خاطر تغییر فصل جدا شده‌اند انجام می‌دهند.»

دست و پنجه با کمبودها
 مدیر مدرسه امام رضا(ع) دلیل استفاده از ظرفیت‌های دانش‌آموزان را در امور مدرسه کمبود بودجه این مرکز آموزشی می‌داند و در این باره می‌گوید: «به خاطر قرار گرفتن این مدرسه در حاشیه شهر، از خانواده‌های دانش‌آموزان هیچ شهریه‌ای برای کمک به مدرسه دریافت نمی‌شود اما بودجه‌ای که از طرف آموزش و پرورش به مدرسه اختصاص داده شده جوابگوی نیازهای مدرسه نیست. ما در مدرسه کتابخانه مجهزی نداریم. همچنین دستگاه تکثیر مدرسه خراب است و بودجه لازم برای تعمیر آن را نداریم.»

تقویت دوستی‌ها
«محمد مهمند»، یکی از دانش‌آموزان مدرسه امام رضا(ع) است که بعد از تعطیلی در مدرسه مانده تا به دوستانش کمک کند. او درباره کارهایی که در مدرسه انجام می‌دهند، می‌گوید: «مدرسه جای تحصیل و پیشرفت علمی ما دانش‌آموزان است پس باید برای حفظ و نگهداری آن تلاش کنیم. ما در مدرسه کارهای تعمیراتی زیادی انجام می‌دهیم. این کارها باعث همکاری و مشارکت بچه‌ها در کارهای مدرسه و عمیق‌تر شدن دوستی‌های آنها می‌شود. این تعامل برای آینده دانش‌آموزان خیلی خوب و آموزنده است.»

احساس مسئولیت می‌کنم
«محمد رحمانی» شهردار مدرسه امام رضا(ع) است و به نظر می‌رسد که بیشتر وقت‌ها کارهای نظارتی را انجام می‌دهد. او درباره مشارکت دانش‌آموزان می‌گوید: «مدرسه جامعه‌ای کوچک است که تعدادی از دانش‌آموزان در تعامل با یکدیگر هستند. به همین دلیل باید نظافت و اصول یک جامعه را در مدرسه رعایت کنیم و به حقوق همدیگر احترام بگذاریم. من از زمانی که به‌عنوان شهردار مدرسه انتخاب شدم، بیشتر از قبل در مورد مشکلات مدرسه احساس مسئولیت می‌کنم. من در مدرسه به خاطر اینکه در زمینه‌های فنی مهارت دارم، در سیم‌کشی برق و نصب پرده و رنگ‌آمیزی به دیگران کمک می‌کنم. با اینکه در مدرسه ما کتابخانه وجود دارد، اما کتاب‌های این کتابخانه قدیمی‌اند و قابل استفاده برای دانش‌آموزان مدرسه نیستند. از مسئولان آموزش و پرورش تقاضا می‌کنیم نگاه ویژه‌ای به این مدرسه داشته باشند.»

خانواده‌ام مرا تشویق می‌کنند
«محمــدمهـدی کارخانه» نیز به همراه چــند تــن از همکلاسی‌هایش درحال نصب پرده در اتاق معلمان است. او درباره دلیل فعالیتش در امور مدرسه می‌گوید: «حضور در بین همکلاسی‌ها و مشارکت در کارهای مدرسه بسیار نشاط‌آور است و باعث می‌شود دوستی‌های ما بیشتر شود. خانواده‌ام بسیار روی درس خواندن من تأکید دارند. با این حال زمانی که می‌گویم برای تعمیرات در مدرسه می‌مانم هیچ مخالفتی نمی‌کنند. من با اینکه در کارهای فنی مهارت زیادی داشتم اما حضور در این جمع باعث شد تا کارهای جدیدی را تجربه کنم.»

کارآموزی در کنار تحصیل
«محمدحسین زعفرانی» درباره اقداماتی که در مدرسه انجام می‌دهد، می‌گوید: «برای حفظ و نگهداری مدرسه به کمک دانش‌آموزان دیگر تلاش‌های زیادی انجام داده‌ایم. خانواده‌ام از اینکه در مدرسه فعالیت می‌کنم بسیار خوشحال هستند، چون اعتقاد دارند کار جوهره یک مرد است و از الان باید برخی کارها را یاد بگیرم.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code