منطقه 19

منطقه ما 6666 دوامــی دارد

نویسنده: رضا افراسیابی
زلزله در استان‌های غربی کشور همگان را غمگین کرد. اتفاقی مثل این زلزله که قسمتی از کشورمان را لرزاند و باعث کشته یا مجروح شدن شدن تعداد زیادی از هموطنانمان شد...
1396/09/01
 زلزله در استان‌های غربی کشور همگان را غمگین کرد. اتفاقی مثل این زلزله که قسمتی از کشورمان را لرزاند و باعث کشته یا مجروح شدن شدن تعداد زیادی از هموطنانمان شد، بعید نیست دیر یا زود سراغ خودمان هم بیاید. بنابراین باید آماده‌باشیم تا در شرایط بحرانی علاوه بر اینکه جان خودمان را حفظ می‌کنیم، دیگران را نیز یاری دهیم تا از آسیب‌دیدگی بیشتر نجات پیدا کنند. مسئولیت آموزش اصول ایمنی در شرایط بحرانی و تجهیز سوله‌های ستاد بحران برای مواقع اضطراری را در همه مناطق ستاد مدیریت بحران برعهده دارد. به همین بهانه ضمن گفت‌وگو با اهالی، سراغ «محمدباقر شفاهی» رئیس ستاد مدیریت بحران منطقه رفته‌ایم و با او درباره آمادگی منطقه در شرایط بحرانی گفت‌وگو کرده‌ایم.

هر خانه یک امدادگر داشته باشد
اگر مادر خانواده نکات ایمنی رفتار در شرایط بحرانی را آموزش دیده باشد می‌تواند نقش مهمی در حفظ جان سایر افراد خانواده ایفا کند. «شهین کارونی» از اهالی محله خانی‌آبادنوجنوبی است که 5 سالی می‌شود در کانون دوام سرای محله‌اش عضو شده و در این مدت آموزش‌های لازم را فرا گرفته است. کارونی توضیح می‌دهد: «در این مدت که در کلاس‌های آموزشی کانون دوام شرکت می‌کنم، نکات کاربردی زیادی را آموزش دیده‌ام که بسیار ارزشمند هستند. من هر چیزی که در کلاس‌های آموزشی یاد می‌گیرم به اعضای خانواد‌ه‌ام منتقل می‌کنم تا آنها نیز در شرایط بحرانی موفق به نجات جان خود شده و به دیگران هم کمک کنند. تعدادی از همسایه‌ها را هم به شرکت در این کلاس‌ها تشویق کرده‌ام و حالا با هم در این کلاس‌ها شرکت می‌کنیم. به عقیده من در هر خانواده باید حداقل یک نفر به اصول ایمنی رفتار در شرایط بحرانی مسلط باشد تا بتواند علاوه بر خودش به دیگران هم کمک کند.»

عضو کانون «دوام» محله شدم
یکی از نقاط پرخطر در منطقه ما بازار احسانی در محله شکوفه شمالی است زیرا مغازه‌ها طوری در کنار هم قرار گرفته‌اند که در صورت وقوع زلزله احتمالی، خطر جان افراد بسیاری را تهدید می‌کند. «سعید مروتی» 10 سالی می‌شود که در بازار احسانی بزازی دارد. او به تازگی دوره‌های آموزشی در کانون دوام را گذرانده و می‌گوید: «وقتی تصاویر قربانیان و آسیب‌دیدگان زلزله اخیر را از تلویزیون دیدم با خودم فکر کردم که اگر چنین اتفاقی برای ما رخ دهد باید چه کار کنیم؟ من نکات ایمنی رفتار در شرایط بحرانی را نمی‌دانستم و حالا به این باور رسیده‌ام که باید این مسائل را یاد بگیرم. حالا چند روزی می‌شود که در کلاس‌های آموزشی اعضای کانون دوام ثبت‌نام کرده‌ام تا نکات ایمنی در این زمینه را فرا بگیرم.»

ضرورت نوسازی املاک فرسوده
خانه یا محل کار فرسوده می‌تواند در شرایط بحرانی بسیار خطرآفرین باشد و باید نسبت به نوسازی و ایمن‌تر کردن این واحدها اقدام کرد. «مسعود ابراهیمی» در محله نعمت‌آباد سکونت دارد و برای جلوگیری از بروز خسارت‌های احتمالی در شرایط بحرانی تصمیم به نوسازی خانه‌اش گرفته است. او می‌گوید: «خانه‌ای که در آن سکونت دارم بیش از 50سال قدمت داشته و در بافت فرسوده قرار گرفته است. بعد از وقوع زلزله در یکی شهرهای از کشورمان به دفتر نوسازی محله مراجعه کردم تا در جریان شرایط نوسازی خانه قرار بگیرم. من نکات ایمنی را جدی نمی‌گرفتم، اما به تازگی این موضوع را باور کرده‌ام که زندگی در خانه‌ای که ایمنی لازم را ندارد بیش از همه جان خانواده‌ام را تهدید می‌کند. البته دیگر هم‌محله‌ای‌های من نیز باید موضوع نوسازی خانه‌های‌شان را جدی بگیرند تا برای آنها نیز مشکلی پیش نیاید.»

شناسایی نقاط ایمن محله‌ها و مقابله با بحران
ستاد مدیریت بحران منطقه ما کلاس‌های آموزشی و مانورهای آمادگی بسیاری را برای اهالی برگزار کرده است تا در شرایط بحرانی بتوانند جان خود و دیگران را نجات دهند که از مهم‌ترین این برنامه‌ها می‌توان به مانور پدافند غیرعامل که به تازگی اجرا شده اشاره کرد. «محمدباقر شفاهی» رئیس ستاد مدیریت بحران منطقه درباره این مانور که در دانشگاه شریعتی در محله خانی‌آباد نوجنوبی برگزار شده توضیح می‌دهد: «دانشگاه شریعتی یکی از مراکز علمی پر‌‌تردد در منطقه ماست که هر روز نزدیک به 5 هزار دانشجو در آنجا درس می‌خوانند و هر شب 2 هزار و 500 دانشجو در خوابگاه این دانشگاه زندگی می‌کنند. طبیعی است که این تعداد از افراد باید آمادگی مقابله با خطر را در شرایط بحرانی داشته باشند تا بتوانند جان خود را نجات داده و به دیگران نیز امدادرسانی کنند. منطقه ما روی گسل جنوب تهران قرار گرفته و اگر زلزله‌ای بیاید احتمال اینکه خسارت‌ها در این محدوده زیاد باشد کم نیست.» او با تأکید بر اینکه در منطقه ساختمان‌های بلند مرتبه بسیاری وجود دارد که ایمنی لازم را ندارند و می‌گوید: «بعد از شناسایی این واحدهای مسکونی یا تجاری برای ساکنان آنها کلاس‌های آموزشی برگزار کرده و نکات ایمنی را به آنها آموزش دادیم تا برای مقابله با بحران آماده باشند. به‌طور مثال در بازار احسانی که از نقاط پرخطر است به کاسبان آموزش دادیم تا متوجه مشکلات احتمالی که محل کسب‌شان را تهدید می‌کنند، شوند. تعداد زیادی از کاسبان بازار احسانی برای یادگیری نکات ایمنی در شرایط بحرانی اعلام آمادگی کرده‌اند و این نشان می‌دهد که متوجه اهمیت فراگیری نکات ایمنی در شرایط بحرانی شده‌اند.» شفاهی به نقشه نقاط ایمن منطقه در شرایط بحرانی اشاره می‌کند و می‌گوید: «برای هرکدام از محله‌های منطقه نقشه نقاط ایمن در شرایط بحرانی ترسیم شده است تا اگر نیاز به تخلیه اضطراری ساکنان داشتیم بتوانیم آنها را به نقاط امن هدایت کنیم. همه محله‌ها باید این نقشه را داشته باشند، البته نقاط ایمن بعضی محله‌ها مشخص نشده که به زودی شناسایی و طراحی خواهد شد.»

تجهیز منطقه به سوله و کانکس‌های امداد و نجات
«منطقه ما دارای 5 سوله مدیریت بحران فعال است و به‌زودی یک سوله دیگر در بوستان ولایت به این تعداد اضافه خواهد شد.» این را مدیر ستاد مدیریت بحران منطقه می‌گوید و ادامه می‌دهد: «یکی از سوله‌های منطقه که در خیابان ورزش قرار دارد پایگاه ویژه است که در حال حاضر مسئولان و کارشناسان ستاد مدیریت بحران در آن مستقر هستند. علاوه بر این، سوله دیگری را در بوستان ولایت تحویل گرفته و در حال تجهیز آن هستیم تا در زمان بروز بحران بتوانیم از آن به‌عنوان پایگاه معین استفاده کنیم. 4 سوله دیگر هم در سوله‌های «الزهرا(س)» مستقر است که در شرایط عادی از فضای آنها برای ورزش بانوان استفاده می‌شود.» علاوه بر سوله‌های مدیریت بحران که از آنها برای دپو تجهیزات استفاده می‌شود، قرار است هر محله منطقه نیز یک غرفه امداد داشته باشد تا بتوان در زمان بروز بحران از تجهیزات امدادی مستقر در آنها از جمله چادر، بیل و کلنگ، موتور برق، پمپ، کیسه خواب و... استفاده شود. شفاهی در این باره می‌گوید: «در حال حاضر محله‌های شکوفه شمالی، شکوفه جنوبی، اسماعیل‌آباد، دولتخواه، بهمنیار، خانی‌آباد و شریعتی به غرفه‌های تجهیز امداد و نجات مجهز شده‌اند و قرار است به‌زودی، 7 غرفه دیگر هم به منطقه اضافه شود تا به این‌ترتیب همه محله‌های منطقه دارای غرفه‌های بحران شوند.»

آموزش مستمر اعضای دوام، کاهش تلفات زلزله
تحقیقات نشان می‌دهد حدود 20درصد از مرگ‌های مربوط به زمین‌لرزه، در 2 ساعت اول و به دلیل خفگی بر اثر استنشاق گرد و غبار، فشار بر قفسه سینه، شوک، افت قندخون یا سرمازدگی اتفاق می‌افتد. اگر در همان 2 ساعت طلایی هر خانواده یا هر ساختمان یک امدادگر داشته باشد، تعداد کشته‌شدگان زلزله کاهش چشمگیری خواهد داشت. این همان دلیلی است که باعث شد طرحی به نام «دوام» مخفف (داوطلب واکنش اضطراری محله) در ستاد مدیریت بحران شکل بگیرد و اهالی محله‌های منطقه در قالب کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی با نقاط بحران‌زا و بحران‌زدا، پناهگیری صحیح در زمان وقوع زلزله، کمک‌های اولیه و امدادرسانی به مجروحان، جست‌وجوی افراد زیر آوار، روان‌شناختی بحران و... آشنا شوند. «یوسف خلف‌زاده» مربی آموزش ستاد مدیریت بحران می‌گوید: «به اعضای کانون‌های دوام در مرحله اول اصول توجیهی و اهمیت بحث امداد‌رسانی را آموزش می‌دهیم. آنها اصول مدیریت بحران، آتش‌نشانی و اطفای حریق، کمک‌های اولیه، روان‌شناسی و رفتار صحیح در شرایط بحرانی آموزش ببینند تا بتوانند جان خود و دیگران را نجات دهند. اگر این آموزش‌ها مستمر نباشد فراموش می‌شوند. بنابراین در دوره‌های زمانی منظم و مرتب مربی‌ها برای اعضای کانون‌های دوام کلاس‌های توجیهی و آموزشی برگزار می‌کنند. اعضای کانون‌های دوام، کار با تجهیزاتی را که در سوله‌های مدیریت بحران قرار دارد، آموزش می‌بینند تا در صورت نیاز بتوانند از آنها استفاده کنند. . پس از اینکه افراد دوره آموزشی را با موفقیت پشت سر گذاشتند به اردوی جست‌وجو و نجات می‌روند تا توانمندی‌شان را در میدان عمل بیازمایند.» به گفته خلف‌زاده، اکنون در منطقه ما 6 هزار و 666 نفر در کانون‌های دوام عضو هستند.

چگونه عضو ستاد مدیریت بحران شویم؟
آن دسته از اهالی که قصد دارند در کانون‌های دوام عضو شوند می‌توانند به نزدیک‌ترین سرای محله محل سکونت خود مراجعه کنند. جالب است بدانید که برای عضویت در ستاد بحران هیچ محدودیتی از نظر جنسیت یا سن وجود ندارد. فقط کافی است که علاقه‌مند باشید.

نقاط پر خطر منطقه کجاست؟
به گفته«محمدباقر شفاهی» رئیس ستاد مدیریت بحران منطقه، نقاط پر خطر به محل‌هایی گفته می‌شود که در شرایط بحرانی، مثلاً وقتی که زلزله می‌آید، حضور در آنجا امکان آسیب‌دیدگی و تلفات را افزایش می‌دهد. محله نعمت‌آباد در منطقه ما به دلیل اینکه قسمت‌های زیادی از این محدوده جزو بافت فرسوده قرار می‌گیرد از جمله نقاط پرخطر به شمار می‌رود و در زمان وقوع حوادث طبیعی خسارت‌های زیادی اهالی را تهدید خواهد کرد. مجتمع تجاری صدوق در ناحیه یک و مجتمع مسکونی 22بهمن در محله دولتخواه جنوبی هم به دلیل اینکه در سازه‌هایشان به نکات ایمنی بی‌توجهی شده است جزو نقاط خطر به شمار می‌روند. علاوه بر این بازار احسانی هم ایمنی لازم را ندارد و بافت این راسته تجاری به نوعی است که هنگام بحران امداد‌رسانی در آن به سختی انجام خواهد شد.

نقاط ایمن کجاست؟
به گفته شفاهی نقاط ایمن به مکان‌هایی گفته می‌شود که در شرایط بحرانی مثل وقتی که زلزله می‌آید، برای پناه گرفتن ایمن هستند. در منطقه ما 2 بوستان افرا و شقایق از نظر پناه گرفتن در شرایط بحرانی استانداردهای لازم را داشته و امکانات لازم در آنها ایجاد شده است. در بوستان افرا امکاناتی نظیر نانوایی صحرایی، سکو، سرویس بهداشتی، پایه روشنایی و موتور برق برای شرایط بحرانی ایجاد شده است. این 2 بوستان گنجایش پذیرش نه تنها اهالی منطقه، بلکه بسیاری از شهروندان از مناطق دیگر را هم دارند. این 2 بوستان از نظر امکانات ستاد بحران ایمن هستند و به طور حتم در منطقه نقاط امن دیگری هم وجود دارد که پرداختن به آنها در این مجال نمی‌گنجد. بنابراین در کنار اینکه نقاط پرخطری در منطقه ما وجود دارد که ساکنان آن باید به فکر ایمن‌سازی باشند، در مقابل از نقاط ایمنی هم برخوردار هستیم که در شرایط بحرانی می‌توانند گره‌گشا باشند. در پایان ذکر این نکته ضروری است که اهالی باید اصول ایمنی برای مقابله با بحران را آموزش ببینند تا بتوانند جان خودشان را نجات دهند و به دیگران نیز امدادرسانی کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code