منطقه 19

نذر فرهنگی  آقای وکیل

نویسنده: پریناز جاوید
چند ماه پیش بود که تصمیم گرفت برای کم کردن پرونده‌های حقوقی و حل اختلافات محلی، در سرای محله خانی‌آبادنو جنوبی جلسات مشاوره حقوقی رایگان راه‌اندازی کند تا از این طریق مانع از بزرگ‌تر شدن مشکلات محله شود...
1396/09/01
 چند ماه پیش بود که تصمیم گرفت برای کم کردن پرونده‌های حقوقی و حل اختلافات محلی، در سرای محله خانی‌آبادنو جنوبی جلسات مشاوره حقوقی رایگان راه‌اندازی کند تا از این طریق مانع از بزرگ‌تر شدن مشکلات محله شود. «مجید مطلبی» کسی است که کارش را با نذر فرهنگی آغاز کرده و حالا یک روز در هفته به مشاوره رایگان و برگزاری کلاس‌های آموزش شهروندی و حقوقی می‌پردازد. این وکیل پایه یک دادگستری امیدوار است با این مشاوره‌ها کار شهروندان به مراجع قضایی نرسد و تا حد امکان مشکلات حقوقی اهالی محله، در همین دفتر کوچک و باصفا حل و فصل شود.

حضور غریبانه!
برای تهیه گزارش از جلسات رایگان مشاوره حقوقی، یک هفته قبل بدون معرفی خودمان و به‌عنوان یک شهروند با سرای محله تماس و وقت گرفتیم. بعد از آن روز چند بار از سرای محله تماس گرفته و زمان مشاوره حقوقی را یادآوری کردند و بالاخره روز پنجشنبه، کمی زودتر از وقت مشاوره، در سرای محله حاضر شدیم. ساختمان نوساز و مجهز سرای محله، میزبان تعداد قابل توجهی از اهالی بود. تعدادی برای تشکیل کلاس ریاضی با چرتکه حاضر شده و چند نفر هم برای ثبت‌نام در کلاس‌های نذر فرهنگی آمده بودند. آن‌طرف‌تر نمایشگاه کتابی با قیمت‌های باورنکردنی برپا شده بود. جلوتر که رفتم متوجه شدم اغلب این کتاب‌ها را دانشجویان و نویسنده‌های محلی برای‌ ترویج فرهنگ کتابخوانی با قیمت مناسب به اهالی می‌فروشند. در کنار نمایشگاه، چند مراجعه کننده برای مشاوره با وکیل محله را می‌بینم و سر صحبت را با آنها باز می‌کنم.

رایگان راهنمایی‌مان کرد
امروز «محبوبه رمضان‌پور» همراه دوست صمیمی‌اش برای مشاوره رایگان به سرا آمده است. می‌گوید: «چند هفته پیش مشکل حقوقی برای همسرم پیش آمده بود. به چندین وکیل پایه یک دادگستری مراجعه کردیم. یکی از آنها در همان ساعت نخست دیدار، مبلغ نزدیک 100 هزار تومان از ما حق مشاوره گرفت و بعد از راهنمایی مختصر گفت اگر می‌خواهید کارتان زودتر حل شود باید وکیل بگیرید. مشکل حقوقی ما ارزش وکیل گرفتن و دادن هزینه دادگستری را نداشت و به همین خاطر مشکل را با آقای مطلبی در میان گذاشتم. او رایگان راهنمایی‌مان کرد و بدون پرداخت هزینه دادگستری و پرداخت حق‌الوکاله، از طریق شورای حل اختلاف مشکل ما حل شد.»
او ادامه می‌دهد: «البته که وکلا زحمت می‌کشند و باید حق‌الوکاله بگیرند. واقعاً راهنمایی‌های حقوقی بسیار کارگشاست، اما گاهی بدون پرداخت هزینه‌های دادرسی و صرف زمان زیاد هم می‌شود مشکلات را برطرف کرد.‌ کاری که مطلبی برای بسیاری از اهالی انجام می‌دهد. امروز هم دوستم را اینجا آورده‌ام تا با مشاوره رایگان، راه درست برای مطالبه حقوقش را انتخاب کند.»

مردم با حقوق خود آشنا نیستند
به یک ساعت نمی‌کشد که نوبت ما می‌شود و با راهنمایی یکی از کارکنان سرای محله به اتاق مشاوره حقوقی می‌رویم. مرد جوانی با خوشرویی به ما خوشامد می‌گوید.
«مجید مطلبی» متولد سال 1358 و از کودکی علاقه زیادی به وکالت داشته است. او که برای رسیدن به آرزوی کودکی‌‌اش از جان و دل تلاش کرده، می‌گوید: «از زمانی که به‌عنوان وکیل کارم را شروع کردم، با مسائلی مواجه شدم که اغلب با یک مشاوره ساده حل می‌شد و اصلاً نیازی به مراجعه فرد به مراجع قضایی و طرح شکایت نبود. از همین رو نخستین بار در محل کارم ارائه مشاوره رایگان را آغاز کردم. من نمی‌توانستم خودم را راضی کنم برای پرونده‌هایی که با یک مشاوره و گفت‌وگو حل می‌شد از مردم پولی دریافت کنم. برای همین تا جایی که می‌شد کار مردم را رایگان انجام می‌دادم.»
او ادامه می‌دهد: «بسیاری از مردم حتی با حقوق اولیه خود نیز آشنا نیستند و این موضوع موجب بروز مشکلات و درگیری‌ می‌شود، بنابراین تصمیم گرفتم با همکاری مسئولان سرای محله خانی‌آبادنو جنوبی این جلسات مشاوره را برگزار کنیم. اگر در تمام این مدت مشکل یک نفر هم حل شده و از صمیم دل برایم دعا کرده باشد کافی است. این برای من بالاتر از کسب مال است.»

وکیل معاضدتی برای محرومان
مشاوره با این وکیل هم‌محله‌ای کاملاً رایگان است و تا زمانی که پرونده نیاز به کار اجرایی نداشته باشد، هیچ مبلغی برای نشان دادن راه و چاه به افراد دریافت نمی‌کند. او همیشه امیدوار است با این مشاوره‌ها کار به قاضی و دادگاه نرسد و تا حد امکان مشکلات حقوقی اهالی منطقه در همین دفتر کوچک و باصفا حل شود. مطلبی علاوه بر برگزاری مشاوره حقوقی رایگان در سرای محله، برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه، وکالت رایگان یا همان معاضدتی را که از سوی کانون وکلای دادگستری ارجاع می‌شود هم به عهده گرفته است و در این‌باره می‌گوید: «هیچ‌کس نباید به خاطر مشکلات مالی از رسیدن به حق و حقوق خود محروم شود. تا جایی که در توانم باشد، برای احقاق حقوق این قشر تلاش می‌کنم.»

چند نکته حقوقی خانوادگی پرکاربرد
بیشترین مشاوره‌های اهالی در زمینه حقوقی و خانوادگی است. از این‌رو بسیار مختصر، وکیل محله در این‌باره به نکاتی مفید اشاره می‌کند:
  نفقه اولاد برعهده پدر است.
  در صورت فوت پدر یا ناتوانایی مالی او برای پرداخت نفقه اولاد، این وظیفه به عهده جد پدری است.
  پدر نسبت به پرداخت نفقه فرزندی که دارای شغل و درآمد مشخص است مسئولیت ندارد.
  سرپرستی و نگهداری طفلی که پدر و مادر او جدا از یکدیگر زندگی می‌‌کنند تا 7 سالگی برعهده مادر است و تفاوتی بین فرزند دختر یا پسر وجود ندارد.
  اگر مادری در صورتی که حق حضانت طفل با اوست بخواهد ازدواج کند، حق حضانت از مادر سلب می‌‌شود و در صورت صلاحیت پدر به او اعطا می‌شود، مگر اینکه در زمان طلاق، در این خصوص توافق کرده باشند.
  در صورت فوت پدر، حضانت طفل با مادر است، هرچند این طفل جد پدری یا قیم داشته باشد، مگر در صورتی که نداشتن صلاحیت مادر احراز شده باشد.
  فرزند دختر تا 9 سال قمری و فرزند پسر تا 15 سال قمری تحت حضانت والدین خود هستند.
  فرزند دختر پس از پایان 9 سالگی و فرزند پسر پس از پایان 15 سالگی در تعیین محل زندگی خود (نزد پدر یا مادر) مختار است.
  پدر یا مادری که حضانت طفل به آنها داده شده، حق ندارند طفل را به محلی غیر از محل اقامت طرفین یا خارج از کشور ببرند یا بفرستند مگر با کسب اجازه از دادگاه.
  اگر در صورت انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل در حضانت اوست، سلامت روانی و جسمی طفل دستخوش خطر قرار گیرد، این دادگاه است که برای حضانت طفل تصمیم لازم را خواهد گرفت.
  مادر در قبال قبول حضانت و نگهداری طفل نمی‌‌تواند مطالبه اجرت کند؛ چراکه نگهداری اطفال، هم حق و هم تکلیف ابوین است، بنابراین نفقه فرزند برعهده پدر و سپس جد پدری است.
  نفقه زن شامل تأمین هزینه زندگی؛ خانه، اثاثیه منزل، غذا، لباس و دارو و درمان از زمان عقد دائم برعهده شوهر است.
  تمکین به معنای اطاعت زن از شوهر در ادای وظایف زوجیت، حسن معاشرت و سکونت در منزل شوهر است.
  به زنی که از همسرش در مفهوم خاص و عام تمکین نکند، ناشزه می‌‌گویند و این زن مستحق دریافت نفقه نیست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code