منطقه 19

همیشه مدیون پدرم هستم

نویسنده: معصومه فرجی
یکی از افتخارات ما در محله شهرک شریعتی وجود ورزشکارانی است که علاوه بر قهرمانی در مسابقات جهانی اخلاق را سرلوحه خود قرار می‌دهند تا الگوی مناسبی برای جوانان هم‌محله‌ای خود باشند...
1396/09/08
 یکی از افتخارات ما در محله شهرک شریعتی وجود ورزشکارانی است که علاوه بر قهرمانی در مسابقات جهانی اخلاق را سرلوحه خود قرار می‌دهند تا الگوی مناسبی برای جوانان هم‌محله‌ای خود باشند. «ابوالفضل حسین‌زاده» یکی از این ورزشکاران است که کارنامه درخشانی از مسابقات جهانی و آسیایی در پرونده خود دارد و همه سختی‌ها را به جان خریده تا پرچم کشورش را در رقابت‌های مختلف به اهتزاز درآورد. به بهانه کسب مدال طلا از مسابقات جهانی در رقابت‌های وزنه‌برداری پاورلیفتینگ ترکیه سراغ این ورزشکار و مربی خوب منطقه رفتیم که از موفقیت‌ها و دغدغه‌هایش برای آینده بیشتر بدانیم.

 خانواده‌ام سنگ تمام گذاشتند
با اینکه مجموعه‌ای از مدال‌های رنگارنگ همراه خود دارد، اما رسم پهلوانی را به خوبی آموخته و بسیار متواضع و خونگرم است. وزنه‌بردار خوب محله ما درباره شروع فعالیت‌های ورزشی‌اش می‌گوید: «از کودکی علاقه بسیاری به ورزش داشتم برای همین وقتی 10سال داشتم رشته تکواندو را از باشگاه پایگاه بسیج هفتادودوتن شروع کردم. بعد از 2سال به رشته کشتی روی آوردم.» «ابوالفضل حسین‌زاده» که پس از فعالیت در چند رشته ورزشی به بدنسازی و رشته‌های قدرتی علاقه نشان داده تا آینده ورزشی‌اش را در این حوزه‌ها هم محک بزند، می‌گوید: «یک روز که در باشگاه حرکات بدنسازی و زدن وزنه با پا را تمرین می‌کردم یکی از مربیانی که در ورزش پاورلیفتینگ فعالیت می‌کرد و مرا زیرنظر داشت و پیشنهاد داد تا این ورزش را دنبال کنم. از حدود 16سالگی ورزش پاورلیفتینگ را شروع کردم. به دلیل علاقه و پشتکاری که در ورزش داشتم به سرعت در آن پیشرفت کردم و در نخستین مسابقه مدال طلای جوانان کشور را کسب کردم، البته باید بگویم که موفقیت‌هایم را مدیون خانواده به‌ویژه حمایت‌های همه جانبه پدرم می‌دانم که با همه مشکلاتی که در مسیر پیشرفت من وجود داشت در همه مراحل همانند کوه کنارم بود.»

 رقابت سنگین با رقیبان
حضور در مسابقات جهانی و به اهتزاز در آوردن پرچم خوش رنگ کشورمان آرزوی همه ورزشکاران است. قهرمان محله ما درباره آخرین مسابقاتی که در آن شرکت کرده است، می‌گوید: «برای شرکت در مسابقات ابتدا در مسابقات انتخابی شرکت کردیم و پس از آن عازم ترکیه شدیم. مسابقات به دلیل حضور ورزشکاران کشورهای مختلف از سطح بالایی برخوردار بود و همه ورزشکاران با آمادگی کامل حضور داشتند. رقابت ورزنه‌برداری به اندازه‌ای فشرده بود که اختلاف وزنه‌ای که نفرات برتر این دوره بالای سر بردند بیش از 3کیلو نبود. از اینکه توانستم به‌عنوان یک ایرانی مقام اول را کسب کرده و پرچم کشورم را بالا ببرم بسیار خوشحال هستم. زیباترین لحظه زندگی من همان لحظه‌ای بود که پرچم کشورم بالا رفت و آن لحظه همه سختی‌ها را فراموش کردم.»

ورزش و تحصیل مکمل هم
قهرمان محله ما که در کنار ورزش قهرمانی به‌طور جدی تحصیلات خود را ادامه داده و در رشته مهندسی نرم‌افزار تحصیل می‌کند، درس و ورزش را مکمل هم می‌داند. او درباره اهمیت تحصیل می‌گوید: «یکی از مهم‌ترین مسائلی که خانواده من به آن تأکید داشتند تحصیل بود و همیشه شرایطی را فراهم می‌کردند که من به راحتی هم به تحصیل و هم به ورزش بپردازم. برای همین با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌دادم هیچ‌وقت ورزش مانع تحصیل من نشد و حتی نظم خاصی را به کارهای من بخشیده است. خوشبختانه در سال‌های اخیر کمتر ورزشکاری وجود دارد که به خاطر ورزش از ادامه تحصیل منصرف شود.»

 بهره‌گیری از ورزشکاران محلی
حسین‌زاده که علاوه بر شرکت در مسابقات مختلف به‌عنوان مربی هم فعالیت می‌کند، می‌گوید: «به دلیل علاقه‌ای که به این رشته ورزشی داشتم سعی کردم این رشته را حرفه‌ای ادامه دهم و مدرک مربیگری بین‌المللی‌ام را در رشته پاورلیفتینگ بگیرد. دوست دارم شرایطی ایجاد شود که بتوانم در باشگاه‌های منطقه که در حال حاضر مربی حرفه‌ای ندارند کار کنم و زمینه استعدادیابی جوانان این رشته را فراهم کنم. منطقه ما ظرفیت بسیار بالایی در ورزش‌های قدرتی دارد و باید برای جلوگیری از گرایش جوانان به سمت اعتیاد زمینه حضور آنها را در باشگاه‌ها فراهم کنیم. بهتر است مسئولان ورزشی از کسانی که در ورزش‌های مختلف صاحب عناوین قهرمانی هستند در باشگاه‌های ورزشی استفاده کنند. نبود ورزشکاران حرفه‌ای در باشگاه‌های منطقه باعث شده تا افراد ناآگاه تنها با دادن مکمل‌های غذایی به نوجوانان و جوانان علاقه مند، سلامت آنها را به خطر بیندازند.»

به بزرگ و کوچک احترام می‌گذارد
«اکبر حسین‌زاده» پدر قهرمان محله ما که زحمات بسیاری برای موفقیت فرزند خود کشیده است، می‌گوید: «موفقیت‌های ابوالفضل حاصل تلاش و پشتکار بالای خود اوست. بارها در تمرینات و مسابقات مختلف آسیب دیده، اما این آسیب‌دیدگی‌ها مانع ادامه ورزش نشده است. زمانی که این علاقه را در او دیدم همه سعی‌ام را کردم که شرایط را برای حضور او در مسابقات برون مرزی فراهم کنم. علاوه بر این ابوالفضل از نظر اخلاقی هم بسیار پسر خوبی است و به بزرگ و کوچک‌ احترام می‌گذارد. امیدوارم بتواند در مسابقات جهانی بیشتری شرکت کند و مدال‌های خوشرنگی را برای کشور به دست آورد.» پدر ابوالفضل در ادامه صحبت‌های خود از توجه مسئولان شهری به ورزشکاران محلی تشکر می‌کند و می‌گوید: «حضور و همراهی مسئولان به‌ویژه مهندس کاکه‌زاده، شهردار ناحیه 2 در کنار ورزشکاران، باعث دلگرمی آنها می‌شود. امیدواریم این حمایت معنوی ادامه داشته باشد.»

ابوالفضل حسین‌زاده
قهرمان مسابقات کاپ جهانی ترکیه، سال‌های 2017‌ـ 2018
قهرمان آسیا و اروپا در مسابقات گرجستان، سال 2017 با کسب 2 مدال طلا
7 دوره پیاپی قهرمان کشور و قهرمان قهرمانان سال 96
قهرمان پرورش اندام تهران، سال95
20 دوره قهرمان استان تهران در رشته پاورلیفتینگ
قهرمان مچ‌اندازی استان تهران، سال 95ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code